זה אופי, זו נשמה, זו ישראל

ניצחון שני שנבחרת ישראל סוגרת במאני טיים של המאני טיים. דקה אחרונה, כל מהלך 'מלאכת מחשבת' מקצועית, הביצוע מושלם - אז פעם היריבה היא פורטוגל והערב הרביעית באירופה, יוון. נבחרת ישראל ששלטה במשחק נעלה אותו עם שני מהלכים גדולים של דיאמנט ועוד ערב בלתי נשכח של קלארק. עכשיו, מהמקום הראשון בליגה צריך לנצח ברביעי (20:30) את בריטניה ולהרגיש את הכרטיס מתקרב לכיס.


| safsal

נכון, הניצחון הושג בדקות הסיום ובדרמה גדולה וסל ניצחון של דיאמנט, אבל צריך לומר את האמת, נבחרת ישראל – בהופעה בלתי נשכחת של אלישה קלארק- היתה פשוט טובה יותר מיוון לכל אורך 40 הדקות, הובילה ברוב דקות המשחק ולמעט פעם אחת (ברבע האחרון 55:52) היתרון הגבוה ביותר שהחזיקו היווניות היה של נקודה.

הצוות המקצועי בהובלת עדן ענבר הכין את הנבחרת הישראלית בצורה מופתית. היווניות קלעו בפחות מ-30 אחוז מהשדה, הגיעו לזריקות קשות ובאופן כללי ניסו לאלתר עם זריקות מבחוץ או לסחוט עונשין ולקלוע מהקו. מהצד השני, עבודה מושלמת של קלארק שהיתה הרבה יותר מ-27 הנקודות. 4 חטיפות ו-2 חסימות מספרים את סיפור ההגנה שלה, 6 כדורים חוזרים בהתקפה (מתוך 16 ריב' סה"כ) מספרים על הרצון שלה יותר מכל שחקנית שהיתה מולה. קלארק כוכבת WNBA הביאה את כל הלב לייצג את ישראל ולנו נשאר להנות.

מחמאות גם לקטיה לויצקי שעלתה לשחק פצועה, הסתבכה בעבירות אבל שוב התה שם עבור הנבחרת הישראלית עם הנקודות החשובות ובעיקר ההגנה. זו היתה עבודה מתואמת, קבוצתית, אולי לא אלגנטית – אבל בבית כ"כ צמוד נגד יריבה כ"כ חזקה, ככה לוקחים נקודות, ככה עולים למאזן חיובי, ככה עולים לאליפות אירופה.

אין זמן לחגוג, יש בריטניה ביום רביעי. אם לא ננצח אותן (ובהפרש גבוה מ-3) לא עשינו כלום. את טורקיה כבר ניצחנו בקמפיין הקודם בניצחון נשכח, עכשיו צריך להפוך את הניצחון על יוון לנקודת ציון ממנה הנבחרת (רגע לפני הפגרה עד נובמבר) תצא כמוליכת הבית.

נבחרת הנשים ישראל 65 - נבחרת הנשים יוון 63

הנבחרת הישראלית למדה לסגור משחקים. זה לא דבר של מה בכך למי שמגיעה אנדר-דוגית כמעט לכל משחק, בטח נגד הרביעית באירופה, אבל כמו נגד פורטוגל, גם נגד היווניות, פיגור נקודה פחות מדקה לסיום לא הפחיד את השחקניות שלנו שכל מהלך היה שח-מט. אם פעם שעברה היתה זו לב, הפעם דיאמנט, שחקנית שעד אותו רגע קלעה רק 7 נקודות ועשתה מאמץ הגנתי גדול על שחקניות הפנים היווניות, צלפה פעם אחת מרחוק, חסמה פעם שניה בהגנה (ונזהרה לא לבצע עבירה חמישית) ואת תוצאת המשחק קבעה מהקו. הנבחרת עמדה נכון, לא התרגשה מהשמות הגדולים ואספה את הנקודות בסיום, בדרך למקום הראשון באופן זמני.

נבחרת ישראל פתחה עם דחיפה גדולה מהקהל ושיחקה בביטחון פנימה. הביטחון הגיע מפתיחה מצוינת של אלישה קלארק, 8 נקודות בחמש דקות הובילו את נבחרת ישראל ליתרון 12:7. הנבחרת שלטה במשחק ו היווניות התקשו לעמוד בקצב ובאינטנסיביות ואת הנקודות עשו בעיקר מהקו מה השאיר אותן במרחק 3-5 הפרש (14:11) אחרי נקודות של דורון מצד אחד ועוד 2 עונשין (סה"כ 6) מהצד השני. חציניקולאו הצליחה להקטין את ההפרש לנקודה, אבל פעם קלארק ופעם שפיר ידעו להחזיר את הנבחרת ליתרון. קלארק הילה פשוט נהדרת כשרצתה יותר מכל שחקנית אחרת על המגרש, היתה ראשונה לכל כדור והחזיקה את הישראליות גם בדקות הפחות טובות, עם 10 נקודות, 2 אסיסטים ו-5 כ"ח, היתה שותפה כמעט לכל מהלך בכל התקפה עד 20:17 לנבחרת שלנו בתום הרבע הראשון.

עם פתיחת הרבע עוד 2 חילופי סלים ואז בשלשה של סירידופולו יוון קבעה שוויון ראשון מהפתיחה 22:22.
עוד 2 דקות חלפו ללא נקודות והתקפת מעבר הסתיימה בשלשה של ג'מוס ומהפך, 27:24, 6 דקות וחצי להפסקה ופסק זמן לבן, שהזעיק עדן. הנבחרת לא קלעה אבל הצליחה למנוע נקודות גם מהיריבה עד שדורון מהקו קטעה 3 דקות וחצי ללא נקודות. קטיה לויצקי המשיכה את דורון והחזירה את הנבחרת ליתרון (28:27) וכשיוון נתקעה שלוש דקות ללא נקודות הן הזעיקו פסק זמן, אבל הנבחר חזרה ממנו עוד טובה יותר. עצרה אותן 24 שניות ולויצקי מחצי מרחק הגדילה את ההפרש.

שלשה שניה של ג'מלוס ויוון שוב במרחק נקודה אותו הגדילה שפיר מהקו, 33:31, יצאנו מפתיחת רבע חלשה ליתרון גם במחצית.


הרבע השלישי המשיך להיות יותר הגנה מכדורסל ואחרי שתי דקות של טעויות התקפה יוונית יפה הסתיימה בשלשה של מלטסי, ומהפך זמני לפני שקלארק החזירה את הנבחרת ליתרון במתפרצת. עוד אסיסט גדול של קלארק ללויצקי ועוד אחד לשי דורון החזיר את הנבחרת ביתרון 40:37. עוד שלשה יוונית החזירה לשוויון והתיקו נכנס אל חמש הדקות האחרונות של הרבע.

הנבחרת נכנסה לבעיה עם העבירה הרביעית של לויצקי ודיאמנט, אבל דיאמנט נזהרה בהגנה ותפרה שלשה בהתקפה, לפני שיוון הצליחה לחזור ליתרון משלשה של מלטזי ונקודות עונשין של קוסמה. ליוון לא היו יותר מכמה שניות של תחושה טובה כשאלישה קלארק החזירה את היתרון לנבחרת עם 6 נקודות רצופות וכשיוון הגיעה להזדמנות לרדת בתום הרבע ביתרון היתה זו קלארק עם גג אדיר על הבאזר שהשאיר את היתרון בצד הישראלי 52:51 אחרי שלושה רבעים.

שתי דקות בתוך הרבע קלטסידו הצליחה להחזיר את היתרון ליוון ובהתקפה שאחרי לויצקי ביצעה עבירה חמישית. שנראה היה שיוון מתחילה לבנות איזשהו מומנטום עם היתרון הגדול שלה במשחק (55:52), הגיעה שלשה אדירה של נעמה שפיר שחזרה לשוויון והוציאה את יוון מהקצב. משם קלארק לקחה את המשחק אליה שוב עם 4 נקודות, הרבה מנהיגות וקור רוח שהוציא את יוון מהקצב, 59:55, חמש דקות לסיום. לא הרבה קרה בדקות הבאות, כששתי דקות וחצי לסיום ירדו הקבוצות לפסק זמן ביתרון 60:58 לישראל.

קלטסידו חזרה מפסק זמן עם שלשה שהפכה את התוצאה, 41 שניות לסיום קלארק החזירה את ישראל ליתרון נקודה (62:61) וליוון אחרי נשארה חצי דקה לסיום אחרי עבירה של רוני בן נון. ספנאו נשלחה לקו דייקה פעמיים ולישראל נותר כדור אחד לניצחון. דניאל דיאמנט שנשמרה מעבירה חמישית קיבלה כדור עם רגל על קו השלוש והחזירה את הנבחרת ליתרון 64:63, 15 שניות לסיום ומשם זה היה שלנו.


קלעו לנבחרת ישראל:
אלישה קלארק 27 נק', 16 ריב', 6 אס', 2 חס'
שי דורון 12 נק', 3 ריב', 3 אס'
דניאל דיאמנט 10 נק', 5 ריב', 1 חס'
קטיה לויצקי 8 נק', 3 ריב', 1 אס'
נעמה שפיר 7 נק', 5 ריב', 3 אס'
טל לב 1 נק'
שיחקו ולא קלעו: נופר שלום (1 ריב'), רוני בן נון (3 ריב', 1 אס'), שירן צעירי (1 ריב', 1 אס'), ליעד סואץ קרני (2 אס')

בלטו ביוון:
מלטסי 14 נק', ספנאו 12 נק', קלטסידו 9 נק'