לאומית: אלף שיר לצפון

אחרי שאשתקד קיבלנו גמר פלייאוף על טהרת הדרום, השנה אנחנו עולים צפונה. מכבי חיפה הפייבוריטית, שירדה מליגת העל, מול גליל עליון (המפתיעה יש שיגידו) ויתרון הביתיות. שתי אלופות עבר רוצות לחזור לליגת העל, רק אחת תוכל באמת לעשות את זה. הפתעה? סוויפ? או עוד סדרה דרמטית? נחכה ונראה.


| אלירן כהן

תושבי הצפון שהתלוננו באביב שעבר על סדרת גמר פלייאוף חד צדדית לטובת דרום הארץ - זה בשבילכם. באביב הזה תושבי הדרום שיחפצו בקצת כדורסל ישראלי ובסדרת גמר פלייאוף אמיתית - יהיו אלה שיעשו את דרכם אליכם. תנו להם, כבדו אותם, תדאגו שיהיה להם כיף. מי יודע אילו קבוצות תגריל סדרת הגמר של העונה הבאה. מחשבה לטווח ארוך.

הזמן קצת דחק בנו מלארגן לכם פריוויו קצת יותר מרגש, אז הסתפקנו בדברים שאתם רגילים אליהם, חיטטנו קצת במספרים והמצאנו כמה טריוויות. אחרי ששני הגמרים האחרונים הסתיימו ב- 3-0 מהיר מידי שלא באמת נתן לנו מספיק זמן ליהנות, נקווה שהפעם יהיה צמוד יותר. קצת אקשן, קצת דחיפות, קצת הארכות, והרבה מלחמות עד השניות האחרונות.

הדרך אל הפלייאוף - מכבי חיפה

עונה שהחלה בקול ענות חלושה, התייצבה נהדר, והסתיימה עם הרבה סימני שאלה ונעלם אחד גדול בהחלפת מאמן, התנקזה לפלייאוף נהדר של מכבי חיפה. פלייאוף שהתחיל בסדרה טובה נגד הפועל עפולה, המשיך בסדרה נהדרת נגד עירוני רעננה והציב את הקבוצה מהכרמל כפייבורטית לעליה לליגת העל - בדיוק כפי שהוזכרה בתחילת הקיץ, בדיוק כפי שהייתה אמורה להיות במשך העונה כולה. מכבי חיפה של הפלייאוף הוכיחה שהיא ווינרית, הוכיחה שהיא יודעת להגיע לרגעים הנכונים בכושר הנכון (קרדיט לא קטן מגיע גם למאמנה, דניאל סאוואנה) ולא לשווא רוב אתרי ההימורים, אם יש בכלל כאלה, יסמנו אותה כפייבוריטית לעלייה.

 

הדרך אל הפלייאוף - גליל עליון

בזמן שהעונה הסדירה של מכבי חיפה נעה בין תסכול, פוטנציאל וחצי אכזבה, בגליל דווקא יצאו ממנה בסך הכל מרוצים. תפוקה יציבה, סגל שעבר עדכונים תוך כדי תנועה אך לא זעזועים רבים (שוב, רק החלפת הזר השני לצידו של ראשד מאדן תפסה את עיקר העניין בחלונות ההעברות), ומקום שלישי בטבלה. קלאסי לקבוצה צנועה שהגיעה קצת מעל למה שתכננה. גם בגליל, כמו בחיפה, הפלייאוף הביא את הטוויסט. אחרי סדרה שהתחילה בהפסד ביתי לאשקלון הצליחו הצפוניים להפוך ולנצח, וזה בדיוק גם מה שעשו בסדרה נגד מוצקין, שהחלה והסתיימה באופן זהה. גליל, כמו מכבי חיפה, הוכיחה הרבה אופי בפלייאוף הזה, אבל אופי מסוג אחר - לוחמני יותר, כזה שלא מאבד תקווה. ועם הקשיחות הזו היא תנסה לעשות עוד צעד אחד בתוך הגמר הגדול.

 

המנוע: גוני יזרעאלי VS קרון דשילדס

גם קרון דשילדס עצמו לא זוכר מתי בפעם האחרונה הונחו על כתפיו בעונה אחת משקולות כל-כך כבדים. הלחץ לא תמיד עשה לו טוב, לדשילדס, המספרים לאורך העונה הסדירה היו, כמו שאומרים, ככה-ככה, אבל בפלייאוף הוא הגיע כל ערב לתת עבודה. דשילדס הוא המנוע של חיפה, רכז כשצריך, קלעי לעת מצוא, אנרג'ייזר כמו שאנרג'ייזר צריך להיות. תסגרו את דשילדס, ושני הגארדים האחרים של חיפה יתקשו להיות משמעותיים - מעיין עם מגבלותיו בקליעה ופישר עם היכולת המוגבלת לתפקד בערב אחד היטב גם כקלע וגם כרכז. דשילס נותן פלייאוף נהדר, ואם ימשיך ביכולת הזו - לא רק שיקל את דרכה של חיפה לליגת העל, אלא גם יבחר ל- MVP של חודש המשחקים האחרון, ודי בנתון סטטיסטי אחד כדי להמחיש זאת: מדד פלוס מינוס של 13.5 בפלייאוף. יותר מכל אחד אחר, ובפער.

מצידה של גליל, ברור לכל שמאמצי ההגנה של חיפה יתרכזו בעיקר בגוני יזרעאלי. הקבוצה של אבישי גורדון כבר הספיקה לחוות העונה איך זה לשחק בלעדי יזרעאלי, ואין לה את הלוקסוס להגיע למשחקי ההכרעה של העונה ללא יזרעאלי בשיא יכולתו. גם גוני, כמו דשילדס, לא שמר העונה על יציבות ביכולת יצירת הנקודות שלו, ואפילו לא בקצב צבירת האסיסטים שמסר לחבריו, ובכל זאת - בנצחונות של גליל - היכולת ההתקפית שלו בהרבה מקרים הייתו זו שעשתה את ההבדל. וכן, יזרעאלי מגיע לסדרה הזו עם קצת מטענים, אחרי ששוחרר מחיפה בעונה שעברה בחלון זמנים בעייתי ולא הגון. ובכן, יכול להיות שאשתקד, עם יזרעאלי, חיפה בכלל לא הייתה יורדת, אבל האם בכוחו של יזרעאלי למנוע מחיפה גם לעלות?

קצת מספרים:

  • גליל עליון סיימה את העונה הסדירה כקבוצת ההגנה הטובה בליגה, כשבעונה הסדירה היא ספגה קצת פחות מ- 77 נקודות בממוצע למשחק. מאזן טוב מעט יותר מזה של מוצקין, אותה הדיחה בחצי הגמר.
  • מכבי חיפה סיימה את העונה הסדירה כקבוצת הריבאונד הטובה בליגה, עם ממוצע של 43.8 כדורים חוזרים למשחק. בפלייאוף המספרים ירדו במעט, ודווקא גליל הפכה להיות קבוצת הריבאונד הטובה של השבועיים האחרונים.
  • המאזן בין הקבוצות העונה 1:1, כשכל קבוצה ניצחה בביתה. חיפה ניצחה ברוממה 87:63, גליל בכפר בלום - 86:73.
  • משהו בחוק הזה ישבר בעוד כמה ימים עד שבועיים: את שני משחקי הפלייאוף שלה פתחה גליל בהפסד, וחזרה ממנו לניצחון בסדרה. חיפה, מאידך, פתחה כל אחת מהסדרות עם ניצחון, וניצחה את הסדרה. הדרך היחידה לצאת מהקונפליקט של מה יקרה אם חיפה תנצח במשחק הראשון (וגליל תפסיד) יהיה לנחש שבדיוק ההפך הוא מה שיקרה.

 

טריוויה:

- בביקור הקודם שלה בליגה הלאומית סיימה מכבי חיפה את העונה הסדירה במקום הרביעי, הצליחה להגיע עד לסדרת הגמר, אחרי שבחצי הגמר הדיחה את מוליכת העונה הסדירה בסדרה של הטוב מחמישה (מוכר לכם?), והפסידה. זה יכול היה להיות מבאס, אלא שזה לא מנע מהירוקים לחגוג עליה לליגת העל. פשוט כי באותה העונה היו שלוש עולות.

- שני שחקנים שהגיעו למעמד הגמר בעונה שעברה, יהיו שם גם השנה. מהצד האדום - אלון ספיר, שהגיע למעמד עם מכבי קריית גת. מהצד הירוק - אנטוני פישר, שזכה בצלחת עם הפועל באר שבע. ובעוד פישר הוא השחקן היחיד במדי הירוקים ששיחק בגמר הלאומית, והספיק גם להפסיד וגם לזכות בו, גליל מציגה את גוני יזעראלי, שהגיע למעמד הגמר אי שם בעונת 2005/06, כשחקנה של גלבוע / עפולה.

- שתי סדרות גמר הפלייאוף האחרונות הסתיימו בסוויפ 3-0. שתי הסדרות שקדמו להן היו צמודות עד הסוף והסתיימו ב- 3-2, ושתי אלו שלפניהן הסתיימו ב- 3-1 (למעשה שלוש, אבל תזרמו עם הטריוויה). האם השנה ייפתח סבב חדש, או שדברים טובים ימשיכו לבוא בזוגות?

- שניים מבין שחקני חיפה החלו את קריירת הכדורסל שלהם בישראל בגליל עליון: הרכז תום מעיין, שגדל במחלקת הנוער של המועדון, והפורוורד ווילי וורקמן, שגליל עליון (בלאומית) הייתה תחנתו הראשונה בארץ הקודש. וורקמן אגב, באותה העונה, שיתף בגליל פעולה עם אבישי גורדון, מאמן גליל, רון סבג, שחקנה של גליל, וניר וסרמן, מנהלה של גליל.

- והנה, לסיום, חידה מאת כתב השטח שלנו בגליל צוד בדיחי, שעושה העונה שעות נוספות (באישור כמובן של אשתו יהלי): מצאו את המשותף בין הפועל תל אביב, הפועל חולון והפועל גלבוע / גליל ונסו למצוא את הקשר בין שלושתן לבין סדרת הגמר שלנו. צוד זמין להודעות בחשבון הפייסבוק שלו, אבל אתם יכולים לדלג משם ולענות לנו פשוט בפוסט. זה אפילו יוכיח לנו שהגעתם עד הסוף. פרסים לפותרים נכונה מתנת סלאומית.