לאומית - האנשים שעשו לנו את העונה

הקאמבק של השנה שסידר להפועל חיפה עליית ליגה היסטורית, תרתי משמע (על הנייר לפחות), הסנטר שבעונת שיא כמעט הוביל לשם את עפולה ואחד אחר שכיכב ברוממה, הגארד שידע שהירידה שהייתה היא רק לצורך עליה והזר הנהדר של יבנה, שגם היא לא הייתה רחוקה מחגיגות במאי, אך תדחה אותן לשנה הבאה. קבלו את חמישיית העונה של "ספסל" בליגה הלאומית.


| אסף ברגר, אדי מינץ, יניב סהראי

 

כן, אנחנו יודעים, הפסיקו לנו את הליגה הלאומית בעקבות המצב במחזור ה-22. גם אנחנו לא ממש אהבנו את זה (בלי קשר להחלטה על העולות והיורדות), אבל זה המצב כרגע. אבל למרות שהליגה לא הגיעה לסיומה הספורטיבי, זה לא סיבה לא לפרגן ולהעריך את כל השחקנים והמאמנים שהביאו לנו יופי של עונה בלאומית. ועונה כזאת הפכפכה, צמודה ושבאמת כל קבוצה יכולה לנצח בה כל קבוצה, הרבה זמן לא היה לנו. אז כינסנו את אנשי הלאומית החדים שלנו, ובחרנו את אנשי העונה שלנו - עד מחזור 22. מתנצלים שלא ערכנו השנה את סקר המאמנים וסקר הקהל המסורתיים, אילוצים וזה.

נתחיל ברשותכם מבחירת חמישיית העונה שלנו, ובכתבה הבאה נציג לכם את החמישיה השניה לצד החמישיה הצעירה ובחירות נוספות.

 

חמישיית העונה

איגור נסטרנקו (הפועל חיפה)

הסנטר הנפלא של הפועל חיפה (29, 2.03) בכלל פתח את העונה בבית. חיפה החתימה בקיץ את אייזיק רוזפלט וביטול החוק הרוסי (לאחר עשור) והתיאבון הבלתי נגמר של קבוצות ליגת העל לאמריקאים השאיר דווקא את הענק האוקראיני ללא קבוצה. אבל אלוהים בקיא בפרטים הקטנים ובעיה אישית של אייזיק הנחיתה (במהלך בזק, יש לומר) כבר בשבוע השני של ספטמבר את נסטרנקו היישר לרוממה.

10 עונות יש לנסטרנקו בקריירה בליגת העל, ודווקא כשהוא בשיאו ירד ללאומית  וזו החלטה שאף אחד מהצדדים בטח לא מצטער עליה. נסטרנקו היה השחקן הכי יציב בחיפה בפער, ירד מדאבל פיגרס רק פעם אחת במהלך 22 מחזורים, נתן גוף בהגנה ויחד עם באקלס השלים צמד שאף אחד לא רצה לפגוש בצבע. בחיפה סיפק 16 נק' למשחק (סגן מלך הסלים הישראלי), הוריד 6.25 כ"ח והיה הישראלי הכי יעיל בליגה. הוא גם הישראלי מס' 1 בזריקות ל-2 וסגן האחוז מהטווח עם 67.55% (שני רק ללנגסטון).

 

אור לאומי (בני הרצליה)

הקלעי של הרצליה (23, 1.94), ממשיך בגרף ההתקדמות שלו עם הקבוצה שכבר הפכה לו לבית. אחרי שנתיים בליגת העל בהן היה בעיקר שחקן רוטציה שתרם מהספסל, העונה בלאומית כבר קיבל מקום בחמישיה והראה איזה יכולות יש לו. לצד יכולת קליעה מצויינת (14.4 נק' למשחק, 4 משחקים מעל 20 נקודות, שלישי מקרב הישראלים), לאומי תורם גם המון מנהיגות על המגרש עם השקט האופייני שלו לצד שאגות השמחה המתפרצות אחרי שלשה כזאת או אחרת.

 

בן קרטר (הפועל עפולה)

בקיץ גדוש בהחתמות מרשימות מבחינת הקבוצה מבירת העמק, בן קרטר היה אולי המרשימה ביותר שביצעה עפולה. הפורוורד שהיה מבוקש בקיץ ע"י קבוצות מליגת העל החליט להמשיך לעונה נוספת במקום שנתן לו את הבמה בפעם הראשונה, החלטה שבסופו של דבר השתלמה לשני הצדדים. המתאזרח שיפר לא מעט אספקטים במשחק שלו ומיצב את עצמו כאחד מהישראלים הטובים ביותר (אם לא הטוב ביותר) שיש לליגה הלאומית להציע. מעבר ליכולת ההתקפית הנהדרת, בן קרטר הציג יכולת הגנתית נהדרת (1.4 חס' ו- 1.1 חט' לערב), וחשוב מכך, נשאר בריא לאורך מרבית העונה. גם הקיץ הקרוב אמור להיות מעניין מבחינת בן קרטר שצפוי לגרור התעניינות רבה מקבוצות ליגת העל.

 

דניאל מולינגס (אליצור יבנה)

יבנה מסיימת את העונה במקום השלישי עם תחושת החמצה קלה. ברגעים רבים העונה נראה היה שהיא מועמדת רצינית לעליית ליגה כולל נצחונות על הרצליה ועפולה. חלק משמעותי מכך הוא הגארד דניאל מולינגס. האמון במולינגס היה גבוה כל כך שכשהוא נפצע לחודש אחרי חמישה משחקים, יבנה הביאה את רשאד מאדן כמחליף זמני והחזירה אותו לאחר מכן בלי להניד עפעף.

עם מולינגס יבנה רשמה מאזן של 13 נצחונות ו-4 הפסדים, בלעדיו היא רשמה מאזן של נצחון יחיד מול ארבעה הפסדים. מולינגס עושה הכל ביבנה - רשם העונה 20.4 נק', 7.4 ריב', 2.8 אס' ו-24 מדד למשחק, סיים את העונה כמלך החטיפות של הליגה עם ממוצע מרשים של 3.65 למשחק, וזהה הממוצע הגבוה בלאומית מזה חמש שנים מאז שנייט מילר רשם 3.74 חטיפות במדי עירוני רמת גן. הוא גם רשם רשם את משחק השיא בלאומית העונה כשחטף לשחקני רמת השרון לא פחות מ-7 פעמים באותו הערב.

 

ג'ייסון סיגרס (הפועל חיפה)

עד הגעתו חזרה לארץ חיפה הייתה בעיקר הבטחה שלא מומשה. ואז הגיעו כמה הפסדים, ואיזה יד שבורה ששיחררה אותו מקוריאה, והנה הוא שוב בארץ הקודש. ומרגע שהגהיע חיפה הייתה כמעט בלתי ניתנת לעצירה עם 9 ניצחונות רצופים שהרימו אותה מהמקום הלפני אחרון אל המקום השני. סיגרס (בן 34, 1.93) הוא סמול פורוורד מגוון, גו טו גיא אמיתי שלוקח אחריות, שומר מדהים, מחבר את כל חבריו ומנצח משחקים. העונה הוא חתום על נקודות ניצחון מול יבנה ואשקלון כשהוא מוביל את חבריו האדומים לאינספור מהפכים מטורפים, הארכות וכו'. ממוצעיו העונה - 20 נק' (10 בטבלת הקלעים), 5.8 רב', והוא מס' 1 בליגה גם באחוזים מהקו (87%) וגם ב -/+ (8.4+).