לאומית: הכבשה השחורה של ראשל"צ?

ראשון לציון חזרה עם ניצחון ענק בגליל העליון שמבטיח לה כמעט בודאות את הפסגה בסוף העונה הסדירה. כפ"ס התקשתה לפני שניצחה את פ"ת בבית - אך הערב הן יפגשו למשחק צמרת בו תנסה כפ"ס להנחיל לראשל"צ הפסד בכורה ולהיות הקבוצה היחידה שלא הפסידה למוליכה. בתחתית רמה"ש תנסה להפתיע את הגלבוע


| שי ברק

שני מחזורים לסיום וכשברור שהרביעייה הראשונה נקבעה נשאר לשחק על המיקום. הפועל כפר סבא תתארח בראשון לציון ואם תשלים ניצחון כפול תהיה קרובה במיוחד להבטיח את יתרון הביתיות בחצי הגמר. במקביל מעגן מיכאל תתמודד נגד באר טוביה ותנסה לשמור על הבית עם ניצחון נגד היריבה שכבר הבטיחה הישארות ומגיעה משוחררת. רק במוצ"ש כשיושלם המחזור במשחק בין הגליל העליון לוינגייט אפשר יהיה להבין יותר על הסדר החדש בצמרת לקראת מחזור ההכרעה.
ראשון לציון אמנם יכולה להרשות לעצמה הפסד לכפ"ס אם תנצח במחזור הנעילה בכאוכב, אך הבנות של זיו ארז לא ירצו להגיע לפיינל פור עם ידיעה שיש קבוצה בליגה שעוד לא הצליחו לנצח.

הפועל ראשון לציון – הפועל כפר סבא (20:30, אולם "גמי" דורות)
הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – הפועל באר טוביה (19:30, מעגן מיכאל)
21/4: הפועל גליל עליון – אקדמית וינגייט (19:00, "הר וגיא")


בתחתית מצבה של רמת השרון הפך קשה במיוחד, למרות שתל כביר הפסידו שוב (במשחק מוקדם לחיפה 80:65), ההפסד לבאר טוביה והעובדה שהפסידו פעמיים לתל כביר, מאלצת אותן לנצח פעמיים עד לסיום העונה. למרות שהיריבה מהגלבוע מגיעה כשאין לה על מה לשחק יותר, הן ירצו לסיים בטעם טוב ולא מתכוונות לוותר ליריבה שזקוקה לנקודות. הפועל פתח תקווה שתארח את כאוכב תנסה להשיג ניצחון שלישי העונה. העובדה שהיו קרובות לכפ"ס מעודדת מול העובדה שכאוכב עם ההפסד לרמה"ש ובמחזור הקודם למעגן מיכאל כבר מרגישות שסיימו את העונה במקום התשיעי בליגה. משחק בין שתי קבוצות שאין להן הרבה על מה לשחק.
א.ס רמת השרון – הפועל גלבוע מעיינות (19:00, "אוסישקין" )
הפועל פתח תקווה – הפועל כאוכב (20:30, "סטלמך")


המחזור יושלים במשחק בין אס"א ירושלים לאליצור תל אביב. שתי הקבוצות יודעות כבר את מקומן הסופי בטבלה, במרכזה רחוקות ממאבקי הצמרת וינסו לקדם את הצעירות ולסיים בטעם טוב את העונה או לפחות מה שנשאר ממנה. המשחק יהיה זה שינעל את המחזור ויתקיים במוצ"ש.
21/4: אס"א ירושלים – אליצור תל אביב (21:00, "קוסל")

משחק מוקדם אחד כבר פתח את המחזור ובו אירחה מכבי חיפה את מכבי תל כביר. חיפה שלטה במשחק וברחה משלב מוקדם במחצית הראשונה ליתרון דו ספרתי (41:25 בהפסקה) ועם 27 נקודות של שירה בן דוד השלימה את הניצחון שהשאיר את תל כביר בסכנת ירידה. סיקור יעלה בתום המחזור.
מכבי חיפה 80 – מכבי תל כביר 65טבלת הליגה:
1. הפועל ראשל"צ 45 נק' (485+)
2. הפועל גליל עליון 43 נק' (344+)
3. הפועל כפ"ס 43 נק' (253+)
4. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 43 נק' (415+)
5. אס"א ירושלים 40 נק' (105+)
6. הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 40 נק' (118+)
7. מכבי חיפה 37 נק' (11-)
8. אליצור ת"א 35 נק' (86-)
9. הפועל כאוכב 33 נק' (190-)
10. אקדמיית וינגייט 31 נק' (128-)
11. הפועל באר טוביה 31 נק' (315-)
12. מכבי תל כביר 29 נק' (300-)
13. א.ס. רמה"ש 28 נק' (272-)
14. הפועל פ"ת 26 נק' (506-)

הפועל גליל עליון 54 – הפועל ראשון לציון 62


אחרי ההפסד של ראשון לציון בכפר סבא, הגיעו ההפסדים בירושלים ובגלבוע ועלתה השאלה האם ראשל"צ של משחקי הבית באמת כ"כ שונה מזו של משחקי החוץ? השבוע התקבלה התשובה. ראשל"צ כמו כל קבוצה, סבלה מחודש קצת פחות מוצלח והתאוששה. משם ראשון לציון כבר יצאה לניצחון חוץ במעגן מיכאל והפעם, במשחק הצמרת נגד השניה בטבלה הוכיחה שאותו ניצחון ענק בשבוע שעבר לא היה מקרי.

אמנם, המשחק המשחק היה צמוד יותר ובמהלך הרבע השני ובעיקר השלישי הגליל הוליכו כולל ביתרון 7 נקודות הפרש, אבל בראשון לציון הראו אופי, שמרו על הריכוז וברבע האחרון ניצלו את העייפות של המקומיות כדי לברוח 19-7 לניצחון הגדול שככל הנראה הבטיח להן את אליפות הליגה הסדירה.

רבע ראשון צמוד נפתח בחילופי שלשות בין רבקה רוס וגילי אייזנר. עם 6 נקודות של שני לוי ושלשה נוספת של רוס הצליחו הגליל להישאר במשחק, אבל השליטה ברבע היתה של ראשל"צ שפתחה יתרון עם נקודות נוספות של אייזנר ושלשה של גאיה סלס. גם כשחזרו האורחות והתקרבו היתה זו ניקוך מיכאליץ עם 7 נקודות ברבע ששמרה על היתרון האורח 20:19 בסוף הרבע הראשון. לוי ורוס ונחמה העלו את גליל ליתרון ראשון 27:23, לפני ששלשה של מיכאליץ ואחריה 5 נקודות רצופות של קארש החזירו את האורחות וברבע שהסתיים בשוויון 13, שמרה ראשל"צ על היתרון המינימלי בהפסקה 33:32.

ראשל"צ הגדילה את יתרונה לחמש בתחילת הרבע השלישי, רק שאז שלשה נוספת של רוס ועוד 5 נקודות של שני לוי הפכו את התוצאה והובילו את המקומיות ליתרון 45:38 כשסלס וקארש מבחוץ רק הקטינו את ההפרש 47:43 לגליל לקראת הרבע האחרון. שם נכנסו לפעולה קארש וסלס עם עוד שלשות ורצף סלים חשובים בסיום וכשגם שחר ברנר עלתה על לוח הקולעות היתרון חזר לאורחות של איבדו אותו עד לסיום.

קלעו להפועל גליל עליון: רבקה רוס 19, שני לוי 17, קרן נחמה 10, מיתר אסולין 5, אמה רוזנסטון 3
קלעו להפועל ראשון לציון: דניאל קארש 24, גאיה סלס וניקול מיכאליץ 14 כ"א, גילי אייזנר 8, שחר ברנר 2.


הפועל גלבוע מעיינות 47 – אס"א ירושלים 65


משחק בין שתי הקבוצות המאוכזבות שראו עצמן כמועמדות למאבקי הצמרת והגיעו למשחק על המקום החמישי. גלבוע מעיינות, למרות ההפסד לאליצור ת"א עוד ידעה שבאופן תיאורטי יכולה למצוא את עצמה בפיינל פור, אך לשם כך היתה צריכה לסמוך על פ"ת או וינגייט שינצחו את כפ"ס, משימה קשה במיוחד השנה. לכן, העדיפו בגלבוע להתחיל לחשוב על העונה הבאה ושיחקו דקות ארוכות עם הדור הצעיר , כך קרן פיבניק, נועה שמעוני ומאיה וינד קיבלו לא מעט דקות וגם היה שקולות וביתרון למשך לא מעט דקות עד שירושלים ברבע האחרון ברחה 25-7 והכריעה את המשחק בדרך לשים סוף לתקוות של הגלבוע וטיפסה למקום החמישי עם ניצחון כפול על המארחת.
אחרי שלשה של גילי ליאור (7 נקודות אישיות ברבע) עלתה ירושלים ליתרון 9-0. עדי פירסטנברג ומאי מלכין עוד החזירו את הגלבוע עד 13:6 כשיולי גרוסמן סגרה את הרבע בנקודות מהקו וקבע את התוצאה. הרבע השני היה תחרות קליעות בין מאי מלכין והדר רפאל. רפאל, הנשק העיקרי בהתקפת ירושלים העונה צלפה 3 שלשות ונעזרה בעוד 5 נקודות של אלי סילפן להחזיק את היתרון של האורחות, כשבצד השני 3 שלשות של מלכין ו-4 נקודות של עדי וינד עזרו לגלבוע להישאר במשחק סביב פיגור 7 נקודות לפני שסל של אריאל ג'אקוור עם הבאזרקבע 34:25 לאורחות, במחצית.

אחרי שספגו 21 נקודות ברבע השני הראו הגלבוע שהן גם יודעות לשמור וברבע השלישי עצרו את ירושלים על 6 נקודות בלבד (גרוסמן, נטע רפאל וסילפן) ומנגד התעוררות של ענבר לברון עם 5 נקודות ואז דקות טובות של פירסטנברג ו-וינד הורידו את ההפרש לנקודה (38:37) לפני ששלשה של מאי מלכין קבעה יתרון לגלבוע 40:38. עוד לפני שהסתיים הרבע אלי סילפן השוותה וקבעה שאת הרבע האחרון יפתחו הקבוצות בשוויון 40.

משם היתה זו הדר רפאל שלקחה את האחריות עם עוד שלוש שלשות והריצה את ירושלים ליתרון גדול. אריאל ג'אקוור תמכה עם 4 נקודות משלה ואז הגיעו רצף קליעות עונשין ו-6 נקודות רצופות של גילי ליאור. כמו בשבוע שעבר, גם הפעם כמה דקות במהלך המחצית השניה הפכה משחק צמוד לחד צדדי לזכות היריבה ורק שלשה של קרן פיבניק ונקודות של נועה שמעוני לקראת הסיום הקטינו מההפרש , אך לא מנעו ניצחון גדול לירושלים.

קלעו להפועל גלבוע מעיינות: מאי מלכין 13, מאיה וינד 6, ענבר לברון ועדי פירסטנברג 5 כ"א, עדי וינד 4, יעל טויטו וקרן פיבניק 3 כ"א, נעה שמעוני, דניאל סנפורד, מאיה ברקוביץ' ומיכל גילת 2 כ"א.
קלעו לאס"א ירושלים: הדר רפאל 18, גילי ליאור 12, יולי גרוסמן 10, אליסון סילפן 7, אריאל ג'קוור 6, נטע רפאל 4, אלונה מודלין 2


הפועל באר טוביה 65 – א.ס רמת השרון 58


באר טוביה עוד הרגישה מסובכת בתחתית וידעה שניצחון הוא הכרחי כדי להבטיח עונה נוספת בלאומית. רמת השרון עדיין מתחת לקו האדום אבל במרחק נקודה מתל כביר ושתיים מבאר טוביה ידעה שניצחון שני ברציפות (אחרי הניצחון על כאוכב בשבוע שעבר) יכול לפתוח מחדש את המאבקים על הירידה. מחצית אחת בה שלטה רמה"ש עוד נתנה תקוות לאפשרות השניה, אבל אז הגיע הרבע השלישי בו ברחה באר טוביה 25-13 וחתמה את סיכויי רמה"ש להינצל.

הפתיחה, כאמור היתה עם נקודות של רוני טמיר ואחריה 5 נקודות של ענבל יערי ו-3 של אביטל צוובנר בדרך ליתרון 15:10 בסוף הרבע. 8 נקודות של מור בורודובסקי (משחק מצוין) עוד שלשה של מיקה שני, קרבו את באר טוביה, אך מהצד השני שלשות של נועה שמשי ונקודות של צוובנר ומייברג השאירו את רמה"ש ביתרון ושלוש קליעות של אופיר אליהו לקראת ההפסקה קבעו 30:26 לאדומות.

בורודובסקי המשיכה בכושר הטוב שלה גם ברבע השלישי כשקלעה עוד 11 נקודות, יובל ניצן וחופית וקסלר הוסיפו שלשות משלהן ובאר טוביה ברחה מול רבע בו 7 נקודות של ענבל יערי ו-4 של צוובנר לא הספיקו כדי לשמור את רמת השרון במשחק וכשהלוח הראה 51:43 בסוף הרבע השלישי הוכרעה למעשה המשחק. לורן בניטה עוד ניסתה להחזיר את קבוצתה ליתרון עם 7 נקודות, אבל מהצד השני חופית וקסלר לקחה את האחריות על כתפיה וקלעה 10 נקודות מתוך ה-14 של קבוצתה ברבע והובילה את באר טוביה לחוף מבטחים ולעונה נוספת בלאומית.

קלעו להפועל באר טוביה: מור בורודובסקי 23, חופית וקסלר 17, שרון זאבי ויובל ניצן 8 כ"א, מיטל לוי 6, מיקה שני 3
קלעו לא.ס רמת השרון: אביטל צוובנר 14, לורן בניטה וענבל יערי 12 כ"א, רוני טמיר 7, ענת לין 4, נועה שמשי ואופיר אליהו 3 כ"א, דרור מייברג 2, ירדן ברגר 1


מכבי חיפה 85 – אקדמית וינגייט 68


שתי הקבוצות הגיעו משוחררות מלחצים וכיאה למשחק כזה שתי הקבוצות לא הרגישו צורך לשחק יותר מידי הגנה.
חיפה המארחת פתחה עם מטווח של שלשות ברבע הראשון (6), כאשר נור כיוף פתחה עם הנקודות הראשונות במשחק.
מן העבר השני היתה זו בעיקר אלכס גיטנצ'נקו שברבע ראשון מצויין של 10 נקודות אישיות נטלה עבור וינגייט את ההובלה בפתיחה עם 7:5.

שלוש שלשות רצופות של חיפה (ירדן עיבל, ספיר תירוש ומעיין לוי) העלו אותה ליתרון 19:15 ופסק זמן של האורחות מהשרון.
שירה בן דוד עלתה יוצא מן הכלל מהספסל ועשתה צרות לקבוצתה הקודמת לאורך כל הערב ושלטה מתחת לסלים ועוד 3 נקודות שלה ושל תירוש מול סל בודד של גרזון קבעו 23:17 לחיפה אחרי רבע אחד.

ברבע השני עברו המארחות לאיזורית שתקעה את התקפת וינגייט שפרט לחמש נק' של גיטצ'נקו נתקעה דקות ארוכות על 20 נק' בזמן שחיפה פתחה מבערים כשכל אחת משחקניות החמישיה תורמת סל משלה. 34-20 לחיפה באמצע הרבע השני.
שתי שלשות רצופות של עיבל וכיוף אל מול חמש רצופות של עידן שלוש קבעו 42:29 לחיפה. אקורד הסיום היה שייך לשיר רביב עם סל ועבירה ובמחצית 45:32 ירוק.

הרבע השלישי התנהל ברובו בצורה שקולה כאשר ניר בהיר פתחה אותו עם 6 רצופות משלה ונענתה מן העבר השני עם שלשות של תמר אנגל וליאור גרזון. שירה בן דוד המצטיינת במשחק נתנה את האות לבריחה הסופית של הירוקות כאשר קלעה 7 נקודות עד תום הרבע ומסרה שני אסיסטים לשתי שלשות (מס' 10 ו-11 של חיפה במשחק) של כיוף ורביב וחיפה ברחה עד 66:47 כששלוש מנקודת עונשין הקטינה את התוצאה בתום רבע שלישי.

בפתיחת הרבע האחרון עשו האורחות מיני קאמבק בזכות שלשה נוספת של אנגל ונקודות ושש נקודות של עידן שלוש שצימקו את הפער עד 70:58 עם 6 דקות לשחק.
בר אביטל שעד אותו רגע לא קלעה נקודה, קברה שתי שלשות גדולות רצופות בתוספת לנקודה מהקו שהכריעו סופית את שאיפות הקאמבק של האורחת, בן דוד הוסיפה עוד סל ואסיסט יפה לרביב ובסיום חיפה מנצחת 85:68 כאשר קולעת לא פחות מ-13 שלשות במשחק.

קלעו למכבי חיפה: שירה בן דוד 14 (12 רב'), שיר רביב, ספיר תירוש (8 רב' ו-6 אס') וניר בהיר 12 כ"א, נור כיוף 11, ירדן עיבל 10, בר אביטל 7, מעיין לוי 5, ליאור ראשית 2.
קלעו לאקדמית וינגייט: אלכס גיטצ'נקו 22, עידן שלוש 12, ליאור גרזון 10, תמר אנגל ומוריה חסון 9, זוהר לופטין 4, ניצן עמאר 2.


מכבי תל כביר 82 – אליצור תל אביב 98


בדרבי התל אביבי שהיה חשוב בעיקר למארחת הגיעו 2 הקבוצות עם יכולת קליעה גבוהה והרבה פחות הגנה. ללא עינב אסולין התקשו תל כביר להתמודד עם שטרית ועטיה בצבע, אבל נעזרו בכושר קליעה גבוה של הגארדיות. 9 נקודות של לי קפיטולניק ועוד 8 נקודות של מלודי ואהל הובילו את המקומיות לרבע התקפי במיוחד ויתרון 27:20 אחרי עשר דקות משחק. באליצור שקיבלו 4 נקודות ראשונות מדורין רדט לקראת סוף הרבע הצליחו לסגור את ההפרש עם עוד 4 נקודות משלה בפתיחת הרבע השני. הרבע השני היה התקפי לא פחות (27-24), אך למרות דקות טובות של לירון שיפטר וחנה הללי את הרבע סגרה יפית כהן עם שתי שלשות (8 נקודות ברבע) ויחד עם יאנה שפירו שמרו על היתרון בהפסקה 51:47.

דרך ההגנה עצרו האורחות את תל כביר ברבע השני על 14 נקודות בלבד. רק קפיטולניק ו-ואהל הצליחו לקלוע נקודות שדה ובצד השני עם 7 נקודות של מורן שטרית הצליחו לסגור את ההפרש ונקודות של חנה הללי גם הורידו את האורחות ביתרון 66:65 בסוף הרבע השלישי. תל כביר בסגל הקצר התעייפו, לא הצליחו לעצור את היריבה שקלעה 32 נקודות ברבע המכריע ואחרי שלשה של יהל יובנוביץ השתלטו שטרית, הללי ושיפטר על המשחק וברחו ליתרון דו ספרתי בדרך לכמעט 100 נקודות.

נקודת האור של תל כביר הגיעה מהמשחק המקביל בו הפסידה רמת השרון לבאר טוביה ונשארה מרחק משחק מהמקומיות שבזכות זה ככל הנראה הבטיחו עונה נוספת בלאומית, על אף ההפסד.

קלעו למכבי תל כביר: יאנה שפירו 22, מלודי ואהל 17, לי קפיטולניק 16, יפית כהן 13, חן סגל 10, ענת בוחניק ורינת בן יעקב 2 כ"א
קלעו לאליצור תל אביב: מורן שטרית 29, חנה הללי 23, שרית עטיה ולירון שיפטר 14 כ"א דורין רדט 11, יהל יובנוביץ 5, סבינה מרדנוב 2


הפועל כפר סבא 73 – הפועל פתח תקווה 61


כשהן יודעות שככל הנראה הבטיחו את הפיינל פור הגיעו כפ"ס למשחק נגד פ"ת והשיגו, שוב, ניצחון במשחק שרובו היה לא משכנע ביכולתו. נקודת האור, כפ"ס למרות תקופה פחות טובה ממשיכה ומשיגה ניצחונות (להוציא את ההפסד במחזור הקודם) וכמו שנמנעה מהפסד מפתיע לרמה"ש מהתחתית, כך הצליחה לצאת ממשחק צמוד נגד נועלת הטבלה ולחזור עם ניצחון.

כפ"ס פתחה את המשחק עם 8-0 מהיר שהובילו רוני גולדין ושירה שכט, אך המשחק לא הלך לכיוון חד צדדי כשפ"ת הגיבה עם 16-6 של הילה הניג, הילה מימון ואוריאן אמסלם (מתוכן 12 נקודות מהעונשין) ועלתה ליתרון ראשון 16:14 בתחילת הרבע השני. עוד לפני סוף הרבע חזרו המקומיות ונטלו את היתרון עם נקודות של סהר דגן ועוד 4 קליעות עונשין 14:10 בסוף הרבע הראשון , בלבד כשנשרקו עבירה טכנית ובלתי ספורטיבית לכיוון האורחות ומהן כפ"ס יצאה עם 6 נקודות רצופות בהתקפה ויתרון משמעותי ראשון. הרבע השני היה עוד פחות מרשים כשיסתיים 12-10. רוני גולדין ברבע אישי נהדר קלעה 7 נקודות ומול 6 של אוריאן אמסלם שמרה את יתרונה של כפ"ס במחצית 26:20.

ברבע השלישי היתה זו דווקא שלי שפית הצעירה שהתעלתה מעל משחק בינוני ועם 8 נקודות רצופות הובילה את כפ"ס לכיוון יתרון דו ספרתי. גם זה לא שבר את שחקניות פ"ת שהגיעו משוחררות והציגו כדורסל לא רע עם שלשות של גל צברי ואוריאן אמסלם ההפרש ירד למינוס 3 (39:36) עם קצת פחות משלוש דקות וחצי לסוף הרבע. אבל אז התעייפה פ"ת, שלשה של סהר דגן ונקודות של טלי בן ישי ורוני גולדין מול 2 קליעות עונשין בלבד של קונטנט קבעו 46:38 בסוף הרבע השלישי וברבע האחרון טלי בן ישי (3 שלשות ברבע) ורוני גולדין קלעו יחד 16 נקודות הובילו את כפ"ס ליתרון 63:48 אותו לא שמטו עד לסיום בדרך לניצחון החשוב.

קלעו להפועל כפר סבא: טלי בן ישי 20, רוני גולדין 16, שירה שכט ושלי שפית 8 כ"א, חן הולצר ויהב יעקובוביץ 6 כ"א, סהר דגן 5, שרון רשף 2
קלעו להפועל פתח תקווה: הילה הניג 17, אוריאן אמסלם 15, הילה מימון 14, גל צברי 11, נופר לוי ויעל קונטנט 2 כ"א, עדן מצארווה 1


הפועל כאוכב 36 – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 53