לאומית: הרמת-גניות במוקד

במוקד המחזור השישי יעמדו שתי הקבוצות מרמת-גן למשחקים מעניינים: עירוני ר"ג תארח בזיסמן את יבנה, בעוד שהאורדונים יתארחו אצל אשקלון החזקה. עוד במוקד: חבל מודיעין נכנסת למעגל המשחקים במפגש מול עכו, הוד"ש תנסה להפתיע גם את עפולה ואשדוד תנסה להתאושש מול רמה"ש.


| יניב סהראי

 

מחזור הפתיחה הדרמטי של הליגה הלאומית שכלל בין היתר: סל ניצחון של אלונזו קולמן על האקסית מעפולה, ניצחון בנקודה של רעננה על יבנה וניצחון מפתיע ביותר של הוד"ש על היורדת הטרייה מאשדוד, פתח עוד יותר את התיאבון לקראת מה שמצפה לנו השבוע בליגה הלאומית.

השבוע בליגה הלאומית ינסו שתי הרמת-גניות להמשיך במומנטום ממחזור הפתיחה כשיפגשו את יבנה ואשקלון, לצמד משחקים לא פשוטים. חבל מודיעין, שהייתה חופשית במחזור שעבר, תארח את עכו במה שיהיה המשחק הראשון מבחינתה. הוד השרון תנסה להפתיע שבוע שני כשתארח בעתידים את הקבוצה מבירת העמק, רעננה וגליל ינסו לשמור על מאזן מושלם כשיארחו את מוצקין ונתניה, בהתאמה. ואשדוד תנסה להתאושש מההפסד במחזור הפתיחה כשתתארח למשחק לא פשוט ברמה"ש.

 

עירוני ר"ג – אליצור יבנה (19:00, זיסמן, ר"ג)

אחת הקבוצות שהכי הרשימו במחזור הפתיחה של הליגה הייתה עירוני ר"ג. חניכיו של אורי קוקיה פגשו לקרב בין העולות החדשות את הפועל עכו מטה אשר, והצליחו לעשות את מה שלא הצליחו בגביע המדינה – לנצח, די בקלילות, את העולה החדשה מארצית צפון. אם הסגל של ר"ג לא היה מספיק מרשים בשבילכם עד עכשיו, אז השבוע צירפה הקבוצה לשורותיה גם את שלומי הרוש שיורד חזרה ללאומית אחרי מספר שנים יפות בליגת העל, מרביתן בהפועל חולון.

ביבנה מגיעים למשחק הקשה בזיסמן אחרי הפסד מתסכל לעירוני רעננה. הקבוצה מהשפלה פספסה הזדמנות לכפות הארכה בעקבות החטאת עונשין של פרנק האסל, ורשמה הפסד מסתכל בנקודה. למרות החטאת העונשין, ביבנה יכולים להיות מרוצים מהיכולת שהציג הסנטר ששיחק בעברו בליגת העל, אך ירצו לקבל יכולת טובה יותר מהצוות הישראלי הבכיר ומהזר השני של הקבוצה – קני מניגולט. בלעדיהם, יהיה לקבוצה של שי סגלוביץ' לצאת עם ניצחון מזיסמן.

טריוויה: מפגש בין הקבוצה שניצחה בהפרש הגבוה ביותר (17) לבין הקבוצה שהפסידה בהפרש הנמוך ביותר (1) במחזור הפתיחה. מה זה אומר על המשחק ביניהן? אין לדעת.

 

אליצור איתו אשקלון – הפועל ר"ג \ גבעתיים (19:00, היכל הספורט העירוני, אשקלון)

אליצור אשקלון ואלונזו קולמן לא יכלו לבקש פתיחה עונה מתוקה יותר מאשר זאת שקיבלה הקבוצה. שלשת ניצחון של הפורוורד-סנטר האמריקאי על הראש של האקסית מעפולה העניקה לקבוצה מהדרום ניצחון, שיכול להתברר כחשוב מאוד בהמשך העונה, במגרש חוץ לא פשוט. למרות הניצחון, באשקלון יכולים להיות מאוכזבים מהמחצית השנייה שהציגה הקבוצה לאחר ששמטה בה יתרון 16 בו החזיקה. חניכיו של הירשוביץ' יגיעו למשחק מחוזקים במתאזרח נוסף – קלארק רוזנברג, ששב ללאומית אחרי שלא קיבל הזדמנות בב"ש בליגת העל.

נכון שאין קהל, ולקבוצה כמו הפועל ר"ג זה יכול להיות משמעותי, אבל עד כה חניכיו של מתן חרוש נראים נהדר ומציתים את הדמיון לקראת מה שמצפה לנו במידה והקהל יחזור ליציעים. האורדונים רשמו במחזור הקודם ניצחון מרשים ביותר מול קרית אתא, כאשר בקבוצה מקבלים תרומה מלא מעט שחקנים ובראשם צמד הזרים – מייק הולטון וג'רמי קומבס, שמתגלים כבינגו של המאמן מתן חרוש.

טריוויה: אלונזו קולמן וחנן הירשוביץ' פוגשים את הקבוצה בה סיימו את העונה הקודמת. מנגד, יובל חיים יחזור לאולם בו שיחק בעונה שעברה.

 

א.ס. רמה"ש – מכבי אשדוד (19:00, קרית יערים, רמה"ש)

הקבוצה המקומית מגיעה למשחק אחרי ניצחון נאה על אליצור נתניה. בקבוצה מהשרון, שספגה 59 נקודות בלבד, יצאו מרוצים מהיכולת ההגנתית שהציגה הקבוצה ומהיכולת שהציגו צמד הזרים שהיו אחראיים על כמעט 50% מסך הנקודות של הקבוצה. ברמה"ש יודעים שמצפה להם משחק, שעל הנייר, צפוי להיות קשה הרבה יותר מהמשחק בשבוע שעבר.למרות זאת, עם היכולת שמציגים חניכיו של גיא קנטור מתחילת העונה – הם בהחלט יכולים לרשום ניצחון נוסף – גם מול אחת המועמדות העיקריות לעלייה.

מנגד לא כך ציפו באשדוד לפתוח את המסע שלהם בדרך חזרה לליגת העל. כמו לא מעט קבוצות שירדו משם, גם לאשדוד לא מצפים חיים קלים בדרך חזרה, ולראייה ההפסד במחזור הפתיחה. באשדוד ימשיכו השבוע ברצף המשחקים מול קבוצות מהשרון ויקוו גם להתאושש מההפסד במחזור הפתיחה, ועל הדרך גם לקבל יכולת טובה מהזר הגבוה – עבדולאיי גויה שעד כה מתקשה להרשים.

טריוויה: במסע רב הקבוצות של עמית ביר כץ וגיל אמיתי בליגת העל, שניהם הספיקו לעבור גם במכבי אשדוד. הסנטר עשה זאת ראשון ששיחק אצל הדולפינים בעונת 13/14, בעוד שאמיתי שיחק שם בעונת 17/18.

 

עירוני רעננה – מכבי קרית מוצקין (19:30, מטרווסט, רעננה)

ברעננה רשמו הפתעה קטנה במחזור הפתיחה כשניצחו בצורה דרמטית את אליצור יבנה. ברעננה קיבלו יכולת טובה מרום קורנליוס וירין איינהורן, וכן גם מאוסטין פרייס שסיים כקלע המוביל של הקבוצה עם 21 נקודות. לרעננה מצפים צמד משחקים יחסית נוחים במחזורים הקרובים והם יקוו לשמור על מאזן מושלם לקראת מספר משחקים לא פשוטים שמצפים להם מיד לאחר צמד המשחקים מול מוצקין ונתניה.

אחת הקבוצות היותר מאכזבות, לפחות על פי פתיחת העונה, זאת קרית מוצקין של רועי פרל. במוצקין עוד לא הגיעו לעונה הנוכחית ואחרי ההפסד לנתניה בגביע המדינה, הגיע הפסד גם במחזור הפתיחה לגליל עליון כשהקבוצה מציגה משחק התקפה חלש. צמד הזרים של הקבוצה עדיין לא לגמרי בעניינים, וייתכן שבקרוב גם נראה שינויים בגזרה זאת אצל מוצקין. מלבד צמד הזרים, במוצקין יצטרכו לקבל תרומה רבה יותר מצמד הישראלים המרכזיים שלה - אנדריי קוליש ורום גפן שלא הרשימו במחזור הפתיחה.

טריוויה: רום גפן יחזור למטרווסט, אותו אולם בו כיכב בגילאי הנוער.

 

חבל מודיעין – הפועל עכו (19:30, חט"ב נחשון, שוהם)

אחרי שהייתה חופשית במחזור הפתיחה, תכנס הפועל חבל מודיעין מלאת הציפיות למעגל המשחקים. אחרי עונת הסתגלות בליגה, שלמזלה הסתיימה מוקדם מהצפוי עקב הקורונה, בחבלמו בנו העונה קבוצה חזקה הרבה יותר מזו שהייתה שם בעונה שעברה, כאשר המטרה היא להגיע לפחות לפלייאוף העליון.

העולה החדשה מארצית צפון לא הצליחה לעשות מה שעשתה מול עירוני ר"ג במשחק הגביע, אלא להיפך, כאשר חטפה תבוסה לא קטנה מהעולה השנייה. בעכו ינסו להתאושש במשחק חוץ לא פשוט מול חבל מודיעין, ועל מנת לעשות זאת יצטרכו לקבל תרומה רבה יותר מהצוות הישראלי שלה. מלבד צמד הזרים וגוני יזרעאלי, בעכו לא קיבלו יותר מדי תרומה משאר השחקנים ובקבוצה ירצו לראות זאת משתנה כבר השבוע.

טריוויה: שימו לב לפתיחת העונה של עכו שפגשה כבר את עירוני ר"ג ותפגוש במחזורים הקרובים את חבל מודיעין, יבנה, מוצקין ונתניה. ובמילים אחרות, תפגוש את כל העולות מהארצית החל מעונת 19/20 ועד לעונת 16/17 עפ"י אותו סדר.

 

מכבי הוד"ש – הפועל עפולה (19:30, עתידים, הוד"ש)

המפתיעה הגדולה של מחזור הפתיחה היא ללא ספק הוד"ש. מעטים האנשים שנתנו סיכוי לקבוצה של אלון שטיין לחזור עם ניצחון מאשדוד, אך הקבוצה הצעירה מהשרון עשתה זאת בניגוד לכל הציפיות וגרמה ללא מעט אנשים לאכול את הכובע. בקבוצה עדיין מכניסים לעניינים את ג'יילס סמית שהצטרף לקבוצה לא מזמן, אך מי שבינתיים מרשים הוא הזר השני של הקבוצה – קסבייר מון. בנוסף ל - מון, קיבלו בהוד"ש משחק טוב גם מאפי טיומקין, ארד הררי והראל דדון שהובילו את הקבוצה לניצחון המפתיע.

בעפולה מנגד מגיעים למשחק אחרי הפסד ביתי מתסכל מול אליצור אשקלון. למרות ההפסד, בבירת העמק יכולים להיות מרוצים מהמחצית השנייה שהציגה הקבוצה, בה הראתה אופי ומחקה פיגור של 16 הפרש. יחד עם זאת, בעפולה צריכים לקוות לשיפור ביכולת של מספר שחקנים כשבראשם טרבון יוז, שרחוק לבינתיים מהיכולת אותה הציג באותה הוד"ש בעונה שעברה. חניכיו של רועי חגאי יחפשו השבוע ניצחון ראשון במגרש קטן המידות בהוד"ש, לפני שהלחץ יתחיל לדבר אצל ראשי הקבוצה מבירת העמק.

טריוויה: טרבון יוז וג'ימי הול יחזרו למגרש בו כיכבו בעונה שעברה. יכולת זהה במשחק הקרוב לזאת של הצמד בעונה שעברה, תהווה מפתח מרכזי לניצחון מבחינת עפולה.

 

הפועל גליל עליון - אליצור עירוני נתניה (19:30, כפר בלום)

גליל פתחה נהדר את העונה עם ניצחון חוץ על קרית מוצקין, הרבה הודות ליכולת מושלמת של גבי צ'אצ'אשווילי ולשאר הישראלים שלה שחיפו על העובדה שהזרים עוד לא ממש התאקלמו. מעניין יהיה לראות לאיזה יכולות הקבוצה תגיע כשהכל יתחבר לה ביחד. בכל מקרה הגליל חוזרת הביתה בתקווה לנסות להמשיך במומנטום, כשעל הנייר נראה שנתניה היא לא המסוכה הכי קשה להיתקל בה כרגע.

נתניה אומנם לא נראתה משהו בשבוע שעבר, וקלעה הכי מעט נקודות שלה פר משחק מאז עלתה ללאומית, אבל הם כבר עם הפנים קדימה. הזר החדש שלה, אנדרו יודו, צפוי לערוך משחק בכורה, ובקבוצה מקווים שגם וושינגטון יחזור למספרים הרגילים שלו.

טריוויה: חילופי קבוצות - רועי נבארו ששיחק אשתקד בצפת מהליגה הארצית יפגוש את גליל עליון, הקבוצה ששלחה לאותה צפת את המחליף של נבארו - רון סבג, שבחר לרדת לארצית אחרי שנים ארוכות בכפר בלום (עם גיחה קצרה לעפולה).