לאומית: חיפה כבר בגמר

הספידו אותה, אמורה שהיא מקרטעת מידי מכדי לעלות, אבל מכבי חיפה מראה לכולם שדיבורים לחוד ומעשים לחוד, עם ניצחון שלישי על רעננה והעפלה לגמר. בסדרה המקבילה גליל עליון גנבה ממוצקין את הביתיות ועלתה ליתרון משלה, ותוכל לסיים את העבודה בבית ביום שני הקרוב. (צילום: לימור מלינוף)


| אלירן כהן

 

עירוני רעננה 83 - מכבי חיפה 94 (3-0 לחיפה)

ירוק עולה, כל הדרך לליגת העל? בינתיים, לפחות, זה נראה מבטיח.

הקבוצה של דניאל סאוואנה משלימה סוויפ על מוליכת העונה הסדירה, עירוני רעננה, במה שכינו עד לפני שבוע וחצי "הגמר האמיתי של הליגה" (לא באמת) ועומדת מרחק סדרה אחת ושלושה נצחונות מחזרה לליגת העל, משם ירדה לפני פחות משנה. רעננה שוב מסיימת עונה גדולה, בה סחטה אינסוף מחמאות, רשמה לא מעט שיאים וקידמה לא מעט שחקנים, אך גם הפעם היא לא תיטול חלק בסדרת הגמר.

זו לא הייתה הסדרה של רעננה, והיא הגיעה למשחק השלישי בה כשהיא עם הגב אל הקיר. כן ציפיות, לא ציפיות, כן מטרות לעלות ליגה, לא מטרות לעלות ליגה - רעננה לא רצתה לגמור את העונה כבר היום, והלחץ דיבר ועשה את שלו. דקות הפתיחה עוד היו צמודות, ורעננה הצליחה אפילו לעלות ליתרון 5 נקודות במהלך הרבע הראשון, אבל מכאן היא בעיקר הלכה ורדפה, כשאנטוני פישר במשחק ענק סחף אחריו את הירוקים ל- 54:43 במחצית. במחצית השניה חיפה עוד טיפסה לפלוס 17, רעננה עוד הורידה למינוס 4 ברבע השלישי ולמינוס 1 בתחילת הרבע האחרון, אבל לא היו לה את האנרגיות להפוך את המשחק, ולא היה לי מי שיעצור את אנטוני פישר, שבמאני-טיים צלף שתי שלשות וסגר עניין.

פישר סיים את המשחק עם 23 נקודות (7/9 ל- 3!) והוליך את קלעי המנצחת כשאחריו דניאל קופרברג, קרון דשילדס וסמי גיבנס. רעננה לא קיבלה בסדרה הזו את ג'אמר גאלי שהיא מכירה, ובלעדיו - גם ערב אדיר של ווין לנגסטון (27 נק', 11 רב', 80% מהשדה) והתעלות של עידו סטולרו, שעלה מהספסל, לא הספיקו. אבל עכשיו מגיע המבחן האמיתי של מכבי חיפה. לגמר יגיעו הירוקים, על פניו, כפייבוריטיים הברורים - עוד מבלי לדעת מי הקבוצה השנייה שתגיע לשם. האם דניאל סאוואנה ימשיך את מסע הקסם שלו ויחזיר את הירוקים לליגה הראשונה?

קלעים:

לרעננה: ווין לנגסטון 27 (11 רב'), עידן סטולרו 18, ג'אמר גאלי 13 (11 רב', 7 אס'), שגיב דוד 10, גיל בני 4, מייקל בריסקר 4, גל חלמיש 3, אוריאל טרוצקי 2, אביב שמעוני 2. כן שיחק: עדן נלגס.

לחיפה: אנטוני פישר 23, דניאל קופרברג 15, קרון דשילדס 14 (, 9 אס'), ווילי וורקמן 12 (13 רב', 5 חט'), סמואל גיבנס 11 (7 רב'), תום מעין 8, לוקס האוסמן  6, רומן סורקין 5. כן שיחקו: עמית אלון, לירן מרקדו, רועי ג'מבש.

 

מכבי קרית מוצקין 69 - הפועל גליל עליון 77 (2-1 לגליל)

משחק ענק של ג'ו אצ'ול, שהוביל חמישה אדומים בספרות כפולות, סידר לאבישי גורדון ניצחון ענק במוצקין, הפך את תוצאת הסדרה והעביר את הביתיות לידיה של גליל עליון, שתוכל לסגור עניין בכפר בלום בשבוע הבא ולרשום הופעה בגמר הפלייאוף. מוצקין, שלא הצליחה להוביל אפילו לרגע אחד במשחק, לא הייתה במיטבה וקלעה באחוזים נמוכים מהממוצע. זה לא יהיה קל, אבל ביום שני היא תצא לכפר בלום להזדמנות משלה להציל את העונה, כשהפסד ישלח אותה הביתה, וניצחון יחזיר את ההכרעה לביתה שלה.

ניכר היה שהסיומת הדרמטית של המשחק השני בסדרה השפיעה מאוד על שתי הקבוצות בתחילת המשחק. גליל דהרה קדימה ועלתה ליתרון דו ספרתי כבר אחרי 5 דקות, מוצקין הורידה, אבל רק "נשארה קרוב", וזה תסריט שחזר על עצמו שוב ושוב לאורך המחצית הראשונה. במחצית השנייה הפער הדו-ספרתי של גליל נשמר למשך דקות ארוכות יותר, רועי פרל הורחק ברבע השלישי לאחר דין ודברים עם השופטים, ובלעדיו הדרך לקאמבק הייתה אפילו קשה עוד יותר. אצ'ול עשה ככה העולה על רוחו וגם ליאור קררה ואלון ספיר השתלבו היטב במשחק ההתקפה של האדומים ושמו את הנקודות בדיוק ברגעים הנכונים. נצחונה של גליל לא הוטל בספק לרגע.

מוצקין קיבלה משחק חלש מהממוצע כמעט מכל שחקניה, בעיקר מצד חביאר קרטר וזיו בן-צבי, המנוע שלה העונה, ובלעדיהם התקשתה מאוד לשחזר את היכולות ההתקפיות הגבוהות שלה. כשהיא עם הגב אל הקיר, תגיע הקבוצה לכפר בלום ביום שני הקרוב ותנסה להוריד את הלחץ, להכתיב את הקצב שלה ולהחזיר את ההכרעה למוצקין. אחרי שסדרה מספר 1 הייתה משעממת מהממוצע, מותר לנו לבקש שהסדרה הנוכחית תתן לנו קצת איזון, לא?

קלעים:

למוצקין: ג'אמר סמואלס 14 (6 רב'), חביאר קרטר 13 (9 רב'), אור קורנליוס 12 (6 רב'), נועם מטלון 9, עומר טל 9, זיו בן צבי 6 (6 אס'), גל טסלר 4, אופק בן יעקב  2. כן שיחק: דור גולדנברג.

לגליל: ג'ו אצ'ול 25 (17 רב'), ליאור קררה 14, אלון ספיר 12, ראשד מאדן 11 (8 רב'), גוני יזרעאלי 10 (9 אס'), רון סבג 2, די ג'יי שארפ 2, מירון רויינה 1. כן שיחק: שקד ירושלמי.