לאומית: מפציצות מבחוץ

12 שלשות לגליל עליון בניצחון על נהריה, 11 שלשות לגלבוע מעיינות בניצחון על כפ"ס ו-11 שלשות לאקדמית וינגייט בניצחון על תל כביר. ואז הגיעה ספיר תירוש שצלפה לבדה 7 שלשות בניצחון של חיפה על יבנה. בשאר המשחקים: ירושלים וכאוכב שמרו על מאזן מושלם, וניצחון בכורה לרמה"ש. סיקור מלא של המחזור.


| שי ברק

 

 טבלת הליגה וחדשות נוספות

 

"במילים שלי" סיכום המחזור הראשון/ טור של הכותב

סיקור המחזור השני מביא איתו ירידה מסוימת , אחרי מחזור פתיחה מרתק. במחזור השני הסתיימו שני מפגשים בהפרש גבוה מ-40, שלושה משחקים בהפרש הגבוה מ-30, ומשחק נוסף שהסתיים ב-25 הפרש. בכל אותם מפגשים המפסידה התקשתה לחצות את 55 הנקודות. רק משחק אחד למעשה סיפק דרמה כשירושלים נתקלה ביריבה עיקשת בבאר טוביה במשחק שהסתיים בחמש הפרש.

אפשר לומר שאין יריבות, שהבדלי הרמות גדולים ובעקבות זאת להסיק שהרמה נמוכה, אבל גם אפשר להשוות לכמות המשחקים שהסתיימו בהפרשים דו ספרתיים בליגת העל השבוע ולהבין שלפתיחת העונה יש דינמיקה משלה, שיש פצועות כהדר לוי (31 נק' שבוע שעבר) ושרון רשף, וכן... יש קבוצות שמועמדות לעלות ויש קבוצות שהמטרות שלהן קצת שונות (בעיקר תלוי תקציב).

בקבוצות שהפסידו קלעו השבוע שירה בן דוד ועדן גיוסי 22 נקודות נגד בר סלע הדומיננטית, אלכס גיטצ'נקו קיבלה דקות משחק משמעותיות וסיימה כקלעית מובילה, ליאור הלוי ממשיכה להיות טופ-סקוררית בקבוצתה זואי רייכמן קלעה מספר דו ספרתי של נקודות ויובל ניצן ורוני גולדין ממשיכות לצבור נסיון לקראת העונה הקרובה בליגת העל.

בקבוצות שניצחו קיבלנו הצגות של שחקניות שבליגת העל בוודאי מתגעגעים אליהן. קרן נחמה עם 34 נקודות, עדן פורת עם 20 נק', בר סלע עם 25 נקודות, כל אלה ועוד לא דיברנו על תצוגת 7 השלשות של ספיר תירוש בקבוצה עמוסת הכוכבות של חיפה.

אז אמנם השבוע היו משחקים חד צדדיים אבל כמו כל סיפור טוב הפרק הנוכחי מוביל לבנייה לקראת הפרק הבא. במחזור הבא כאוכב וירושלים השתיים שנמצאות בכושר הטוב ביותר שלהן ייפגשו למשחק ממנו רק אחת תצא מושלמת. בעוד שבועיים באר טוביה וירושלים שסיפקו משחק דרמטי כיריית פתיחה יגיעו למפגש החוזר ביניהן בגביע וגלבוע מעיינות וחיפה מציתות את הדמיון לקראת המפגש ביניהן, גם כן בגביע.

אז מה תמצאו בסיקור השבוע? 6 קבוצות (מתוך 14) שהקלעית המובילה שלהן בת 20 ומטה, 7 קבוצות שבהן 9 שחקניות ומעלה(!) שעלו על לוח הקלעיות. וגם משחק מצוין אחד בין באר טוביה וירושלים.

עכשיו, נכון שלא תרצו להחמיץ? מתחממים.

 

הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 73 – הפועל כפר סבא 40

מעודדות מהניצחון הגדול על הגליל העליון אירחו גלבוע מעיינות משחק שני ברציפות יריבה שאשתקד היתה בפיינל פור. הפועל כפ"ס שסיימה רביעית בעונה שעברה, היתה רחוקה מלהזכיר את אותה יכולת בפתיחת העונה וגם נגד הגלבוע וללא שרון רשף הפצועה התקשו הירוקות ונקלעו לפיגור דו ספרתי כבר בתום הרבע הראשון.

אחרי פתיחה צמודה יחסית וחילופי נקודות בין גוטין, בויס וטויטו לגולדין, הולצר ומייברג, ברחו המקומיות עם 6 נקודות רצופות של עדי פירסטנברג שעלתה מהספסל וקבעה יתרון 13:5 לזכות קבוצתה. נטלי לוי עוד העלתה את כפ"ס ל-7 נקודות אבל עד סוף הרבע האורחות לא מצאו את הטבעת ומאיה ברקוביץ בשלשה קבעה יתרון דו ספרתי למארחות, בסוף הרבע הראשון 19:7.

ברבע השני כבר הוכרע המשחק, למעשה כשהגלבוע קלעו עוד שתי שלשות מטויטו וברקוביץ (מתוך 11 שלשות לגלבוע במשחק כולו) וההפרש המשיך לגדול עד 30:10 לפני שדרור מייברג וחן הולצר קצת הורידו מההפרש, אך השליטה המקומית לא היתה מוטלת בספק עם חמש נקודות של ענבר לברון (35:13) שגם חילקה אסיסט יפה לקרן בויס. ויחד עם עדי וינד ושלשה של נועה שבת כהן, נקבעה תוצאת המחצית 42:19. עם פתיחת הרבע השלישי ההפרש כבר זינק ל-30 נקודות. אחרי שלשה של בן ישי ונקודות של פירסטנברג עלתה הגלבוע ליתרון 49:19. נקודות של דרור מייברג וענבל יערי עוד הורידו את ההפרש ל-54:27, אבל עד סוף הרבע טויטו עוד עצרה את הקאמבק והרבע הסתיים 58:29.

ברבע האחרון שהיה לפרוטוקול, התעוררה רוני גולדין וצלפה 7 נקודות, אבל ההפרש היה גבוה מדי בשביל שהירוקות יימחקו אותו ופירסטנברג עם שלשה משלה עצרה את המיני-מומנטום הירוק ועד לסיום בן ישי ולברון קבעו את תוצאת המשחק. מאזן מושלם לגלבוע.

קלעו להפועל גלבוע מעיינות:  עדי פירסטנברג 11, טלי בן ישי ויעל טויטו 9 כ"א, ענבר לברון, הדר גוטין, נועה שבת כהן ומאיה ברקוביץ 8 כ"א, קרן בויס 6, נועה שמעוני 3, עדי וינד 2, ג'ני טודורוב 1.
קלעו להפועל כפר סבא:  דרור מייברג 12, רוני גולדין 10, ענבל יערי 8, חן הולצר 7, נטלי לוי 3.

 

הפועל באר טוביה 58 – אס"א ירושלים 63

המשחק הצמוד של המחזור היווה יריית פתיחה לקראת המפגש הקרוב בין השתיים בעוד 15 ימים, בגביע. אס"א ירושלים מסומנת כמועמדת ללכת עד הסוף ובמיוחד אחרי שהרשימה במחזור שעבר בניצחון 74:27 על ת"א, ובאר טוביה ביקשו לשלוח דרכה מסר לליגה.  אחרי הניצחון בנתניה באר טוביה רצו להוכיח שמסוגלות לנצח גם כל יריבה מהצמרת ולמרות שהיו קרובות ברוב דקות המשחק ולמחצית ירדו הקבוצות בשויון הצליחה ירושלים ביכולת טובה של עדן פורת, מורן שטרית ונטע רפאל לעשות את הדברים קצת יותר נכון ובתום משחק צמוד ודרמטי לחזור עם הניצחון מבאר טוביה.

המשחק נפתח ביכולת מצוינת של האורחות שניצחו את הרבע הראשון 18:8 כשעדן פורת עם 5 נקודות רצופות (ו-7 בסך הכל ברבע) ומורן שטרית עם עוד 4 קבעו את היתרון מול 4 של ירדן עיבל ו-2 של אמסלם והלוי. ברבע השני התהפך המומנטום. חן וייסבורט עלתה ותרמה 5 נקודות, ליאור הלוי השתחררה והוסיפה 8 נקודות אישיות ומול 4 נקודות של פורת ושלשה של רפאל, רצו המקומיות 19-9, וקבעו שוויון 27 במחצית.

עדן פורת המשיכה להיות בלתי ניתנת לעצירה גם ברבע השלישי כשהוסיפה עוד שתי שלשות ועם דקות טובות של נטע רפאל ויולי גרוסמן הצליחו ירושלים לסגור את הרבע ביתרון 48:44. אמנם באר טוביה ענתה עם 17 נקודות משלה עם 9 נקודות של ירדן עיבל ושלשה של בר אביטל, אך כאמור זה הספיק לפיגור מינימאלי לפני הרבע האחרון.

ברבע המכריע הכדורים נכנסו פנימה וניסו, בעוד שטרית עם שני סלים שדה רצופים ואחריה נ.רפאל עם שתים משלה עשו את הנקודות מהשדה, בבאר טוביה הכדורים נכנסו להלוי שנשלחה לקו ואמנם קלעה 8 נקודות ברבע האחרון אך זה לא הספיק ויולי גרוסמן והדר רפאל מהקו חתמו את המשחק ושמרו על הניצחון הירושלמי.

קלעו הפועל באר טוביה: ליאור הלוי 18, ירדן עיבל 17, אוריאן אמסלם 10, חן וייסבורט 5, בר אביטל ומור בורודובסקי 4 כ"א.
קלעו לאס"א ירושלים:  עדן פורת 20, מורן שטרית 12, יולי גרוסמן 10, נטע רפאל 8, גילי ליאור 7, הדר רפאל 6.

 

מכבי חיפה 67 – אליצור יבנה 42

שתי הקבוצות הגיעו עם ניצחונות חוץ במחזור הפתיחה ובעוד חיפה כבר ותיקה בליגה ופניה לצמרת, יבנה העולה החדשה רצתה לעשות עוד צעד ברגל ימין ולהראות שהיא קבוצה לגיטימית בליגה ואולי גם לשלוח הצהרת כוונות להמשך העונה. אך בין השתיים רק קבוצה אחת הופיעה ברבע הראשון, או ליתר דיוק רק שחקנית אחת.. ספיר תירוש.

רבע ראשון אישי מדהים של תירוש שצלפה 5 שלשות(!) בדרך ליתרון דו ספרתי של קבוצתה בסוף הרבע הראשון. ביבנה 4 שחקניות חלקו ב-4 סלי השדה הראשונות ובסך הכל 19:8 בתום הרבע הראשון. כמו בשבוע שעבר, חיפה לא הרשימה ברבע השני ואיפשרה ליריבה לחזור. יבנה התקשתה בדקות הראשונות של הרבע ועם נקודות של קפיטולניק ובלייברג הצליחה להוריד את ההפרש לחד ספרתי 25:16. אלכס גיטצ'נקו במשחק בכורה במדים הסגולים צלפה שלשה ובסך הכל חמש נקודות ברבע וקבעה 25:19. חיפה אמנם היתה ראשונה בריבאונד ושלטה בצבע אבל לא הצליחה לייצר נקודות עד שנור כיוף קטעה את הבצורת שנמשכה כמעט 5 דקות וקבעה את תוצאת המחצית 27:19.

בפתיחת המחצית השניה עלתה חיפה נחושה. והמשיכה את הסל של כיוף לריצת 11-0. חג'ג' עם חדירה יפה ועוד נקודת במתפרצת, תירוש עם השלשה השישית והתוצאה 36:19, שחיפה שלטה בקצב. יבנה לא שמרה בהגנה ואפשרה לשי אלון לחלק אסיסט יפה לניר בהיר ולהגדיל את ההפרש. אז התעוררה קצת יבנה, הצליחה להשיג עצירות ועם שלשה נוספת של גיטצ'נקו ו-4 נקודות של טל ברזל חזרו האורחות עד 43:30, לפני שעמית גור (5 נקודות ברבע) ורוני צביאלי, קבעו 47:32, עשר דקות לסיום.

חיפה שמרה מצוין גם ביתרון דו ספרתי ברבע האחרון ומנעה מיבנה להגיע למצבי זריקה. אסיסט של חג'ג' במסירה מאחורי הגב שהגיעה לכיוף קבעה 20 הפרש (54:34) ואחרי השלשה השביעית של תירוש המשחק נכנס לדקות של גארבג' עד הסיום, כשחמש נקודות של בלייברג ו-3 של גליידה לא הספיקו ברבע של 20-10 ומאזן חיפאי מושלם בתום המחזור השני. יבנה שתקיים בשבוע הבא את משחק הבית הראשון שלה בלאומית, תנסה לחזור למאזן חיובי.

קלעו למכבי חיפה:  ספיר תירוש 21, דניאל חג'ג' ושי אלון 8 כ"א, עמית גור 7, ניר בהיר 6, אבני מיטלמן, נור כיוף ואלה יערי 4 כ"א, שיר רביב 3, רוני צביאלי 2
קלעו לאליצור יבנה:  אלכס גיטצ'נקו וטל ברזל 8 כ"א, דבי בלייברג 7, נופר לוי 5, לי קפיטולניק ובת אל לזמי 4 כ"א,  רג'י גליידה 3, ענבר אנוליק 2, עמית שחר 1.

 

(עדי פירסטנברג, 11 נקודות מול רוני גולדין וכפ"ס)

 

הפועל כאוכב 88 – אליצור נתניה 52

עם הרבה ביטחון אחרי הניצחון הדרמטי בכפר סבא חזרה כאוכב הביתה ואירחה את העולה החדשה מנתניה שהגיעה אחרי ההפסד לבאר טוביה בשבוע שעבר.

ברבע הראשון כאוכב נהנתה מאחוזים מצויינים מחוץ לקשת כשאחרי 4 נקודות של בר סלע הגיעו שתי שלשות רצופות של עלית כהן ואחריה פירוז חאג' צלפה גם היא פעמיים מחוץ לקשת (סה"כ 4 נקודות ברבע). כאוכב שאמנם הפגינה יכולת התקפית גבוהה, התקשתה בהגנה לעצור את נתניה שנשארה צמודה בזכות 7 נקודות של עדן גיוסי ו-6 נקודות של הילה מימון והרבע הסתיים 24:18.

הלקחים בהגנה הופקו ואת הרבעים הבאים סיימו גיוסי ומימון עם נקודה אחת בלבד. מנגד כאוכב המשיכה ביכולת ההתקפית הטובה שלה כשברבע הזה בלטה היא סלאח עם 9 נקודות אישיות. חאג' הוסיפה עוד 6 נקודות משלה ואחרי 18-8 ברבע היתה תוצאת המחצית 42:26.

המשחק הוכרע למעשה ברבע השלישי כשנתניה לא הצליחה לעצור את שחקניות כאוכב שקלעו 28 נקודות. עוד שלשה של כהן ואחריהן 12 נקודות של סלע ומהצד השני רק 3 סלי שדה של נתניה (שלשה של מלר ונקודות של בן דוד וראשית) הגדילו את ההפרש ליתרון שיא שהתקרב ל-40 נקודות הפרש ונור נג'מי קבעה בסוף הרבע 70:36. כאמור ברבע האחרון היה המשחק לפרוטוקול בלבד, כאוכב נתנו דקות ונסיון לצעירות סירין מחמוד וליאן עודה ועד הסיום לא השתנתה המגמה. כאוכב עם פתיחת עונה מושלמת בינתיים 2-0 בצמרת הליגה.

קלעו להפועל כאוכב:  בר סלע 25, פירוז חאג' 19, היא סלאח 15, עלית כהן 11, נור נג'מי 6, סירין מוחמד ודאליה חטיב 5 כ"א, ליאן עודה 2.
קלעו לאליצור נתניה:  שירה בן דוד 14, דפנה מלר 10, ליאור ראשית 9, עדן גיוסי 8, הילה מימון 6, יעל ביטן 3, עדן אהובים 2.

 

הפועל גליל עליון 92 – הפועל נהריה 50

נהריה פתחה את העונה מצוין עם ניצחון חוץ גדול בתל כביר. אבל נהריה גם נהנתה באותו משחק מהדר לוי שקלעה 31 נקודות וסיימה כקלעית המובילה במחזור הראשון. לוי, שנפצעה, נעדרה מהמשחק נגד הגליל ובלעדי 31 הנקודות שלה נהריה נעצרה על 50 במקום ה-80 שקלעה בשבוע שעבר. מנגד, בגליל העליון חזרו הביתה, קיבלו תמיכה ואהבה מהקהל הבייתי והתאוששו מההפסד בגלבוע עם תצוגת כדורסל נהדרת ו-92 נקודות, כשמעל כולן היתה קרן נחמה.

נחמה הגיעה חמה מהפתיחה וכבר את הרבע הראשון סיימה עם 16 נקודות אישיות (2 שלשות). עוד שתי שלשות ברבע הוסיפה גם המאמנת-שחקנית, רבקה רוס, ובסך הכל הגליל ברחו ליתרון דו ספרתי 26:14 אחרי רבע אחד. בנהריה רוני מנצ'ל עם 5 נקודות היתה הקלעית המובילה. ברבע השני בגליל העליון הורידו הילוך והמשחק התאזן. עוד שלשות של רוס ורוזנסטון זכו למענה של שתי שלשות מלוטן עוזיאל ועוד אחת של ילנה איזנשטט ובסך הכל בהפסקה 42:29.

כדי להכריע את המשחק הגליל עלו עם הרבה התלהבות למחצית השניה, סיפקו עוד רבע התקפי במיוחד בחסות נחמה שקלעה 12 נקודות ברבע (מתוך ה-30 של הגליל) רוזנסטון הוסיפה שתי שלשות, מיתר אסולין שלשה נוספת והגליל טסו ל-27 נקודות הפרש, כשחן ביסמוט עם 6 נקודות ברבע לא הצליחה לבדה לעצור את המומנטום המקומי. 72:45 אחרי שלושה רבעים.

העייפות הורגשה בנהריה ברבע האחרון, המשחק הוכרע הרבה קודם לכן וסל בודד ברבע האחרון היה מעט מאד מול נקודות בכורה של דניאל גונדרי ונוי לופושניאנסקי. כשאת המשחק חתמה נחמה בסל האחרון שהעלה את המאזן שלה ל-34 נקודות אישיות מרשימות במיוחד.

קלעו להפועל גליל עליון:  קרן נחמה 34, אמה רוזנסטון 14, רבקה רוס 13, דניאל גונדרי ומיתר אסולין 7 כ"א, שני לוי וגל קלמר 5 כ"א, נוי לפושניאנסקי 4, חן צלציון 3.
קלעו להפועל נהריה:  מרינה שפיצנדל 9, חן ביסמוט, נופר פקין ולוטן עוזיאל 8 כ"א, רוני מנצ'ל 7, ילנה איזנשטט 6, מרינה מלצב ושובל מור 2 כ"א.

 

אליצור תל אביב 41 – א.ס. 'קורקט טים' רמת השרון 71

אליצור ת"א חזרה הביתה אחרי ההפסד הגבוה בירושלים וקיוותה למשחק צמוד יותר מול היריבה שהגיעה להתארח גם היא אחרי הפסד. רמה"ש שהפסידו במחזור הפתיחה ליבנה היו מופתעות בעיקר מהיכולת ההתקפית הדלה שסיפקה קבוצתן ורצו להוכיח שהן קבוצה טובה מזו. הן הצליחו וחצו את 41 הנקודות כבר במהלך הרבע השלישי בדרך לניצחון גדול על ת"א המקומית שנותרה עדיין ללא ניצחון ליגה. למרות שבשתי הקבוצות מתבססים על גארדיות מוכשרות, דווקא שחקניות הפנים הצעירות היו אלה שבלטו במשחק כשת"א נהנתה מ-11 נקודות של זואי רייכמן (היחידה שקלעה מספר דו ספרתי של נקודות בקבוצתה) וברמה"ש אופיר אליהו היתה הבולטת עם 14 נקודות אישיות. ויחד עם הילה הניג ומאיה מדרי שקלעו 14 נקודות שתיהן יחד הצליחה רמה"ש לברוח ליתרון דו ספרתי כבר במחצית ולהכריע את המשחק עם 22-8 ברבע השלישי.

פתיחה טובה של מאיה מדרי והילה הניג עבור האורחות ומנגד 5 נקודות של שני זר אביב. אחריהן פתחה רמה"ש פער עם נקודות של וקסלר, לוי ואליהו ברבע ראשון שהסתיים 19:10. ההגנה האורחת עבדה טוב ברבע השני והשלישי ועצרה את המקומיות על 6 סלי שדה בלבד. כשברבע השני רק רייכמן וזר אביב מצאו את הטבעת. מנגד, שתי שלשות של לורן בניטה ונקודות של לי אורן פתחו יתרון דו ספרתי ובהפסקה 30:18. אורן הוסיפה עוד חמש נקודות אישיות ברבע השלישי ואחריה 5 של אליהו ובסך הכל ריצת 22-8 אותה חתמה רוני טמיר, 52:26 בסוף הרבע השלישי וכך ברבע האחרון ההפרש עוד צמח משלשות של לוי, ו-וקסלר ועוד 7 נקודות של אליהו רבעו את תוצאה הסיום כשטלין אלבה וסבינה מרדנוב עם 7 נקודות משותפות הצליחו לשמור על רבע מאוזן יחסית אבל לא לשנות מהניצחון הגדול של רמה"ש.

קלעו לאליצור תל אביב:  זואי רייכמן 11, שני זר אביב 9, יובל ניצן 7, סבינה מרדנוב 6, ענבל מיכל 5, טלין אלבה 3.
קלעו לא.ס רמת השרון:   אופיר אליהו 14, לורן בניטה 11, מאיה מדרי, לי אורן ומיטל לוי 8 כ"א, חופית וקסלר 7, הילה הניג 6, דניאל קריינין וענת לין 4 כ"א, רוני טמיר 2.

 

אקדמית וינגייט 86 – מכבי תל כביר 41

תל כביר הגיעו לוינגייט אמנם אחרי הפסד, אך במשחק בו הרגישו שקולות וקיוו אולי לנסות ולהפתיע את המארחת שמצידה הגיעה אחרי הפסד לחיפה וקיוותה להשיג ניצחון העונה. אך מהפתיחה היתה רק קבוצה אחת על המגרש. 35-8 ברחו שחקניות וינגייט אחרי רבע אחד. מטווח שלשות שהתחיל בשתיים רצופות של רומי לוי (8 נק' ברבע) המשיך בשתי שלשות של אלטמן (12 נק' ברבע) והסתיים בשלשות של קופילביץ וגרזון. מהצד השני רק 4 סלי שדה קלעה תל כביר. ברבע השני המשחק קצת התאזן כששני חכים פתחה בשלשה ואחריה הללי הוסיפה 7 נקודות ויפית כהן 5 רצופות, אבל בוינגייט קופילביץ המשיכה לשלוט בצבע, ניצן עמר וזיו דוידוביץ סיפקו דקות טובות ועם שלשה של שני ברמן ירדו המקומיות ביתרון 55:26 להפסקה.

כדי להכריע את המשחק סופית, ביצעו עוד ריצה אחת במהלך הרבע השלישי עם חצ'דוריאן, גרזון ולוי רצו 19-5 בעשר דקות וכשנכנסו לרבע האחרון ביתרון 74:31, המשחק היה לפרוטוקול בלבד.

קלעו אקדמית וינגייט:  רומי לוי 19, תמר קופילביץ 15, עדי אלטמן 14, ליאור גרזון 10, שני ברמן 9, ניצן עמר 6, אנג'לה חצ'דוריאן 5, זיו דוידוביץ ושירה חג'ג' 4 כ"א
קלעו למכבי תל כביר:  יפית כהן 13, חנה הללי ויאנה שפירו 10 כ"א, שבתיאלה פרנקלין 5, שני חכים 3.