לאומית: מצטייני עונת 2016/17

הליגה הסדירה הגיעה לסיומה, ומאמני הלאומית בחרו את מצטייני העונה שהייתה. איזו קבוצה השתלטה על החמישייה הראשונה? ומי לא זכתה באף קול למרבה ההפתעה? כמה קבוצות שלחו נציגים למצטייני העונה ומי לא היו רחוקים מלהגיע משם? כל התשובות בקליק אחד.


| safsal

-- יניב סהראי, אסף ברגר, אלירן כהן -- -- תמונות: לימור מלינוף --

השחקן הצעיר, השחקן השישי, ועוד כמה טייטלים שכמובן אי אפשר לוותר עליהם

(הישראלי המצטיין: יניב סולומון (הפועל רמת גן / גבעתיים

בכל שנה יש איזשהו קונצנזוס. השנה הוא הגיע כבר בבחירה הראשונה. עוד בעונה שעברה הראה יניב סולומון שהוא חוזר לעצמו, או אם להיות מדויקים יותר - מגדיר את עצמו, כשהוביל את יבנה לצמרת במחזורי הפתיחה. ההמשך אמנם היה קצת פחות משכנע, וכמוהו גם חצי העונה בבאר שבע, אבל לכולם היה ברור שזה עניין של זמן עד שיהפוך לישראלי הטוב בליגה. והזמן הזה הגיע סולומון, בעונת שיא, הוביל סולומון את הפועל רמת גן / גבעתיים לפלייאוף, לראשונה מאז הוקמה מחדש. סולומון סיים את העונה הסדירה עם 19 נקודות, 6.8 כדורים חוזרים, 1.7 אסיסטים וסחיטה של 3.5 עבירות בממוצע למשחק, ששמרו את הקבוצה שבועות ארוכים בחלק העליון של הטבלה.

לא הרבה שחקנים ישראלים זכו לקרדיט בלתי מוגבל ממאמנם כמו סולומון השנה, אבל מהרגע שקיבל את המושכות ממתן חרוש לידיו - הוא החזיר בענק. סולומון סיים כשחקן שלוקח הכי הרבה זריקות בר"ג / גבעתיים, היה האיש שכל ההתקפות המכריעות עברו דרך הידיים שלו ולמעשה תפקד כזר שלישי בסגל הקצר של ר"ג / גבעתיים. ייזכרו במיוחד הרבע האחרון שלו במשחק הבית נגד באר שבע, שם הפך את המשחק כמעט לבדו, והתצוגה הגדולה בדרבי נגד עירוני ר"ג בפתיחת העונה, כשעוד לא היה ברור לאן פניה של היריבה העירונית. בסך הכל ב- 16 משחקים העונה קלע הפורוורד מעל 20 נקודות, ופעם אחת בלבד ירד מ- 10. ולצד המספרים, תודו שאין שחקן שנהניתם לראות השנה יותר מסולומון - מכדרר כמו רכז, צולף כמו קלעי, קופץ לשמיים, חודר על שלושה שחקנים, ועושה צעד נוסף קדימה בדרך להיות אחד משחקני הדור הבא של הכדורסל הישראלי.

יניב: "אני מאוד מעריך את הבחירה. חייב קודם כל להגיד תודה למתן חרוש, שמהרגע שהחלטתי לחתום בקבוצה הרגשתי שהוא תומך בי לאורך כל הדרך ובכל מצב. החיבור המיוחד בקבוצה עם השחקנים שבלעדיהם לא הייתי משחק ככה, וכמובן - הקהל, שהוא הכי טוב בליגה, דוחף אותנו בכל משחק ונותן לכולנו להיראות יותר טובים על המגרש".

סולומון זכה בלא פחות מ- 10 מקולות המאמנים שבחרו בו לשחקן המצטיין של העונה, ועוד 3 שבחרו בו לחמישייה. עוד זכו בקולות לתואר הישראלי של העונה: עדי כהן סבן, נועם מטלון, יובל זוסמן ואוהד כהן.

(הזר המצטיין: דנזל לוינגסטון (הפועל כפר סבא

בעוד הבחירה בשחקן הישראלי הייתה חד משמעית, על תואר השחקן הזר של העונה ניטש מאבק צמוד ועיקש, שהוכרע, למעשה, על חודו של קול אחד. דנזל לוינגסטון היה על הכוונת של כפר סבא במשך תקופה ארוכה, ועוד במהלך הקיץ סומן כאחד השחקנים היותר מעניינים שישחקו בליגה העונה. בשונה מלא מעט מקרים שראינו בעבר, הקבלות לא איחרו להגיע, ולוינגסטון, שהציג פתיחה פנטסטית לעונה, הלך והשתפר ככל שעברו השבועות, והיה אולי הסיבה הכי משמעותית לכך שכפר סבא סיימה את העונה במקום בו סיימה.

38 דקות בממוצע למשחק (הכי הרבה בליגה), 27 נקודות מדד (ראשון בליגה), 21.9 נקודות (שני לסטורם וורן), 10.9 ריבאונדים (רביעי בליגה) ואנחנו יכולים עוד להמשיך ולהמשיך. פעם אחת בלבד ירד לוינגסטון מכמות דו ספרתית של נקודות (בהפסד לרעננה), 17 פעמים הוא קלע מעל 20, אבל מעבר ליכולת צבירת הנקודות המופלאה שלו - לוינגסטון הוכיח לאורך העונה שוב ושוב עד כמה ווינר הוא ועד כמה הוא חשוב לקבוצה שלו - אולי יותר מכל שחקן אחר בליגה. ספק אם כפר סבא הייתה מגיעה לאן שהגיעה בלעדיו, ספק גדול עוד יותר אם לא נראה אותו מככב בליגות הרבה יותר משמעותיות כבר בשנים הקרובות.

דנזל: "אני רוצה להודות לכל המאמנים שבחרו בי, לצוות המקצועי ולחברים שלי לקבוצה. הייתה לנו עונה נהדרת עד עכשיו בכפר סבא, והיא עוד נמשכת".

שישה מאמנים הלכו עם לוינגסטון ובחרו בו לתואר השחקן הזר של העונה, ארבעה נוספים נתנו לו את קולם לחמישייה. מי עוד זכה בקולות? לא נהרוס לכם.

:משלימים חמישייה

(עדי כהן סבן (הפועל כפר סבא

ה"מלפפון החם" של הקיץ האחרון ימשיך כנראה להיות "מלפפון חם" אפילו יותר גם קיץ הקרוב. לא מעט קבוצות חשקו בשירותיו של עדי כהן סבן בקיץ האחרון, אך הרכז מצידו קיבל החלטה מעניינת, שלא לומר - אמיצה - להישאר בכפר סבא ולקחת את הקבוצה על גבו רחוק עוד יותר מהעונה שעברה, החלטה שבדיעבד עשתה לו רק טוב. כהן סבן המשיך את היכולת הנהדרת מהעונה שעברה ואף הציג גרף שיפור נאה, כשהוא משדרג את הממוצעים שלו ל- 12.5 נקודות, 3.7 ריבאונדים ו- 6 אסיסטים לערב. כהן סבן, כמו לוינגסטון, זוכה למלוא הקרדיט ממאמנו, מה שמתבטא היטב בדקות המשחק בהן הוא מבלה על הפרקט (36 דקות, הכי הרבה מבין הישראלים בליגה). כהן סבן שדרג משמעותית את יכולת קבלת ההחלטות שלו ושיפר בסדר גודל של פי 2 את יחס האסיסטים-איבודים שלו. הקליעה מבחוץ היא אמנם עדיין עקב האכילס שלו, אבל עליה אולי עוד נדבר בעונה הבאה, כשהוא יקפוץ משבצת אחת למעלה יותר.

עדי: "אני רוצה להגיד תודה שוב לאתר 'ספסל' שמסקר את הליגה, להודות לברק ושחף שנותנים לי את הבמה ולחברים לקבוצה שעושים אותי יותר טוב. אני חושב שעשינו עונה מדהימה עד כה, וזה הרבה בזכות המרקם החברתי שנוצר והשילוב של הישראלים הצעירים שרוצים להוכיח את עצמם יחד עם הזרים שלנו, שבאמת לא נתקלתי בזרים בעלי אופי כמו שלהם. המערכת בכפר סבא מדהימה, נותנת לעבוד ונותנת את הבמה להצליח, ואני מאמין שנוכל לעשות צעד אחד ויותר מהעונה שעברה".

(נעם מטלון (עירוני קריית אתא

עברה שנה, ולא הרבה השתנה. נועם מטלון היה איתנו בעונה שעברה, כשהוביל את עפולה לפלייאוף מהמקום הרביעי, והשנה עושה זאת שוב, עם קריית אתא. את העונה התחיל מטלון בצורה מגמגמת מה שהשתקף היטב גם ביכולת של הקבוצה, שפתחה את העונה עם שלושה הפסדים רצופים. ההמשך כבר היה טוב יותר, כשהשיא הגיע בשלב יחסית מוקדם - מחזור מספר 7 - שם קלע מטלון 35 נקודות - שיא קריירה שלו עצמו ושיא ליגה עונתי של שחקן ישראלי שספק אם יישבר בפלייאוף שבפתח. רק 3 פעמים סיים העונה הקלעי הנהדר של קריית אתא עם פחות מ- 10 נקודות, ובכולם הקבוצה הפסידה. אחרי שבעונה שעברה הוביל את עפולה לחצי גמר הפלייאוף, הוא ינסה לעשות את אותו הדבר, לפחות, גם במדי קבוצתו החדשה, ולתת אסמכתא נוספת לבחירתו לחמישיית העונה. מטלון סיים את העונה הסדירה עם 16 נקודות, 3.5 ריבאונדים ו- 3.1 אסיסטים בממוצע לערב.

נועם: "אני שמח מאוד על הבחירה. סיימנו אמנם רק במקום השביעי, אבל עם 15 ניצחונות ובמרחק נגיעה גם מהמקום השני, כך שסך הכל השורה התחתונה לא רעה מבחינתנו. זיו האמין בי מאוד מתחילת העונה ואני מודה לו על זה. מבחינה אישית, זאת העונה הכי טובה שלי - גם בנקודות, ביחס אסיסטים ובאחוז אפקטיבי מהשדה. אני משחק עם שחקנים קבוצתיים מאוד שעזרו לי לבטא את היכולות שלי, ומקווה שניתן פלייאוף גדול. הכל פתוח השנה".

עשרה ממאמני הליגה בחרו בעדי כהן סבן לחמישיית העונה, שישה נוספים בחרו בנועם מטלון. עוד ישראלים שהוזכרו על ידי מאמני הליגה כמועמדים לחמישייה: יובל זוסמן, אנטוני פישר, גיא לביא, ירין איינהורן וגור פורת.

(סמי גיבנס (עירוני רעננה

קול אחד בלבד הפריד בין הפורוורד הנהדר של רעננה לבין תואר השחקן הזר של העונה, אבל את מקומו בחמישייה אף אחד כבר לא היה מסוגל לקחת. ברמה האישית, גיבנס דווקא העמיד העונה ממוצעים סטטיסטיים פחות טובים מאשר העמיד בעונה שעברה (לא דרסטית) אולם דווקא מדד אחד - פלוס מינוס (7.1 העונה מול 0.5 בעונה שעברה) משקף בצורה הכי טובה את ההשפעה שלו על המשחק של רעננה. גיבנס אמנם סיים את העונה רק במקום השמיני במדד היעילות, אבל היעילות שלו על הפרקט הייתה בעלת משמעות שלא תמיד אפשר היה לכמת במספרים. היכולת שלו לשחק בכמה וכמה עמדות בלטה השנה אפילו יותר מבעונה שעברה. הקליעה מבחוץ, היכולת מתחת לסלים, הבנת המשחק והרוגע שהשרה היו מהסיבות הבולטות לכך שרעננה סיימה היכן שסיימה. 17.8 נקודות, 8.2 ריבאונדים ו- 3.9 אסיסטים תרם גיבנס לרעננה בממוצע למשחק, והוא יקווה לשמור על היכולת הזו גם בפלייאוף.

סמי: "אני שמח שמאמני הליגה בחרו בי לחמישיית העונה ורוצה להודות למאמן שלי, ברק, ולחברים לקבוצה שעזרו לי לרשום עונה מוצלחת. אני מקווה שנמשיך להצליח, גם בפלייאוף".

גיבנס גרף חמישה מקולות המאמנים לתואר "השחקן הזר של העונה" (אחד פחות מלוינגסטון), ובעוד 3 קולות לחמישיית העונה. מי שעוד היה קרוב להיכנס הוא סטורם וורן, שזכה ב- 3 קולות לתואר "השחקן הזר של העונה" וב- 3 קולות נוספים לחמישיית העונה. גם ג'ייסון וויליאמס, ג'וש היירסטון ודומיניק פוינטר זכו בקולות.

(מאמן העונה: ברק פלג (עירוני רעננה

פתיחת העונה המוחצת של עירוני רעננה הביאה לא מעט אנשים לחשוב שהיכולת הטובה שהפגינה נבעה מהמשכיות שהחלה בעונה שעברה. אלא שהמציאות לימדה שמלבד שני שחקנים - גיא לביא וסמי גיבנס, הקבוצה מפנינת השרון שינתה את פניה כמעט לחלוטין בקיץ האחרון, אבל בכל זאת שמרה על האיש הכי חשוב שלה, על הקווים.

לא מעט זמן לקח לרעננה להניע תהליכים בקיץ. בזמן הזה מרבית שחקניה מצאו לעצמם בית חדש בעד שבמקביל הרבה מאוד אופציות אחרות בשוק הלכו ונסגרו. אלא שמהרגע שפלג בחר להמשיך בשרון - העניינים התחילו לקבל צורה, ורעננה, שהצליחה להעמיד טריו ישראלי טוב ומנוסה וחימשה אותו בשני זרים נהדרים ובצעירים מבטיחים שלאחד מהם עוד נגיע בהמשך, ידעה להיבנות נכון ולפתוח את העונה בצורה נהדרת. משבר פגרת נבחרת הנוער בחודש דצמבר קטע את המומנטום של רעננה, שרשמה שלושה הפסדים רצופים ואיבדה את הבכורה, אבל פלג שוב ידע לאסוף את השברים ולמעשה הרכיב את הקבוצה פעם נוספת במהלך העונה, והוביל אותה לחודש ינואר כמעט מושלם ולהשתלטות על המקום הראשון בטבלה במחזורי הסיום.

ברק: "בכנות, תארים אישיים לא ממש עושים לי את זה, אז אייחס את הבחירה הזו למועדון שאני עובד בו ולאנשים המיוחדים שלו. יש לי יושבת ראש נהדרת שנותנת לי הרבה שקט ומרחב - זיוה, יש לי מנהל אירגוני הכי טוב שיכולתי לבקש - ערן טסל,יש לי מנהל מקצועי להתייעצויות ועזרה - רון נווה, יש לי את מנהל הקבוצה הכי טוב בליגה שהוא גם חבר קרוב - רמי איווניר, יש לי איש משק אדיר - יוסי, ויש לי 12 שחקנים שאני מחויב להם והם אליי, אז אני לא צריך הרבה יותר מזה..אבל מעל כולם יש את אישתי וארבעת ילדיי."

לא פחות מעשרה מאמנים בחרו בברק פלג למאמן העונה. שלושה אחרים נתנו את קולם לברק דמציאן, שהוביל את כפר סבא לעונה חלומית ולמקום השני בטבלה, וקול אחד נוסף ניתן ליניב בורגר, שהוביל את באר שבע למקום השלישי בטבלה.