לאומית: משחקים על העונה הבאה

אחרי שנקבע הפיינל פור, עוברים למאבקי תחתית ובמוקד, רמה"ש עם הניצחון הגדול על כאוכב חזרה לחיים באר טוביה עם ההפסד לירושלים הסתבכה. תל כביר חייבת ניצחון בדרבי כדי להשאיר גורלה בידה. בצמרת משחק בין הראשונה לשניה כשראשל"צ תתארח בגליל. לקראת המחזור הקרוב וסיכום המחזור הקודם.


| שי ברק

שלושה מחזורים לסיום העונה, הפוקוס במשחקי הערב עובר לתחתית. משחק חם במיוחד צפוי בבאר טוביה בין המארחת לרמת השרון. במשחק הקודם בין השתיים רמה"ש הצליחה להשיג ניצחון נדיר יחסית 66:53 על היריבה מבאר טוביה, וכעת כשההפרש בין הקבוצות הוא 2 משחקים (ויתרון לרמה"ש) אם האורחות ימשיכו את הכושר מהמשחק נגד כאוכב ויחברו ניצחון שני ברציפות באר טוביה חוזרת למאבקי הישרדות. ניצחון מקומי ובאר טוביה יוצאת מעונה קשה עם כרטיס לעונה נוספת בלאומית.
הפועל באר טוביה – א.ס רמת השרון (20:00, בי"ס נופים)


המשחק המשלים במאבקי התחתית יפגיש בדרבי את תל כביר ואליצור ת"א. אליצור ת"א משוחררת מכל לחץ, מגיעה עם הניצחון בסיבוב הקודם (80:59) על תל כביר. אליצור ת"א הבטיחה כמעט בוודאות את המקום השמיני בליגה ונותר לה לשחק על ניצחונות לתחושה טובה ואולי להמשיך ולבנות את השחקניות הצעירות המקומיות (מרדנוב, יובנוביץ, מיכל) לקראת העונה הבאה. תל כביר חייבת להוכיח שהיא בנויה מחומר ווינרי וכדי לא להיות תלויה בתוצאות של האחרים לקטוע את רצף ההפסדים שכבר עומד על ארבעה ולהבטיח בכוחות עצמה עונה נוספת בלאומית.
מכבי תל כביר – אליצור תל אביב (19:30, מתנ"ס כביר )


בגזרת מאבקי הצמרת, תושבי הצפון יזכו משחק נהדר ומסקרן בין הראשונה והשניה. הפועל ראשל"צ מגיעה למשחק מצמרת הטבלה ועם הניצחון הענק שהשיגו בסיבוב הקודם (93:54). גליל עליון יכולות לחזור לפסגה אם ינצחו בהפרש של 40 נקודות, אך גם ניצחון בהפרש נמוך יותר יכול להספיק להן אם ראשל"צ תמעד פעם נוספת עד לסיום העונה. בכל מקרה ניצחון של הגליל יבטיח להן יתרון ביתיות בחצי הגמר בעוד הפסד והן לא תלויות בעצמן בשאלה הזו. ראשון לציון מצידן יודעות שמספיק להן עוד ניצחון אחד עד סוף העונה, אך כדי לא להסתבך ולסיים עונה היסטורית במקום הראשון בליגה הן צריכות להמשיך ולהוכיח את עצמן במשחקי חוץ ואחרי הניצחון במעגן מיכאל לעשות את זה גם בגליל.
הפועל גליל עליון – הפועל ראשון לציון (18:30, הר וגיא)


שאר המשחקים במחזור יספקו מאצ'-אפים מסקרנים אבל ללא חשיבות אמיתית. כפר סבא תארח את הפועל פתח תקווה וככל הנראה תמשיך את רצף הניצחונות מול האחרונה בטבלה שכבר נקבע שתרד לליגה הארצית בסוף השנה. בסיבוב הקודם עשתה זאת כפ"ס בקלות 93:51, וקשה להאמין שבבית תהיה תוצאה שונה.

זיכרון/מעגן מיכאל תתארח בכאוכב. כאוכב עם הניצחונות הגדולים על הגלבוע ואליצור ת"א כבר היתה בדרך למקום השמיני אך ההפסד לרמה"ש פגע בהן וכעת מול מעגן מיכאל נותר לשחק על הכבוד ולהעביר מסר שהן יכולות לנצח כל קבוצת צמרת. מעגן מיכאל הבטיחה סופית את מקומה בפיינל פור עם ההפסד של הגלבוע וכעת אם תנצח עד תום העונה עוד יכולה למצוא עצמה עם יתרון ביתיות בחצי הגמר.

אקדמית וינגייט מגיעה לחיפה, חיפה כבר הבטיחה מקום שביעי כשרחוקה שלושה משחקים מהמקום השישי ושניים מהמקום השמיני, וינגייט עוד יכולה לחלום על המקום התשיעי אם תנצח עד סוף העונה, אך ככל הנראה תסיים במקום העשירי ובכך כשהכל ידוע נשאר פשוט לשחק כדורסל. (בסיבוב הקודם 65:56 לחיפה)

אס"א ירושלים והפועל גלבוע מעיינות היה צריך להיות משחק על מקום ראשון או לכל הפחות על הפיינל פור אך השתיים מגיעות למשחק ללא סיכויים לרביעייה וכשהן בטוחות במקומות 5-6 נשאר להן לשחק על "מי תסיים מעל מי", מקום חמישי הוא מעט מאד להתנחם בו, אך בעונה כזו גם זה משהו. בסיבוב הקודם ניצחה ירושלים בגדול 59:37, אבל ההפסדים שבאו אחריו דרדרו את הקבוצה אל מחוץ למאבקי הצמרת. הגלבוע שעוד לפני שבוע היתה בטוחה שזה משחק העונה שלה הפסידה לאליצור ת"א וכעת זקוקה לנס תיאורטי כדי שאולי תכנס לפיינל פור. הפסד לירושלים יחתום גם את הסיכויים לאותו נס.

הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות – אס"א ירושלים (20:30, גן-נר)
הפועל כאוכב – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (20:00, ביה"ס כאוכב)
מכבי חיפה – אקדמית וינגייט (20:30, אולם "מכבי")
הפועל כפר סבא – הפועל פתח תקווה (20:30, אולם "רמז")טבלת הליגה:
1. הפועל ראשל"צ 43 נק' (477+)
2. הפועל גליל עליון 42 נק' (352+)
3. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 41 נק' (398+)
4. הפועל כפ"ס 41 נק' (241+)
5. הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 39 נק' (136+)
6. אס"א ירושלים 38 נק' (105+)
7. מכבי חיפה 35 נק' (28-)
8. אליצור ת"א 33 נק' (102-)
9. הפועל כאוכב 32 נק' (173-)
10. אקדמיית וינגייט 30 נק' (111-)
11. הפועל באר טוביה 29 נק' (252-)
12. מכבי תל כביר 28 נק' (284-)
13. א.ס. רמה"ש 27 נק' (265-)
14. הפועל פ"ת 25 נק' (494-)


א.ס רמת השרון 50 – הפועל כאוכב 43


פתיחת העונה הקשה של רמת השרון התקדמה לעונה קשה כולה. למרות ההצלחה של נערות המחלקה בליגה לנערות והחיזוק שהיה צריך להוסיף את הניסיון ולדחוף את הקבוצה למעלה, משהו השתבש והפך את הקבוצה לכזו שנאבקה בתחתית. גם כאוכב פתחה כך את העונה, ברצף הפסדים ובקושי לחבר את הבוגרות שהגיעו לחזק את המקומיות הצעירות. אבל בכאוכב הצליחו לייצר חיבור לפני כחודש וחצי ועם 4 ניצחונות מ-5 משחקים הקבוצה ברחה מהתחתית ונאבקה על המקום השמיני.

רמת השרון עדיין מתחת לקו האדום, הצליחה לקטוע את הרצף של כאוכב ואולי בישורת האחרונה של העונה כשנותרו עוד שלושה משחקים ורק נקודה מפרידה ביניהן לבין ההישארות רמה"ש מסוגלת לעשות את הבלתי יאומן ולהישאר בליגה?

שלושת הרבעים הראשונים היו צמודים ובשליטה של כאוכב, אבל ברבע אחרון של 17-5 אולי יצאה רמה"ש לדרך חדשה. היא סלאח ואסיל עודה פתחו את המשחק בנקודות ואחריהן 7 רצופות של בר גילינסקי הובילו את כאוכב ליתרון 14:11, כשבצד השני 4 נקודות של רוני טמיר ועוד שלוש של ענבל יערי שמרו את המקומיות במשחק. הרבע השני הסתיים באותה תוצאה בדיוק רק לזכות רמה"ש כש-5 שחקניות מתחלקות כמעט באופן שווה בנקודות הקבוצה ומהצד השני אחרי נקודות של הדר לוי וגילינסקי, שלשה של שחר ימין קבעה שוויון 25 בהפסקה.

כאמור כאוכב המשיכה להיות הקבוצה הטובה יותר על המגרש גם ברבע השלישי עוד שלשה של ימין ואחריה 4 נקודות של הדר לוי החזירו את הקבוצה האורחת ליתרון שנשמר גם בסיום הרבע 36:33 לאורחות ואז הגיעה ההתעוררות ההגנתית של רמת השרון שספגה רק סל שדה אחד ברבע האחרון ו-5 נקודות (כולן של גילינסקי), ומנגד 11(!) נקודות של ניצן קוך ועוד 3 של ענבל יערי סחפו את רמה"ש למהפך ולניצחון.

קלעו לא.ס רמת השרון: ניצן קוך 14, ענבל יערי 9, אביטל צוובנר ודרור מייברג 7 כ"א, רוני טמיר 6, לורן בניטה 4, ירדן ברגר 2, ענת לין 1.
קלעו להפועל כאוכב: בר סלע(גילינסקי) 18, הדר לוי ושחר ימין 6 כ"א, היא סלאח 4, היבה עומר 3, אסיל עודה, פריאל חטיב ופיירוז חאג' מוחמד 2 כ"אהפועל זיכרון/מעגן מיכאל 75 – הפועל כפר סבא 63


הבשורה הגדולה של המשחק היתה כשלפרקט עלו עמית גור ממעגן מיכאל ושרון רשף מכפ"ס. השתיים התאוששו מהפציעות מהן סבלו ובכך לישורת האחרונה של העונה מגיעות הקבוצות בסגלים מלאים.

במשחק בו ידעו הקבוצות שהמנצחת, ככל הנראה תבטיח פיינל פור (לפני שהגיעה התוצאה מתל-אביב ששיפרה את סיכויי שתי הקבוצות לסיים ברביעייה), פתחה כפ"ס טוב יותר את המשחק עם שתי שלשות של חן הולצר ונקודות של רוני גולדין ברחו האורחות ליתרון 19:11 בסוף הרבע הראשון אחרי 7-0 שהובילו בו בפתיחת המשחק. גם בתחילת הרבע השני המשיכה כפ"ס להוביל סביב אותו הפרש כשקבעה שירה שכט 21:15 מהעונשין. אך במשחק מפוזר והרבה מאד איבודים כשבמעגן חג'ג', גור ואלה יערי קלעו ושמרו את הקבוצה במשחק במחצית 29:24.

למחצית השני עלו המקומיות מרוכזות יותר. אלה יערי עם 5 נקודות פתחה טוב את הרבע ואז הגיעו שלשות של נועה רודה ושי אלון שהובילו למהפך ויתרון ראשון לקבוצתן 37:36. סהר דגן וטלי בן ישי עוד החזירו את כפ"ס ליתרון 41:39 שתי דקות להפסקה. אך בשתי הדקות האחרונות ואחרי שוויון 42 היו אלה שי אלון, שירלי שבתאי ודניאל חג'ג' ששברו את השוויון וברחו ליתרון 6, לפני שהולצר קבעה 49:46 בסוף הרבע השלישי.

הרבע האחרון כבר היה בשליטת המקומיות שלא השאירו ספק לזהות המנצחת. מעל כולן היו חג'ג' ושבתאי שהובילו ליתרון 56:50 וחמש דקות לסיום כבר היה יתרון דו ספרתי 60:50 ובמעגן מיכאל הכריעו את המשחק כשגם עבירה טכנית שנשרקה לספסל המקומי לא שינתה את המומנטום. כפ"ס לא הצליחה לחזור ומעגן מיכאל השיגה גם את ההפרש הרצוי כדי לסיים מעל כפ"ס במקרה של מאזן זהה בסיומה של העונה.

קלעו להפועל זיכרון/מעגן מיכאל: דניאל חג'ג' 21, אלה יערי 17, שירלי קאלו(שבתאי) 15, שי אלון 9, עמית גור 6, נועה רודה 5.
קלעו להפועל כפר סבא: חן הולצר 15, שירה שכט 13, טלי בן ישי ויהב יעקובוביץ 10 כ"א, רוני גולדין 7, סהר דגן 4, שרון רשף 2.


אליצור תל אביב 68 – הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 57


ההפתעה הגדולה של המחזור חרצה למעשה את גורלה של גלבוע מעיינות וכמו אס"א ירושלים גם הן התרחקו מרחק לא ריאלי מהרביעייה הראשונה ובכך נקבעו העולות לחצי הגמר. אליצור ת"א באחת העונות המוזרות והלא יציבות השלימו ניצחונות ביתייים על מדורגות מעליהן ככפ"ס, גלבוע וחיפה, אך לצד הפסדים לא מחוייבים תסיים הקבוצה רק במקום השמיני בליגה.
הפתיחה היתה של האורחות עם 11-2 בנקודות של מיכל גילת ואחריה יעל טויטו ונועה שמעוני מול סל יחיד של שרית עטיה. ת"א התאוששה מחמש דקות ראשונות קשות וחזרה לשוויון עם 5 נקודות של מורן שטרית ובסוף הרבע הראשון נשמר השויון כשמיכל גילת וסבינה מרדנוב החליפו ביניהן סלים, שוויון 13.

הרבע השני המשיך להיות צמוד. שלשות של עלית כהן, מיכל גילת וענבר לברון (סה"כ 5 שלשות ברבע) זכו למענה של מורן שטרית מהצבע עם 7 נקודות ועוד שלשה של יהל יובנוביץ קבעו יתרון מינימאלי בלבד לגלבוע 34:33.

לרבע השלישי עלתה רק קבוצה אחת, אליצור תא. היו ראשונות לכל כדור, נלחמו על כל ריבאונד ורצו ללייאפים ולנקודות קלות בדרך לרבע שלישי של 24-6 , שיפטר, מרדנוס, עטיה ושטרית חלקו את הנקודות ברבע ואת התוצאה קבעה דורין רדט עם שלשה על הבאזר, 57:40.
בגלבוע המשיכו להעיף ולהחטיא ובצד השני התקפות ארוכות העלו את ההפרש אל מעל 20 נקודות , עם 3 דקות וחצי על השעון ויתרון 66:47, יצאה הגלבוע למאמץ אחרון ועם ריצת 10-2 רק הקטינה את ההפרש בסיום אך לא יותר מכך.

קלעו לאליצור תל אביב: מורן שטרית 17, לירון שיפטר 14, שרית עטיה 11, חנה הללי ודורין רדט 7 כ"א, יהל יובנוביץ וסבינה מרדנוב 6 כ"א
קלעו להפועל גלבוע מעיינות: ענבר לברון 14, מיכל גילת 12, דניאל סנפורד 10, יעל טויטו 7, מאי מלכין 5, נועה שמעוני 4, עלית כהן 3, עדי פירסטנברג 2


הפועל ראשון לציון 77 – מכבי חיפה 55


המארחות הגיעו בהרכב מלא עם דניאל קארש שחזרה במחזור שעבר ואילו האורחות בירוק הגיעו ללא שיר רביב ואבני סימיונוביץ' הפצועות.
האורחות עוד עלו ל5-2 משלשה של ספיר תירוש בפתיחה אך זו היתה שירת הברבור שלהן במשחק כאשר גילי אייזנר, גאיה סלס בשתי שלשות ובעיקר ניקול מיכאליץ פתחו מבערים וברחו כל שנקפו הדקות.
האורחות עוד ניסו עם נקודות של עיבל ובהיר אך החניכות של זיו ארז היו חדות בהרבה ושטפו את המגרש בדרך ל20 הפרש עגול בסוף הרבע 30-10 לראשל"צ.

ברבע השני המארחות הורידו רגל מהגז וירדן עיבל החלה לצבור נקודות מרחוק, ניר בהיר עזרה לה בצבע וחיפה צימקה מעט את הפער. מיכאליץ עם 6 רצופות שמרה את ההפרש סביב ה-20 נקודות אך לקראת המחצית 4 נקודות של שירה בן דוד שעלתה טוב מהספסל וסל של נור כיוף צימקו כבר ל41-29 אך אקורד הסיום היה שייך למיכאליץ שבשלשה קבעה 44-29 בהפסקה.

אם למחצית ירדו הירוקות מעודדות מהיכולת ברבע השני (בו ניצחו 19-14) אז עלו גאיה סלס ומיכאליץ שנעזרו באייזנר על מנת להכריע סופית את המשחק ותוך דקות ספורות ברחו שוב ל56-31 ולמעשה הכריעו את זהות המנצחת.
עד הסיום ראשל"צ עוד עלתה ליתרון שיא של 30 הפרש ומן העבר השני ניר בהיר, בן דוד ושלשה של מעיין לוי צימקו מעט ובסיום 77-55 לראשל"צ.

קלעו להפועל ראשון לציון: ניקול מיכאליץ 20, גאיה סלס 19, גילי אייזנר 14, אנה שפובלוב 10, דניאל קארש 7, שחר ברנר 4, גל אטרקצ'י 3
קלעו למכבי חיפה: ירדן עיבל 17, ניר בהיר 11, שירה בן דוד 8, ספיר תירוש 7, בר אביטל 6, מעיין לוי 4, נור כיוף 2.


אס"א ירושלים 77 – הפועל באר טוביה 51


אס"א ירושלים, משוחררת מלחץ מאבקי הצמרת חזרה לעצמה ואולי מצהירה כוונות לקראת העונה הבאה. הדר רפאל חזרה לכושר הקליעה הנהדר שלה שהפך את ירושלים למועמדת לפיינל פור אחרי הפתיחה הקשה, נטע רפאל חזרה להיות השחקנית שסומנה לנבחרת הנערות עם כמות נקודות דו ספרתית ויולי גרוסמן ממשיכה ביכולת הגבוהה שלה מהשבועות האחרונים. יחד הובילו את ירושלים ליתרון דו ספרתי כבר ברבע הראשון שהסתיים 19:6. ברבע השני עם 9 נקודות רצופות של הדרר רפאל ועוד 5 של נטע רפאל הגדילה ירושלים את ההפרש אך חופית וקסלר, מיטל לוי ומור בורודובסקי הצליחו לקבוע שוויון 18 ברבע הזה וההפרש נשמר בהפסקה 37:24.

ירושלים המשיכה לשחק התקפה מצוינת עם 20 נקודות ברבעים השלישי והרביעי ולבאר טוביה נגמר האוויר ברבע האחרון וברבע של 20-11 קבעה ירושלים את התוצאה.

קלעו לאס"א ירושלים: הדר רפאל 21, יולי גרוסמן 17, נטע רפאל 15, גילי ליאור ואורית קופר 10 כ"א, אלונה מודלין 4.
קלעו להפועל באר טוביה: חופית וקסלר 19, מור בורודובסקי 13, מיטל לוי 9, עומר ורד 4, לי אורן 3, יובל ניצן 2, שיר קרמר 1אקדמית וינגייט 70 – מכבי תל כביר 51


ליאור גרזון בעונת שיא אישית, מוכיחה שיכול להיות שהיה לה מקום בליגת העל כבר העונה כשמוליכה את הליגה הלאומית בנקודות, עידן שלוש גם היא בעונה טובה ויציבה אבל אלכס גיטצ'נקו היא הבשורה המרעננת האמיתית בוינגייט של המשחקים האחרונים ואחרי 16 נקודות שקלעה מול ראשל"צ הוסיפה במשחק הניצחון על תל כביר 19 נקודות.

השחקניות של ארז דגן ואורטל אורן הכריעו את המשחק כבר במחצית ראשונה מוחצתי. עם 5 נקודות של גיטצ'נקו (מתוך 9 ברבע הראשון) ואז 7 נקודות רצופות של גרזון ברחה האקדמיה ליתרון דו ספרתי 20:8 בתום הרבע הראשון. ברבע השני ההגנה תפקדה טוב עוד יותר ועצרה את תל כביר על 4 נקודות וללא סל שדה בכל הרבע. 14 נקודות רצופות שחלקו גרזון וגיטצ'נקו הכריעו למעשה את המשחק ונקודות של שלוש ואנגל קבעו במחצית 41:12 והפכו את המשחק במחצית השניה לפרוטוקול בלבד. לי קפיטולניק, מלודי ואהל ועינב אסולין הצליחו במחצית השניה רק להקטין את ההפרש אבל לא להוות איום של ממש על ניצחונה של וינגייט.

עם הניצחון של רמה"ש ממשיכה תל כביר ומסתבכת כשכרגע שלושה מחזורים לסיום העונה מפריד בינה ובין הקו האדום משחק אחד.

קלעו לאקדמית וינגייט: ליאור גרזון 22, אלכס גיטצ'נקו 19, עידן שלוש 12, תמר אנגל 9, מוריה חסון 8.
קלעו למכבי תל כביר: לי קפיטולניק 18, מלודי ואהל 15, עינב אסולין 12, יאנה שפירו ורינת בן יעקב 2 כ"א, יפית כהן וענת בוחניק 1 כ"א.הפועל פתח תקווה 45 – הפועל גליל עליון 72


משחק צמוד לא היה בקרב הקצוות. אם בסוף הרבע הראשון תוצאת 18:5, עוד אפשר להגיד שהיא תוצאה שאפשר להפוך או לחזור ממנה, הגיע הרבע השני שהמשיך להיות חד צדדי (21-13) ובמחצית כבר היה ההפרש 21 נקודות (39:18). ברבע השלישי כבר עלה ההפרש ל-30 נקודות (61:31) ובסך הכל מדובר במשחק בו כל שחקניות הסגל בשתי הקבוצות שותפו והתוצאה היתה צפויה וידועה.

קלעו להפועל פתח תקווה: הילה הניג 12, נופר לוי 8, אוריאן אמסלם ועדן מצארווה 6 כ"א, הילה מימון 4, מאיה משה 3, יעל קונטנט וגל צברי 2 כ"א
קלעו להפועל גליל עליון: קרן נחמה 22, אמה רוזנסטון 15, רבקה רוס 10, מיתר אסולין 9, נועה דניאלי ונוי לופושניאנסקי 5 כ"א, שני לוי 4, גל קלמר 2.