לאומית: מתחילים ממחזור 5

כמו לא מעט ליגות בעולם, עקב מגבלות הקורונה גם הליגה הלאומית לא תיפתח מהמחזור הראשון, אלא דווקא מהמחזור החמישי בו צפויים לנו לא מעט משחקים מעניינים. אשקלון תצפין לעפולה למשחק פיקנטרי בין שתי קבוצות עם מטרות זהות, עכו תארח את עירוני ר"ג למפגש נוסף בין העולות החדשות. וגם: קרב צפוני שלרוב גם נגמר בצורה דרמטית בקריות.


| יניב סהראי

 

הפגרה הארוכה ביותר בתולדות הליגה הלאומית (כ-8 חודשים) תגיע לסיומה ביום שלישי עם פתיחתה של הליגה מחדש מהמחזור החמישי. נכון שקהל עדיין אין, אבל לראשונה בתולדות הליגה הלאומית כל המשחקים צפויים להיות משודרים בשידור ישיר מה שיאפשר לקהל להמשיך לעקוב עד לחזרתו המיוחלת ליציעים. אז עם מה מתחילים?

הפועל עפולה – אליצור "איתו" אשקלון (19:00, היכל הספורט העירוני, עפולה)

המפגש המרכזי של המחזור יפגיש את הקבוצה מבירת העמק עם הקבוצה מהדרום כשלשתי הקבוצות מטרה אחת זהה – סיום העונה באחד משני המקומות הראשונים וחזרה לליגה הבכירה. אם לשפוט על פי משחקי ההכנה וגביע המדינה שתי הקבוצות נראות מוכנות לעונה ואנו צפויים לקבל משחק ברמה גבוהה יחסית לשלב בעונה בו אנחנו נמצאים.

בעפולה אמנם טרם הסתיימה בניית הסגל והקבוצה צפוייה להתחזק בקרוב בעוד שני שחקנים, אך כל זה לא מנע מהקבוצה מבירת העמק להיות מרחק נגיעה מהדחת מכבי חיפה מגביע המדינה. בעפולה מתבססים על לא מעט צעירים מוכשרים כשלצד מוריאל לוטאטי שהמשיך לעונה נוספת הצטרפו תומר כהן, דיוויד מוסינדי ותומר אסייג שמגלים עד כה יכולת טובה. בגזרת הזרים הלכו בעפולה על בטוח כשהביאו מהוד השרון את הצמד ג'ימי הול וטרבון יוז שצפויים להיות המוציאים לפועל העיקריים של הקבוצה.

אחרי עונה מאכזבת בעונה שעברה, באשקלון שוב בנו קבוצה חזקה מאוד והציפיות בשמיים. ישראלים בכירים שהורדו מליגת העל – יש, 2 זרים בכירים בדמותם של פול דילייני ואלונזו קולמן גם יש. יחד איתם נראה שבאשקלון אמורים להימנע מעונת בלהות נוספת ולהתמודד על העלייה. באשקלון בנו קבוצה מאוד מאוזנת כשלצד קו קדמי חזק מאוד (אולי אפילו הכי חזק בליגה), יש גם קו אחורי איכותי ביותר שיובל ע"י פול דילייני, עידן פז, דודו שמריז והמתאזרח המסקרן פרדי גולדשטיין.

טריוויה: אלונזו קולמן יחזור לאולם בו שיחק בעונה שעברה, בעוד רועי חגאי יפגוש את הקבוצה בה אימן בעונה שעברה. המכנה המשותף? שניהם לא סיימו את העונה באותה קבוצה.

 

הפועל עכו מטה אשר – עירוני ר"ג (19:00, רמז, קרית אתא)

לאחר מספר ניסיונות כושלים, בעכו, בין היתר הודות לקורונה, סוף סוף הצליחו להגיע לארץ המובטחת – הליגה הלאומית.  כמטרה ראשונית ירצו בעיקר להתבסס בליגה ולנסות להימנע ממאבקי תחתית בעונה שבה יש לא פחות מ – 3 יורדות. לשם כך בנו בעכו סגל לא רע בכלל שכולל את גוני יזרעאלי וג'ורדן לואיס המנוסים לצד לירן מורן שעלה עם הקבוצה וכמה צעירים מוכשרים בדמותם של דביר אוחנה, גיא סהר ואביאל לוי שצפויים לעשות לא מעט צרות. נראה דווקא כי הבינגו הכי גדול של עכו הגיע מכיוון צמד הזרים של הקבוצה – טים וויליאמס ורובי דאוול. השניים, בדגש על דאוול, מגלים יכולת מצויינת עד כה ובעכו ירצו לראות את זה ממשיך כך.

עולה נוספת מהארצית זאת עירוני ר"ג. הם בניגוד לעכו אולי לא ציפו לעלות ליגה כבר בעונה שעברה, אבל מכשזה קרה בר"ג החליטו ללכת על כל הקופה ולבנות קבוצה לעליית ליגה. אייל שולמן, רוברט רותבראט, יוני ניר, גיא פרבר ותומר זלמנסון אלו החתמות של קבוצה שבהחלט מכוונת גבוה, אך מי שבסופו של דבר עשוי לעשות את ההבדל הוא קרון דשילדס שכבר עלה ליגה פעם אחת וישמח לעשות זאת פעם נוספת. מי שינסה לעזור לו לעשות זאת הוא דלאוון גרהאם שהגיע כמחליף לשם גדול אחר – גאני לאוול.

טריוויה: אם המפגש הזה נשמע לכם מוכר זה כי רק לפני כשבועיים נפגשו שתי הקבוצות במסגרת גביע המדינה. אז העולה מהצפון הביסה את זאת מהדרום. איך זה יסתיים הפעם?

 

אליצור יבנה – עירוני רעננה (19:00, היכל ע"ש רלף קליין, יבנה)

ביבנה קיבלו באכזבה גדולה את עצירת הליגה בעונה שעברה שכן הקבוצה הייתה במרחק נגיעה מהכרטיס ההיסטורי לליגת העל. ביבנה בנו גם העונה קבוצה טובה שתנסה לשחזר, אפילו בקצת, את הישגי העונה שעברה. אלעד הופמן וניב ברקוביץ' יהיו המבוגרים האחראיים כלשצידם מספר ישראלים צעירים שינסו להמשיך בגרף ההתקדמות: אלירן חדד, שינסה לעשות מסלול זהה לזה שעשה חן כלפון, ועידו שבת, אלוף אירופ עם נבחרת העתודה ב – 2018. סגלוביץ' כבר הוכיח כי הוא יודע להביא זרים טובים ומי שינסו להוכיח זאת גם הפעם הם פרנק האסל שעבר בליגה הראשונה בישראל וקני מניגולט שינסה להכנס לנעליו של דניאל מולינגס.

כמדי שנה ושנה קונספט בניית הקבוצה של עירוני רעננה נשאר זהה – הסתמכות על שחקני הבית של המועדון. עופר ברקוביץ' נשאר על הקווים ודאג להשאיר כמה משחקני הבית של המועדון. בגזרת הישראלים הבכירים נשאר ירין איינהורן שישתף פעולה עם חברו לקבוצה לשעבר – רום קורנליוס. לצד ישראלים צעירים, שברעננה כבר הוכיחו בעבר שהם יודעים לבחור בפינצטה, רעננה יקוו לשוב להיות הקבוצה הבכירה של השרון ולהתמודד שוב בצמרת. על מנת שזה יצליח לא מעט יהיה תלוי בצמד הזרים של הקבוצה – ג'יימס פאדג'ט ואוסטין פרייס. האחרון צפוי להיות ספק הנקודות העיקרי של הקבוצה

טריוויה: בקפיצות של 2 – פרנק האסל סיים את קריירת הקולג'ים שלו ב-2011, ג'יימס פאדג'ט שנתיים לאחר מכן ב-2013, קני מניגולט גם שנתיים לאחר מכן ב-2015. ניתן לכם כבר לנחש לבד מתי עשה זאת אוסטין פרייס.

 

אליצור נתניה – א.ס. רמה"ש (19:30, ישורון, נתניה)

אליצור נתניה, הפתעת העונה שעברה, המשיכה עם מה שעבד בעונה שעברה ובנתה גם העונה סגל צעיר ורענן שינסה להפתיע. ברייס וושינגטון, שהיה מהזרים היציבים בליגה, המשיך לעונה נוספת וישתף פעולה עם עוד כמה שחקנים ששיחקו איתו כמו איתי מושקוביץ', אייל ננקין ובן ספוקויני שינסו להמשיך ביכולת הטובה מהעונה שעברה. על הקווים רובן נייברגר ימשיך.

בעונה שבה יש 3 יורדות, ברמה"ש ינסו להימנע מיכולת דומה לזו שהציגה בעונה שעברה. לשם כך החתימו בקבוצה שני ישראלים בכירים בדמותם של גיל אמיתי ועמית ביר כץ להם ניסיון עשיר בשתי הליגות הבכירות. יחד עם שני זרים, כשהאחד שבהם (ג'קאוון לואיס) מסקרן במיוחד, ינסו ברמה"ש לא רק להשאר בליגה אלא לאיים על מקום בפלייאוף העליון. כך או כך יהיה לאוהדי הקבוצ עם מה להזדהות שכן בקבוצה לא מעט מבוגרי מחלקת הנוער של המועדון שצפויים לקבל המון קרדיט מגיא קנטור.

טריוויה: בעונה הקודמת שלו בליגה הלאומית שיחק גיל אמיתי באליצור נתניה. אז הוא רשם עונה אישית מצויינת. מבחינה קבוצתית – היה מרחק נגיעה מהפלייאוף העליון. יצליח להגיע לשם הפעם?