לאומית נשים: 3 בפסגה

אחרי שלושה מחזורים , המיועדות למאבק על התואר נותרו מושלמות. גלבוע, חיפה וירושלים ניצחו את היריבות (נתניה, תל כביר וכאוכב, בהתאמה). אבל הניצחון של המחזור הגיע מרמה"ש שם המקומיות הדהימו את באר טוביה בניצחון ענק. עוד במחזור: יבנה עלתה למאזן חיובי וניצחון בכורה לכפ"ס


| שי ברק

 

 טבלת הליגה וחדשות נוספות

 

"במילים שלי" סיכום המחזור/ טור של הכותב

חודש אוקטובר הסתיים. שלושת מחזורי הפתיחה חלפו ופחות או יותר ענו על התחזיות מפתיחת העונה. בצמרת הליגה התייצבו גלבוע מעיינות, ירושלים וחיפה עם מאזן מושלם. הקבוצה הרביעית שהתחזיות ניבאו לה פיינל פור היא הגליל העליון שכרגע עם משחק חסר וההפסד היה במשחק חוץ בגלבוע, כך שגם הן עמדו עד כה בציפיות.

כאוכב ויבנה הן שתי קבוצות שהיה צפוי שינשפו בעורפה של הצמרת וכרגע הן במאזן חיובי 2-1, כשאת ההפתעה של החודש עד כה סיפקה רמת השרון בעיקר בניצחון הגדול על באר טוביה. לו רמה"ש היתה צולחת בהצלחה את המשחק פתיחת העונה מול יבנה היתה ניצבת בצמרת הליגה. אך למעשה המבחן שלהן יגיע בחודש נובמבר עם משחקים נגד כאוכב והגלבוע ומשחק שיכול להיות מוקש מול וינגייט.

בתחתית כרגע נמצאות שתי התל אביביות (אליצור ת"א ותל כביר) ואליצור נתניה. הקבוצות שהסגל שלהן שווה יותר מאפס ניצחונות, אך עדיין לא התחברו כדי להביא את היתרונות שלהן לידי ביטוי.

סיומו של המחזור השלישי מביא איתו גם את תחילת "עונת העברות" מעכשיו ועד לסוף ינואר הקבוצות יכולות לעשות התאמות ולהתחזק – השאלה אם יש להן את מי לצרף.

בסך הכל העונה נפתחה עם לא מעט אירועים מרגשים אבל לאו דווקא במישור התחרותי. כיף לראות את עדן פורת (שלא שייכת לליגה השניה), את הכושר שנמצאת בו קרן נחמה הקלעית המובילה בליגה ואת שיתוף הפעולה בין בר סלע לעלית כהן (שגם הן לא שייכות לליגה הלאומית).

נחמד לראות את רומי לוי (15.5 נק' בממוצע) מנהיגה את ויגנייט, את יעל טויטו (9 נק' בממוצע ) ואת נור כיוף (8.7 נק בממוצע) מצליחות לנצנץ בין כל הכוכבות שבקבוצותיהן, וליאור הלוי ואלכס גיטצ'נקו בכרטיסים כפולים משדרגות את הרמה של הליגה בזמן שהן שחקניות ליגת העל לכל דבר.

מה מצפה לנו בחודש נובמבר? הכל פתוח. אז עדיף שנדבר על מה נאחל לעצמנו לחודש נובמבר – חזרה של כפ"ס לכושר מהעונה שעברה, התאוששות של באר טוביה מהתבוסה שספגו ושיבנה וכאוכב יעשו את הצעד הנדרש מקבוצה "סימפטית" לכזו בעלת "קילר-אינסטינקט". כי ליגה של שלוש קבוצות שיטיילו לפיינל פור יש לנו כבר בליגת העל – הליגה הלאומית תמיד הוכיחה שהיא עדיפה על הראשונה – אז שלא "תתדרדר לרמה של 'ליגת העל' " את התוצאות 123:59 שנשאיר להם...

 

אס"א ירושלים 69 – הפועל כאוכב 47

המשחק המרכזי של המחזור הפגיש בין שתי קבוצות בלתי מנוצחות שמתמודדות על הפיינל פור. כאוכב הגיעה עם הסגל הצעיר ושתי הגבוהות שלה לירושלים כדי לנסות ולהעביר מסר לליגה שאחרי ניצחון החוץ בכפ"ס הן מסוגלות לנצח גם בירושלים וללכת עד הסוף. ירושלים מצידה רצתה לשמור על מאזן בייתי מושלם, לקראת משחק הגביע הקשה בשבת ולצלוח את המבחן הראשון בשלום.

במשך שלושה רבעים המשחק היה צמוד. כאוכב עוד הוליכו במהלך הרבע הראשון ב3-4 הפרש בזכות רבע טוב של בר סלע עם  10 נקודות אישיות ועוד 4 של פיירוז חאג'. בירושלים היו אלה עדן פורת שפתחה בשלשה וסיימה את הרבע עם 7 נקודות ובעיקר הדר רפאל שממשיכה להנהיג ולארגן את המשחק של ירושלים וגם תרמה לו 5 נקודות ברבע  הראשון וביחד השתיים הצליחו לסגור את הרבע ביתרון קטן 18:17 לירושלים.

ברבע השני נמשך המשחק הצמוד, פורת שוב פתחה את הרבע בשלשה, רפאל, שטרית וליאור היו לצידה עם הרבה נסיון וכוח, אך בכאוכב לא נשברו והפגינו אופי. למרות בעיית עבירות הספסל תפקד מצויין וליאן עודה הצעירה שעלתה לשחק תרמה 4 נקודות ברבע ולצד סלאח וחאג' הצליחו לשמור על רבע מאוזן (שוויון 13) ופיגור מינימאלי בהפסקה, 31:30.

עוד חמש דקות חלפו ברבע השלישי, כשנור נג'מי וסלע השאירו את האורחות קרובות לירושלים שהוליכה 38:34 (4 נקודות של הדר רפאל, 2 של פורת) ואז החלה בעיית העבירות לתת אותותיה. הרכזת האורחת היא סלאח יצאה והרבע הסתיים 48:36 לירושלים שברחה עם נקודות של גרוסמן ושלשה של הדר רפאל. בתחילת הרבע האחרון שלשה נוספת של רפאל הקפיצה את היתרון הירושלמי עד 51:39. כאוכב לא נשברו ולמרות שאיבדו בעבירה חמישית גם את אסיל עודה ובר סלע, 8 דקות לסיום, ההפרש עוד ירד לחד ספרתי עם 4 נקודות של עלית כהן, (53:44), שש דקות לסיום. אבל אז נפצעה כהן ברגלה וללא ארבע שחקניות חמישייה לכאוכב כבר לא נשארו הכלים וכשג'אקוור עם ארבע נקודות רצופות הקפיצה את ההפרש שוב לדו ספרתי 61:44, 3 דקות לסיום המשחק הוכרע כשפורת ושטרית הגדילו את ההפרש עד לסיום.

קלעו לאס"א ירושלים: עדן פורת 21, הדר רפאל 20, מורן שטרית 10, גילי ליאור ואריאל ג'אקוור 6 כ"א, יולי גרוסמן 4,  נטע רפאל 2.
קלעו להפועל כאוכב: בר סלע 21, פיירוז חאג' 7, עלית כהן 6, נור נג'מי 5, היא סלאח וליאן עודה 4 כ"א.

 

א.ס "קורקט טים" רמת השרון 89 – הפועל באר טוביה 49

אחת התוצאות המדהימות מאז החלה העונה. אחרי שרמה"ש פתחה את העונה עם הפסד בייתי ליבנה ומצד השני באר טוביה הרשימה בניצחון על נתניה ובהפסד הדחוק לירושלים נראה היה שהאורחות עושות דרכן לצמרת ורמה"ש קבוצה מלאה בכישרון תאבק במרכז הטבלה. אבל רמת השרון רצו להראות שההפסד במחזור הפתיחה היה מעידה בלבד, גלית מוסאי, מאמנת רמה"ש הכינה את קבוצתה בצורה מופתית ובאר טוביה ההמומה קרסה מהפתיחה. רק לפני שבועיים הצליחו הלוי,עיבל ואמסלם לקלוע 65 נקודות יחד. רמה"ש הבינו שהן המפתח ובעבודה מושלמת עצרו אותן על 22 נקודות יחד.  חופית וקסלר, מיטל לוי ולי אורן לבשו את מדי באר טוביה רק בעונה שעברה והעונה עברו יחד לרמת השרון. השלוש קלעו יחד 26 נקודות על האקסית.

הרבע הראשון כבר הצביע על העתיד לבוא, רמה"ש רצה 24-13 וירדה ביתרון דו ספרתי אותו לא שמטה עד לסיום. לורן בניטה עם 8 נקודות כבר ברבע הראשון ושתי שלשות של חופית וקסלר הובילו את ההתקפה המקומית ובהגנה עצרו את הלוי, עיבל ואמסלם על סל שדה כל אחת, כשבר אביטל עם חמש נקודות רצופות, עוד השאירה את קבוצה במשחק. הרבע השני היה שקול יותר אך גם בו המשיכה רמת השרון להגדיל את ההפרש שלשות של לי אורן ו-וקסלר לצד נקודות של סהר  דגן ורוני טמיר הורידו את הקבוצות להפסקה ב-37:22.

15 נקודות הפרש במחצית הן מחיקות, באר טוביה יכולה ויודעת למחוק הפרשים כאלה. אבל לא נגד רמת השרון, שעלתה למחצית השניה נחושה עוד יותר, לא הורידה את הרגל מהגז וצלפה 27 נקודות ברבע השלישי. בניטה פתחה עם חמנש נקודות רצופות אחריה מאיה מדרי הראתה דומיננטיות בצבע ואת הרבע סגרה לי אורן עם שתי שלשות שקבעו 64:36 והמשחק למעשה הוכרע.

ברבע האחרון היתה זו אופיר אליהו שהמשיכה את הדקות הטובות מסוף הרבע השלישי ולארבע הנקודות שקלעה אז הוסיפה 10 נקודות אישיות ברבע המכריע. באר טוביה התפרקה, רמה"ש קלעה מכל נקודה על הפרקט ועד לסיום ההפרש הגיע ל-40 נקודות, ניצחון מדהים והצהרת כוונות של רמה"ש.

קלעו לא.ס רמת השרון: לורן בניטה 16, אופיר אליהו 14, חופית וקסלר 11, מאיה מדרי ולי אורן 9 כ"א, הילה הניג, מיטל לוי, סהר דגן ורוני טמיר 6 כ"א, ענת לין ודניאל קריינין 3 כ"א.
קלעו להפועל באר טוביה: בר אביטל 14, ירדן עיבל 13, מור בורודובסקי 6, ליאור הלוי 5, אוריאן אמסלם 4, חן וייסבורט 3, מעיין הר ציון ומיקה שני 2 כ"א.

 

אליצור יבנה 63 – אליצור תל אביב 47

העולה החדשה מיבנה "סבלה" מהגרלה לא פשוטה כשפתחה את העונה בשני משחקי חוץ. למרות לוח המשחקים הקשה הצליחה יבנה להגיע הביתה במאזן 1-1 אחרי ניצחון גדול ברמת השרון ולמרות ההפסד הקשה בחיפה. יבנה אירחה למשחק פתיחה חגיגי את תל אביב שהתקשתה להיכנס לעונה ונכנעה פעמיים במחזורים הראשונים.

יבנה, התקשתה להשתחרר מההתרגשות בפתיחה והאורחות הצליחו להקשות עליהן ולכפות משחק צמוד במחצית הראשונה. מול שתי שלשות של לי קפיטולניק ו-8 נקודות משותפות של גליידה וגיטצ'נקו ענו יובל ניצן וזואי רייכמן ואחרי רבע ראשון של כדורסל יבנה הוליכה 17:10 בלבד. תל אביב המשיכה להשתפר ברבע השני. עוד 8 נקודות של ניצן וביחד עם רינת בן יעקב וסבינה מרדנוב הצליחו לנצח את הרבע השני ולמרות שלשה שלישית של קפיטולניק ונקודות ראשונות של ברזל ונופר לוי, הצליחו האורחות לקזז מעט את ההפרש 32:27, למקומיות בהפסקה.

ברבע השלישי כבר הוכרע המשחק. התאמות הגנתיות ושש נקודות של גליידה הגדילו את ההפרש לדו ספרתי, ת"א איחרה להגיב, נתקעה על 3 סלי שדה בלבד ובסוף הרבע 50:37. גליידה וברזל העלו בתחילת הרבע האחרון את ההפרש כבר ל-20 נקודות ולאורחות לא היו הכלים לחזור. למרות שלשה של טלין אלבה ונקודות נוספות של ניצן, היתה קפיטולניק בצד השני עם חמש נקודות רצופות לקראת הסיום ששמרו על ההפרש הדו ספרתי והבטיחו את הניצחון, יבנה חוזרת למאזן חיובי רגע לפני פגרת הגביע. בת"א עדיין ללא ניצחון.

קלעו לאליצור יבנה: רג'י גליידה 17, לי קפיטולניק 15, אלכס גיטצ'נקו 10, טל ברזל 6, עמית שחר 5, נופר לוי ובת אל לזמי 3 כ"א, דבי בלייברג וענבר אנוליק 2 כ"א
קלעו לאליצור תל אביב: יובל ניצן 17, סבינה מרדנוב 7, שני זר אביב 6, זואי רייכמן 5, רינת בן יעקב 4, ענבל מיכל, שחר גורדון, טלין אלבה ועדן מצארווה 2 כ"א.

 

הפועל כפר סבא 74 – הפועל נהריה 51

ניצחון בכורה להפועל כפ"ס. אחרי פתיחת עונה קשה ולא אופיינית עם שני הפסדים, אחד מהם בייתי והשני בהפרש גבוה במיוחד, חזרה כפ"ס הביתה, קיבלה בחזרה את שרון רשף שהוציאה את התפרים מידה 24 שעות לפני המשחק וכבר עלתה לעזור לחברותיה ויחד השיגו את הניצחון הראשון מול נהריה שפתחה את העונה במשחק חוץ שלישי ברציפות(!). נהריה, אמנם התאוששה מההפסד לגליל ובמשך 3 רבעים היתה קרובה מאד ליריבה בירוק, אבל ברבע האחרון הגיעה העייפות והקריסה. כפ"ס רצה 22-6 והשיגה ניצחון בהפרש גדול שלא בהכרח משקף.

גם אם ההפרש לא משקף, הניצחון לא היה מוטל בספק כמעט לכל אורכו של המשחק. המקומיות עם 6 נקודות של דרור מייברג ברבע הראשון ועוד 4 של נטלי לוי עלו ליתרון משמעותי ראשון מול נהריה ששמרה את עצמה קרובה בנקודות מחוץ לקשת. האורחות צלפו שלוש פעמים (שפיצנדל, הדר לוי ואיזנשטט) אך לא הצליחו לייצר עצירות בהגנה ואת הרבע חתמה רשף שעלתה לראשונה בדקות הסיום של הרבע ועם שלוש נקודות קבעה את תוצאת הרבע 21:13.

כפ"ס לא הצליחה להמשיך את היכולת ההתקפית ונתקעה על 14 נקודות בלבד ברבע השני. רוני גולדין עם 7 נקודות אישיות ורשף בשלשה עוד החזיקו את המקומיות ביתרון, אבל שיפור אצל האורחות והצטרפותה של נופר פקין ללוי, שפיצנדל ואיזנשטט הוביל לניצחון של נהריה ברבע השני ובהפסקה 35:30, בלבד.

המשחק הצמוד נמשך גם ברבע השלישי. פקין ורוני מנצל בלטו אצל הקבוצה בסגול, חן הולצר וענבל גבע ניסו עם 9 נקודות יחד לשמור את כפ"ס במשחק, אך התקשו וארבע נקודות של רוני גולדין הספיקו כדי לקבוע 52:45 בסוף הרבע השלישי. ברבע האחרון כבר היה סיפור שונה לחלוטין, ביסמוט ושפיצנדל היו השתיים היחידות שקלעו סלי שדה ברבע וכפ"ס, דרך ההגנה, יצאה להתקפות והפצצה מבחוץ עם שלשות של הולצר, נטלי לויט ורוני גולדין. ענבל יערי תרמה גם היא 5 נקודות בריצה ושמונה דקות טובות הספיקו כדי לכפר סבא תהפוך את ניצחון הבכורה לכזה ב-23 נקודות הפרש.

קלעו להפועל כפר סבא: רוני גולדין 20, דרור מייברג 12, ענבל יערי 11, חן הולצר 10, נטלי לוי 9, שרון רשף וענבל גבע 6 כ"א.
קלעו להפועל נהריה: רוני מנצ'ל ומרינה שפיצנדל 12 כ"א, הדר לוי 10, ילנה איזנשטט 6, נופר פקין 5, אלה פינצי 4, חן ביסמוט 2.

 

מכבי תל כביר 62 – מכבי חיפה 88

מכבי חיפה ממשיכה להרשים בעוד מכבי תל כביר עדיין מחפשת את החיבור. חיפה עם 10 שחקניות בסגל ממשיכה להציג רוטציה רחבה בה כל שחקניות הסגל משחקות במחצית הראשונה ומפעילות לחץ על היריבות. אמנם שוב חיפה התקשתה במחצית הראשונה וירדה ביתרון 9 נקודות בלבד (39:30), אך שוב השיטה הוכיחה את עצמה וכשהיריבה התעייפה , החיפאיות רצו, הפעם 26-8 ברבע השלישי והכריעו את המשחק.

אחרי שלשה של ספיר תירוש הגיעו 7 נקודות של דניאל חג'ג' ובסך הכל 7 שחקניות עלו על הלוח ברבע הראשון כשהאורחות הוליכו 20:12. מנגד היו אלה 6 נקודות של חנה הללי ו-4 של יאנה שפירו שהשאירו את תל כביר מרחק הפרש חד ספרתי. ברבע השני המשיכה חג'ג' לבלוט כשהוסיפה עוד 9 נקודות משלה ובתל כביר נשארו קרובות כששבתיאלה פרנקלין ויפית כהן הצטרפו להללי ושפירו וברבע צמוד נקבעה תוצאת המחצית 39:30.

ברבע השלישי כבר הגיעה הבריחה של חיפה, תחילה דרך הגנה טובה שעצרה את תל כביר על סל שדה יחיד ברבע, ובהתקפה אחרי שלשה של שי אלון הגיעו 6 נקודות של נור כיוף ו-8 מידי ניר בהיר וחיפה לא הביטה לאחור כשעלתה ליתרון דו ספרתי וסיימה את הרבע ביתרון 65:38 והרבע האחרון הפך לפרוטוקול בו אבני מיטלמן (4 נק') ורוני צביאלי (שלשה) המשיכו ושמרו על היתרון עד לסיום.

קלעו למכבי תל כביר : חנה הללי 18, לירון שיפטר 14, שני חכים 11, יאנה שפירו 10, שבתיאלה פרנקלין 5, יפית כהן 4.
קלעו למכבי חיפה: דניאל חג'ג' 25, ניר בהיר 14, נור כיוף ועמית גור 8 כ"א, ספיר תירוש 7, אבני מיטלמן ואלה יערי 6 כ"א, שי אלון 5, שיר רביב 4, רוני צביאלי 3. 

 

אליצור נתניה 31 – הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 83

אחרי שני ניצחונות בית רצופים יצאו הגלבוע למשחק חוץ ראשון העונה בנתניה, אצל היריבה שעדיין ללא ניצחון ליגה. נתניה נאלצה להסתדר ללא שירה בן דוד והופיעה בסגל קצר של 6 שחקניות בלבד. גלבוע (שחסרו את פירסטנברג ופיבניק) הגיעו מנגד עם 10 שחקניות, לחצו מהפתיחה ולא השאירו ספק בדבר זהות המנצחת. כך שבתום המשחק הצטרפה הגלבוע לירושלים וחיפה כ"מושלמות" היחידות בתום שלושה מחזורים.

ההתחלה היתה מפוזרת מצד שתי הקבוצות והביתיות עלו ראשונות על הלוח עם נקודות של ליאור ראשית, הילה מימון הוסיפה סל משלה מול נקודות של הדר גוטין. כשראשית עוד העלתה את המקומיות ליתרון 8:4, התהפך המומנטום בריצת 13-4 שהחלה נועה שמעוני עם 4 נקודות אישיות. יעל טויטו קלעה 9 נקודות משלה ובתום הרבע הראשון הוליכו האורחות 17:12, מעודד ומפתיע מבחינתה של נתניה. ברבע השני המחשבות על הפתעה הסתיימו כשנתניה נתקעו על 2 נקודות בלבד וללא סלי שדה בכל הרבע. עדי וינד פתחה בשלשה , ג'ני טודורוב ונועה שבת כהן המשיכו ואז הגיעו עשר נקודות רצופות של קרן בויס עם שתי שלשות שהריצו את הגלבוע עד 43:14 בהפסקה והכריעו את המשחק.

נתניה ניסו למזער נזקים, השחקניות עלו אגרסיביות למחצית השניה, עדן גיוסי ודפנה מלר קלעו יחד 9 נקודות והורידו את ההפרש עד מינוס 22, אך לא יותר מכך. בן ישי ושמעוני צלפו מבחוץ, טויטו מבפנים ובתום הרבע השלישי 57:25 לאורחות. כמו ברבע השני גם באחרון העייפות של ששת שחקניות נתניה היתה משמעותית מול הסגל העמוק באדום. עוד ריצה אדומה, הובילה ליתרון שיא של 54 נקודות הפרש ועד לסיום הילה מימון הקטינה רק במעט.

קלעו לאליצור נתניה: עדן גיוסי 10, דפנה מלר 9, הילה מימון וליאור ראשית 5 כ"א, לירון אלבג 2.
קלעו להפועל גלבוע מעיינות: קרן בויס 17, יעל טויטו 16, טלי בן ישי 14, הדר גוטין 11, נועה שמעוני 9, ענבר לברון ועדי וינד 5 כ"א, נועה שבת כהן 4, ג'ניפר טודורוב 2.

 

הפועל גליל עליון - אקדמית וינגייט (המשחק נדחה ויתקיים ב-8/11)