לאומית: קרבות לוהטים בתחתית

הסיבוב הראשון בליגה הלאומית ייסגר עם מספר משחקים לוהטים בתחתית כשבמרכז: נתניה וחבלמו בקרב על המקום מעל הקו האדום, ורמה"ש תארח ר"גבעתיים במשחק חשוב מאוד מבחינתה. בצמרת הטבלה: אתא תצפין לכפר בלום למשחק לוהט, חיפה תנסה לשבור את הנאחס גם מול יבנה ומוצקין תארח את הרצליה.


| יניב סהראי

 

משחקי השבוע:

מכבי קרית מוצקין - בני הרצליה (19:00, גושן, קרית מוצקין)
הפועל חיפה - אליצור יבנה (19:00, רוממה, חיפה)
א.ס. רמה"ש - הפועל ר"ג \ גבעתיים (19:00, קרית יערים, רמת השרון)
הפועל גליל עליון - עירוני קרית אתא (19:30, כפר בלום)
הפועל חבל מודיעין - אליצור עירוני נתניה (19:30, חט"ב נחשון, שוהם)
עירוני רעננה - אליצור 'איתו' אשקלון (19:30, מטרווסט, רעננה)
מכבי הוד"ש - הפועל עפולה (19:00, עתידים, הוד"ש)

 

במוקד המחזור שיסגור את הסיבוב הראשון יעמדו 2 משחקי תחתית עם משמעות מכרעת לגבי המשך העונה. במשחק הראשון תארח רמה"ש, למשחק עונה מבחינתה, את הפועל ר"ג/גבעתיים שלא מצליחה לברוח מהתחתית. הפסד, וחניכיו של גיא קנטור עלולים לפתוח פער של 3 משחקים ממקום מעל קו האדום. במשחק השני – חבלמו, שתאלץ להסתדר ללא דיאנדרה פארקס הפצוע, תנסה לעלות אל מעל הקו האדום על חשבון נתניה, אותה תארח. הקבוצה מעיר היהלומים מגיעה אחרי הפסד (שהיה ה-5 מ-6 המשחקים האחרונים) מרגיז לגליל עליון.

הפועל חיפה תנסה להגדיל את שיא רצף הניצחונות שלה (שעומד כעת על 7) כשתארח את הכבשה השחורה שלה - אליצור יבנה. בצד של יבנה קיבלו את דניאל מולינגס בחזרה ויחד איתו חזרו לתלם עם 2 ניצחונות רצופים. המשחק המסקרן של המחזור ייערך בכפר בלום, שם המקומיים ינסו לחזור לרביעייה הראשונה כשיארחו את קרית אתא. הקבוצה של אברהמי מגיעה אחרי ניצחון חשוב ודרמטי מול השכנה ממוצקין. בני הרצליה, שהתאוששה מההפסד במשחק עונה, תצא למוצקין שתחל רצף של 3 משחקי בית לא פשוטים במשחק מול הטוענת לכתר.

רעננה, אולי במשחק ההזדמנות האחרונה שלה להתקרב אל השמינייה הראשונה, תארח את אליצור אשקלון שתגיעה מותשת אחרי משחק 4 ההארכות ההיסטורי מול חבל מודיעין. ברעננה יקוו לקבל יכולת טובה יותר מאנטינו ג'קסון שכן לקבוצה נותר חילוף אחד בלבד במצבת הזרים. קבוצה שתקווה למעידה של אשקלון זאת מכבי הוד"ש שתארח את מוליכת הטבלה מעפולה. בהוד"ש דווקא אחרי תקופה נהדרת הגיעו 3 הפסדים רצופים שהורידו את הקבוצה מעתידים עד למקום ה-8. בצד של עפולה ייאלצו להסתדר בחודש הקרוב ללא אלונזו קולמן שינוח ובמקומו הוחתם על חוזה זמני שלטון דיוק.


טריוויה:

- אם הפלייאוף היה מתחיל עכשיו הסדרות היו: עפולה נגד הוד"ש, הרצליה נגד מוצקין, חיפה נגד יבנה ואתא נגד גליל. מבט על לוח המשחקים של מחזור הקרוב מראה כי אלו בדיוק המשחקים שישוחקו במחזור הקרוב. רמז לעתיד?

- אמרנו כבר שיבנה היא עוד כבשה שחורה של הפועל חיפה. על זה מלמד גם המאזן של האדומים מהכרמל מול אליצור יבנה מאז שבה ללאומית (0-4). בעונה שהפועל חיפה שברה כמעט כל מנחוס אפשרי, גם "מנחוס אליצור יבנה" יישבר?

- שתי הקבוצות שמוסרות הכי הרבה אסיסטים ייפגשו בגושן. מוצקין מוליכה עם ממוצע מרשים של 22.83 אס' למשחק, הרצליה טיפה אחריה עם ממוצע של 21.67 אס'.

- מפגש בין 3 סקוררים מרשימים במיוחד ייערך בקרית יערים, שם דוריאן פינסון (24 נק' למשחק) וטיילר נלסון (24.09 נק' למשחק) יארחו את המוליך בקטגוריה זו – קווין קייפרס (24.67 נק' למשחק). כיצד תראה השלישייה הראשונה בטבלת מלך הסלים בסיום הסיבוב הראשון?

- ובהמשך לסעיף הקודם: רמת השרון לא מקבלת תרומה גבוהה מהישראלים וגם במשחקים שניצחה צמד הזרים קלע יותר מ-50 נק' יחדיו. רמת גן/גבעתיים דווקא לא נשענת באופן מלא על הזרים והצליחה לנצח משחקים גם ללא תרומה מיוחדת מהזרים כשקייפרס קולע בנצחונות ממוצע של 17 נק' בלבד (7 נק' פחות מהממוצע העונתי שלו).

- ועוד אחד אחרון על המפגש הנ"ל: זה מפגש בין שתי הקבוצות הגרועות בליגה בשלשות. רמת השרון שהייתה בתחתית הליגה באחוזים לשלוש עלתה במחזור הקודם מקום אחד ופינתה את המקום האחרון לרמת גן/גבעתיים. באופן אבסורדי שתי הקבוצות דווקא זורקות לא מעט מחוץ לקשת ומדורגות במקומות 3-4 בלאומית (25.42 רמה"ש ו-25 זריקות לשלוש למשחק ברמת גן/גבעתיים). בשני הנצחונות היחידים של רמה"ש העונה היא קלעה באחוזים טובים יותר ל-3 מהיריבה שלה. לא נתון מעודד לרמת גן/גבעתיים שפשוט לא מצליחה לדייק מחוץ לקשת בשבועות האחרונים. 

- שנה 3 ברציפות שעפולה מחליפה זר ואת הופעת הבכורה שלו בחוץ עושה אותו זר באולם בהוד"ש. בעונה שעברה היה זה אנדרו אנדרוז שאת הופעת הבכורה שלו בחוץ ערך בעתידים. שנה לפני כן היה זה טרה סימונס. המשותף לשני המקרים? בשני המקרים ניצחה עפולה באופן דרמטי (98:94 לאחר ההארכה ו-94:92) בזכות הופעה טובה של שחקני הרכש החדשים. האם זה אומר משהו גם על הופעת הבכורה של שלטון דיוק?

- אשקלון ורעננה אוהבות לשנות העונה תוך כדי תנועה. אצל הקבוצה מפנינת השרון זה בא לידי ביטוי בכל הקשור למצבת הזרים כאשר לא פחות מ-5 זרים כדררו במטרווסט. באשקלון זה לידי ביטוי במצבת הישראלים כאשר אור קורנליוס וד'אור פישר הצטרפו במהלך העונה ואוראל לב, יחד עם עוד שני שחקנים צעירים (דניאל כוזהינוף ובן קליר), כבר אינם חלק מהקבוצה.