לאומית: ראשל"צ תסיים ראשונה

ניצחון גדול של ראשל"צ על כפ"ס והיא האלופה בסיום הליגה הסדירה. גליל עליון ומעגן מיכאל שניצחו העבירו את ההכרעה בדבר המיקום הסופי במקומות 2-4 למחזור הנעילה כשכל תרחיש אפשרי. בתחתית ההפסד של רמת השרון חרץ את גורלה והיא תרד לארצית ביחד עם הפועל פ"ת. בשלישי המחזור האחרון לעונה הסדירה.


| שי ברק

החלק הראשון של המחזור ה-25 קבע את אלופת הליגה הסדירה (ראשון לציון) ואת היורדות לארצית (רמת השרון והפועל פ"ת). ראשל"צ שהיתה זקוקה לעוד ניצחון אחד, השיגה אותו על כפ"ס היריבה שהנחילה לה בסיבוב הקודם את הפסד הבכורה. בתחתית פ"ת כבר ירדה למעשה לפני שני מחזורים אך לרמה"ש עוד היה סיכוי תיאורטי לשרוד עם 2 ניצחונות עד סיום העונה. ההפסד לגלבוע שם סוף לתקוות.

מחזור הנעילה יתמקד בלוח משחקי הפיינל פור. למעשה מקומות 7-14 כבר נקבעו כשכל תוצאה של אחת הקבוצות לא תשנה את מיקומה הסופי. הגלבוע עוד יכולות לסיים במקום החמישי במקרה שינצחו וירושלים יפסידו לתל כביר – אך כאמור עיקר העניין במקומות 2-4.

ראשון לציון הבטיחה את המקום הראשון בליגה הסדירה, עם הניצחון הגדול על כפר סבא וכעת נותר לה לראות מי תהיה היריבה.

גליל עליון שתתארח בחיפה תלויה בעצמה. ניצחון שלה יבטיח לה את המקום השני, אך לא רק זאת. ניצחון של הגליל ייקבע שבכל מקרה היריבה שלה תהיה הפועל מעגן מיכאל וכפר סבא תסיים רביעית ללא קשר אם תנצח או תפסיד בוינגייט.

במקרה וגליל עליון תפסיד בחיפה הסיטואציה מסתבכת. אז, אם מעגן מיכאל תנצח וכפר סבא תפסיד: מעגן מיכאל תסיים שניה, הגליל במקום השלישי וכפ"ס במקום הרביעי. אם גם כפ"ס תנצח כמו מעגן מיכאל המקום הסופי יהיה כך שמעגן מיכאל יסיימו במקום השני, כפ"ס במקום השלישי והגליל העליון יסיימו רק במקום הרביעי.

הפסד של הגליל, הפסד של מעגן מיכאל וניצחון של כפ"ס – ייצור בית משולש ובו הגליל ראשונה, מעגן מיכאל שניה וכפ"ס אחרונה.

מכבי חיפה – הפועל גליל עליון (20:30, אולם "מכבי")

הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (20:30, גן-נר)

הפועל כפר סבא – אקדמית וינגייט (20:30, "רמז")

הפועל כאוכב – הפועל ראשון לציון (20:00, ביה"ס כאוכב)

מכבי תל כביר – אס"א ירושלים (19:30, מתנ"ס כביר)

אליצור תל אביב – א.ס רמת השרון (20:30, המרכז היהודי-ערבי ביפו)


טבלת הליגה:
1. הפועל ראשל"צ 47 נק' (507+)
2. הפועל גליל עליון 45 נק' (380+)
3. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 45 נק' (451+)
4. הפועל כפ"ס 44 נק' (231+)
5. אס"א ירושלים 42 נק' (128+)
6. הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 42 נק' (136+)
7. מכבי חיפה 39 נק' (4+)
8. אליצור ת"א 36 נק' (91-)
9. הפועל כאוכב 35 נק' (164-)
10. הפועל באר טוביה 33 נק' (310-) – משחק יותר
11. אקדמיית וינגייט 32 נק' (164-)
12. מכבי תל כביר 30 נק' (315-)
13. א.ס. רמה"ש 29 נק' (290-)
14. הפועל פ"ת 29 נק' (503-) – משחק יותר

הפועל ראשון לציון 63 – הפועל כפר סבא 41


הקבוצות שככל הנראה ייפגשו גם בסדרת חצי גמר הפיינל פור סיפקו שוב משחק קשוח ואיכותי שהוכיח שהסדרה, על פניו, פתוחה לחלוטין. ראשון לציון, על אף הניצחון בהפרש דו ספרתי התקשתה מאד מול היריבה העיקשת והצליחה לברוח רק בזכות רבע שלישי מוצלח בו קלעה 4 שלשות (3 מהן של גאיה סלס).
כמו במשחק הקודם בין השתיים גם בנוכחי פתחה ראשל"צ עם יתרון 5 נקודות בסוף הרבע הראשון והוליכה גם במחצית, כשבסיבוב הקודם הובילה בהפרש דו ספרתי. אם במשחק הקודם בין השתיים כפ"ס היתה זו שרצה ברבע השלישי והבטיחה את הניצחון, הפעם היתה זו ראשל"צ שבאותו הרבע הכריעה את המשחק. גם סגנון המשחק המשיך להיות זהה. בכפ"ס היו אלה שחקניות הפנים רוני גולדין ויהב יעקובוביץ שבמשחק הניצחון היו הקלעיות המובילות עם 27 נקודות והערב אמנם רק 20 נקודות משותפות, אך שוב היו עיקר העוצמה של כפ"ס, בראשל"צ גאיה סלס המשיכה והובילה את הקלעיות, אך בניגוד למשחק ההפסד הפעם לצידה היו דניאל קארש ושחר ברנר במשחק טוב יותר שסייעו לדחוף אל הניצחון.

המשחק נפתח בנקודות ראשונות של האורחת שהוליכה 2:0, בפעם הראשונה והאחרונה במשחק. ראשל"צ הגיבה בריצה, חטפו את הכדור ויצאו מהר קדימה ועם שלשות של סלס וקארש ונקודות של האחרונה גם במתפרצת עלו ליתרון 8:2, תוך שלוש דקות מהפתיחה. בכפ"ס לא התרגשו, המשיכו לשמור טוב ומנעו את המשך הריצה של המקומיות ומהצד השני חמש נקודות של שרון רשף עוד השאירו את האורחות קרובות כשהתוצאה רק 12:9. בראשל"צ שלא מצאו את הטבעת מרחוק חזרו לשחק פנימה בסבלנות מצאו פעם את שפובלוב ופעם את שחר ברנר שלקחה את הכדור לטבעת ובסך הכל 16:11 ללבנות אדומות בסוף הרבע הראשון.

שחר ברנר שסגרה טוב את הרבע הראשון תפקדה מצוין גם ברבע השני והוסיפה עוד חמש נקודות אישיות (מתוך 10 של קבוצתה בכל הרבע) עוד שלשה של ניקול מיכאליץ ובראשון ברחו ליתרון דו ספרתי ראשון 26:16. האורחות סרבו לוותר והאמינו שכמו שחזרו במשחק הקודם הן מסוגלות גם בזה ועם 4 נקודות של יהב יעקובוביץ סגרו את המחצית במינוס שש נקודות בלבד 26:20. החזרה לא נמשכה מעבר למחצית כשעם פתיח המחצית השניה בריצת 7-2 בשתי דקות הראשונות שהובילה שפובלוב עם 4 נקודות ושלשה של סלס שוב נפתח הפרש דו ספרתי (39:24). גם נקודות של רוני גולדין לא עזרו לכפ"ס לשנות את המומנטום. סלס צלפה עוד פעמיים מעבר לקשת ופעם אחת גם דניאל קארש ועם נקודות ראשונות של גילי אייזנר הסתיים הרבע 49:31.

למרות סל משוגע של רוני גולדין בתחילת הרבע האחרון (שהיה היפה במשחק), גילי אייזנר הגיבה בשלשה ונקודות מהירות משלה, סלס צלפה שלשה חמישית ועוד 3 נקודות של אייזנר היו אלה שהכריעו, לכפ"ס לא היו הכלים לחזור והקבוצות עברו לשחק עם כל שחקניות הסגל אולי מתוך מחשבה להמשך העונה ועד לסיום ראשל"צ ברחה כבר ליתרון 20 נקודות לפני ששלי שפית בסל עם הבאזר קבעה את תוצאת המשחק והובילה את כפ"ס מעבר ל-40 הנקודות.

קלעו להפועל ראשון לציון: גאיה סלס 17, דניאל קארש 15, שחר ברנר 9, אנה שפובלוב וגילי אייזנר 8 כ"א, ניקול מיכאליץ ועמית בן אליעזר 3 כ"א
קלעו להפועל כפר סבא: רוני גולדין 11, יהב יעקובוביץ 9, שרון רשף 5, סהר דגן וחן הולצר 4 כ"א, שלי שפית ושירה שכט 3 כ"א, טלי בן ישי 2


א.ס רמת השרון 59 – הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 77


רמת השרון הגיעו למשחק שידעו שגם עם ניצחון, הסיכויים שישרדו עונה נוספת בליגה אינם גבוהים, אך הפסד יחרוץ את גורלן באופן סופי. למשחק הגיעו ללא לורן בניטה הפצועה, אבל ענבל יערי היתה שם עבור המקומיות שלא התכוונו לוותר ועם 4 נקודות אישיות הובילה את רמה"ש ליתרון מוקדם 6:0. בגלבוע, עדיין ללא הדר גוטין ועלית כהן, היתה זו מאי מלכין שקלעה שלשה ראשונה מתוך 15 שלשות שקלעו הגלבוע במשחק כולו. יעל טויטו הוסיפה שלשה שניה בדרך לשוויון. אמנם יערי ורוני טמיר עוד שמרו את רמה"ש בתמונת היתרון אבל רק זמנית, כשדניאל סנפרוד ועדי פירסטנברג פתחו יתרון משמעותי ראשון לזכות האורחות (20:14) יתרון שנשמר עד לסיום הרבע, כשדרור מייברג מהקו רק הקטינה במעט 20:16.

גם נקודות של ניצן קוך בפתיחת הרבע השני, לא שינו את המומנטום האדום של האורחות כשפירסטנברג הגדילה את ההפרש מחדש ל-6 נקודות. מייברג ויערי המשיכו להחזיק את קבוצתן קרוב, אבל לא הצליחו להפוך את התוצאה שהיתה 42:32 עם הירידה להפסקה. שוב היתה זו ענבל יערי שפתחה גם את הרבע השלישי ברצף נקודות (6 רצופות) תוך שמסרבת להרים ידיים ולהשלים עם הירידה, אבל יעל טויטו עם ענבר לברון וגילי ארמה מיהרו להחזיר את ההפרש לדו ספרתי ששלשה של מאי מלכין כבר יצרה 15 נקודות הפרש. רמה"ש שינתה הגנות, אבל השלשות של האורחת המשיכו לצלול פנימה עד יתרון שיא 73:44 במהלך הרבע האחרון ומשם ועד לסיום כל שנותר לגרור מייברג ונועה שמשי היה להקטין את ההפרש אך לא למנוע את ההפסד.

קלעו לא.ס רמת השרון: ענבל יערי ודרור מייברג 17 כ"א, אביטל צוובנר ונועה שמשי 6 כ"א,ענת לין וירדן ברגר 4 כ"א, ניצן קוך 3, רוני טמיר 2
קלעו להפועל גלבוע מעיינות: יעל טויטו 19, מאי מלכין 14, עדי פירסטנברג, ענבר לברון ומיכל גילת 8 כ"א, מאיה ברקוביץ' 7, דניאל סנפורד 5, מאיה וינד ועדי וינד 3 כ"א, גילי ארמה 2.


מכבי חיפה 80 – מכבי תל כביר 65


במשחק שהוקדם למוצ"ש ופתח את המחזור ידעה תל כביר שניצחון יבטיח לה עונה נוספת בלאומית בלי קשר לתוצאת המשחק של רמת השרון. אך למרות ההפסד ובתום 3 ימים מתוחים התבשרו בתל כביר על הפסדה של רמה"ש לגלבוע וחגגו עונה נוספת בלאומית.

כאמור, ולמרות חסרונה של עינב אסולין הפצועה, הגיעו תל כביר מטרה לנצח ואף פתחו עם 4-0 מהיר מנקודות של יפית כהן ולי קפיטולניק.
חיפה מצידה הראתה ספורטיביות מהי כשנלחמה עבור הניצחון למרות שאינה יכולה לעלות או לרדת מהמקום השביע והתעוררה ועם נקודות של ירדן עיבל בתוספת חטיפה של נור כיוף ונקודות בצד השני השוותה. תירוש השלימה ריצת 8-0 עבור חיפה כשמנגד שפירו קולעת נקודות ראשונות.

עבירה שנייה של ניר בהיר העלתה למגרש את שירה בן דוד שהמשיכה את היכולת המצויינת מלפני 4 ימים בניצחון על האקדמיה ושוב נתנה הצגה (13 מ-17 מהשדה). סל שלה אחרי 4 רב' בהתקפה אחת מהחטאות של חברותיה קבע 15:8 ירוק, אליה הצטרפה שיר רביב עם 4 רצופות במתפרצת וחיפה מסיימת את הרבע ביתרון דו ספרתי 22:12.

האורחות ניסו לחזור עם נקודות של קפיטולניק ומלודי וואהל אך נור כיוף שקבעה טריפל דאבל מרשים היתה בכל מקום בשני צידי המגרש ודאגה לשמור על פער דו ספרתי עבור המארחות.
עיבל המשיכה לצלוף, בן דוד לצבור נקודות וחיפה רצה עד יתרון 20 נקודות הפרש (39:19) ובמחצית 41:25 כאשר חן סגל דואגת לצמק מעט.

הרבע השלישי נפתח עם נקודות של שפירו מצד אחד ושלשה של שיר רביב מהצד השני שקבעה 44:27. נקודות של וואהל נענו בשני אסיסטים יפים של רביב ועיבל לבן דוד תחת הסל ו48-29 לחיפה. סגל קלעה שלשה כדי לקרב מעט את האורחות כשגם קפיטולניק צוברת נקודות. אך מולן המשיכה כיוף הנהדרת לחתוך את קוי המסירה ולהטיס את חיפה למתפרצות קטלניות שהקפיצו חזרה את ההפרש סביב 20 הנקודות. כיוף סיימה את הרבע עם 2 מהקו איך לא, אחרי חטיפה ועבירה בלתי ספורטיבית שסחטה.
59:38 לחיפה בתום 3 רבעים.

ברבע האחרון ניסו האורחות לעשות מאמץ אחרון על מנת לחזור למשחק, קפיטולניק וסגל צלפו מבחוץ וצימקו ל-12 הפרש, אך זה היה הרבע של שירה בן דוד שקלעה בו 13 נקודות כולל שתי צליפות מבחוץ שחיסלו את שאיפות הקאמבק של האורחות מתל אביב. אקורד הסיום היה של שיר רביב שחטפה ורצה כל הדרך לסל קל בצד השני וקבעה 80:63 בדרך לניצחון הגדול.

קלעו למכבי חיפה: שירה בן דוד 27 (8 ריב'), ירדן עיבל 15, שיר רביב 13, נור כיוף 10 (11 ריב', 10 חט', 5 אס'), ספיר תירוש 7, ניר בהיר 6, מעיין לוי 2.
קלעו למכבי תל כביר: לי קפיטולניק 16, חן סגל 15, יאנה שפירו ומלודי ואהל 14 כ"א, רינת בן יעקב 4, יפית כהן 2.


הפועל גליל עליון 85 – אקדמית וינגייט 49


אירוע נפלא סיפקה הגליל העליון במשחק הבית האחרון לעונה הסדירה. רגע לפני משחקי ההכרעה וכדי להמשיך ולחבר את הקהילה לקבוצה שזקוקה לאוהדיה במשחקי האליפות, קיימו בגליל הפנינג מרשים שבמרכזו מופע של אמן השליטה בכדור אייל הורן. המופע בשילוב האירוע המושקע של די-ג'יי והפעלות משך כמעט 400 אוהדים שהגיעו לצפות בקבוצה.

אחרי כל האירועים הצבעוניים מסביב, גם קבוצת הכדורסל סיפקה הופעה מרשימה. אמנם הפתיחה עוד היתה צמודה כשעידן שלוש, ליאור גרזון ותמר אנגל השאירו את וינגייט קרובות ליריבה (19:14 בסוף הרבע הראשון), הגיעו שלושה רבעים שבכל אחד מהם קלעו שחקניות הגליל מעל 20 נקודות ובהגנה שהלכה והשתפרה מרבע לרבע הכריעה את המשחק. אחרי קרן נחמה שקלעה 7 נקודות ברבע הראשון ומשכה את הגליל ליתרון, הגיעה רבקה רוס ברבע ענק של 13 נקודות אישיות (כולל 3 שלשות והובילה את הגליל ליתרון 43:27 בהפסקה. שלוש המשיכה להיות המוציאה לפועל העקרית של האורחות עם 8 נקודות ברבע השני ו-4 (מתוך 6) בשלישי, אבל כשחברותיה התקשו לעזור לה ובגליל המשיכו להפציץ מבחוץ (רוס ורוזנסטון) עם עוד רבע טוב של נחמה היתרון המקומי צמח עד 64:33 בסוף הרבע השלישי ומשם לוינגייט כבר לא היו תשובות.

בסיום, הגליל חזרו למקום השני וקרובות להבטיח יתרון ביתיות בסדרת חצי גמר הפיינל פור.

קלעו להפועל גליל עליון: רבקה רוס 33, קרן נחמה 18, אמה רוזנסטון ושני לוי 10 כ"א, מיתר אסולין 7, גל קלמר 6, נוי לפושניאנסקי 1
קלעו לאקדמית וינגייט: עידן שלוש 20, ליאור גרזון 13, תמר אנגל 6, אלכס גיטצ'נקו 4, גלי בן מרדכי 3, זוהר לופטין 2, ניצן עמאר 1.


המופע של אייל הורן בגליל העליון (תמונות: גליל עליון)


הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 80 – הפועל באר טוביה 44

אמנם באר טוביה כבר סיימה את העונה ומעגן מיכאל בבית היא פייבוריטית לנצח כל יריבה כמעט, אך בקבוצה הגיעו דרוכים במיוחד כדי לשמור על הסיכוי להיאבק בצמרת ואולי עוד להשיג יתרון ביתיות בחצי הגמר ולשם כך ידעו שחייבות ניצחון בשני המחזורים שעוד נותרו. הפתיחה היתה מוחצת ועד המחצית כבר הוליכו 38:17 והכריעו את המשחק.

שלשות של שירלי שבתאי ושי אלון בפתיחת המשחק הובילו ליתרון ראשון ואחריהן עמית גור שחוזרת לכושר קליעה אחרי הפציעה הוסיפה 5 נקודות אישיות ברבע שהסתיים ביתרון 13:9 למקומיות. באר טוביה , ללא מור בורודובסקי התקשתה למצוא את הטבעת גם ברבע השני, רק סול קרמר ולי אורן הצליחו לייצר נקודות ומהצד השני, אחרי פתיחה טובה של אלה יערי ושלשה של דניאל שקד המשיכו עם 6 נקודות של חג'ג' ויכולת טובה של אלון וגור עד היתרון הגבוה ב-21 הפרש במחצית ממנו היריבה לא חזרה. למרות שיפור התקפי במהלך הרבע השלישי בו קלעה באר טוביה 15 נקודות (שלשות של מיטל לוי ולי אורן) עמית גור המשיכה להוציא לפועל בהתקפה ועם דקות טובות של נועה רודה המשיכו להגדיל את ההפרש, 61:32 בסוף הרבע השלישי, הפכו את הרבע האחרון לפרוטוקול.

קלעו להפועל זיכרון/מעגן מיכאל: עמית גור 22, דניאל חג'ג' 15, נועה רודה 12, שי אלון 11, אלה יערי 8, דניאל שקד 7, שירלי שבתאי 5
קלעו להפועל באר טוביה: לי אורן 14, יובל ניצן וסול קרמר 11 כ"א, מיטל לוי 5, שיר קרמר 2, חופית וקסלר 1.


אס"א ירושלים 78 – אליצור תל אביב 73

ירושלים ואליצור תל אביב קיוו להיות צמודות במשחק צמרת סמוך לסיום העונה, אך בפועל היתה זו התמודדות בין החמישית לשמינית במשחק חסר חשיבות של ממש, אך כזה שהראה לא מעט על הצפוי בעונה הבאה. בירושלים הדר רפאל ואלי סילפן המשיכו להיות נהדרות ולהוביל התקפית את קבוצתן כשיולי גרוסמן אמנם הסתפקה ב-4 נקודות אבל נתנה הגנה גדולה. באליצור ת"א, עדיין מורן שטרית בלתי ניתנת לעצירה אבל השיפור שחל ביכולות של יהל יובנוביץ ובמרכזיות שלה בקבוצה נראה כי הבניה של הקבוצה תמשיך ותתבסס סביבה וסביב מרדנוב ואולי גם דורין רדט שמאז שהצטרפה לת"א שוב פורחת ביכולת התקפית טובה.

המשחק היה צמוד לכל אורכו כשבלא מעט משלביו הוליכו דווקא האורחות שסיימו את הרבע הראשון ביתרון 24:18. הרבע השני היה רווי תהפוכות וירושלים עם 6 נקודות של נטע רפאל בסמוך להפסקה הצליחה לרדת למחצית ביתרון 44:43. ברבע השלישי היתה זו רדט שיחד עם הללי ושטרית שמרה את ת"א קרובה ליריבה כשבירושלים הדר רפאל וסילפן קלעו 13 מתוך 15 הנקודות של הקבוצה ברבע ושמרו על היתרון בסוף הרבע השלישי 59:56. משם וברבע האחרון סילפן, קופר וליאור היו גדולות על האורחות כשבשורותיהן רק שטרית עם 9 נקודות ניסתה עוד לשמור את ת"א קרובה, אבל האורחות לא הצליחו עוד לחזור ליתרון וירושלים עם ניצחון הבטיחה באופן סופי את המקום החמישי, מחזור אחד לסיום העונה.

קלעו לאס"א ירושלים: הדר רפאל 22, אלי סילפן 21, אורית קופר 18, נטע רפאל 8, גילי ליאור 5, יולי גרוסמן 4.
קלעו לאליצור תל אביב: מורן שטרית 29, חנה הללי 10, דורין רדט 9, לירון שיפטר 8, יהל יובנוביץ 7, שרית עטיה 6, סבינה מרדנוב 4.


הפועל פתח תקווה 48 – הפועל כאוכב 74

שתי קבוצות שסיימו את העונה למעשה הגיעו למשחק משוחרר בו הסיפור הגדול היה בכלל במחצית (כששחקנית הקבוצה בר סלע, הראתה איך משלבים אימהות וספורט מקצועני). במשחק עצמו כאוכב הגיעו נחושות הרבה יותר להשיג את הניצחון ולסיים עם טעם טובועד ההפסקה קלעו 40 נקודות. 6 נקודות של סלע יחד עם יכול טובה של הדר לוי ואסיל עודה הריצו את האורחות ליתרון 20:10 אחרי רבע אחד. ההגנה תפקדה מצוין גם ברבע השני, רק הילה מימון מצאה בסל יחד את הטבעת ומהצד השני, סלע, לוי , היא סלאח הצעירה ובעיקר אסיל עודה המשיכו והגדילו את ההפרש עד 40:15 בהפסקה.

המחצית השניה היתה לפרוטוקול, הצעירות של כאוכב שיחקו לא מעט, פיירוז חאג' מוחמד הוסיפה עוד 6 נקודות אישיות, וכשהתוצאה היתה 55:30 בסוף הרבעע השלישי הוכרע למעשה המשחק באופן סופי.

קלעו להפועל פתח תקווה: אוריאן אמסלם 13, הילה הניג 12, הילה מימון 9, נופר לוי 6, עדן מצארווה 4, גל צברי ויעל קונטנט 2 כ"א.
קלעו להפועל כאוכב: בר סלע (גילינסקי) 15, הדר לוי 14, אסיל עודה 12, פיירוז חאג' מוחמד 10, סירין מוחמד 7, דאליה חטיב 5, היא סלאח 3, עולא גבריס ונור נג'מי 2 כ"א