באר טוביה טובות בהארכות

באר טוביה סיפקה את הפתעת המחזור כשללא ירדן עיבל הפצועה גברה על כאוכב בהארכה. יבנה חזרה מנהריה עם ניצחון וטיפסה למקום השמיני וחיפה הרשימה עם ניצחון גדול בכפ"ס. עוד במחזור: במאבקי הקצוות גברו הגלבוע, גליל וירושלים על היריבות.


| שי ברק

 

טבלת הליגה וחדשות נוספות

 

"במילים שלי" סיכום המחזור / טור של הכותב

1. סיכום חודש נובמבר הביא איתו לא מעט רענון ובשורות חדשות לליגה. אם נסתכל על רשימת השחקניות שמובילות את הקלעיות בחודש נובמבר נגלה שרק בר סלע שומרת על מקומה בעקביות כשחקנית הדומיננטית בליגה והסיבה לכך שכאוכב נאבקת בצמרת. מלבדה לחמישייה המובילה נכנסו 2 שחקניות צעירות (ליאור הלוי 22.5 נק' בממוצע ורוני גולדין 18.25). כשבמקום השישי נמצאת רומי לוי עם 17 נקודות, על סף החמישייה.

2. יפית כהן. אמנם תל כביר סוגרת את הטבלה ללא ניצחונות, אך קשה להישאר אדישים ליכולת שמפגינה כהן שהגיעה למקום השלישי בין קלעיות חודש נובמבר (18.4 נק' בממוצע). בחודש אוקטובר עוד היתה שם חנה הללי שהיתה במקום העשירי בין קלעיות הליגה, אך עם עזיבתה, התחילו הצעירות בתל כביר לפרוח ויפית כהן קיבלה את ההזדמנות והמעמד להראות שברמתה לא שייכת למאבקי התחתית.

3. הדר רפאל. הרכש המאסיבי שהגיע לירושלים בקיץ קצת השכיח שהדר רפאל, היא עדיין הבורג המרכזי והמנוע בקבוצה הירושלמית. רפאל, מלבד היותה רכזת לקחה בחודש נובמבר הרבה אחריות על כתפיה והיא מדורגת במקום החמישי בליגה בין הקלעיות עם 17.5 נקודות בממוצע (החליפה ברשימה את עדן פורת) רפאל שיפרה את ממוצעיה ב-4.2 נקודות למשחק, אך זה לא בא על חשבון חברותיה כשהחיבור שלה עם מורן שטרית משתפר מיום ליום ואיתה גם שטרית השתפרה בנובמבר והיא סוגרת את העשירייה הראשונה.

4. הדר לוי וקרן נחמה. לשתיהן היה חודש בינוני יחסית ושתיהן יצאו מהחמישייה המובילה. אך השבוע האחרון הן חזרו להרשים ולקלוע את המספרים שהתרגלנו לראות מהן העונה וכך בלוח הקלעיות הכללי של העונה הן נמצאות במקומות 3 ו-4 מיד אחרי סלע והלוי.

5. מה כל זה אומר? שהליגה עדיין בשלבי עיצוב. העונה הסדירה הארוכה מ-א-ד, תסתיים רק בעוד חצי שנה(!!) יש עוד לא מעט מקום לשינויים, שיפורים, וגיבוש זהות. בצד האופטימי אנחנו לא רואים מקבץ בודד של שחקניות שנמצאות "מעל הליגה" והתחלופה בדומיננטיות של הסקורריות בחודש האחרון מראה שיש לא מעט כישרון להרבה מאד שחקניות. אז מי תהיה החמישייה שתוביל את חודש דצמבר? הימורים?

 

הפועל כפר סבא 53 - מכבי חיפה 84

הפועל כפ"ס במקום ה-10 בליגה עם 2 ניצחונות בלבד, רחוקות מאד מהמקום בו חשבו שיהיו וחיפה שהאולם בכפ"ס הפך להיות עבורן משחק מוקש, לא התקשו הפעם לנצח בקלות. אם לא דיי במצבה הלא פשוט של כפ"ס, למשחק נגד קבוצת הצמרת מחיפה הגיעו בסגל חסר, ללא דרור מייברג וענבל גבע הפצועות והסגל הקצר הפך לקצר עוד יותר.

עוד לפני הסיקור, יש לציין את שופטי המשחק רותם קוזה וארז דוד ששפטו ללא דופי.

עם הרבה התלהבות ובקצב גבוה פתחו האורחות את המשחק, מתפרצת שסיימה דניאל חג'ג' ושלשה של עמית גור הובילו את חיפה ליתרון 5:0 מהיר. כפר סבא הגיבו עם נקודות של שרון רשף ושלשה חן הולצר קבעו שוויון 5, זמני, לפני שגור, בהיר ושי אלון במשחק ריצה ומעברים הגיעו מהר ובקלות לטבעת וייצרו יתרון 13:5 אחרי חמש דקות של משחק. אמנם רוני גולדין הגיבה בשלשה, אבל הקצב היה חיפאי, המומנטום אצל האורחות ומתפרצת של גור קבעה יתרון דו ספרתי 19:8. ענבר יערי עוד הגיבה בשלשה שאחריה חלפה דקה ללא נקודות של אף אחת מהקבוצות, אך מהרגע שנור כיוף השלימה לייאפ קל והחזירה ליתרון דו ספרתי 22:11, ההפרש לא ירד עוד לחד ספרתי עד לסיום.את הרבע חתמה שיר רביב בתוצאה 24:11.

בחיפה לא הורידו את הרגל מהגז גם בתחילת הרבע השני. תוך שלוש דקות בלבד רצו 12-4. אבני סימיונוביץ עם שש נקודות אישיות ושתי שלשות של ספיר תירוש קבעו 36:15. חן הולצר לקחה אחריות וקיזזה עד 38:22, עם 7 נקודות אישיות רצופות. אז בחיפה לקחו פסק זמן וחזרו עם 8-0, כשהיתרון זינק עד 46:22 ובהפסקה 53:28.

עם פתיחת הרבע השלישי ההפרש התקרב ל-30 נקודות מנקודות של שי אלון (58:30) בכפ"ס נלחמו אבל ענבל יערי ושרון רשף הצליחו לקזז רק עד 60:35 באמצע הרבע השלישי, ובחיפה המשיכו בשלהן וניר בהיר סגרה חצי שעה של משחק בתוצאה 72:44, מה שהפך את הרבע האחרון לפרוטוקול בלבד. ברבע האחרון בעיקר חלפו הדקות ללא נקודות (רק 6-0 לחיפה אחרי ארבע דקות) וכך עד לסיום....

קלעו להפועל כפר סבא: חן הולצר 17, ענבל יערי ורוני גולדין 12 כ"א, שרון רשף 5, נטלוי לוי 3, איילי אפרוני ומורן שחם 2 כ"א.
קלעו למכבי חיפה: עמית גור ושי אלון 15 כ"א, ניר בהיר 12, אבני סימיונוביץ 10, נור כיוף 9, דניאל חג'ג' 8, ספיר תירוש 6, שיר רביב ואלה יערי 4 כ"א.

 

הפועל באר טוביה 73 - הפועל כאוכב 69

הפתעת המחזור הגיעה מבאר טוביה. הקבוצה שבשבוע שעבר ספגה תבוסה והתקשתה להתמודד אף עם נועלת הטבלה בסגל החסר, עדיין ללא ירדן עיבל הפצועה, אך קיבלה בחזרה את אוריאן אמסלם ובעיקר נהנתה מיכולת נהדרת של מור בורודובסקי, שדווקא מול שחקניות הפנים החזקות של היריבה הצליחה להתמודד במשך 40 דקות עם כאוכב ולהכריע את האורחות בהארכה. 

המשחק היה צמוד לכל אורכו כשברבע הראשון אחרי 4 נקודות של אוריאן אמסלם, שלשות של בר אביטל ומור בורודובסקי הורידו את המקומיות ביתרון 13:11. בכאוכב תפקדו בעיקר בר סלע ואסיל עודה שחקניות הפנים שקלעו במחצית הראשונה 15 נקודות מ-25 שקלעה קבוצתן, אך כשעלית כהן ופיירוז חאג' הסתפקו יחד בחמש נקודות, באר טוביה הצליחה לרדת ביתרון 29:25 למחצית, כשחן וייסבורט בולטת ברבע השני לצד אביטל ואמסלם.

ברבע השלישי קיבלה כאוכב דקות טובות מהרכזת הצעירה היא סלאח, ובעיקר עודה וסלע 6 נק' כ"א המשיכו להיות בלתי ניתנות  לעצירה וכאוכב הצליחה לייצר מהפך ולרדת בסוף הרבע ביתרון 45:42. הדרמה נמשכה לתוך הרבע האחרון. בורודובסקי עם 4 נקודות רצופות ושלשה נוספת של אביטל החזירו את באר טוביה למשחק, פיירוז חאג' התעוררה סוף-סוף ברבע האחרון עם 7 נקודות אישיות וגם עלית כהן שוב מצאה את הטבעת מחוץ לקשת והמשחק הצמוד נמשך כשבדקות ההכרעה אמסלם כמעט לבדה החזיקה את באר טוביה עם 9 נקודות, ובתום קרב עונשין בין סלע לבורודובסקי ואביטל המשחק הלך להארכה.

בהארכה היה לכאוכב קשה. ללא אסיל עודה, פיירוז חאג' ועלית כהן שיצאו בחמש עבירות, הסגל היה מוגבל ונתקע על שני סלי שדה בלבד ואילו בבאר טוביה קיבלו את ליאור הלוי במאני טיים עם שלשה חשובה ונקודות מהקו בדרך לניצחון הגדול שמחזיר אותן לחלק העליון של הטבלה ומסבך את כאוכב במאבקי הפיינל פור.

קלעו להפועל באר טוביה: אוריאן אמסלם 22, מור בורודובסקי 21, בר אביטל 12, ליאור הלוי 12, חן וייסבורט 6.
קלעו להפועל כאוכב: בר סלע 26, אסיל עודה 10, עלית כהן ופיירוז חאג' 9 כ"א, היא סלאח 7, נור נאג'מי 6, סירין מוחמד וליאן עודה 1 כ"א.

 

הפועל נהריה - 57 - אליצור יבנה 73

העולות החדשות אליצור יבנה והפועל נהריה קיוו להיות במקום אחר אחרי 6 מחזורים. אמנם עם שני ניצחונות לכל אחת הן רחוקות מהקו האדום וממאבקי הירידה אך עדין נמצאות לא רחוק משם ובטווח סכנה. נהריה הגיעה למשחק אחרי שני הפסדים רצופים כשהאחרון בבית לרמה"ש ואילו יבנה הגיעו אחרי רצף עוד פחות מעודד של שלושה הפסדים רצופים, וכל אחת קיוותה לעשות צעד לכיוון מרכז הטבלה עם ניצחון שלישי יקר העונה.

ביבנה קיבלו השבוע בשורה לא פשוטה כשטל ברזל, השחקנית המקומית שפתחה את העונה מצוין (7.2 נק' בממוצע) נפצעה בשבוע שעבר ונכון לכעת פציעתה נראית קשה והיא תיעדר לתקופה ממושכת. אך בצד האופטימי יותר, יבנה קיבלה בחזרה את אלכס גיטצ'נקו שהחלימה ואף החתימה חיזוק את חנה הללי הותיקה.

חיזוקים בצד, באליצור יבנה המשיכה לבלוט שבוע נוסף לי קפיטולניק וזה כבר שבוע שלישי ברציפות שמסיימת עם מספר דו ספרתי של נקודות. קפיטולניק פתחה את המשחק נהדר, צלפה 13 נקודות ברבע הראשון! (3 שלשות) והובילה את יבנה ליתרון 19:17 בסוף הרבע, כשבנהריה ענו מרינה שפיצנדל וילנה איזנשטט בשלשות משלהן. הבריחה האורחת הגיעה ברבע השני. רג'י גליידה עם 10 נקודות אישיות, לזמי וגיטצ'נקו הוסיפו יחד עוד 9 נקודות וכשמולן נתקעה נהריה על 8 נקודות בלבד (3 של מנצ'ל ושלשה של הדר לוי) 42:25 בסך הכל ליבנה, אחרי מחצית מצוינת.

גמור? בנהריה לא הרימו ידיים וקיבלו ברבע השלישי את שפיצנדל (10 נק') והדר לוי (7 נק') במיטבן בדרך לקאמבק גדול. ההגנה המקומית עצרה את היריבה על 4 סלי שדה בלבד ובסוף הרבע השלישי רק 52:46, כמעט משחק חדש. רק שביבנה התעוררו מהר ואלכס גיטצ'נקו השתלטה על המשחק ברבע המכריע קלעה 8 נקודות. מספר דומה קלעה גם גליידה וכשמולן נהריה נעצרה על 11 נקודות, הניצחון של האורחות הובטח והן קפצו עד למקום השמיני.

קלעו להפועל נהריה: מרינה שפיצנדל 18, הדר לוי 17, ילנה איזנשטט 9, נופר פקין 6, חן ביסמוט 4, רוני מנצל 3.
קלעו לאליצור יבנה: רג'י גליידה 20, לי קפיטולניק 19, בת אל לזמי 14, אלכס גיטצ'נקו 12, חנה הללי 4, נופר לוי ושחר עמית 2 כ"א

 

הפועל גליל עליון 90 - אליצור נתניה 48

אליצור נתניה מעודדת מניצחון הבכורה בשבוע שעבר, על תל כביר, יצאה לגליל שמשתפרת ומתקדמת ממשחק למשחק. נתניה מחוזקת בהחתמה שניה, כשאחרי דבי בלייברג גם ניצן קוך הצטרפה, ידעה שסיכוייה לחזור עם ניצחון קלושים, אך קיוותה להפתיע. התקווה נגוזה ברבע הראשון. בגליל העליון הגיעו ללא קרן מוזס, ששוחררה ושני לוי ושנעדרה, אך חסרונן לא הורגש. מיתר אסולין הפגינה דומיננטיות בצבע וקלעה 6 נקודות אישיות מתוך ה-10 הראשונות של קבוצתה ואחריה התפוצצה קרן נחמה. אחרי כמה משחקים סולידיים, נחמה צלפה ברבע הראשון 14 נקודות ובתוספת שלשה של רוזנסטון ונקודות של נוי לופושניאנסקי ירדה הגליל ביתרון 34:7 אחרי 10 דקות של משחק.

ברבע השני נרגע המשחק אך לא היה ספק בזהות הקבוצה הדומיננטית שעל המגרש. דניאל גונדרי פתחה עם חמש נקודות רצופות, דניאלי הוסיפה שתי שלשות וקלמר עוד 6 נקודות בדרך להגדיל את ההפרש. 11 נקודות של דפנה מלר במחצית הראשונה לא עזרו לנתניה מעבר לירידה להפסקה בפיגור 53:22. עוד רבע חד צדדי היה בשלישי אותו ניצחה הגליל 22-11, שוב נחמה בלטה מעל האחרות עם 10 נקודות, רוזנסטון ואסולין עזרו ומולן ניצן קוך החלה להיכנס לעניינים ברבע שכבר שלח את המשחק לגארבג' טיים, 75:33. חן צלציון הראתה שהיא זוכרת לשחק עם חמש הנקודות ברבע האחרון, נתניה נאבקה על הכבוד, ההפרש נשאר ללא שינוי ובסיום גליל עליון עם ניצחון שישי רצוף ובנתניה ינסו את מזלן בשבוע הבא להעפיל חצי גמר גביע האיגוד, אך יודעות שהמשחק החשוב באמת יהיה בעוד שבועיים בכפ"ס.

קלעו להפועל גליל עליון: קרן נחמה 23, מיתר אסולין 18, גל קלמר 11, נוי לפונשיאנסקי 9, אמה רוזנסטון וחן צלציון 7 כ"א, רבקה רוס 2.
קלעו לאליצור נתניה: דפנה מלר 13, ניצן קוך 10, הילה מימון 7, דבי בלייברג, לירון אלברג ועדן אהובים 5 כ"א, ליאור ראשית, יעל ביטן 2 כ"א

 

אס"א ירושלים 90 - מכבי תל כביר 54

הרבה הפתעות לא היו צפויות במשחק הקצוות בו הגיעה תל כביר להתארח בירושלים. ירושלים שמתכוננת לרבע גמר גביע האיגוד, בשבוע הבא, ולמשחקי הצמרת שיגיעו בחודש דצמבר, אירחה את תל כביר שעדיין ללא ניצחון ליגה. תל כביר הגיעה עם סגל קצר במיוחד, של חמש שחקניות, כששבתיאלה פרנקלין עדיין פצועה והקבוצה טרם מצאה מחליפות לשחקניות שעזבו לפני שבועיים.

כבר מהפתיחה פערי הכוחות באו לידי ביטוי. 7 נקודות של יולי גרוסמן ברבע הראשון וביחד עם שתי שלשות של הדר רפאל ונקודות בצבע של שטרית וליאור הובילו ליתרון דו ספרתי כבר בתום הרבע הראשון 25:15, כשבתל כביר, רבע נהדר של שני חכים עם שתי שלשות ובסך הכל 10 נקודות ברבע הראשון, החזיק את תל כביר. ברבע השני המגמה נמשכה. הדר רפאל המשיכה לבלוט והוסיפה שלשה שלישית כשהפעם היתה לצידה עדן פורת שתרמה 7 נקודות. ירושלים המשיכה בקצב ההתקפי הגבוה וקלעה ברבע השני 24 נקודות, כשאת תל כביר ברבע הזה החזיקה יפית כהן עם שתי שלשות ו-8 נקודות בסך הכל, אך ההפרש עד המחצית הוכפל ובהפסקה 49:28 למקומיות.

מכאן המחצית השניה היתה לפרוטוקול, בירושלים הלכו לספסל ונתנו דקות של נסיון לצעירות. עומר אמסלם תרמה שלשה, נטע רפאל סל שדה ובתל כביר הורגשה עייפות. ב-9 הנקודות היחידות שקלעה הקבוצה התחלקו חכים וכהן, 68:37 אחרי חצי שעה של משחק. ברבע האחרון התעוררה ראם נונו ותרמה 8 נקודות, אך זה היה מעט מדי ולא שינה את התוצאה, כשאת הדקות האחרונות ניסו הקבוצות להעביר כמה שיותר מהר, כשבתל כביר יצאה אלי תיאודור בעבירה חמישית והקבוצות סיימו את המשחק ב-4 נגד 4.

קלעו לאס"א ירושלים: הדר רפאל 19, עדן פורת 18, מורן שטרית 17, גילי ליאור 12, יולי גרוסמן 11, נטע רפאל 10, עומר אמסלם 3.
קלעו למכבי תל כביר: שני חכים 20, יפית כהן 19, ראם נונו 8, מזל קאב 5, אלי תיאודור 2.

 

אליצור תל אביב 56 - הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 69

משחק קצוות נוסף התקיים בתל אביב, כשאליצור המארחת, גם היא עדיין ללא ניצחון, אירחה את מוליכת הטבלה מהגלבוע, היא עדיין ללא הפסד. בגלבוע, למרות החששות לפני המשחק הקבוצה הופיעה בסגל מלא וחילקה את הדקות בין כל השחקניות שנרשמו. בת"א, מנגד הגיעו ללא יובל ניצן, הרכז המובילה של הקבוצה, וזכו לכמה דקות של נחת כשענבל מיכל בשלשה קבעה יתרון נדיר לת"א 5:2. הפתיחה המשיכה להיות צמודה כשאמנם ענבר לברון (5 נק' ראשונות), הדר גוטין וקרן בויס שמרו על משחק צמוד עד שעלתה עדי וינד וקבעה 10:8, אך בת"א המשיכו עם המוטיבציה הגבוהה וזואי רייכמן עם ענבל מיכל ועדן מצארווה עוד החזיקו מעמד לשוויון 16, כשנועה שבת כהן חתמה את הרבע הראשון ביתרון 18:16 לאורחות. ברבע השני הפציצה הגלבוע מבחוץ. אחרי השלשות של לברון וטויטו ברבע הראשון המשיכו באחוזים הגבוהים מבחוץ מול האזורית של ת"א. לברון הוסיפה שלשה נוספת, אחריה גם טלי בן ישי ומאיה ברקובי ושמרו על היתרון כשאליצור ת"א עם מרדנוב, אלבה ומיכל ניסו להחזיק מעמד ואת תוצאת המחצית קבעה שני זר אביב עם נקודה אחת מהקו החזיקו מעמד 31:25.

את הרבע השלישי שוב פתחה ענבר לברון בנקודות אך עם בשני הרבעים הקודמים הסתפקה ב-5 ו-3, את המחצית השניה פתחה עם שתי שלשות בדרך ל-10 נקודות רצופות תוך 4 דקות (41:27). הריצה האדומה המשיכה עד לפלוס 17 אך אליצור הצליחו לייצר נקודות שעצרו את הסחף וזה 50-34 עם עשר דקות לשחק. עם פתיחת הרבע המכריע וינד ושבת כהן עוד קבעו יתרון שיא של 19 נקודות, אך כשהמשחק נכנס לגארבג' טיים, אליצור חזרו לשחק פנימה לזואי רייכמן שעם 8 נקודות אישיות ברבע, הצליחה להוריד מעט מההפרש, אך לא שינתה את זהות המנצחת והגלבוע נשארת שבוע נוסף בצמרת וללא הפסדים, לקראת המשחק הגדול בשלישי, כשיתארחו בגליל בשלב רבע הגמר.

קלעו לאליצור תל אביב: זואי רייכמן 17, ענבל מיכל 12, שני זר אביב 9, עדן מצארווה 7, טלין אלבה  וסבינה מרדנוב 4 כ"א, רינת בן יעקב 2, יעל שטיינברג 1.
קלעו להפועל גלבוע מעיינות: ענבר לברון 20, עדי וינד 12, מאיה ברקוביץ ונועה שבת כהן 8 כ"א, יעל טויטו ועדי פירסטנברג 4 כ"א, קרן פיבניק, טלי בן ישי והדר גוטין 3 כ"א,, קרן בויס וג'ניפר טודורוב 2 כ"א

 

המחזור יושלם ב-4.12: א.ס רמת השרון - אקדמית וינגייט