לאומית 20/21 - הכירו את הקבוצות

מכבי אשדוד תקווה, כמו רבות מקודמותיה, לשוב לליגה הראשונה מהר ככל שיתאפשר לה (העונה זה אמור להיות קל עוד יותר). ביבנה יקוו לקחת צעד אחד קדימה יותר ויתמודדו בצמרת הגבוהה גם הם, וגם בעירוני ר"ג המתחדשות - שאיפות גבוהות אולי אין, אבל פוטנציאל - יש ועוד איך. ממשיכים לסקור את קבוצות הלאומית לקראת פתיחת העונה.


| אסף ברגר, יניב סהראי, אלירן כהן, צוד בדיחי

 

מכבי עירוני ר"ג

אולם: זיסמן
מאמן: אורי קוקיה (עונה שניה)
סגל: נועם פרץ, גיא פרבר, תומר זלמנסון, רוברט רוטבארט, שלו עוזרי, יובל רחמילביץ, יוני ניר, אייל שולמן, שחר עמיר, אלון אליהו, קרון דשילדס, יובל מיכאלי, דלוואן גראהם

 

כששאלנו בקיץ שעבר את אנשי עירוני ר"ג לגבי המטרות שלהם לעונת המשחקים המחודשת בארצית, עם החלפת ההנהלה, התשובה שקיבלנו הייתה: "לבנות שלד לקבוצה שתתמודד על העליה בעונה הבאה". מפה לשם, הקבוצה שהרכיב אורי קוקיה הייתה טובה יותר, טובה בקצת, אבל מספיק, כדי להפסיד פעם אחת בלבד לאורך עונת המשחקים ולנצח פעמיים את מי שהייתה המתחרה הישירה שלה על הכרטיס לליגה השניה - מכבי רחובות - בהפרש של נקודה. ברחובות מתעקשים שאם היה פלייאוף זה היה נגמר אחרת, בר"ג סביר לומר שיטענו שלא, אבל את ההתעסקות בשאלות תיאורטיות נשאיר לטובים מאיתנו.

קוקיה, כמובן, נשאר על הקווים, והסגל - שהיה מבוסס על לא מעט שחקני ליגה ארצית, ותיקים יותר או פחות, עבר שינוי משמעותי. שני שחקני מפתח בלבד נשארו מהעונה שעברה - הסנטר יוני ניר ש"חצה את הקווים" ושיתף פעולה עם קוקיה עוד כשהאחרון היה שחקן, והרכז יובל רחמילביץ', שבגיל 22 כבר רשם עליית ליגה שניה בקריירה כשחקן מפתח. ר"ג פתחה את הקיץ בסערה עם החתמתו של הסנטר גאני לוואל, ששיחק בעבר ביורוליג במדי מילאנו ופנאתינייקוס, אך הוא עזב עוד לפני שהגיע ובמקומו נחת דלוואן גרהאם ששיחק בליגות הבכירות באוקראינה ובאירלנד. גראהם יוביל קו קדמי סופר עמוק בר"ג, שמונה לבד מיוני ניר גם את רוברט רותבארט, שנעדר מהפרקט בעונה שעברה בשל פציעה, וגיא פרבר שמגיע אחרי שנים טובות בצפון.

קרון דשילדס, שהציל מירידה את עפולה, עלה ליגה עם מכבי חיפה, וניסה לעשות זאת עם אותה עפולה אשתקד- יוביל את הקו האחורי של ר"ג, לצידם של אייל שולמן - ששיחק גם הוא לצד קוקיה בר"ג / גבעתיים והגיע אחרי עוד עונה בליגת העל (במדי נהריה), יובל רחמילביץ', תומר זלמנסון שמגיע אחרי עונת פריצה במדי היריבה העירונית, ושחר עמיר. עירוני ר"ג מעמידה שילוב מעניין בין קו קדמי מבוגר יחסית (שלושה שחקנים מעל גיל 30) וקו קדמי צעיר למדי, להוציא את שולמן. אם זה היה הפוך, עוד היינו יכולים להתחכם ולהציע לקוקיה לתת כמה דקות על הפרקט כדי "ללמד את הצעירים". במחשבה שניה, זה אף פעם לא באמת יכול להיות רעיון כל כך רע.

טריוויה: לא מעט שחקנים שחלקו בעבר הלא רחוק את אותו הפרקט עם אורי קוקיה, ישחקו תחתיו השנה. עם יובל רחמילביץ' הוא שיחק ביבנה, עם יוני ניר, שחר עמיר ואייל שולמן בר"ג / גבעתיים, ועם רוברט רותבארט הוא התאמן במדי הנבחרת הלאומית, והחליף אותו אחרי העונה בה פרח במדי נהריה.

יוני ניר. עלה עם ר"ג מארצית

 

מכבי אשדוד

אולם: הקריה
מאמן: עופר רחימי (עונה ראשונה)
סגל: ארתור רוזנפלד, עבדולאי גויא, דולב דראפיץ, שגיב דוד, נועם לייש, דביר ריינגוולד, דוראנד סקוט, רביב פיטשון, אריאל ז'אנו, עמית אלון, נדב ינקוביץ, ארז לוין, עמית בן זקן, יוגב לוי

 

אחרי כעשור בליגה הבכירה בסיום העונה שעברה נפרדה אשדוד מליגת העל. למרות שליגת הקורונה, עם הוספת הבית התחתון, הייתה אמורה לסייע לקבוצה לשרוד בליגת העל – אשדוד לא באמת היוותה פקטור משמעותי במשך רוב שלבי העונה ונשרה בסיומה לליגה הלאומית. כמו לא מעט יורדות בשנים האחרונות, באשדוד לא רוצים לבזבז יותר מדי זמן בלאומית ולשם כך גם בנו קבוצה שאמורה להתמודד על אחד משני הכרטיסים לליגת העל.

מהקבוצה שנשרה מליגת העל כמעט ולא נשאר אף אחד. הזרים – כצפוי – עזבו, והישראלים הבכירים בחרו להמשיך בליגת העל. במקומם הוחתמו לא מעט ישראלים בכירים ומוכחים ברמת הליגה הלאומית. השריד היחידי מסיום העונה שעברה הוא דולב דראפיץ', שקפץ בסיום העונה שעברה לסיבוב קצר בקבוצה וגם בחר להישאר לעונה נוספת. אל הגארד יצטרפו שניים מהישראלים הטובים בליגה – רביב פיטשון ושגיב דוד. הסנטר חוזר ללאומית לאחר מספר עונות במדי נס ציונה בליגת העל, בעוד שהפורוורד שהפך בשנים האחרונות לאחד השחקנים הטובים בעמדתו בליגה ינסה לרשום עלייה נוספת עם קבוצה מהדרום. את הקו האחורי של הקבוצה יובילו עמית אלון ונועם לייש שהגיעו לקבוצה משתי החיפאיות, ואליהם יצטרף ארתור רוזנפלד – גארד צרפתי-יהודי שצפוי להיות אחד המתאזרחים הטובים שיש לליגה הלאומית להציע.

דוראנד סקוט, שעבר בליגות בכירות רבות ברחבי אירופה וביניהן ליגת העל הישראלית, הפתיע כשבחר לרדת לליגה הלאומית ולחתום בקבוצה. סקוט, שבעונות עברו היה מהזרים המובילים בליגה הבכירה, אמור להיות האיש המרכזי של הקבוצה, ואם לשפוט על פי משחקי ההכנה – נראה כי הוא גם מוכן לכך. מי שיסגור את מצבת הזרים של הקבוצה יהיה עבדולאי גויא, סנטר סנגלי שצפוי להוסיף לקבוצה לא מעט אתלטיות ובעיקר לספק מטריה אווירית מתחת לסלים. גויא הוא מסוג הזרים שכמעט ולא נוחתים בלאומית ויהיה מעניין לראות את ההשתלבות שלו בליגה. נדב ינקוביץ', עמית בן זקן, אריאל זנו ודביר רינגוולד השחקנים הצעירים של הקבוצה ינסו לנצל את ההזדמנויות שיקבלו מעופר רחימי ועל הדרך לצבור ניסיון.

טריוויה: ניסינו לנבור בארכיון ולבדוק מתי נחת בליגה הלאומית זר סנגלי. האם גויא, שנולד בעיר הבירה של סנגל, הוא גם הראשון? רביב פיטשון רשם מעין סגירת מעגל הקיץ כשהצטרף לקבוצה בה החל את קריירת הבוגרים שלו. גם אז הוא שיחק במדיה בליגה הלאומית. ועוד קצת בקטנה - לא מעט קבלני עליות יש בסגל של אשדוד. מרביב פיטשון שעלה ליגה יותר מפעם אחת ונועם לייש שעשה זאת בעונה שעברה דרך עמית אלון ושגיב דוד שעשו זאת עם מכבי חיפה וקרית גת, בהתאמה.

פיטשון. מחזיק כמה עליות ליגה ברקורד

 

אליצור יבנה

אולם: רלף קליין
מאמן: שי סגלוביץ (עונה שלישית)
סגל: ניב ברקוביץ, סול לשם, עילאי אלגרבלי, דימה גובנקו, עדן דוידסקו, אלירן חדד, יונתן לוי, עידו שבת, אמיתי לוי, אלעד הופמן, כפיר נחום, קני מניגולט, פרנק האסל

 

באליצור יבנה קיבלו בכעס מסויים את עצירת הליגה עקב מגיפת הקורונה אי שם בחודש מרץ. הקבוצה מהשפלה הייתה בעיצומה של עונה מצויינת שלא מן הנמנע שהייתה גם מסתיימת בעלייה היסטורית לליגת העל. ביבנה ניסו עוד להילחם כדי לשנות את ההחלטה על סיום הליגה, אך כשהבינו שגם זה לא יעזור, החלו ביבנה לבנות את הקבוצה לעונה הנוכחית במטרה לשחזר את העונה שעברה.

כצעד ראשון השאירו ביבנה את מי שהוביל את הקבוצה בשנתיים האחרונות לפלייאוף העליון – שי סגלוביץ'. אלעד הופמן, קפטן הקבוצה ומי שהכי מזוהה עם המועדון, המשיך – בצעד מתבקש – גם לעונה הקרובה. וגם עדן דוידסקו המקומי יכדרר לעונה נוספת באולם ע"ש רלף קליין. ביבנה הלכו על קו אחורי הכולל שחקנים צעירים ושחקן אחד מנוסה. עידו שבת, אלוף אירופה עם נבחרת העתודה שניסה את מזלו בנ"צ בליגת העל עשה את הדרך הקצרה ליבנה. אמיתי לוי, שרשם שתי עונות מצויינות בליגה הארצית כולל אחת בעונה שעברה שהסתיימה בעליית ליגה ינסה לרשום עונת פריצה בליגה הלאומית. סול לשם, ששמו הסתובב בשנים האחרונות בין קבוצות הליגה הלאומית ינסה למצוא בית חם ביבנה. מי שיוביל את הקבוצה מעמדת הרכז יהיה ניב ברקוביץ' המנוסה, שאחרי עוד עונה אישית וקבוצתית מצויינת, היה מחוזר ע"י לא מעט קבוצות ובחר בסופו של דבר לשחק תחת שי סגלוביץ'.

גם בגזרת הזרים עשו ביבנה החתמות שמסתמנות כאיכותיות מאוד. פרנק האסל, שבכלל לא היה אמור לפתוח את העונה בקבוצה (הגיע כמחליף ללי רוברטס שעזב), צפוי להיות אחד הזרים הגבוהים הטובים בליגה. אם השם נשמע לכם מוכר אז האסל כבר שיחק בישראל בשתי קדנציות שונות - האחת עם חולון, בה זכה בתואר מלך הריבאונדים, והשנייה ב-בני הרצליה. מי שינסה להיכנס לנעליו של דניאל מולינגס הוא קני מניגולט. ביבנה ניסו ללכת על שחקן בסגנון דומה לגארד הזר ששיחק בקבוצה בעונה שעברה, ומניגולט, שעבר דרך זהה בליגה הפינית, עשוי להיות זה שגם יעשה זאת.
את הסגל הבכיר של הקבוצה יסגור הפורוורד אלירן חדד שהציג בעונה הקודמת עונת פריצה באליצור אשקלון וירצה להמשיך בגרף ההתקדמות.

טריוויה: ניב ברקוביץ כבר שיחק תחת שי סגלוביץ בעבר - כשהשניים היו בעירוני נהריה (סגלוביץ כעוזר מאמן) בליגת העל בעונות 15/16 ו-16/17. אלעד הופמן יפתח את עונותו השביעית בקבוצה בה גדל. גם בגילו המתקדם (35) היה ונשאר הופמן אחד הישראלים הבכירים בליגה.

 

שי סגלוביץ, ינסה להוביל את יבנה שוב לפלייאוף (גלעד חזון)