לאומית 20/21 - הכירו את הקבוצות

הפועל עפולה תנסה להיות מספיק יציבה (וטובה, אבל זה ברור מעצמו) כדי לעשות העונה את הצעד שפספסה בשלהי העונה שעברה. רמה״ש, שהייתה חוזרת לארצית אלמלא הקורונה, תקווה למנף את הצ׳אנס הנוסף שקיבלה כדי שזה יראה הפעם אחרת, והאם הוד השרון הצעירה תוכל גם השנה להבריח את עצמה מהמקומות המסוכנים בטבלה? ליגה לאומית - ממש עוד קצת זה מתחיל


| אסף ברגר, יניב סהראי, אלירן כהן, צוד בדיחי

 

הפועל עפולה

אולם: היכל הספורט העירוני
מאמן: רועי חגאי
סגל: טרבון יוז, תומר אסייג, דיויד מוסינדי, יניר בנימין, תומר כהן, ג'ימי הול, מוריאל לוטאטי, איגור מאיור, דין ויינר, עידו אביטן, הראל לוטאטי, דאג לוי, אנדי קוסטיקה

 

לולא הפסקת הליגה עקב הקורונה, יכול להיות שהקבוצה מבירת העמק הייתה פותחת את העונה הנוכחית כשהיא בליגת העל. בעפולה ניסו לעשות הכל על מנת לשנות את ההחלטה על סיום הליגה, אך הם היו די לבד במאבק ובסופו של דבר ההחלטה נשארה בעינה. המטרה של הקבוצה מהעמק נשארה זהה גם העונה והיא חזרה לליגה הבכירה לראשונה מאז עונת 2009/2010.

על מנת לעמוד במטרה בעפולה החליטו על שינוי על הקווים כשניר קפלן שעשה שנתיים נהדרות במועדון פינה את מקומו לרועי חגאי, אחד מהמאמנים הבכירים בליגה. גם בסגל השחקנים עפולה עברה שינוי די נרחב, כשמלבד קפטן הקבוצה החדש מוריאל לוטאטי שימשיך לעונה רביעית ,אף שחקן לא המשיך מהעונה הקודמת. אל לוטאטי צירף חגאי כמה שחקנים צעירים מעניינים כמו: תומר כהן, דיוויד מוסינדי ותומר אסייג. השלושה הרשימו את המאמן באימון הפתוח שקיימה הקבוצה ולבינתיים מסתמנים כהחתמה טובה כשהם מרשימים גם במשחקי ההכנה. בעפולה חוו הקיץ לא מעט קשיים בשוק המקומי כשמלבד איגור מאיור, שהגיע לקבוצה מהפועל ר"גבעתיים, לא הצליחו להחתים ישראלים בכירים נוספים. לכן בחנו בעפולה את שוק המתאזרחים ושמו את ידם על שני מתאזרחים מסקרנים: דין ויינר, שהגיע ממכלת קולבי מדוויז'ן 3 ומסתמן כשחקן הגנה נהדר, דאג לוי שהצטרף לקבוצה לא מזמן וצפוי להיות אחד המתאזרחים היותר מעניינים שנחתו בליגה, וממש הבוקר הצטרף גם אנדי קוסטיקה בן ה-19.

צמד הזרים שנחתו הקיץ בבירת העמק הוא צמד זרים שכבר מכיר טוב את הליגה ואף שיתף פעולה -ג'ימי הול וטרבון יוז. הול הוא מלך המדד והריבאונדים של הליגה הלאומית בשנים האחרונות. הסנטר אף קיבל את ההזדמנות בליגת העל כששיחק בהפועל חולון בליגת הקורונה ואף רשם מספרים מרשימים. יוז הגיע באמצע העונה שעברה להוד השרון וכבר מהמשחק הראשון בקבוצה הוכיח כי הוא סקורר איכותי שיכול לשחק בשתי עמדות הגארד. בעפולה יקוו שיחד עם התחזקות בעוד שני שחקנים שצפויים להצטרף בקרוב, יצליחו לרשום סוף כל סוף עליית ליגה.

טריוויה: ג'ימי הול וטרבון יוז שיתפו פעולה יחדיו בחצי העונה האחרונה בהוד השרון. אתם זוכרים מתי הייתה הפעם האחרונה ששני זרים ששיתפו פעולה באותה קבוצה עברו יחדיו באותו הקיץ לאותה קבוצה? רמז: הפעם הזאת הייתה לא מזמן, וגם לשם קשורה עפולה.

ויינר וכהן

 

א.ס. רמה"ש

אולם: קרית יערים
מאמן: גיא קנטור
סגל: אלון גילאי דותן, ג'קוואן לואיס, אדם קליין, אריק סטאץ, אורי חי, גיל אמיתי, גיא רושקין, ים יהונתן, גיא ארטמן, עמית ביר כץ, אביב שמעוני, מוטי מוסקוביץ

 

רמה"ש אמנם חזרה בעונה שעברה לליגה הלאומית, אך לא מן הנמנע שבעונה רגילה הייתה גם שבה לליגה ממנה באה. הקבוצה מהשרון סיימה את העונה הסדירה כשהיא במקום האחרון ובמרחק של 3 משחקים מהקו האדום – וירידת הליגה הייתה נראית קרובה מתמיד. ברמה"ש ניצלו את המתנה שקיבלו ועפ"י הסגל שבנתה העונה והיכולת במשחקי ההכנה והגביע, נראה כי העונה מעבר להתמודדות על הישארות בליגה תוכל הקבוצה גם לאיים על השמינייה הראשונה.

החבורה המקומית הצעירה בראשותם של אלון גילאי דותן, ים יהונתן, אדם קליין וגיא ארטמן המשיכה לעונה נוספת. הראשון סובל מפציעה קשה ולא ברור האם יוכל לשחק העונה, השני צפוי להמשיך לקבל לא מעט קרדיט מגיא קנטור (שממשיך גם הוא), השניים האחרונים ינסו לנצל את הדקות שיקבלו ולפרוץ גם הם. מלבד הרביעייה הצעירה הזאת ממשיכים גם מוטי מוסקוביץ', שכבר מזמן הפך לבן בית במועדון, ואורי חי, שהגיע באמצע העונה שעברה לקבוצה והותיר רושם חיובי. בניגוד לעונה שעברה, ברמה"ש היו גם פעילים בשוק המקומי כשביצעו כמה החתמות מרשימות במיוחד בדמותן של גיל אמיתי ששב לליגה הלאומית אחרי עונה לא רעה במכבי חיפה ועמית בר כץ שעשה את הירידה ללאומית בעונה שעברה וממשיך בה לעונה נוספת. את הסגל הישראלי הבכיר של הקבוצה יסגור גיא רושקין, שמגיע אחרי שעלה לליגה הלאומית עם עירוני ר"ג.

ריקי טרנט, שכבר היה חתום בקבוצה לעונה נוספת, עשה ויברח לטובת חוזה בליגה הפולנית ובמקומו הוחתם שם לא פחות מרשים בדמותו של ג'קוואן לואיס. מדובר ברכז בעל רזומה מרשים ביותר שכולל עבר מרשים בליגת האלופות של פיב"א ובליגה היוונית הראשונה. לצד אמיתי, לואיס צפוי להיות המוציא לפועל העיקרי של הקבוצה ולא מעט מהצלחת הקבוצה תהיה תלויה בו. הזר השני של הקבוצה הוא אריק סטאץ. הפורוורד-סנטר שיחק בשנתיים האחרונות בליגה הספרדית השנייה ונחשב לשחקן מגוון מאוד שגם קולע באחוזים טובים מחוץ לקשת.

טריוויה: רמה"ש היא הקבוצה שרשמה את ההמשכיות הגדולה ביותר מהעונה שעברה. לא פחות מ -6 שחקנים שכדררו בקריית יערים בעונה שעברה ימשיכו לכדרר שם גם העונה. ואלו שמות: ים יהונתן, אדם קליין, גיא ארטמן, אלון גילאי דותן, מוטי מוסקוביץ', אדם קליין ואורי חי.

ים יהונתן. יקבל קרדיט גם העונה

מכבי הוד"ש

אולם: עתידים
מאמן: אלון שטיין
סגל: ארד הררי, קסבייר מון, אפי טיומקין, הראל דדון, ים סלמן, אורן מנסקי, שיר מוראידי, זאק ישר, עומר פולג, עמית ארבלי, דן בן נון, עומרי מיין, אייל הראל, עומרי שדלצקי

 

הוד השרון נפרדה מנתי כהן שהלך ליריבה ללאומית חבל מודיעין, אך ניצלה את ההזדמנות שאלון שטיין פינה את מקומו בחבל מודיעין והקבוצות התחלפו במאמנים. בעונה הקודמת בעונת הבכורה שלו כמאמן ראשי שטיין וחבל מודיעין כצפוי נאבקו בתחתית, אבל הציגו כדורסל לא רע והשיגו מספר נצחונות מפתיעים על מובילות הליגה.

הוד השרון ושטיין בנו הקיץ את רוב הסגל מחדש לאחר שעידו דווידי ושחר עמיר עזבו וכך גם צמד הזרים, ראה שתי קבוצות למעלה. הוד השרון מציגה סגל מאוד צעיר עם לא מעט שחקנים שהגיעו מהארצית ותצטרך כנראה לקבל תפוקה משמעותית מצמד הזרים כדי לא להסתבך בתחתית. על תקן המבוגר האחראי בקבוצה יהיה אורן מנסקי, שחוזר לקדנציה נוספת בשרון, ואמור להביא מהניסיון שלו.

בגזרת הישראלים הצטרפו ארד הררי שינסה לחזור להצליח בלאומית לאחר עונת הפסקה בהפועל נעם מהארצית, גם הפוורורד המתאזרח זאק ישר קפץ מהארצית ללאומית אחרי שהעפיל ליגה עם עירוני רמת גן. תום ספקטור הגיע עם שטיין מחבל מודיעין בה שיחק בשתי העונות האחרונות ויכול להיות נשק קטלני מ-3. הגארד הצעיר הראל דדון חוזר להוד השרון לאחר שהוקפץ לשחק בחולון בליגת העל בעונת הקורונה.

בגזרת הזרים השלימה הוד"ש את הסגל רק בשבוע החולף עם החתמתו של הסנטר ג'יילס סמית' (2.11, 2). סמית' עם עבר עשיר באירופה ושיחק בעבר בדנמרק, שבדיה, פורטוגל ובעונה שעברה בבולגריה. נחשב לשחקן הגנה מצויין אך בהתקפה ככל הנראה איש המפתח יהיה הזר השני קסבייר מון (1.88, 25) שמגיע אחרי עונת שיא בליגה הקנדית עם 21.5 נק', 6.5 ריב' ו-5.3 אס' למשחק. מון סיים את העונה עם 45% לשלוש ויכול להוות תחליף ראוי לשלשות שהתרגלו בהוד השרון לקבל מעידו דוידי.

טריוויה: מכבי הוד השרון תפתח את עונתה ה- 16 ברציפות בליגה הלאומית ותמשיך להיות גם העונה הקבוצה הותיקה בליגה. עפולה וקריית אתא הן הבאות בתור, אבל הרצף שלהן צנוע יותר ועומד על 10 עונות בלבד. במשך 16 השנים הללו שיחקה הקבוצה פעמיים בחצי גמר הפלייאוף, ניצלה בעור שינייה מירידת ליגה 3 פעמים (ואפשר לומר שאפילו יותר), וסידרה לליגה לא מעט ממלכי הסלים שלה. אולי נרחיב על זה בהזדמנות.

מנסקי ודדון