לאומית 20/21 - תכירו את הקבוצות

הקורונה עדיין כאן, אבל ביום שלישי הליגה הלאומית תצא לדרך וזה זמן מצוין להתחיל עם הצגת הקבוצות המסורתית. מהצפון הרחוק והבניה מחדש, הפועל גליל עליון; מהתחתית של העונה שעברה ל"אולי צמרת" הגבוהה של העונה הקרובה, הפועל חבל מודיעין; ומהדרום עם המאמן המרענן, אליצור איתו אשקלון.


| צוד בדיחי, אלירן הכהן

 

הפועל גליל עליון

אולם: כפר בלום
מאמן: ברק פלג (עונה ראשונה)
סגל: אנטוני פישר, עומרי וורוטיצקי, די ג'י שארפ, יהל פלג, אלון ספיר, עומר טל, לידור בן דוד, דיישון נייט, זיו מעוז, גבי צ'אצ'אשווילי, חן גיא, ג'ונתן פיירל, רון כהן, מארק איברהים, נרי סרור.

 

אם תשאלו את אוהדי הקבוצה הכי צפונית בליגה, מבחינתם חצי עונת הקורונה לא באמת התקיימה. הם עדיין נמצאים בסדרת הגמר של העונה שלפניה, מרחק שני סלים מחזרה לליגת העל. אבל בין לבין הייתה חצי עונה מוזרה (איפה לא, בעצם) והקבוצה נפרדה מהסמל הכי גדול שלה בעשרים השנים האחרונות, כשחקן וכמאמן. במקום אבישי גורדון הגיע ברק פלג, וכמעט כל הסגל הוחלף.

הסגל הנוכחי משלב צעירים מוכשרים שגדלו בנוער של הקבוצה, כמו חן גיא, רון כהן וזיו מעוז, וחיזוקים מקומיים סטייל די ג'י שארפ שממשיך, אנטוני פישר, גבי צ'צ'אשווילי ועומר טל. יחד איתם גם אלון ספיר שזכור לטובה על גדות החצבאני מהסיבוב הקודם שלו בקבוצה. וכמובן – צמד הזרים דיישון נייט (רכז) וג'ונתן פיירל (סנטר).

על הנייר – סגל מרשים שיכול להתמודד ברמות הגבוהות של הליגה ללא ספק, ואולי גם ללכת עד הסוף, כפי שמקווה כל קיבוצניק במרחב שבין מחניים ומארג' עיון. בפועל – השאלה הגדולה היא אם ברק פלג יצליח לחבר את כל המרכיבים האלה לקבוצה אחת. האתגר לא קל, כי כמעט אין בקבוצה שני שחקנים ששיחקו יחד בשנה שעברה, אבל ברק פלג הוא לא טירון, וכבר יצא לו לאמן קבוצה או שתיים בעבר.

טריוויה: זוכרים את סדרת הגמר שבה פתחנו, ביו מכבי חיפה לגליל, לפני שתי עונות? ובכן, המאמן הנוכחי של הגליל בעצם היה אמור להיות שם, מעברו השני של המתרס. ברק פלג אימן את מכבי חיפה באותה עונה, אלא שברגע האחרון לפני הפלייאוף החליט הבעלים ג'ף רוזן לפטר אותו ולהביא במקומו את דניאל סוואנה. ההחלטה אמנם השתלמה לו (כנראה) במבחן התוצאה, כי מכבי חיפה שסיימה את העונה במקום הרביעי עלתה ליגה בסופו של דבר, אבל ברק פלג ישמח להוכיח שגם הוא יודע לקחת קבוצה לליגת העל בצורה לא פחות טובה. ביציעים בכפר בלום אף אחד לא יתנגד שזה יקרה.

אלון ספיר. חוזר לקדנציה נוספת בצפון (גלעד חזון)

 

אליצור 'איתו' אשקלון

אולם: בן גוריון
מאמן: חנן הירשוביץ (עונה ראשונה)
סגל: עידן פז, פרדי גולדשטיין, גיא נצר, בן עברי, דודו שמריז, כרמל בוכמן, אלונזו קולמן, בן אלטיט, ג'וש פרויינד, אלון ששון, פול דילייני, עומר בן דוד, גל אברס, עידן גלברג.

 

בעונת 19/20 נפל דבר בעולם, ואת זה אתם יודעים. בעונת 18/19 נפל דבר באליצור "איתו" אשקלון, ואת זה תיכף תדעו - הקבוצה סיימה עונה שלמה בלי להחליף מאמן אפילו פעם אחת. חנן הירשוביץ', שנחת בעיר במהלך הקיץ האחרון, יקווה להצליח לעשות זאת שוב, ועל פניו, הסיכויים שלו לא רעים בכלל. אחרי עונה הבכורה המוצלחת של אשקלון בליגה (פלייאוף עם אבי סוכר) - היא ניצלה אשתקד די במזל ממאבקי ירידה, אחרי שבכלל כיוונה למקומות אחרים בראשיתו של הקיץ (ועל הדרך החליפה את רועי חגאי במתן חרוש).

הקבוצה מהשפלה עברה בקיץ שינוי די משמעותי בסגל השחקנים שלה, אבל שניים משחקני המפתח הכי משמעותיים שלה נשארו - דודו שמריז ופול דילייני (אליו עוד נגיע בהמשך), שבמידה ויקבל אזרחות עוד יכול להפוך את תחזיות הליגה הלאומית על פיהן. יובל נעימי (פרש), דיאור פישר (פרש?) אלון ספיר ואור קורנליוס עזבו, והירשוביץ' הרכיב בקיץ קבוצה כמעט חדשה שתעלה לשחק את הכדורסל שלו - התקפי, קצבי, מהיר ומעניין.

את הקו הקדמי של אשקלון יובילו אלונזו קולמן היעיל, שהגיע עם הירשוביץ' מגבעתיים, בן אלטיט, שחזר ללאומית אחרי שנים בליגת העל, וכרמל בוכמן. גם השניים האחרונים שיחקו תחת הירשוביץ' - הראשון ברמלה והשני בהוד השרון, כך שנקודת הפתיחה היא טובה. המתאזרח ג'וש פרויד הגיע מאשדוד השכנה כגיבוי נוסף. בקו האחורי שלה הנחיתה אשקלון מתאזרח אחר, פרדי גולדשטיין, שחוזר לעוד סיבוב בארץ ויקווה שהפעם הוא יהיה ארוך יותר (הקודם ארך שבועיים בלבד), שיחלוק את עמדת הרכז יחד עם עידן פז שיקווה להמשיך במגמת השיפור שרשם אשתקד. גיא נצר המקומי, חן קראוניק, אלון ששון ועומר בן דוד ישלימו את הסגל האשקלוני, ויקוו להשפיע בדקות המשחק שיקבלו.

טריוויה: בגיל 34, יכול פול דילייני להיות "שם חם" גם בליגת העל (לא השנה, ובכל זאת). את "עונת הקורונה" אשתקד סיים דילייני במדי הפועל ב"ש וסייע לה להגיע מרחק נגיעה מפלייאוף, ובעונה הזו - עדיין ללא אזרחות - הוא ינסה להוביל את אשקלון בליגה הלאומית גבוה הרבה יותר. דילייני עדיין חד, כמו לפני 10 שנים. אשתקד הוא העמיד שני שיאי ליגה - 48 נקודות ו- 54 נקודות מדד במשחק אחד, סיים במקום השני בליגה במדד היעילות, שלישי באסיסטים, וכמעט שלא היו שחקנים בכל הליגה שראו פרקט יותר ממנו. האם מותר לנו השנה לצפות ליותר?

פול דילייני. האיש והאזרחות

 

הפועל חבל מודיעין

אולם: חט"ב נחשון, שוהם
מאמן: נתי כהן (עונה ראשונה)
סגל: עידן רג'ואן, שחר לזר, רון דואניס, אמיתי רותם, דניאל דנינו, גיא בכר, אריאל נבון, לייס דאן, סטורם וורן, יריב עמירם, עומר שושני, גיא דותן.

במידה מסוימת, אי אפשר שלא להגיד שהשבתת הליגה באמצע העונה שעברה נוכח משבר הקורונה באה בטוב לחבל מודיעין. הקבוצה די דשדשה בתחתית, סיימה את העונה במקום הלפני אחרון ולא סביר שהייתה מתחמקת ממאבקי הפלייאוף התחתון ומסיכויי חזרה לליגה ממנה העפילה אחרי עונה אחת בלבד. וכן, זה היה קצת מוזר. הסגל היה מאוזן והזרים היו טובים, אבל חבלי קליטה הם משהו שלא קל לפרש אותו לפעמים.

ובכל זאת, חבלי הקליטה הספיקו לקברניטי הקבוצה לשנה אחת. כשבאוויר אווירת קורונה וכשמסביבה אינסוף שאלות, החליטו בקבוצה לנסות למצוא את הצד הבטוח ולהביא שחקנים שבעיקר יספקו שקט, כשהמטרה - המוצהרת או שעדיין לא - היא פלייאוף. נתי כהן הגיע לעמוד על הקווים אחרי שנתיים בהוד השרון (בזמן שאלון שטיין עשה את הדרך ההפוכה) והוא קודם כל בנה קו אחורי מנוסה ומגוון שמכיר את הליגה הזאת מעולה - גיא דותן (חזר ללאומית אחרי עונה ברחובות), דניאל דנינו , עידן רג'ואן ואריאל נבון (שחוזר אחרי פציעה שהשביתה אותו בעונה שעברה) - לא מעט ניסיון ורזומה יש לשחקנים הללו בליגה הזאת, ויציבות היא הדבר הראשון שהם יביאו איתם.

סטורם וורן, שבעשור שהיה סיים פעמיים כמלך הסלים של הליגה, הגיע לחזק את הקו הקדמי ואין ספק שבחבל מודיעין בונים רבות על היכולות שלו להיות דומיננטי מאוד גם השנה. יריב עמירם הגיע עם נתי כהן מהוד השרון כדי לתת גיבוי, וליס דאן, שנתן אשתקד חצי עונה מעולה בעפולה אך שוחרר רגע לפני שהליגה הסתיימה, ינוע בין העמדות. את העומק בצבע ישלימו עומר שושני ואמיתי רותם הצעירים, ועל קצה הספסל יחכו לנתי כהן לא מעט צעירים אחרים שינסו לקושש דקות בעמדות הקו האחורי כמו יובל פדלון ושחר לזר.

טריוויה: גם סטורם וורן וגם ליס דאן הגיעו לחבל מודיעין אחרי שאשתקד שיחקו בעפולה. אלא שעם כל הכבוד לעובדה הזו - השניים שיחקו יחדיו בעפולה משחק אחד בלבד. וורן הגיע בתחילת מרץ, דאן נחתך שבוע לאחר מכן. מה שאתם לא יודעים - הוא ששיתוף הפעולה הקצר הזה, שהסתיים בהפסד צורב לרעננה, הוא קצת טיפה בים ביחסי וורן-דאן, שהם בכלל חברים טובים מהילדות.

 

וורן ודאן. חברים טובים גם מחוץ לפרקט