"לא התמהמתי כשמכבי פנתה אליי"

רגע לפני משחק הגמר שיכריע מי תהיה אלופת המדינה, המאמן היווני יאניס ספרופולוס מתייחס בראיון לקמפיין היורוליג ("לא העפלנו לפלייאוף בגלל דברים קטנים, לא רציתי לשנות את הסגל"), השינוי שהנחיל בקבוצה ("שיטה שהביאה תוצאות") ומצהיר: "הקבוצה הזאת נבנתה בשביל לזכות בתארים". (צילום: מנהלת ליגת העל)


| רוני כהן

 

מכבי תל אביב תנסה להשלים מחר (חמישי, 21:00) אליפות שניה ברציפות כשתתמודד בגמר הפיינל פור נגד מכבי ראשון לציון, ואחד האנשים אליו יופנו הזרקורים הוא יאניס ספרופולוס. אחרי שפתחה את העונה בצורה מגומגמת ודורגה בתחתית היורוליג, המאמן היווני הגיע לתל אביב בניסיון להושיע את הקבוצה ולהוביל אותה להצלחות. אלא שלאחר שלא עמד במשימת ההעפלה לפלייאוף היורוליג, נותרה לו רק עוד משימה אחת, אך בעלת משמעות רבה: זכיה באליפות.

למרות מצבה הקשה של הקבוצה כשהגיע, ספרופולוס לא התלבט אם להצטרף לצהובים. "כשקיבלתי את ההצעה לאמן את מכבי, לא התמהמתי יותר מדי בגלל שמכבי הוא מועדון גדול", מספר המאמן בראיון לספסל, "זה כבוד לכל מאמן להיות חבר במשפחת מכבי, ולהיות מאמן במועדון כה היסטורי עם מסורת ארוכה".

 

כשהגעת לקבוצה היא כבר הייתה במאזן 6-1 ועם סיכוי נמוך להעפיל לפלייאוף. באיזה מצב קיבלת את הקבוצה מבחינה מקצועית ומנטאלית?

"ידעתי שהקבוצה נלחמת ביורוליג ושהיה להם חוסר מזל בכמה משחקים. אחרי זה הקבוצה היתה באמת בסיטואציה קשה, אבל האמנתי שאנחנו יכולים להצליח. לדעתי אני חושב שצדקתי כי לא העפלנו בגלל דברים קטנים בסוף, רק במחזור האחרון. היה לנו את אותו הניקוד של קבוצות שהעפילו, אבל הפסדנו בשוברי השיוויון.

מבחינת חדר ההלבשה, ידעתי שלמכבי יש שחקנים נהדרים, חבורת שחקנים נהדרת, והדבר היחיד שרציתי לשנות היה לתת להם פסיכולוגיה טובה יותר ולהכניס קצת סדר ועקרונות שיעזרו להם לשחק טוב. זה מה שעשיתי וכולם הבינו שאנחנו משחקים יותר טוב. התחלנו לשחק משחק שונה, סגנון משחק שונה, שיטה שהביאה תוצאות. חזרנו למצב שנאבקנו על ההעפלה לפלייאוף עד הסוף".

 

כשהגעת לקבוצה חלק מהאנשים והשחקנים במועדון האמינו שיהיה כמעט בלתי אפשרי לעלות לפלייאוף. איך התמודדת עם התחושות האלה? ניסית לשנות להם את קו המחשבה?

"כשהגעתי אמרתי לכולם 'אתם צריכים לשכוח מכל מה שקרה עד עכשיו, צריך להתחיל מחדש'. התחלנו להילחם משחק אחר משחק. לא ספרנו ולא חשבנו בנובמבר מה יקרה במאי, והתחלנו לרוץ במרוץ בניסיון להוציא את המיטב עם השחקנים שלנו. לדעתי עשינו עבודה טובה עד הרגע האחרון, ורק כמה דברים קטנים מנעו את ההעפלה שלנו לפלייאוף".

 

אתה אומר שאהבת את הסגל שלך כשחתמת. לא רצית לבצע אף שינוי בסגל? להחתים שחקן נוסף?

"לא, לא רציתי לשנות את הסגל כי אני מאמין בסגל הזה ואני חושב שמחלקת הסקאוטינג והג'נרל מנג'ר (ניקולה וויצ'יץ') עשו עבודה נהדרת בבחירת השחקנים. למרות שלא העפלנו, אני חושב שכולם הבינו שיכולנו להעפיל אם היתה לנו פתיחת עונה קצת יותר טובה".

 

במהלך הראיון, שהתקיים רגע לפני הפיינל פור של הליגה, ספרופולוס ענה על השאלות ברהיטות ובאדיבות. אלא ששני נושאים גרמו לו לנוע בחוסר נוחות ולהימנע מהתייחסות אליהם: ההמתנה הארוכה לג'רמי פארגו בזמן הפציעה, שהתבררה כטעות איומה שאולי עלתה להם בהעפלה לפלייאוף, ובניית הסגל לעונה הבאה, שהצהובים כבר עומלים עליו אך נמנעים מלדבר על כך באופן גלוי.

 

אחת ההחלטות שלך ושל ההנהלה היתה לחכות מספר חודשים עד שג'רמי פארגו יבריא מהפציעה, וכשהוא חזר הוא לא השפיע לטובה על הקבוצה

"בגלל שאנחנו בפיינל פור אני לא רוצה לדבר על שחקנים ספציפיים כי אנחנו צריכים להיות מרוכזים במעמד", הוא פוסק בהחלטיות לפני סיום השאלה, "אני לא רוצה לדבר על זה, אוכל לדבר על כל השחקנים אחרי הפיינל פור. אני לא רוצה לדבר על שחקנים אינדבדואליים בגלל שאנחנו בפיינל פור".

 

ובאופן כללי יותר, איזה סוג של קבוצה אתה רוצה לבנות לעונה הבאה?

"זו שאלה נוספת שאשמח לענות לך עליה אחרי שתיגמר העונה. אני לא חושב עכשיו על העונה הבאה, אני לא חושב כרגע איזו קבוצה אנחנו צריכים לבנות. אני חושב רק על איך לנצח בפיינל פור".

 

מה הסיכויים שלכם לדעתך לזכות באליפות? הכל יכול לקרות במשחק אחד, אבל מצד שני מהסיבוב השלישי שיחקתם יותר טוב והייתם יותר יציבים.

"אתה צודק. אני חושב שהשתפרנו אחרי שסיימנו לשחק ביורוליג והתרכזנו יותר בליגה. ראו את זה בבהירות על המגרש, שיחקנו הרבה יותר טוב. עם זאת, אנחנו מגיעים לפיינל פור אחרי הפסקה של עשרה ימים ואני מקווה שנגיע לפיינל פור באותו קצב משחק ובאותה מנטאליות. זה מאוד חשוב בגלל שהקבוצה הזאת נבנתה בשביל לזכות בתארים, ועכשיו זה הזמן לכך. הדבר הכי חשוב עכשיו הוא לעשות את העבודה שלנו כמיטב יכולתנו. אנחנו צריכים להיות מרוכזים, אנחנו צריכים להיות מוכנים מנטאלית".

"מאמין בסגל. הקבוצה הזאת נבנתה בשביל לזכות בתארים"