"לא יכול להסביר כמה רציתי לנצח"

חגיגות בעתודה לאחר ההעפלה לגמר אליפות אירופה, הקהל הרים את השחקנים על הכתפיים. דני אבדיה וים מדר מובילים בהצבעות הקהל ל-MVP של הטורניר, טירוף הכרטיסים נמשך עם ביקוש מצד יותר מ-16,000 אנשים. אלבר: "זה המאני טיים, ואלה רגעים שאנחנו אוהבים". אביבי לקראת הגמר מול ספרד: "מעמד של פעם בחיים"


| רוני כהן

 

אופוריה בנבחרת ישראל לאחר הניצחון 70:81 על צרפת שהעלה אותה לגמר אליפות אירופה, שם תתמודד מול ספרד הערב (20:30). ההישג המדהים הזה מקבל משמעות נוספת במבחן הזמן, שכן זוהי תהיה הופעה שלישית ברציפות של ישראל במעמד הגמר, כשבנבחרת לא מתכוונים לוותר על הסיכוי לזכות בתואר נוסף לעיני הקהל הביתי המשולהב.

הטירוף הגובר סביב הנבחרת הגיע אמש לנקודת שיא, כששעה לפני שנפתחה מכירת הכרטיסים למשחק, המתינו יותר מ-16,000 אוהדים באתר המכירות בניסיון לזכות במושב בהיכל. הכרטיסים נחטפו כמובן תוך דקות ספורות ובאיגוד הכדורסל שבעי רצון מהטורניר, שמספק עד כה יכולת מקצועית מרשימה מצד הקבוצה לצד אולם מלא עד אפס מקום בכל אחד מהמשחקים.

 

בחזרה למשחק, הפתיחה אמנם היתה לא פשוטה, כשהצרפתים עלו ליתרון דו ספרתי כבר בדקות הראשונות, אך הנבחרת מיהרה להתעשת וחזרה למשחק עם לחימה בלתי מתפשרת ויכולת גבוהה של דני אבדיה שהשפיע בכל אספקט על המשחק. הפורוורד הוורסטילי המשיך ביכולת המצויינת עם 26 נקודות, 11 ריבאונדים, 5 חסימות ו-34 נקודות מדד, כשהשיפור המרכזי ניכר בקליעה מהעונשין כשהוא דייק הפעם עם 12/14 מטווח זה. בסיום המשחק אבדיה היה מותש והתיישב במסדרון צדדי כדי להשיב לעצמו מעט כוחות ולענות על שאלות העיתונאים. "אני לא יכול להסביר מה עובר עליי עכשיו עם כל סערת הרגשות שיש בי", הוא אמר בסיום, "אני צריך לעכל את זה. אני לא יכול להסביר כמה רציתי לנצח את המשחק הזה ועשיתי הכל, כל מה שיכולתי, כדי שננצח את המשחק הזה. הזריקות שלי לא נכנסו כל כך בהתחלה, אבל ההגנה שלנו החזירה אותנו יחד כנבחרת אחת".

אבדיה נחשב לאחד השחקנים המלהיבים והאיכותיים בתחרות, אם לא הטוב שבהם, כשהוא שני במדד היעילות עם 21.8 נקודות מדד. בנוסף, הוא מעמיד סטטיסטיקה מרשימה ומגוונת למדי שעומדת עד כה על 17.7 נקודות, 8.8 ריבאונדים, 5 אסיסטים, 2.3 חטיפות ו-2.3 חסימות בממוצע למשחק. אמש נפתחה הצבעת הקהל לבחירת ה-MVP של הטורניר, ונכון לאמצע הלילה הקרב בסימן דו קרב ישראלי כשאבדיה ומדר גורפים עד כה 80 אחוזים (41 אחוזים למדר, 39 אחוזים לאבדיה) מהצבעות הקהל.

אבדיה נשאל על יכולתו האישית והאם הוא השחקן המוביל בטורניר, אך העדיף להתמקד בנבחרת כקולקטיב: "לא, אני יכול להגיד שיש עוד כל כך הרבה דברים שאני יכול לעבוד עליהם, אבל אל תתעסקו בי כרגע. אנחנו נבחרת ואתם רואים שאין לנו פה שחקן אחד שהוא מעל כולם. כל אחד יכול ביום נתון לתת משחק ענק. היום יצא שזה הייתי אני, ואני רוצה להודות לכל החבר'ה והמאמנים שעושים עבודה מדהימה על הפרקט".

הפורוורד התייחס גם לעניין העייפות שניכרת כבר על השחקנים: "שכחתם כנראה כמה עומס יש על השחקנים פה, וזה לא רק אני, אבל אתם רואים איך אנחנו מגיעים לכל משחק מחדש הכי חדים שיש ושמים את כל הכאבים והפציעות מאחורה. היתה פציעה קטנה לאביבי והוא קיבל זריקה ועשה את כל מה שהוא יכול. גם לים ולרז יש פציעות כאלה ואחרות, כל שחקן סוחב את הפציעות שלו, אנחנו סוחבים את זה עד הגמר ואני מאוד גאה בהם".

עידן אלבר, שהיה שוב האס המנצח מהספסל עם 20 נקודות והגנה בלתי מתפשרת, אמר: "ידעתי שכשתבוא ההזדמנות אני אהיה מוכן. זה מאני טיים, אלה רגעים שאני אוהב ואנחנו אוהבים. זה כיף לבוא מהספסל, לעשות את השינוי ולהוביל את הנבחרת ביחד".

 

כעת העתודה ניצבת מרחק 40 דקות בלבד מזכיה בק טו בק בתואר אלופת היבשת, כשהיריבה היחידה שעוד עומדת בדרכה היא נבחרת ספרד החזקה. הספרדים נחשבו עוד לפני הטורניר לאחת הנבחרות הפייבוריטיות לזכות בגביע, ובמהלכו הם הציגו יכולת מרשימה, אך בנבחרת ישראל לא מתכוונים לעשות להם הנחות.

"זה גמר, יש הרבה רגשות, שחקנים יבואו להילחם על המדליה. אנחנו בין הקבוצות שיודעות הכי להילחם בטורניר וזה יהיה קרב מעניין", אמר אבדיה לקראת המשחק הגורלי. יותם חנוכי הוסיף: "נתכונן לספרד כמו לכל קבוצה. שיחקנו נגדם בהכנה אז אנחנו מכירים אותם פחות או יותר. ראינו אותם הרבה והם באמת נבחרת מצויינת. אנחנו נעשה את ההכנות המתאימות ואני בטוח שנבוא מוכנים".

נועם אביבי סיכם: "לפני האליפות הסלוגן היה 'משאירים את הגביע בבית'. היה עלינו הרבה לחץ, אבל אני חושב שלא שיחקנו בלחץ, באנו לכל משחק וניסינו לשחק את הכדורסל שלנו. אנחנו מאוד שמחים על ההעפלה לגמר, מאוד מרוצים מהדרך. האווירה פה באמת מדהימה, אני יכול להבין את הספרדים שהם קצת יותר לחוצים מאיתנו. אנחנו מאוד שמחים מהתמיכה והדחיפה של הקהל ואנחנו צריכים אותו גם בגמר איתנו. זה מעמד של פעם בחיים, נעשה את ההכנות שלנו ונגיע הכי מוכנים שאנחנו יכולים לגמר".