"להיות או לחדול": הזוית של העומדים על הקווים

ביום שני, 6.3 בשעה 18:10, בהיכל הספורט בפתח תקווה, תקבע היורדת לליגה הלאומית. הפועל פתח תקווה תארח את הפועל זיכרון/מעגן מיכאל במשחק 'ראש בראש' בו המנצחת תישאר והמפסידה תרד. "ספסל" מתכונן למשחק הדרמטי עם "שלב השאלה הזהה" לקפטניות ולקלעיות המובילות בקבוצות, מעכשיו ועד לג'אמפ בול. הפעם עם המאמנים אלי רבי ונמרוד מיטל על הסיכומים, ההכנות והאפשרות שלהם להפתיע.


| מאיר פרייליכמן

רבי ומיטל- קרב מוחות על הקווים

יש כל כך הרבה דרכים להציג את שני המאמנים שיובילו את קבוצותיהם למשחק המכריע ביום שני. המאמן הוותיק בליגה מול הצעיר, המורה (רבי) מול מי שהיה תלמידו (מיטל), חברים טובים שאחד מהם יוריד את השני ליגה. הדרך של השניים החלה יחד לפני למעלה מחצי עשור ובלא מעט תחנות בדרך. עוד בשנת 2011 שימש נמרוד מיטל כעוזרו של אלי רבי בנבחרת ישראל באותה שנה גם הצטרף לצוות האימון באליצור רמלה תחת רבי. בהמשך כשהיה רבי מנהל האגף המקצועי צרף את מיטל לצוות המקצועי שהוקם באקדמיה לבנות בוינגייט וכל זה רשימה חלקית.

עבור אלי רבי, המאמן הכי מנוסה בליגה, הסיטואציה הנוכחית אינה זו שהתרגלנו לראות אותה בה, מי שהוביל בשנים האחרונות שלו כמאמן בנשים את אשדוד ורמלה לאליפויות ותארים, שעם מכבי אשדוד העפיל לחצי גמר היורוקאפ ועם נבחרת ישראל הפעיל לשלוש אליפויות אירופה החליט, חודש מפתיחת העונה, לקחת את האתגר בהפועל פתח תקווה שדורגה אחרונה וללא ניצחונות ולנסות להשאיר אותה בליגה. עוד לפני המשחק אפשר לציין כמה הצלחות גדולות במהלך העונה עם ההעפלה לחצי גמר גביע המדינה והניצחון על מוליכת הטבלה מרמת חן. נמרוד מיטל, כאמור, הגיע לכדורסל הנשים מאימון נוער. הוא התחיל מלמטה כעוזרו של אלי רבי וכמאמן נבחרת ישראל למכבייה. משם המשיך לתפקיד אימון הכושר והיכולות האישיות בוינגייט, שימש וכשמונה לנבחרת הנערות החלה גם לבוא ההכרה והפריצה כשהוביל את הנבחרת לדרג א' ושרד איתה בשנה שאחרי. מיטל המשיך והתקדם לאימון הקבוצה הבוגרת של קבוצת האקדמיה בליגה הלאומית לנשים ובעונה הנוכחית המשיך והתקדם לראשונה לאימון בליגת העל. השניים מאמנים יסודיים בעלי תפיסת עולם ברורה, בתוך תקציב נמוך הצליחו לקחת חסרונות ומגבלות ולהפוך ליתרונות. רבי נתן את הביטחון לאופיר לביא, ירדן גוט ולירז קניג להוביל את הקבוצה חסרת הניסיון וידע לעשות את ההתאמות בגזרת הזרות שהובילו לניצחונות עד חצי גמר גביע המדינה. מיטל יצר קבוצה עמוקה עם 11 שחקניות בסגל, מחוברת לקהילה, כזו שעובדת לפי שיטת משחק בלי זרות עם אגו והוביל את הקבוצה לניצחון על הרצליה ולמרחק ניצחון על רעננה שהיה מוביל את הקבוצה לפלייאוף העליון. המגבלות של הסגל חסר הניסיון הוביל מהצד השני את שני המאמנים להפסדים דחוקים כולל כאלה שהגיעו אחרי יתרון מבטיח וזו הסיבה שכולנו כאן למשחק אחד על כל הקופה. לקראת המשחק המכריע על ההישארות שיתקיים ביום שני, 6.3.17 ב-18:10 בין הקבוצות, ביקשנו מהם לסכם את העונה, להמר על זהות המנצחת ולשתף בישורת האחרונה של ההכנות.

אלי רבי: "הכל יסתכם ב-40 דקות של לחימה הקרבה ורצון"

איך אתה מסכם את העונה עד כה? איך הגעתם לסיטואציה הזו? אני מגדיר את התקופה הקצרה שלי בפתח תקווה כנהדרת. מאד נהנה מהעבודה במועדון ועם הבנות. כשהגעתי לא היו יעדים ברורים והיה צפוי שנתמודד על ההישארות בליגה. עצם זה שהגענו למצב שבמשחק האחרון של העונה אנחנו עדיין יכולים להישאר בליגה וזה תלוי בנו, אנחנו דיי שבעי רצון ממנו למרות שבשלב מסוים במהלך העונה קיווינו ליותר וחשבנו ששווים יותר אחרי הניצחונות על רמת חן והרצליה, אבל אם מודדים את כל מה שהיה העונה, אנחנו נמצאים איפה שאנחנו צריכים להיות, כשההפסד שלנו במעגן מיכאל לפני מספר שבועות מנע מאיתנו להבטיח את מקומנו בליגה בשלב מוקדם ואולי אפילו העפלה לפלייאוף העליון.

אתה ונמרוד מכירים לא מהיום, יצא לכם גם לעבוד ביחד איך זה לעמוד מולו במשחק המכריע של העונה?  אני מעריך מאד את נמרוד כאיש מקצוע ומעבר לכך הוא חבר טוב. במהלך המשחק אני משתדל להתרכז בעבודה שלי. לא משנה מה תהיה התוצאה, אני מניח שנדע לפרגן אחד לשני ולהמשיך את שגרת חיינו, זה חלק מהמקצוע. הקבוצות כבר נפגשו פעמיים העונה, מה עוד אפשר לעשות/איזה הפתעה אתה מכין ומה יהיה האקס-פקטור במשחק מבחינתך? קשה להסתמך ולבנות על להפתיע את הצד השני כי אנחנו מאד לא יציבים, אני יכול לחשוב על להפתיע ולהיות מופתע מהיכולת שלנו. ללחץ ולעצבים במהלך המשחק יהיה אפקט מאד גדול, שתי הקבוצות הן צעירות, כולל הזרות ואני מקווה שלחוסר נסיון לא יהיה משקל גדול מדי , אני מהצד שלי אנסה כמה שיותר להרגיע. השאיפה שלי אחת, שהבנות יגיעו ויציגו את היכולת שלהן, אם זה יקרה אנחנו נהייה ואנחנו צריכים לנצח. גם ההיכרות שלי ושל נמרוד מצמצמת את האפשרות שלנו להפתיע אחד את השני. הרעיון בעיקרו להגיע ולהיות הכי טובים שניתן וזה כולל גם אלמנטים טקטיים, ולקוות שזה יספיק. מה תהיה התוצאה בשני בערב? חלש בתחזיות... מקווה מאד שננצח.

נמרוד מיטל: "אם נשחק ביחד כמו שאנחנו יודעות ובאמת נופיע למשחק – ננצח "

איך אתה מסכם את העונה עד כה? איך הגעתם לסיטואציה הזו? היתה עונה מאתגרת, עונה ראשונה בליגת העל. הגענו למצב הזה כיוון שהבדלי הרמות בין הקבוצות בחלק התחתון של הטבלה לא היו גדולים. ניצחון לפה או לשם ואתה מגיע ל1-6. אין ספק שחוסר הניסיון שלנו כמערכת (מועדון חדש, מאמן שנה ראשונה בליגה, שחקניות שלא היו בליגה, שחקניות צעירות) בליגת העל מאד השפיע. העובדה שהיו 3 קבוצות מעל הליגה, "מקצרת" אותה ואת המקומות שבהם אפשר לנצח (למרות ההפתעות השונות שהיו במהלך העונה).

אתה ואלי מכירים לא מהיום, יצא לכם גם לעבוד ביחד איך זה לעמוד מולו במשחק המכריע של העונה?  אני בכדורסל נשים בזכות אלי. לאלי גם יש חלק בזה שאני מאמן פה. אלי חבר יקר ואנחנו משוחחים בטלפון על בסיס כמעט יומי ולמרות המרחק נפגשים לפחות פעם בשבוע. אבל ברגע שהכדור באוויר והמשחק מתחיל, כל אחד עסוק בקבוצה שלו, כך שאין לזה הרבה משמעות. הקבוצות כבר נפגשו פעמיים העונה, מה עוד אפשר לעשות/איזה הפתעה אתה מכין ומה יהיה האקס-פקטור במשחק מבחינתך? בשלב הזה של העונה קשה לבוא עם הפתעות. במיוחד בקבוצות כמו שלנו, קבוצות צעירות, לא צריך לשגע את הבנות עם דברים חדשים. אפשר לנסות להפתיע עם הגנה אזורית כזו או אחרת, עם מאצ'-אפ כזה או אחר, כדי לנסות להשיג עוד כמה נקודות, עוד כמה עצירות. אפשר לעשות התאמה בתרגיל כזה או אחר. אני לא מכין הפתעות. אני צופה במשחקים ששיחקנו אחד נגד השני, רואה מה עבד ומה עבד פחות ומנסה לבחור את הדברים שיכולים להצליח ולתת לנו ביטחון. אין ספק שיום קליעה טוב מבחוץ הוא תמיד יתרון, כיוון שהוא משפיע על צורת ההגנה של היריבה. בליגה שבה השחקניות האמריקאיות מאד דומיננטיות, כל תרומה יותר מבד"כ של הספסל היא אקס-פקטור. יום המשחק הוא יום ההולדת שלי, אז אני מקווה שבין כל ברכות המזל טוב שאני אקבל, יהיה לקבוצה שלי מזל טוב. עדיף גרם מזל מקילו שכל... מה תהיה התוצאה בשני בערב? התוצאה תהיה 72:64.