מדד העוצמה מגיע ללאומית

מדד העוצמה שהפך לנפוץ באירופה ומדרג את הקבוצות לפי כושרם הנוכחי מגיע גם אלינו. רגע לפני פתיחת העונה מתחילים עם מדד העוצמה הראשון: מי מובילה את המדד? מי סוגרת אותו? מי עשתה הכנה טובה וממוקמת גבוה ממה שציפו? ומי אמורה לשפר את המיקום שלה במדדים הבאים? כל התשובות בפנים. (צילום: עילאי אלעד)


| יניב סהראי

 

"ספסל" פותח במיזם חדש שבו מדי חודש נציג לכם את מדד העוצמה של קבוצות הליגה הלאומית בהתאם לכושר הנוכחי של כל קבוצה וקבוצה. חשוב לציין שאין במדד הימורים לכיצד תראה הטבלה בסיום העונה, אלא נועד להציג את המיקום הנוכחי של כל קבוצה בהתאם לכושר שבו היא נמצאת ביחס לשאר קבוצות הליגה. המדד הראשון מתבסס על היכולת שהראו קבוצות הליגה במשחקי ההכנה לעונה כשבהמשך העונה, כשהקבוצות יתחברו ונראה יותר מקבוצות שלא ערכו הכנה לעונה, ייתכן שהמיקומים ישתנו בצורה דרסטית. אז בואו נתחיל.

1. עירוני נהריה. הקבוצה של שי סגלוביץ' ערכה לא מעט משחקי הכנה כשגם מבחינת בחירת היריבות למשחקי האימון ניתן ללמוד על מטרות היורדת הטרייה. נהריה ערכה משחקי אימון נגד גליל עליון מליגת העל, יחד עם משחקי אימון מול שתי הנציגות של ר"ג, עפולה, מכבי חיפה ואשדוד,  כלומר הקבוצות שאמוותר להוביל את הליגה. נהריה שיחקה כדורסל טוב ברוב המשחקים. יחד עם ההצטרפות של קלארק רוזנברג לקבוצה, נהריה נראית כרגע כקבוצה הטובה בליגה.

2. עירוני ר"ג. בדומה לנהריה, גם בעירוני ר"ג בחרו בקפידה את היריבות למשחקי האימון כשדאגו לקבוע צמד משחקים מול נהריה, עוד שני משחקים מול רמה"ש ואחד מול מעלה אדומים. דווקא מול הקבוצות שנחשבות ליותר איכותיות – נהריה ורמה"ש, הציגו חניכיו של ברנר יכולת טובה, בעוד שבמשחק נגד העולה החדשה הציגה הקבוצה משחק חלש. נחשיב זאת כמעידה חד פעמית.

3. א.ס רמה"ש. ההפתעה של המדד הראשון. מעטים ציפו שכאן נדרג את רמה"ש, אבל אם לומר את האמת, ההמשכיות בסגל בתוספת של שני זרים שמכירים את הליגה וכיכבו בה בעבר עשתה את שלה בהכנה כשהקבוצה הציגה כדורסל טוב. לפחות בהתחלה ההמשכיות על הקווים ובסגל של רמה"ש אמורה לשחק תפקיד ולהעניק לה נקודת פתיחה טובה יותר משל רוב קבוצות הליגה שלא ערכו הכנה סדירה לעונה.

4. אליצור "איתו" אשקלון. ההכנה לעונה אולי הייתה לא כל כך אידיאלית כשסטורם וורן הצטרף לקבוצה בשלב מאוחר יחסית, אך כשמדובר בשחקן שמכיר את הליגה וכשזה קורה גם ברוב קבוצות הליגה, כנראה שלא תהיה לזה השפעה מכרעת. אשקלון אמנם לא הרשימה כל כך בהכנה, אך גם קיימה משחקים מול 2 יריבות מליגת העל (ראשון וב"ש), רמה"ש, הפועל ר"ג, מכבי חיפה ומעלה אדומים. מלבד ניצחון מרשים מול מעלה אדומים ותוצאת תיקו מול מכבי חיפה, בשאר המשחקים חניכיו של עמית תמיר הפסידו, אך הצירוף של ארתור רוזנפלד בחלק האחרון של ההכנה הקפיץ אותם כמה מקומות קדימה.

5. הפועל עפולה. לא מעט חוסר יציבות אפיין את עפולה במשחקי ההכנה לעונה. הקבוצה של קפלן אמנם סבלה מכמה פציעות, אך גם הייתה לאחת מהקבוצות היחידות שזכתו לעשות הכנה שלמה עם 2 זרים. משחקי האימון החלו עם ניצחון מרשים מול חבל מודיעין, המשיכו עם החלפת ניצחונות עם קרית אתא, הפסד צמוד לרעננה וניצחון מרשים במשחק ההכנה האחרון מול נהריה. הניצחון האחרון הוא זה שמנע מהקבוצה מבירת העמק להיות במקום אחד או שניים יותר נמוך.

 

6. הפועל חבל מודיעין. אם להוציא את משחק האימון הראשון שבו חטפה הקבוצה תבוסה לא נעימה מהפועל עפולה (בו גם שיחקה עם זר אחד), בשאר משחקי האימון שקיימה חבלמו רשמה ניצחונות יפים על רעננה, הפועל ר"ג, מכבי חיפה ואשדוד. יהוא אורלנד הבליט במשחקי אימון כמה מהצעירים המסקרנים שיש השנה בליגה ובראשם שוהם גת ואביתר מור יוסף שהגיעו יחד עם המאמן מעמק חפר והציגו יכולת נהדרת בהכנה.

7. עירוני קרית אתא. למרות חיסרון של הישראלי הבכיר (אוראל לב) במשך כל תקופת ההכנה, הקבוצה מהקריות הציגה כדורסל לא רע בכלל שכלל לא מעט אופי עם לא מעט ניצחונות צמודים בהכנה. בהיעדרו של לב מי שהשתלטו על עמדת הרכז בהכנה ועשו עבודה טובה הם עמית ראובן וקורן ג'ורנו. המאזן של אתא בהכנה היה נהדר וכלל ניצחונות כפולים מול מגדל העמק, ניצחון והפסד צמודים מול עפולה, וניצחון צמוד נוסף מול מכבי חיפה.

8. עירוני רעננה. את מרבית תקופת ההכנה ערכה הקבוצה מפנינת השרון ללא אף זר או עם זר אחד בלבד (ג'ייסון סיגרס). המאזן במשחקי ההכנה של הקבוצה של יוסי בונן עומד על 3-2. את ההכנה החלה רעננה עם הפסד לרמה"ש (שתי הקבוצות בלי זרים), המשיכה עם רצף של 3 ניצחונות רצופים מול הפועל ר"ג, צפת ועפולה וסיימה את ההכנה עם הפסד צמוד לחבל מודיעין. עדיין לא ראינו את רעננה משחקת עם 2 זרים כאשר ג'סטין רובינסון הצטרף בשלב מאוחר וסיכוי סביר שבמדדים הבאים רעננה תדורג גבוה יותר.

9. מכבי חיפה. היורדת השנייה ללאומית לא עברה הכנה כל כך טובה לעונה כשכבר בשלב כל כך מוקדם של העונה החליפה מאמן ובהמשך גם החליטה להחליף את אחד מהזרים. את שיתוף הפעולה בין צמד הזרים החדש עוד לא ראינו, אך המאזן של מכבי חיפה בהכנה עמד על 3-1 ותוצאת תיקו מול אשקלון. את הנצחון היחיד השיגו הירוקים מהכרמל מול מגדל העמק/עמק יזרעאל כשאת שלושת ההפסדים רשמה הקבוצה מול חבל מודיעין, קרית אתא ועירוני נהריה.

10. מכבי אשדוד. סביר להניח שזהו המיקום הנמוך ביותר שבו תדורג הקבוצה מעיר הנמל בכל אחד מהמדדים שעוד נערוך בהמשך העונה. עופר רחימי ערך את ההכנה לעונה ללא זרים בככל כשגם את הליגה הוא יתחיל, לפחות בינתיים, עם זר אחד בלבד. אין מה להסיק יותר מדי ממשחקי האימון שערכה אשדוד, אבל אם בכל זאת ניגע בתוצאות אז המאזן של אשדוד עומד על 5-0 עם הפסדים לרמה"ש (כפול), אתא, מעלה אדומים וחבל מודיעין. אם נצטרך להמר כנראה שאשדוד היא זו שתבצע את קפיצת המדרגה הגדולה ביותר במדד הבא שנערוך.

 

11. הפועל ר"ג/גבעתיים. גם האורדונים ערכו חלק נכבד מתקופת ההכנה עם זר אחד בלבד ולכן הם יזכו למעט הקלה שכן מאז הצטרפותו של דימטריוס טרידוול להכנה הקבוצה השיגה תוצאות טובות יותר. האורדונים פתחו לא טוב את ההכנה עם הפסדים לחבל מודיעין, רעננה ומעלה אדומים כשבאמצע הצליחה לגבור הקבוצה על אליצור יבנה מהארצית. דווקא שני המשחקים האחרונים של ההכנה משאירים מקום לאופטימית למתן חרוש ששיחק בשני המשחקים האלו עם 2 זרים והצליח לגרור את נהריה למשחק צמוד ולהשיג ניצחון מרשים על אשקלון. שתיים מהמועמדות העיקריות לעלייה.

12. מכבי מעלה אדומים. העולה המפתיעה מהליגה הארצית עשתה תקופת הכנה לא רעה בכלל כשמסתכלים על התוצאות שהשיגה הקבוצה, אך יש לומר שחלק מיריבותיה למשחקי האימון הגיעו עם זר אחד בלבד ויש לקחת את זה בעירבון מוגבל. את ההכנה פתחה העולה החדשה עם תבוסה לאשקלון, אך מאז רשמה שתי ניצחונות מול נציגות העיר ר"ג כולל אחד מרשים במיוחד מול עירוני. בהמשך רשמה ניצחון על מכבי אשדוד נטולת הזרים ואת תקופת ההכנה סיימה הקבוצה עם הפסד לאליצור נתניה.

13. מגדל העמק/עמק יזרעאל. גם הקבוצה המאוחדת מהעמק הלכה והשתפרה ככל שהתקדמה ההכנה לעונה. חניכיו של אסף רוטשטיין אמנם פתחו עם שתי תבוסות לא נעימות לאתא וצפת לקראת אמצע חודש ספטמבר. אך בשני המשחקים האחרונים שקיימה הקבוצה עם תחילת החודש הזה הציגה הקבוצה, שקיבלה את הזר סי ג'יי ג'קסון, יכולת טובה יותר עם הפסד במשחק צמוד לאתא וניצחון גדול על הוד"ש.

14. אליצור נתניה. המיקום הנמוך של נתניה מגיע עקב חוסר ההכנה של הקבוצה לעונה. הקבוצה מעיר יהלומים הספיקה לערוך משחק אימון בלבד (מול מעלה אדומים) ואף לנצח בו, אך לקבוצה עדיין חסר זר נוסף ותוסיפו לזה את העובדה שלא באמת ראינו אותה ביותר מדי משחקים כדי לקבוע לאיזה מיקום היא שייכת.

15. מכבי הוד"ש. כמו נתניה, גם בהוד"ש לא ערכו כמעט הכנה לעונה אלא שבהוד"ש המצב נראה חמור הרבה יותר. סגל שמורכב מישראלי בכיר אחד בלבד וזר אחד שטרם הגיע לארץ מלמדים כי הוד"ש לא מגיע מוכנה בשום צורה לעונת 21/22. אם לא די בכך, הקבוצה ערכה לבינתיים משחק הכנה בודד ובו חטפה תבוסה לא נעימה ממגדל.