מדד העוצמה: מלמטה למעלה

עוד חודש חלף לו, זמן לבדוק מה המצב במדד העוצמה של הליגה הלאומית. נהריה עדיין ראשונה, אז נסתכל קצת יותר למטה - את הקפיצות הגדולות (במדד ובטבלה) עשו חבלמו ומגדל יזרעאל, שתיים שנמצאות כרגע במקום אחר לגמרי מאיפה שפתחו את העונה. ומה קורה עם אשדוד המסובכת בתחתית? (צילום: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

 

1. עירוני נהריה (-). למרות ההפסד הראשון בליגה שרשמה במהלך חודש דצמבר, נהריה ממשיכה לשמור על מקומה בטופ של המדד. החודש האחרון זימן לקבוצה הצפונית בליגה לא מעט משחקים קשים כשבחלקן רשמה הקבוצה ניצחונות מרשימים מול קבוצות צמרת כמו עפולה, רמה"ש ואשקלון. ההפסד הראשון היה עניין של זמן, אך נראה כי חניכיו של סגלוביץ' שמו את זה מאחוריהם עם ניצחונות משכנעים על אשקלון ואשדוד.

2. עירוני רמת גן (3+). אחרי ירידה קטנה במדד הקודם, עירוני ר"ג קופצת שוב 3 מקומות מעלה בחזרה למקום ה-2. הסגולים מר"ג אמנם פתחו את החודש הזה בצליעה קטנה, אך סיימה אותו בצורה מרשימה ביותר עם ניצחון ביתי על הקבוצה שמדורגת מעליה במדד וניצחון חוץ נהדר במעלה אדומים. הקבוצה של שמוליק ברנר הציגה חודש קבוצתי נהדר שבו מדי ערב לפחות 5 שחקנים קלעו בספרות כפולות.

3. הפועל חבל מודיעין (5+). אחרי פתיחת עונה לא טובה נראה שיהוא אורלנד, בעונתו הראשונה על הקווים, וחבל מודיעין מצאו את האיזון שלהם. חבל מודיעין סגרה את השנה האזרחית בצורה מושלמת מבחינתה אחרי חודש ללא הפסדים. חבלמו המשיכה להוכיח גם החודש למה היא קבוצת ההתקפה הטובה בליגה, אך נראה דווקא שהנקודה החשובה ביותר היא השיפור היחסי במשחק ההגנה של הקבוצה אחרי שספגה 81.25 נק' ביחס ל-88.3 נק' למשחק שספגה הקבוצה עד כה העונה.

4. עירוני קרית אתא (2-). אתא אמנם יורדת בשני מקומות ביחס למדד הקודם, אבל זוכה להנחה קלה עקב כך ששיחקה 3 משחקים בלבד בחודש האחרון (ענייני לו"ז וקורונה). 3 המשחקים של אתא היו מול קבוצות מהחלק התחתון של הטבלה ולמעט הפסד למגדל העמק הלוהטת, אתא רשמה 2 ניצחונות. מול אשדוד (אחרי קאמבק גדול) והוד"ש, והמשיכה לשמור על מאזן מושלם בבית ועל מקומה בטופ 4 של המדד.

5. א.ס רמה"ש (2-). איבוד הגובה של רמה"ש במהלך החודש האחרון גורם לה לירידה קטנה במדד, אך נראה שדווקא אחרי משבר קטן היא חזרה בסוף החודש לעניינים. הקבוצה של גיא קנטור פתחה את החודש עם שתי תבוסות – האחת מול נהריה (רמה"ש שיחקה עם זר אחד) והשנייה מול מעלה אדומים, אבל בסוף החודש כיפרה הקבוצה על כך שפירקה את אשדוד ועפולה ובכך מנעה ירידה גדולה יותר במדד.

6. אליצור "איתו" אשקלון (-). למרות הסיום המאכזב לשנה האזרחית עם התבוסה בליגה לנהריה וההפסד בגמר הגביע לעפולה, אשקלון עשתה חודש דצמבר לא רע שבמהלכו הדיחה את הקבוצה החזקה בליגה מהגביע והוסיפה עוד 2 ניצחונות חשובים במסגרת הליגה. לחניכיו של עמית תמיר יש פוטנציאל להיות מדורגים גבוה יותר במדדים הבאים, אך כרגע חוסר היציבות של הקבוצה הדרומית בליגה מונע ממנה להיות שם.

7. הפועל מגדל העמק/עמק יזרעאל (6+). זוכרים שבמדד הקודם מגדל טיפסה מקום אחד קדימה בעקבות השינויים שעשתה הקבוצה? אז החודש השינויים הוכיחו את עצמם גם במבחן התוצאה וגם במדד העוצמה שבו רושמת הקבוצה המאוחדת מהעמק קפיצה של לא פחות מ-6 מקומות למעלה. העולה החדשה רשמה גם היא חודש מושלם שכלל ניצחונות ביתיים מרשימים על אתא, נתניה ואשדוד וניצחון חוץ נוסף בקרב התחתית נגד הוד"ש.8. הפועל עפולה (4-). אחרי עלייה של 4 מקומות במדד הקודם, חוסר היכולת של הפועל עפולה לנצח משחקי חוץ מחזיר אותה שוב למקום ה-8. מחזיקת גביע הליגה הוכיחה כבר כי בבית היא יכולה לנצח כל קבוצה, אך את מה שקורה לקבוצה העונה במשחקי חוץ קשה מאוד להסביר וזה גם מה שמונע מהקבוצה של ניר קפלן לשמור על יציבות בכל מה שקשור למדד החודשי.

9. עירוני רעננה (2+). כמה שברעננה חיכו לחזרה של רביב לימונד וכנראה שיש גם סיבה. יחד עם הגארד הוותיק הצליחה פנינת השרון להיכנס לקצב ולרשום כמה נצחונות חשובים כולל אחד מרשים במיוחד מול עירוני ר"ג. עם קצת יותר מזל יכלה רעננה לרשום מאזן טוב יותר מזה שהשיגה החודש (2-3), אך בהחלט ניתן לראות את השינוי בקבוצה מאז חזרתו של לימונד ונראה כי סה"כ הקבוצה במגמת עלייה.

10. מכבי חיפה (2+). אם ברעננה חיכו ל-לימונד, אז מכבי חיפה חיכתה לגלן רייס שסיים במהלך החודש את עונש ההשעייה שריצה ואיתו גם רשמה בשבוע שעבר ניצחון בכורה מול אותה רעננה. חיפה עדיין לא מצאה את היציבות שלה עם הסגל החדש שמחוזק בגלן רייס, אך הניצחון במטרווסט מוכיח כי יש לקחת את היורדת מליגת העל ברצינות. יהיה מעניין לבחון זאת במהלך החודש הקרוב שבו תתמודד מכבי חיפה מול לא מעט קבוצות צמרת.

11. אליצור נתניה (2-). הצניחה של נתניה נמשכת והיא צונחת במדד הזה ב -2 מקומות מטה. חודש מתסכל, כך אפשר להגדיר את החודש שעבר על השרונים. מלבד ההודעה על הידבקות של חלק משחקני הקבוצה בקורונה, רשמה הקבוצה לא מעט הפסדים מרגיזים כאשר במשחקים מול עירוני ר"ג וחבל מודיעין הקבוצה הובילה ביתרון מבטיח והייתה נראית בדרך לניצחון, אך לבסוף הפסידה באופן דרמטי. למרות חוסר היציבות שגם הוביל לירידה במדד, הקבוצה מעיר היהלומים עדיין יריבה קשה שיכולה לנצח כל קבוצה בליגה.

12. מכבי מעלה אדומים (2+). מעלה אדומים יכולה להיות די מרוצה מחודש דצמבר על אף המאזן השלילי (3-2) שרשמה הקבוצה. נראה כי התוספות של יאיר גבירץ בעמדת הרכז בדמותם של אלכס לדר ויונתן רבינוביץ' על חשבונו של אריאל נבון היו במקום ושיפרו את היכולת של העולה החדשה. אם עד לפני חודש היה נראה כי למעלה אדומים יהיה קשה לשרוד בליגה, הרי שהחודש האחרון הוכיח כי הקבוצה שעורכת עונת בכורה בליגה תעשה צרות ללא מעט בקבוצות.

13. הפועל ר"ג/גבעתיים (6-). אחרי חודש שהתחיל עם ניצחון ענק מול עפולה, היה נראה כי הפועל ר"ג בדרך למעלה אבל דווקא ההיפך הוא זה שקרה. מאז הנצחון בתחילת החודש רשמו האורדונים 3 הפסדים רצופים (כולם בזיסמן) והם רושמים את הצניחה הגדולה ביותר במדד. לקבוצה של מתן חרוש מצפים לא מעט משחקים קריטיים בהמלך חודש ינואר וכדי לא להסתבך במאבקי תחתית יצטרכו שם להתחיל לאסוף ניצחונות.

14. מכבי אשדוד (4-). עונת הבלהות של מכבי אשדוד נמשכת. מעבר לכך שהנצחונות והיכולות הם עדיין לא מה שמצפים באשדוד, בקבוצה איבדו עד לסוף העונה גם את הישראלי הבכיר של הקבוצה – ג'ורדן כהן. תחברו את כל המשתנים ותקבלו מקבוצה שסימנה לעצמה לעלות ליגה בסוף העונה לקבוצה, שלפחות בינתיים, נראה שתצטרך להלחם על חייה בליגה.

15. מכבי הוד"ש (-). יש סיבה שהוד"ש סוחבת את כל הליגה על הגב וזאת בדיוק גם הסיבה שהקבוצה הוותיקה בליגה לא מצליחה לצאת מהמקום האחרון מדד שלישי ברציפות. חודש נוסף שבו הקבוצה חוטפת לא מעט תבוסות ונראה כרגע שרק נס יוכל להשאיר את הוד"ש בליגה.

אלכס לדר. השינויים במעלה אדומים מתחילים לעבוד (יעל הראל)