מדהים - נס ציונה בגמר

סל ניצחון ענק של ווין סלדן סידר לנס ציונה ניצחון בחצי גמר היורופקא, וכעת הכתומים נמצאים מרחק 40 דקות בלבד מתואר אירופאי היסטורי. נס ציונה כבר הובילה במהלך המשחק ביתרון דו ספרתי, אבל הרוסים הצליחו לכפות סיום דרמטי. ביום ראשון נדע - האם בעזרת התמיכה של הקהל המקומי נס ציונה תעשה את זה? (צילום: fiba europe)


| גיא יעקובוביץ

 

לעיני נוכחות מרשימה של אוהדים כתומים ביציעים בהיכל מנורה מבטחים, אירחה עירוני נס ציונה את פארמה פרם לחצי גמר היורופקאפ. חתיכת משחק מרגש קיבלנו היום ביד אליהו. שתי קבוצות צנועות, אחת מהמושבה נס ציונה והשנייה מהרי אורל שעל גבול אסיה/אירופה נפגשו לקרב על תואר, סגנונות שונים, סייז שונה אבל הרבה הקרבה.

סלדן עלה לשחק למרות שחברו הטוב ביותר נהרג הבוקר בתאונת דרכים, טל דן עלה לשחק עם יד שבורה (ובהמשך גם הראש נזקק לאי אלו תיקונים...) אבל הכתומים נתנו את הלב, הנשמה, הכליות וכל מה שאפשר. פארמה מצידה הגיעה עם סרבי, לטבי, ליטאי, פולני, הרבה רוסים ואמריקאי אחד וברזומה שלהם ניצחון (רק לפני 9 ימים) על סנט פטרבורג מהיורוליג ומוקדם יותר העונה גם על צסק"א הגדולה.

המשחק נפתח בצורה מאוזנת יחסית כשמשחק קבוצתי של נס ציונה מתחרה במשחק אישי טוב מאוד של רכז פארמה, אדאס יוסקבציוס שקלע את כל 8 הנקודות הראשונות של קבוצתו. לאחר כ-4 דקות התוצאה עמדה על שוויון 8. בהמשך נס ציונה העלתה הילוך ועלתה ל-10:20. יכולת התקפית טובה מצד הרוסים איזנה מעט את התוצאה וסל בשניה האחרונה של מילר קבע 21:28 כתום בתום הרבע הראשון.

הרבע השני נפתח בשתי שלשות רצופות של גריגורייב הרוסי, ששמר את פארמה בתמונה וקבע 27:30 בלבד לכתומים. ווין סלדן הוביל ריצה כתומה שקבעה 30:41, מה שגרם למאמן הרוסים להזעיק פסק זמן. פסק הזמן הוכיח את יעילותו, הרוסים חזרו ממנו לריצת 12-0 ורק פציעה של טל דן, שירד מדמם לחדר ההלבשה גרמה לריצה להעצר. בדקות שלאחר מכן הרוסים המשיכו לשלוט במשחק ובירידה להפסקה 50:46 לאורחים.

המחצית השנייה נפתחה בצורה שוויונית מבחינת שתי הקבוצות, כשנס ציונה מנסה להפוך את התוצאה לטובתה אך נתקלה ביכולת התקפית מרשימה של הרוסים מעבר לקשת השלוש. מיינסי עם רביעית ירד לספסל וטל דן, עם תחבושות על הראש, היד ומי יודע איפה עוד, חוזר לפרקט. לקראת סוף הרבע נראה שהכתומים חוזרים לקצב - שלשות של בראיין אנגולה ונמרוד לוי הפכו את התוצאה וקבעו יתרון 65:69 לקראת הרבע המכריע.

הרבע האחרון נפתח בצורה אגרסיבית מצד שתי הקבוצות, שהידקו את ההגנות ולאחר כ-4 דקות הראה לוח התוצאות 70:70. סלים של סלדן ומילר קבעו 70:74, 4 וחצי דקות לתום המשחק, אך הרוסים לא אמרו נואש ובריצת 7-0 קבעו 77:74 כשעל השעון 2 דקות בלבד. הכתומים לא נבהלו מהריצה, הראו אופי ודאנק של מיינסי קבע 79:78 בלבד לאורחים. פוניטקה סחט עבירה מסלדן, דייק רק פעם אחת מהקו וקבע 80:78. החטאות בשני צידי המגרש הובילו למצב בו לנס ציונה נשאר כדור אחרון בידה בפיגור שתי נקודות. ווין סלדן עם שלשה של עונה שלמה קבע 80:81 לכתומים. הרוסים הזעיקו פסק זמן כשעל השעון נותרו 9.5 שניות בלבד, אך לא הצליחו לקלוע ובסיום, ניצחון ענק לנס ציונה שרושמת עלייה היסטורית לגמר היורופקאפ.

קלעו עבור נס ציונה: סלדן 24 (4/6 לשלוש), מילר 15 (7/21 מהשדה), נמרוד לוי 14 (6/7 מהשדה), אנגולה 12 (9 כ"ח), מיינסי 10, טל דן 4 (2 תחבושות), קררה 2. שיחקו ולא קלעו: לימונד וטרוצקי.

בלטו עבור פארמה פרם: אדאס יוסקבציוס 17, לורנזו וויליאמס 15, בוריס סאבוביץ' 10 (10 כ"ח).