מוכנים ליוון: אייזנברג ופלח

העומד על הקווים זו הקדנציה השלישית, הוא עדן ענבר, המאמן הבכיר בענף הכדורסל בשנים האחרונות. אבל לצידו כבר קמפיין שני עובדים שניים לא פחות מנוסים, שיקי פלח ורועי אייזנברג שכבר למעלה מעשור מאמנים בקבוצות צמרת בליגת העל ובנבחרות ישראל השונות. רגע לפני שהנבחרת תעבור הערב משלב ההכנות ל"דבר האמיתית" הם מסכמים לנו את התקופה האחרונה.


| safsal

בשנת 2014 מונה עדן ענבר למאמן נבחרת ישראל, כשהחליף בתפקיד את אלי רבי. שנה וחצי אחרי בקדנציה שפתחה את מוקדמות יורובאסקט 2017, נבנה הצוות המסייע של שיקי פלח ורועי איזנברג כעוזריו, מאזן הצוות הולך יחד כבר קדנציה שניה והערב וברביעי ינסו להוביל את הנבחרת לשני ניצחונות בית שישפרו את סיכוייה להעפיל לאליפות אירופה.

שיקי פלח (46) ורועי איזנברג (41), עשו מסלול דיי מקביל בכדורסל הנשים. פלח אמנם התחיל בליגה 3 שנים לפני איזנברג כמאמן קבוצת בני יהודה. פלח גדל תחת הדרכתו של אלי רבי וכשזה עזב את בני יהודה קיבל פלח את המפתחות לקבוצה. את קפיצת המדרגה וההכרה הגדולה קיבל בעונת 2005-2006 כשעבר לאמן ברמת חן (שהעדיפה אותו על פני טל נתן). פלח (שהוכתר בשנתיים שלפני כמאמן העונה בסקר השנתי של "ספסל") הצדיק את הבכירה והעפיל לסדרת הגמר על האליפות – הוא היה יכול להפוך לסיפור הצלחה של ממש, רק שבגמר חיכתה לו הפועל תל אביב כשעל הקווים היה...רועי איזנברג.

לרועי איזנברג היתה זו תחנה ראשונה משמעותית בכדורסל נשים, מאמן צעיר קיבל להוביל קבוצת "סינדרלה" שהדיחה את האימפריה מרמת השרון בחצי הגמר והדהימה גם את רמת חן של פלח בדרך לאליפות היסטורית. כך ששנת 2006 היתה שנת הפריצה לשני המאמנים שעובדים יחד בנבחרת.

בהמשך גם איזנברג הגיע לבני יהודה (וגם לרמלה וחולון), פלח עבר בעיקר בין קבוצת השרון (בנות השרון ולאחר הפיצול בנות הרצליה) ורמת חן, כשבשלוש השנים האחרונות לא מאמן בליגה.

פלח, בשנת 2006, מונה לראשונה לתפקיד עוזר מאמן הנבחרת הלאומית כששוב שיתף פעולה עם אלי רבי. בשנים שאחרי אימן איזנברג בנבחרות הצעירות (נערות ועתודה), וכאמור באוקטובר 2015 נפגשה דרכם המשותפת במדים הלאומיים של הנבחרת.

הם פחות מעוטרים מהמאמן הלאומי שמחזיק בארונו צלחות אליפות, גביעי מדינה וגם גביע אירופה, אך בעשור וקצת האחרונים צברו קילומטראז' משמעותי (למשל איזנברג אימן את קפטנית הנבחרת, קטיה לויצקי, כשהיתה בת 20. בגיל 21 כבר עברה לשחק תחת הדרכתו של פלח בבנות השרון) וכעת רגע לפני יוון שוחחנו איתם, לשמוע איך נראות ההכנות האחרונות מזווית הצוות המקצועי, " תחושת דריכות ומתח חיובי ", אומר אייזנברג, ופלח מוסיף: " התחושות הם כמו לפני כל משחק חשוב דריכות מטח בריא והמון רצון להוכיח שאנחנו שייכים לנבחרות שרוצות ויכולות להיתמודד על כרטיס לאליפות אירופה".

אין להם ספק שהתמיכה של הקהל הערב חשובה במיוחד, כשאייזנברג גם מנסה לכמת את זה אולי כדי שכל אחד מאיתנו יידע כמה חשוב להגיע הערב " אולם מלא יתן לנו דחיפה עצומה ואנרגיות שלדעתי שווה 10 נקודות". לפלח ברור שכדי לנצח את הרביעית באירופה צריך גם לנצל את הביתיות שמתחילה ביציעים: "מאוד חשוב לנבחרת קהל גדול ותומך שיתן לנבחרת את האקסטרה שאנו צריכים בהתמודדות מול נבחרת כמו יוון שסיימה במקום הרביעי באליפות אירופה האחרונה"


בחלון הקודם סיימנו 1-1 בשני משחקים צמודים. איזה לקחים הפקנו לקראת המשחקים הנוכחיים כדי לשמור על מאזן מושלם בבית?
פלח: לשמחתנו בפעימה הזאת הנבחרת קיבלה בחזרה את שי דורון שבטוח תוסיף ניסיון ויכולת לקו החוץ ניסינו לשפר מספר דברים הגנתיים והתקפיים שיפור הריבאונד ומשחק התקפה מהיר.
אייזנברג: הלקח הכי חשוב הוא שכל פוזשיין מכריע במשחקים מהסוג הזה, ואסור לאבד ריכוז לשניה, ונגד נבחרת חזקה ומתואמת כמו יוון, אסור לעשות טעויות.


בחלון הקודם עיקר הכוח שלנו היה דווקא בצבע, שחקניות הפנים עם קלארק, לויצקי ודיאמנט (מה שבד"כ לא נקודת עוצמה בנבחרות ישראל). עכשיו כששי דורון חזרה והפציעה של לויצקי, הנבחרת תשנה את שיטת המשחק?
אייזנברג: שיטת המשחק עדיין מבוססת על משחק הגנה אגרסיבי עם דגש למניעת משחק המעבר של היווניות. שי נותנת לנו עוד אופציות התקפיות ותחושת ביטחון לגבי כדור אחרון במקרה של משחק צמוד.
פלח: אנו מקווים שעם חזרת של שי דורון לנבחרת האיזון בין קו החוץ לקו הפנים ייתן לנבחרת את היכולת ההתקפית בתוספת של מספר שחקניות צעירות שהולכות וצוברות ניסיון ונקווה שגם זה יבוא לידי ביטוי.


בחלון הנוכחי נדמה שלא רק הניצחונות חשובים, אלא גם ההפרשים, כדי שלא יקרה מה שקרה לנו בקמפיין הקודם. חושבים על זה, מתדרכים לקראת המשחקים?
פלח: המחשבה על ההפרשים לא באה לידי ביטוי בהכנה אך אנו יודעים שכל פוז' וכל עצירה הגנתית חשובה ונקווה שהפעם נקבל גם קצת יותר מזל מהקמפיין האחרון.
אייזנברג: קודם כל הכי חשוב זה לנצח, במידה ותהייה סיטואציה שהניצחון יובטח לפני הסיום אז ניתן יהיה לחשוב על הפרש.

 

רועי, אתה מאמן מספיק עסוק השנה עם אליצור חולון. משחקי פברואר יושבים בראש במהלך העונה? אתה עוקב אחרי השחקניות הישראליות גם מהסתכלות של תרומה לנבחרת?
אייזנברג: הנבחרת תמיד יושבת בראש, זה משהו שתמיד מביא איתו פרפרים בבטן , התרגשות מסוג אחר. ובראש עושים שינוי פאזה מהרגע שהנבחרת מתכנסת. במהלך העונה אני מסתכל על השחקניות הישראליות, עוקב אחריהן מעבר לסקאוט הרגיל שעושים ממשחק למשחק, ואני שמח לראות לא מעט ישראליות נותנות העונה משחקים טובים ומספרים יפים מאוד .


ההצלחות השנה בליגה מביאות אותך לנבחרת אחרת? עם יותר ביטחון?
אייזנברג: העבודה בקבוצה היא שונה מהנבחרת, שם אני חלק מצוות מסייע שבראשו עומד עדן, ואני שם לעשות כל מה שאני צריך בשביל לעזור לו ולנבחרת . בקבוצה העבודה היא יותר סוליסטית, אבל אין ספק שלהגיע לנבחרת אחרי עונה טובה עד כה , מוסיף לביטחון.


שיקי, אתה בימים אלה לא מאמן בליגת העל, זה מאפשר יותר זמן "להתעסק" בנבחרת? או שהעבודה מתחילה רק מרגע ההתכנסות?
פלח: כיף להיות שייך לנבחרת משתדלים לעקוב אחרי משחקי הליגה שחקניות הנבחרת והשחקניות הצעירות שמצטרפות.


מה מבחינתכם המפתחות להצלחה בשני המשחקים הקרובים?
פלח: המפתחות למשחק הקרוב מול יוון הגנתיים אחד ירידה להגנה שתיים נושא הריבאונד ההגנתי התקפה שליטה בקצב המשחק התמודדות מול משחק הלחץ האגרסיבי של היווניות מגרש שלם וחצי מגרש וניצול יתרון משחק הפנים קהל גדול ותומך יגרום לנבחרת לאנרגיות חיוביות
אייזנברג: כפי שכבר ציינתי ריכוז מקסימאלי, דחיפה של הקהל יכולה לעלות את רמת האנרגיה (שגבוהה גם ככה) , לעצור את ריבאונד ההתקפה של היווניות והאנגליות.


עם כמה ניצחונות נהיה בעוד שבוע?
אייזנברג: שאלת השאלות, אני אופטימי מטבעי , מאמין ומקווה שעם שני ניצחונות.
פלח: אנחנו חושבים כרגע על המשחק מול יוון ועושים הכל כדי לנצח אותו