מחר: פיינל פור תיכונים

בשיחזור כמעט מדוייק של הפיינל פור אשתקד, גם השנה כצנלסון כפ"ס, בן צבי קרית אונו, גימנסיה ראלית ראשל"צ וחדש ת"א יחפשו מקום בגמר הגדול. רגע לפני אנחנו מזמינים אתכם להכיר את הקבוצות. מתחילים ב-10:30 באולם אביב ברעננה, המשחקים יועברו בשידור ישיר בערוץ 50.


| safsal

 

אחד מרגעי השיא של כדורסל הנוער בישראל מגיע ביום חמישי הקרוב. אז אף על פי שליגת התיכונים עברה השנה קצת מתחת לרדאר (חוסר בסטטיסטיקה חיה כמו בשנים עברו, שידורים שבוטלו מהיום למחר ואף אחד לא טרח להגיד), אין מרגשת מליגת התיכונים. מעמד חצי הגמר מביא אליו זו השנה השנייה ברציפות את אותן קבוצות. בפעם שעברה תיכון חדש הייתה זו שהניפה – מי זו תהיה הפעם? הפריוויו לפניכם.

חדש, בן צבי, גימנסיה וכצנלסון – ארבע הנבחרות הטובות באליפות השנה נפגשות במעמד חצי הגמר של ליגת העל לתיכונים. מדובר בארבע הקבוצות שגם סיימו את הבתים שלהן במקום הראשון. אז נכון, שניים מהבתים היו קלים יותר, אבל הבית של תיכון חדש ת"א והבית של הגימנסיה הריאלית ראשון לציון היו חזקים מאוד ועצם ההגעה למעמד הייתה לא פשוטה. בתיכון חדש ת"א היה מי שציפה שתהיה ירידה חדה אחרי השנים של עידן אלבר, דורי סהר ושחקן אלמוני בשם דני אבדיה, אבל החניכים של נחום סגל הוכיחו שלפחות ברמת הנוער הם עדיין משתייכים לרמה הגבוהה ביותר. גם הגימנסיה הריאלית התמודדה יפה יחסית עם עליית הכיתה של נועם דברת ומגיעה למעמד שנה שנייה ברציפות. בשנה שעברה היא הפסידה לתיכון חדש בחצי הגמר, השנה היא תרצה לעשות לפחות צעד אחד יותר ממה שעשתה בעונה שעברה.

ורק כדי להסביר כמה הקבוצות האלו היו דומיננטיות השנה בליגה – לכל ארבע הקבוצות (ביחד) יש שני הפסדים;."כצה" ותיכון חדש עוד לא הפסידו השנה בכלל, כולל במשחקי ההצלבה, הגימנסיה ובן-צבי הפסידו לאותה קבוצה – עמק חרוד.

 

חדש ת"א – בן צבי קרית אונו (חמישי, 10:30, תיכון "אביב" רעננה)

ההפתעה הנעימה של האליפות השנה היא כמובן בן-צבי קריית אונו. הקבוצה שעלתה בשנה שעברה מהאליפות הארצית בגליל מגיעה לחצי הגמר זו השנה השנייה ברציפות. החניכים של רועי ילוז ועמית גלילי עשו עונה נהדרת שהספיקה להם כאמור למקום ראשון בבית, עם מאזן נקי מהפסדים. גם בשלב ההצלבה הם לא נתקלו בקשיים מיוחדים אחרי שדילגו על גבעתיים בדרבי ה-"בן-צבי". ברבע הגמר זה הלך כבר יותר קשה, אבל ניצחון גדול בגלבוע בפער של שמונה היה מקדמה מספקת לגומלין, בו הם אמנם הפסידו את ההפסד הראשון שלהם העונה, אבל בזכות ההפרשים הם חוזרים אל חצי הגמר זו השנה השנייה ברציפות.

חצי הגמר הראשון יספק לנו דרבי של ממש בין שתי קבוצות שהרבה מהשחקנים שלהן משחקים יחד באותן קבוצות – מכבי ת"א והפועל ת"א. אריאל לחוביץ' (ההוא מהשלשה של אליפות העולם) ואמיתי רותם, משחקים יחד עם עידו ברגמן בהפועל ת"א, נדב ינקוביץ' נמנה על הסגל של מכבי ת"א יחד עם רוב שחקני תיכון חדש, ככה שבעיית סקאוטינג לא בדיוק תהיה לשתי הקבוצות. אין ספק כי החניכים של נחום סגל מגיעים כפייבוריטים למשחק הזה ואולי אף לזכייה בתואר זו השנה השנייה ברציפות, אבל בן-צבי קריית הוכיחה השנה הרבה אופי והיא תרצה להמשיך להיות ההפתעה הנעימה של העונה. מנגד, הניסיון של תיכון חדש יחד עם העומק והמגוון ההתקפי עשויים לעשות את ההבדל.

סגלים

חדש: נדב סהר, יובל לוין, אריאל לחוביץ, נדב קריסטל, שלו עוזרי, עמית אהרוני, תמיר מול, אופיר כהן, תומר גולן, אמיתי רותם, יובל שליימן, יונתן מאור, הראל רינסקי, יניר גדות.

בן צבי: רואי נרקיס, נדב ינקוביץ, רועי קפלן, רון לוי, בר משולמי, נועם להט, אלמוג אליאסי, סתיו ארליך, יואב אהרון, עידו ברגמן, יובל זוארץ, שקד פסו, מיכאל ירדני.

 

הגימנסיה הריאלית ראשון-לציון – כצנלסון כפ"ס (חמישי, 13:30, תיכון "אביב" רעננה)

ההצגה המרכזית של שלב חצי הגמר תפגיש את תיכון כצנלסון כפר סבא ואת הגימנסיה הריאלית ראשון לציון למשחק מרתק. כצנלסון כפ"ס הגיעה בשנה שעברה לגמר ועם בשלות של חלק משחקניה היא תרצה לכל הפחות לשחזר את ההישג של השנה שעברה וכמובן גם להמשיך שלב אחד נוסף קדימה. "כצה" מציגה את אחד הסגלים הטובים והמוכשרים בליגה, אבל מולה נמצאת הגימנסיה הריאלית, אחת מהקבוצות עם הכי הרבה ניסיון ומסורת, עם המאמן (כנראה) הכי מנוסה בליגה הזאת. שתי הקבוצות הן למעשה קבוצות שמשחקות בשתי מסגרות – בליגת העל לנוער ובליגת העל לתיכונים, כך שהקבוצות מכירות מצוין אחת את השנייה והכימיה הקבוצתית (אמורה להיות) בשיא בשלב הזה.

בשונה מהמשחק הראשון, שם יש פייבוריטית ברורה, קשה לנו לשים את האצבע איזו קבוצה עדיפה לקראת המשחק הזה. מצד אחד, כפ"ס מוכשרת יותר ועמוקה יותר בסגל השחקנים שלה. את כל המשחקים שלה העונה היא ניצחה בפער דו ספרתי, כולל ניצחון כפול ב-30 הפרש בשלב רבע הגמר. מדובר בקבוצה מאוד דומיננטית כאמור עם המון כלים, אבל מצד שני היא לא באמת נתקלה בקושי העונה בליגה, בשונה מהגימנסיה הריאלית, שנאלצה לעבוד קשה בצמד המשחקים מול נהלל ובבית המוקדם שהיה קשה הרבה יותר מזה של כפ"ס.

מנגד ראשון לציון מציגה הגנה אינטנסיבית וקשוחה ומי שמכיר את אולם "אביב" ברעננה, יודע שקשה מאוד להגיע שם לסקור גבוה, מה שמשחק לטובת ראשון לציון. טל פלד כמובן יהיה איש המפתח מבחינת ראשון, אבל חלילה אסור לזלזל בצוות המשלים – יוגב עובדיה, עומר חממה, ורועי יגודמן ועידו רומי, שאחראים לפתיחת העונה הנהדרת של מכבי ראשון לציון בליגת העל לתיכונים.

אם כן, אנחנו צפויים לראות במשחק הזה שתי קבוצות מאוד שונות באופי שלהן – כפ"ס מוכשרת יותר ועמוקה יותר, משחקת כדורסל שמשלב בתוכו הרבה קליעה מבחוץ ומשחק ריצה. מנגד, ראשון תשחק על האגרסיביות ותנסה להבליט את היתרונות ההגנתיים שלה כנגד כפ"ס. הדגש מבחינת ראשון יהיה ריבאונד ההגנה – אם כפ"ס תקבל יותר מדי הזדמנויות נוספות בהתקפה, ראשון לא תוכל לנצח.

 

סגלים

גימנסיה: יוגב עובדיה, רועי בבכנוב, עומר חממה, טל פלד, שליו בן הרוש, מיכאל פלדמן, ניר מילוא, רועי ויגודמן, גיל עד לוי, יובל ברקוביץ, שחר שלמון, איתן בורג, עידו ירקון, בן אונצה, עידו רומי.

כצנלסון: שגיא זילברשלג, עומר שגב, רועי פריצקי, רום צבר, רוי מאור, נדב יפת, נועם נביפור, עומר שדה, אלון רושקין, ניר שפר, עמית מרטו, בן ליכטנבאום, אמיר יונוביץ.