מסופסל: על עולות וסינדרלות

באיגוד הכדורסל כבר הודיעו שמשנים את השיטה, במנהלת כרגע שומרים על זכות השתיקה, וכל זה קורה דווקא בקיץ בו הציפיות מהליגה השנייה הן רגועות למדי. מזל שיש לנו את המחוז הצפוני של הליגה הארצית, שדואג לנו גם הפעם לסיפור השבועי התורן, ואת האקשן החדש שמביא איתו גביע האיגוד. (צילום: לימור מלינוף)


| אלירן כהן

 

לא תקראו פה מילה על פוליטיקה, אבל תודו שאי אפשר להתעלם מהשבוע הקשה שעברנו. חופש ביום שלישי, חמסין של יולי שבוע לפני אוקטובר, ומשחקי הפתיחה הרשמיים הלא רשמיים של ליגת ווינר. בין לבין יצא לאור רב המכר השנתי של איגוד הכדורסל ונפתלי גושן, המדויק והמסודר כרגיל, כך שבקיצור - היו לכם את כל הסיבות שבעולם לעשות גשר עד לסוף השבוע ולהעיף מבט על 800 העמודים שלו. התעצלתם קצת? לא נורא. בשביל זה אנחנו פה.

 

מישהו צריך להחליט

לראשונה בתולדות "גביע ווינר", משתתפות בטורניר הנוכחי כל 12 קבוצות ליגת העל. מכבי ת"א לא במשחקי אימון באירופה, מכבי חיפה לא בטורניר הכנה בארה"ב, כל האולמות תקינים והסגלים סבבה. מפה לשם בזמן כתיבת שורות אלו 4 קבוצות כבר הודחו, אבל בואו לא נתפס בקטנות. ובכל זאת, את מירב תשומת הלב הלא פורמלית לקחה ליגת העל דווקא ממקום אחר לגמרי, ההוא מפסקת הפתיחה. באיגוד הכדורסל - בהמשך להודעה שיצאה לעיתונות במהלך הקיץ - הודיעו שבעונת המשחקים הקרובה 2 קבוצות יפנו את מקומן בליגת העל לטובת 2 קבוצות מהליגה הלאומית.

כנראה שאתם לא לגמרי מופתעים, אבל הפרסום - שעד כה עבר בשקט יחסי - אולי יזכה לקבל את ההדים שלו ככל שתתקדם העונה. הבשורות הטובות: כנראה שהפעם משחקי הסיבוב הראשון בגביע המדינה יעברו בשלום, בנוכחות כל קבוצות הלאומית. הפחות טובות: חבל שעל החלטה כה גורלית עדיין אין הסכמה מעשית (לכאן או לכאן) בין האיגוד למנהלת, שלעת עתה מותחת את הקו האדום בטבלה הרשמית בין מקומות 11 ו- 12.

דעתי האישית היא שאין כרגע מקום לשינוי השיטה. ודי להיזכר באיך הסתיימה העונה האחרונה בה עבדנו ככה - הבקעה זכתה באליפות ו-ויתרה, הפועל יקנעם / מגידו סיימה כסגנית ו-ויתרה, מכבי אשדוד קפצה על המציאה ושתי הראשונות, תוך שנים ספורות, נמחקו כליל מהמפה. זה בטוח לא אינטרס של קבוצות ליגת העל לעבור למוד של 2 יורדות, אבל זה אולי גם לא לגמרי האינטרס הלא חבוי של קבוצות הליגה הלאומית. אפשר לנסות שוב, ואפשר לחפור פעם נוספת על היתרונות והחסרונות. נעשה את זה בהזדמנות.

 

אל תדאגו, יהיה אקשן

על פניו, זו הולכת ומסתמנת כ"עונה רגועה" בליגה הלאומית. ההשקעות הגדולות התמתנו, שחקנים צעירים רבים הצטרפו, אין באמת פייבוריטית ברורה ואם בכלל באים לדבר על יותר מעולה אחת אז הקרב יכול להיות פתוח אפילו יותר. המעבר המתוכנן ל- 2 עולות הביא לשינוי קל בתבנית משחקי הפלייאוף, כשסדרות רבע וחצי הגמר ישוחקו בסדרות של "הטוב מ- 5", וסדרת הגמר במתכונת של בית-חוץ (איפה דונטה סמית' שיתלונן).

קצת מוזר, מצד אחד, שדווקא בעונה של 2 עולות - הקצב יורד. ההסבר ההגיוני הוא שקבוצות מבינות שאפשר להשקיע פחות כדי להשיג את אותה המטרה. השאלה הבעייתית היא - אם עד השנה קבוצה הייתה צריכה לארגן מהצד עוד מיליון אחד כדי להשלים את העלייה מתקציב הליגה הלאומית (כ- 3 מיליון) לתקציב המינימום בליגת העל (לא לשכוח את התקצוב של הטוטו), סיטואציה בה קבוצות יכולות להשקיע פחות ולהגיע לאותו הדבר, עלולה לדרוש מהן לחפש דרכים אחרות להביא את הכסף שיחסר.

ובכל זאת, הולכת להיות עונה מעניינת. קחו כל קבוצה ותקבלו סיפור מעניין. החזרה של דודו שמריז לאשקלון, הציוות המעניין בין חנן הירשוביץ' לזיסמן, ההשתלבות של בני הרצליה בליגה הלאומית והיכולת של הפועל חיפה להמציא את עצמה כקבוצה צמרת ולהיות שם גם אחרי שבעה מחזורים. יש לכם את כל הדרכים לעקוב, כך שכדאי לכם להיות בקשב גם בעונה הזאת. אנחנו ננסה לעזור.

 

ראוי להזדמנות שניה

קצב ההחתמות המשוגע של המחוז הצפוני בליגה הארצית הגיע השבוע לעוד פיק אחד, עם הצטרפותו של דזי ברמור ג'וניור להפועל צפת. מעבר ליכולות הגבוהות של הבחור, ברמור מביא איתו מטען רקע לא כל כך קטן, בדמות ניסיון הברחת סמים שכשל לפני כשמונה חודשים. ברמור עצמו הודה, ישב בכלא מספר חודשים, ושוחרר מוקדם מהמתוכנן על התנהגות טובה, אבל הסיפור כנראה ילווה אותו עד יומו האחרון על הפרקט.

על פניו, אחרי סיפור כזה, הוא אמור היה לארוז את החפצים, להיפרד יפה וללכת הביתה. ובכל זאת, נוצרה ההזדמנות והגיע הצ'אנס. וצפת כנראה תהיה הצ'אנס האחרון של ברמור - להיות הכוכב הגדול שיעלה אותה לליגה הלאומית, ועל הדרך ישכיח במעט את מה שקרה (רק שלא בדיוק, הרי ימשיכו לדבר על זה לנצח). מקצועית, צפת לקחה החלטה נכונה - היא החתימה "שובר שוויון". מעשית - פופי חדד והחברים מצפת יצטרכו לנהל יחד עם ברמור סיטואציה עדינה ולהוכיח שאפשר לקבל תשואה מהזדמנות שניה.

במקום קצת אחר, כלומר - בגוש דן הסואן, כלומר - בספר המשחקים של נפתלי גושן, וכפי שפורסם עוד בתחילת הקיץ - החל מעונת המשחקים הקרובה יחויבו כל קבוצות הליגה הארצית ליטול חלק במשחקי גביע האיגוד, כדי להעלות את הרמה ולהגביר את העניין. לא בטוח שכולן מרוצות, אבל זה בהכרח היה צעד מתבקש שמכבד את המעמד ואת המפעל. על הדרך הוא גם מבטיח לנו פוטנציאל לסינדרלות כמעט עד סוף הדרך, או במילים אחרות - לחסוך מאיתנו את כאבי הראש של מציאת כותרת. וזה כבר בכלל מעולה.