מסופסל: תובנות קורונה

עונת הקורונה עדיין בעיצומה, אבל כש-שלוש קבוצות כבר מיהרו לים עוד לפני שיסגר, אחת נוספת לקחה פסק זמן, והפיינל פור כבר נראה באופק - זה הזמן לעבד כמה מהתובנות שעלו לנו בשבועות האחרונים. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אלירן כהן

 

אם יש משהו שאי אפשר לקחת מההחלטה - השנויה במחלוקת על גבול הבלתי מתקבלת על הדעת - להחזיר את ליגת העל לפעילות, זה את התוצאה הסופית. הליגה אמנם עוד משוחקת, נכון. הפלייאוף התחתון בוטל מחוסר עניין לציבור, נכון. שחקנים ישבו למעלה מחודש בבידוד כפוי (או שילמו כמה עשרות אלפי שקלים במקום זה), נכון. קבוצות שברו את הראש איך לגייס כסף בשביל לסגור את העונה (וחלקן אולי דווקא הצליחו לחסוך קצת מכל הסיפור), נכון. אבל בסוף קיבלנו יופי של פינאלה לעונה הסדרה. משחקים צמודים, אקשן סוחף, מאבקי מיקום ממש עד הרגע האחרון, וגם כמה תובנות.

- בסיבוב של שבועיים וחצי, פרץ של אנרגיות וכדורסל פשוט שווה יותר נקודות מאימונים מפרכים וכדורסל מסובך. בגלבוע הבינו את זה. גם בבאר שבע. הראשונה דרסה את הבית התחתון עם מאזן מדהים של 7/7. השניה הפכה את מועמדותה לירידת ליגה לפספוס על אי העפלה לפלייאוף. נס ציונה והפועל ת"א, שפתחו את השליש האחרון של העונה הזו עם אנרגיות בשמיים והחתמות מבטיחות אמנם הצליחו להבטיח את מקומן בפלייאוף - אבל הזיעו כל הדרך לשם. אף אחד לא יבוא להסיק מסקנות מחודש צפוף של כדורסל ומבניית סגלים לחוצה ולא אידיאלית - אבל לפעמים כדורסל יכול להיות מוצלח יותר כשלא מנסים לעשות אותו כזה בכוח.

- "אין מספיק ישראלים טובים לליגת העל", נשמעה הטענה שוב ושוב ושוב לאורך השנים, אבל בחודש האחרון היא זכתה למכה קלה בכנף, פשוט כי לא הייתה כמעט קבוצה אחת בליגה שלא הוציאה יותר מהסגל הישראלי שלה בעונת הקורונה הכפויה. יפתח זיו הציג את היכולת הטובה בקריירה שלו, שורה של שחקנים - בהם תומר גינת, אדם אריאל, ים מדר, רועי הובר נתנאל ארצי ומייקל בריסקר - העמידו שיאי קריירה מרשימים, וגם שחקנים משלימים לכאורה כמו זיו בן-צבי ובן אייזנהרט הציגו יותר מפעם אחת יכולת נאה. יבואו ויטענו הטוענים שהליגה נחלשה, שבפגרת הקורונה הגיעו ארצה זרים טובים פחות מאלה שפתחו את העונה. כל הטענות הללו יפות ונכונות, אבל הן לא סותרות את העובדה שהחבר'ה הישראלים ניצלו את הצ'אנס שהם קיבלו. ושהם ראויים לפחות לאחד נוסף.

 

- ברצף של שישה-שבעה משחקים בשבועיים - אפשר לבוא מוכן עם תכנית משחקים סדורה: איזה משחק רוצים לנצח, איזה משחק צריכים לנצח, ואיזה משחק חייבים לנצח. מכבי ת"א זרמה במשחקים נגד מכבי ראשון לציון וזה עלה לה בהפסד, אבל להפועל ירושלים היא לא תפסיד. נהריה ואילת הפסידו במשחקים הכי חשובים שלהם על המקום בפלייאוף - נגד ב"ש - ומצאו את עצמם בחוץ (ועם משחק חסר שלא יושלם לעולם). כולם דיברו על היכולת הנחותה שהציגה הפועל חולון - שהרוויחה את יתרון הביתיות בפלייאוף בעיקר כי היה לה מזל - וכבר הכתירו את גלבוע / גליל כקבוצה הראשונה בפיינל-פור, אבל בסדרת פלייאוף של הטוב מ- 3 גם קבוצה שמחזיקה ברצף של שבעה הפסדים יכולה להפתיע קבוצה שהחזיקה בדיוק ברצף ההפוך.

- כשמכבי אשדוד יכלה - היא לא רצתה. הדולפינים הלכו מראש על עונה פיננסית, פתחו את העונה עם שלושה זרים כדי לחסוך קצת כסף ולזכות במענק המנהלת, ומשהבינו שכל הסיפור הזה עלול לעלות להם בירידה- ויתרו על תוספת המענק ועברו לשחק עם ארבעה זרים. ואז הגיעה הקורונה. באשדוד, די בצדק מבחינתם, היו שמחים לוותר על החלק האחרון של העונה ולהבטיח עונה נוספת בליגת העל דרך השולחן הירוק, אבל למזלה של הליגה - ואפילו למזלה של אשדוד עצמה - זה לא קרה. כשהיא חזרה מפגרת הקורונה, נראה היה שאשדוד מאוד רצתה - היא הציגה כדורסל יפה ומחויב, כפתה משחקים צמודים, ובאמת שהייתה יריבה ראויה, אבל הבור שחפרה לעצמה היה גדול למידותיה. היא כבר לא הייתה יכולה.

- ובכל זאת, ברגע האמת אשדוד הציגה את ההפך הגמור מהנרטיב שהגדיר אותה לאורך שלבים ארוכים של העונה. היא הייתה ספורטיבית. היא נלחמה בכל משחק ועשתה כל שיכלה כדי לשמור על הסיכוי הקלוש שעוד היה לה כדי להשאר בליגה. גם כשהוא אבד - השחקנים של עמית תמיר הפגינו מחויבות ונתנו מאה אחוז מעצמם כדי לסיים את העונה הזו בצורה הכי מכובדת שאפשר. ובמשימה הזו הם עמדו בהצלחה. אשדוד תשחק בעונה הבאה בליגה הלאומית, ותנסה לחזור בסיומה לליגת העל, ואם יש החלטה אחת שבהנהלת המועדון צריכים לקבל כבר עכשיו - היא להשאיר את תמיר על הקווים לעונה נוספת. את סיפור העליה הראשונה של אשדוד לליגת העל רובנו כנראה זוכרים. לא הייתה שם צלחת ולא היו שם חגיגות. היו שם קבוצות שויתרו על מקומן וקבוצה אחת שקפצה על ההזדמנות. אבל הנה סוד שאנחנו יכולים לגלות - אפשר לעלות ליגה גם לא "בחאווה", ובאשדוד אולי ישמחו לדעת שיש דרך אחרת להגיע לליגה הראשונה. דרך שמחה יותר, מהנה יותר, ומלאה באנרגיות טובות שיאפילו על העונה האחרונה ויפזרו הרבה אור על העונות בליגה הבכירה שעוד יהיו.