"מקווה להיות קלעי גדול ביורוליג"

השיחות עם באסקוניה ואולימפיאקוס שלא הבשילו ("לא רציתי לחכות יותר מדי"), תהליך האזרוח ("לא אוותר על האזרחות היוונית שלי בשביל דרכון ישראלי") והמטרות ("מוקדם לדבר על הפלייאוף, צריכים לנצח משחקים"). טיילר דורסי מוכן לעונה הקרובה עם מכבי ת"א ומודיע: "בין אם אשחק 5 או 30 דקות - אקח את ההזדמנות ואנסה לעזור לקבוצה לנצח בכל דרך" (צילום: מכבי ת"א)


| רוני כהן

 

הקיץ האחרון היה לא פשוט עבור טיילר דורסי. לראשונה בקריירה חווה הגארד האמריקאי את שוק השחקנים החופשיים ב-NBA, לאחר שחוזה הרוקי שלו תם וקבוצתו, ממפיס גריזליס, ויתרה על המשך העסקתו. "הפרי אייג'נסי משוגע, זה מאוד מלחיץ", הוא מספר בכנות בראיון לרגל פתיחת העונה, "זו היתה הפעם הראשונה שעברתי את זה, והבנתי כמה זה מלחיץ לנסות להבין איפה תשחק בעונה הבאה. זה היה מלחיץ, אבל הסתיים נהדר עבורי", הוא מוסיף ומגולל את הגעתו למכבי תל אביב, במדיה יפתח את עונת המשחקים הקרובה, "אני מרגיש שקיבלתי החלטה טובה לחתום במכבי, ההצעה שלהם הגיעה משום מקום. חיכיתי להצעות מקבוצות NBA והרגשתי שהדלתות שם נסגרות, כך שהתחלתי לבדוק אפשרויות באירופה. ההזדמנות הזאת (מכבי) הגיעה וקפצתי עליה. השיחות נהיו רציניות והם הציעו לי חוזה. זה קרה תוך שלושה ימים, המשא ומתן היה מהיר".

 

הם לא פנו אליך בשלב מוקדם יותר בקיץ?

"אני לא חושב. חיפשתי בהתחלה חוזה מקבוצת NBA, כך שאני לא יודע אם קבוצות מאירופה חשבו שאגיע לאירופה. זה לא משהו שאמרתי, אבל אני מניח שזה משהו שהן הניחו. ההצעה ממכבי הגיעה מאוחר יותר בקיץ, וקיבלתי את ההחלטה לבוא לכאן".

 

אלא שמכבי תל אביב לא היתה הקבוצה האירופית הראשונה שחשקה בשירותיו של הגארד הנפיץ. באסקוניה פנתה אליו עוד קודם לכן והיו גם גישושים מצד אולימפיאקוס, אלא שהתעכבות במשא ומתן בשל נושאים חיצוניים גרמו לדורסי לחפש אופציות אחרות. "דיברתי עם אולימפיאקוס אבל הם היו בשלב של פיצול הסגלים והיתה שם אי וודאות", הוא חושף, "לא רציתי לחכות יותר מדי כדי שלא אפספס הזדמנויות אחרות כמו זו (של מכבי). דיברתי עם קבוצות יורוליג נוספות, כמו באסקוניה, שהיו בסיטואציות משלהן, כמו התעכבות במשא ומתן עם שחקן אחר. לא רציתי לחכות יותר, רציתי לקבל החלטה ולא להיגרר עם זה עמוק לתוך הקיץ. לא חיכיתי יותר מדי, כך שאולי קבוצות נוספות היו נכנסות לתמונה בהמשך, אבל פניתי לשוק האירופי בשלב מאוחר בקיץ ולחלק מהקבוצות היו סגלים מלאים, כך שלא היו לי הרבה אפשרויות".

 

בשלב זה יאניס ספרופולוס, שניסה להביא את דורסי לאולימפיאקוס לפני שנתיים, הרים את הכפפה והורה לצהובים לפתוח איתו במשא ומתן מהיר, שנגמר בהצלחה תוך ימים ספורים. דורסי חתם על חוזה 1+1 כשהאופציה בקיץ הבא שייכת לשחקן, שיוכל לשלם ביי אאוט לקבוצה ולעזוב במידה ויקבל חוזה מקבוצת NBA. מעבר להערכה שיאניס רוכש כלפי דורסי, במכבי תל אביב הוסיפו למשוואה שהובילה להחתמתו גם את העובדה שהוא צפוי לקבל אזרחות ישראלית ולשחק כמקומי בשל שורשיו הישראליים. עם זאת, תהליך האזרוח של הגארד נתקל בקשיים, וייתכן כי הוא יידרש לוותר על אזרחותו היוונית עבורו - התניה שלא מקובלת עליו. "במידה ואצטרך לוותר על האזרחות היוונית שלי - לא אעשה זאת", הוא מבהיר, "אשמח לקבל דרכון ישראלי במידה ואמשיך להחזיק גם באזרחות היוונית שלי. אני לא רוצה לוותר עליה". 

 

זו הפעם הראשונה שאתה משחק בקבוצה אירופית, אך מנגד שיחקת כבר עם נבחרת יוון. זה משהו שעוזר לך להסתגל לכדורסל האירופי?

"כן, במהלך השנים שלי עם נבחרת יוון התרגלתי לסגנון ולחוקים. שיחקתי בשנתיים האחרונות ב-NBA עם חוקים מעט שונים, אבל מדובר בהתאמות קטנות. הייתי צריך להסתגל לזה במשחקי ההכנה הראשונים, אבל עכשיו אני מוכן לגמרי ומבין את סגנון המשחק".

 

ממה שראינו עד כה במשחקי ההכנה אתה מסתמן כקלעי נהדר. איך אתה מדרג את עצמך ביחס לאירופה?

"אני מרוצה מזה שאני קלעי טוב, אני עובד על זה הרבה. עבדתי המון על הקליעה שלי במהלך הקיץ כדי לשפר אותה. אני בהחלט רוצה לקלוע באחוזים גבוהים, אני זורק הרבה כשאני קולע באחוזים גבוהים. אביא את זה למגרש בכל ערב. אני מקווה להיות קלעי גדול ביורוליג. אני לא יכול להגיד שאהיה הטוב ביותר, אבל אנסה להיות הטוב ביותר".

 

היית אחד השחקנים היעילים במשחקי ההכנה בחו"ל, אבל מצד שני לא קיבלת הרבה דקות והתחלת את המשחקים על הספסל. הרגשת שאתה לא מקבל מספיק קרדיט?

"לא, אלה משחקי ההכנה והמאמן מנסה הרבה הרכבים ובודק כל מיני דברים. העיקר הוא למצוא את הקצב הנכון. בין אם אני פותח על הספסל או בחמישיה - אהיה מוכן כל ערב. אתרום ברגע שאעלה על המגרש, ואם אפתח בחמישיה אתחיל "חם" ואנסה להיכנס לאנרגיות של תחילת המשחק. בכל מקרה אנסה להוציא את המיטב מההזדמנויות שאקבל. בין אם אשחק 5 דקות או 30 דקות - אקח את ההזדמנות ואנסה לעזור לקבוצה לנצח בכל דרך אפשרית".

 

מהן המטרות שלכם השנה? אתה אולי מודע לכך שמכבי ת"א לא העפילה לפלייאוף היורוליג בארבע השנים האחרונות.

"אין מטרות, רק לנצח. הכי פשוט שיש - אנחנו צריכים לנצח משחקים. לא נוכל להיות בשמונה הגדולות מבלי שננצח משחקים ונסתכל על כל משחק בפני עצמו. כל משחק חשוב, ולא נוכל לתת להפסד להשפיע עלינו במשחק הבא. אנחנו לא יכולים להציב לנו מטרות בשלב זה. הפלייאוף עוד רחוק כך שמוקדם לדבר עליו. אנחנו צריכים לנצח בתחילת העונה ובמהלכה. יהיו עליות, מורדות ופציעות, כך שאנחנו צריכים להתמקד קודם בתקופה הקרובה".