ניתוח סל פתוח

טור חדש מאת אריאל בנדר בו הוא מנתח בצורה מקצועית את הניצחון הדרמטי של נתניה על חבל מודיעין השבוע. על איך נתניה יכולה היתה לגמור את המשחק הזה הרבה קודם, היתרון של הגבוהים שלה, התלות בשלשות של הגארדים, חוסר התיאום ההגנתי ועוד. (צילום: עמוס זבולון)


| אריאל בנדר

 

אליצור נתניה הגיעה למשחק ביום שלישי האחרון כשהיא במומנטום טוב. היא מדורגת במקום השני בטבלה, יש לה קבוצה צעירה ומבטיחה עם צעירים טובים (אהרוני, מושקוביץ', פריצקי), אבל...

אבל אתמול ראיתי את המשחק ואני חושב שנתניה יכלו לנצח בפער דו-ספרתי ולא על הקשקש. היה להם מספיק כלים על-מנת להכריע את המשחק בתחילת הרבע הרביעי, אבל חוסר תיאום הגנתי מנע את זה. 16 איבודים היו לחבל מודיעין ונתניה לא ידעה לנצל את זה מספיק. חוסר הסגירה לריבאונד בהגנה הוביל לפער של 9 ריבאונדים בין הקבוצות, חבל מודיעין לקחה 29 ריבאונדים בהגנה מול 20 ריבאונדים בהגנה של אליצור נתניה.

 

מחצית ראשונה – הרבע הראשון נפתח מאוד הפכפך, עם הרבה חילופי יתרון. הבעיה של נתניה הייתה שהיא לא משתמשת מספיק בברייס וושינגטון, שחקן גבוה ופיזי, אל מול האזורית 2-3, ששמרה הפועל חבל מודיעין בחלק מהרבע. אהרוני קלע שלשה באותו הרבע, מושקוביץ, גואייה ופריצקי יכלו לקבל זריקות מחצי מרחק כי ברייס וושינגטון היה מושך אליו הרבה שומרים והיה מסיים בסל, ואם לא אז היה מקבל עבירה כי קשה מאוד לעצור אותו בכניסה לטבעת. הרבע הראשון נגמר 25:23 להפועל חבל מודיעין.

הרבע השני היה מאופיין בלקיחת הרבה זריקות שלא לצורך מבחוץ שהובילו למתפרצות קלות מן העבר השני. הבעיה הייתה שלא היה משחק מסודר - לפעמים נגד אזורית נתניה לקחה שלשות כשכל האזור של הריבאונד בקו הקדמי סגור, ונגד אישית תקפה את הטבעת. לא היה משחק מסודר בהתקפה לכל אורך הרבע, היו 2-3 פוזישנים טובים של תנועה בלי כדור אבל לא יותר מזה. הרבע השני נגמר בתוצאה 23:22 לנתניה והקבוצות ירדו למחצית בתוצאה 47:46 לאליצור נתניה.

יחד עם זאת, גם כשהפועל חבל מודיעין שמרה אישית היה צריך לשחק פשוט .Open Post Offense

לדעתי היה עדיף לבצע את השיטה ההתקפית הזו באופן בסיסי כך: היה צריך להוריד את כולם לקו השלוש.

(1 – אהרוני, 2- פריצקי, 3- מושקוביץ, 4- גואייה, 5- וושינגטון)

בדרך הזו הרכז, במקרה זה אהרוני, היה צריך ללכת לעמדות 2 או 3 שיעשו כאילו הם חוסמים ויחתכו לטבעת; אם זה לא מצליח, ללכת לעמדה 4 או 5 וברגע שהם יחתכו כל ההגנה תיפתח, כל נתיבי המסירה לוושינגטון שיוכל לחתוך לטבעת או מושקוביץ שיכול לזרוק חצי מרחק היו נפתחות.

 

ההגנה הזו טובה במקרים הבאים:
*הקבוצה היריבה נמוכה ויש שחקנים גבוהים מן העבר השני.
*אין שומרים חזקים ב-Low Post.
*יש לקבוצה חודרים טובים וקלעים.
*השיטה הזו יכולה לגרום להאטת המשחק, גם במקרה של החטאה יותר קל לרדת להגנה כי כל השחקנים במקומות מסודרים על המגרש.

על כל הקריטריונים האלה המשחק אתמול התאים. נתניה הייתה עם שחקנים בעמדות הגבוהים שהם יותר גבוהים ויותר פיזיים מהיריבה, כך שלא היו לחבל מודיעין מי שיעצור את הגבוהים שלה ובפרט את ברייס וושינגטון ב-Low Post. בנוסף היה לנתניה חודרים טובים (אהרוני, מושקוביץ) וגם קלעים טובים (פריצקי, גואייה).

 

מחצית שנייה – במחצית השנייה נתניה נראתה טוב יותר מבחינה התקפית, המשחק זרם בצורה טובה יותר אבל הגבוהים לא סיימו את הנקודות בטבעת. חוסר התיאום ההגנתי המשיך, חיתוכים וסלים קלים מתחת לסל המשיכו להגיע בצד השני, אבל כמה שלשות של מושקוביץ ואהרוני החזיקו את נתניה באותו רבע. זו הבעיה - שאין משחק מסודר בהתקפה ובסופו של דבר שלשות של הגארדים מצילים את המשחק. הרבע נגמר בתוצאה 26:26 והרבע האחרון נפתח ביתרון נקודה, 73:72 להפועל חבל מודיעין.

ברבע הרביעי נתניה הייתה יותר אגרסיבית אבל השתמשה בחילופים אוטומטיים בהגנה, התקשתה מול לייס דאן וגיא דותן שהיו זריזים ונכנסו לטבעת ולכן הייתי משתמש בשיטת 1-3-1 בהגנה.

במקרה הזה עמדות 2 ו-3 יעמדו בין העונשין ל-3, עמדה 5 יעמוד בעונשין ועמדה 1 יעמוד באמצע בשלוש, עמדה 4 יעמוד בצבע. ככה נסגרים כל החדירות, כל הזריקות הקלות לחצי מרחק שעלולות לבוא עקב החורים בהגנה מהחדירות הקלות ועמדה 5 נמצא קרוב בצבע לעזור מהר כשעמדות 1, 2 ו-3 תמיד באזור מחוץ לקשת. ההגנה הזו הייתה יכולה להיות יעילה אתמול ברבע הרביעי על-מנת למנוע את החיתוכים והחדירות הקלות לטבעת.

המשחק המשיך להיות צמוד ברבע הרביעי. התוצאה הייתה 93:91, גיא דותן מסר לאריאל נבון שקלע שלשה והעניק יתרון נקודה לחבל מודיעין, 94:93, 19.8 שניות לסיום. נתניה לקחה טיימאוט, והמהלך האחרון הייתה חדירה מהירה של מושקוביץ שמשך אליו הרבה שחקנים. הוא מסר לברייס וושינגטון שהניח 2 נקודות חשובות, 7.1 שניות נותרו על השעון, חבל מודיעין לא הצליחה לקלוע ונתניה ניצחה במשחק צמוד מאוד. הרבע הרביעי נגמר בתוצאה 23:21 לאליצור נתניה והמשחק נגמר בתוצאה 95:94 לאליצור נתניה.

לסיכום: נתניה הייתה עם מספיק כלים להתמודד עם הבעיות ההגנתיות וההתקפיות שלה, המשחק הזה היה יכול להיגמר בין 8-10 נקודות יתרון לפחות ועם לא יותר מ-75 נקודות ספיגה עבורה. אני מקווה שבמשחק הבא תהיה התקפה מסודרת יותר, תיאום הגנתי טוב, שלא יהיו חיתוכים וזריקות פנויות באזור העונשין ומהשלוש. ובצד ההתקפי שלא ייזרקו שלשות על שמירה באזורית כשברור שיהיה ריבאונד והקבוצה בצד השני, תסיים בנקודות קלות.