"נמשיך לעבוד קשה ונתפלל לטוב"

כך מסכמת עדן רוטברג את המצב הנוכחי בעקבות ההחלטה אמש על דחיית ליגת העל לנשים. ההחלטה התקבלה ברחבי הליגה בתחושות מעורבות. אמנם לאור המצב הנוכחי וחוסר הוודאות במדינה נראה שהיא הכרחית ואין ברירה, מצד שני, דחיית המשחקים עלולה לפגוע בנבחרת ובשחקניות שכבר החלו להתכונן לעונה. "יש תחושה שאם ההחלטות היו מקצועיות, היה כבר מתווה".


| לילך וייס

 

אמש הודיעה מנהלת ליגת העל לנשים על דחיית פתיחת העונה בחודש, ל-30.11, וקיום של טורניר פתיחת עונה בשבועיים שלפני כן. על פניו ההחלטה נראית כהגיונית ומתבקשת לאור המצב בארץ וחוסר הוודאות, אבל לא כולם שמחים על ההחלטה ויש שיאמרו שהיא אפילו יוצרת עוד חוסר וודאות לגבי המשך העונה.

עדן רוטברג, חברת הנהלה ארגון השחקניות והשחקנים, לא הופתעה מההחלטה שהתקבלה, אבל לא לגמרי אהבה את הדרך שבה נעשו הדברים: "השחקניות קיבלו את הבשורה כך שידעו שזה מה שהולך לקרות. חצי מקבוצות הליגה בכלל לא התחילו אימונים ואנחנו כחודש לפתיחת הליגה ועדיין לא הגיעה עדיין זרה אחת לארץ, כך שהיה ברור שהליגה תידחה.  יש לנו תחושה שהסגר השני הזה בא טוב לליגה, כתירוץ ללמה לדחות, אבל היא הייתה נדחית בכל מקרה".

רוטברג הוסיפה ותהתה על הדרך שבה התקבלה ההחלטה, אמש "אין גורם מקצועי שם (במנהלת הליגה, ל.ו.) שמקבל את ההחלטות, מבחינה בריאותית ואין נציג ממשרד הבריאות, או ממשרד הספורט. זו החלטה כמו כל ההחלטות שהייתה נוחה לכל הקבוצות באותו רגע. ארגון השחקנים והשחקניות לא היה חלק מקבלת ההחלטה הזו. ברור שאנחנו כשחקניות מקבלות את זה רע, כי יש פה כאלה שנכנסו כבר לשטף של אימונים, ולכושר מסוים, עשו את כל ההכנה שלהן לתאריך מסוים, ועכשיו הכל נקטע.

יש תחושה שאנחנו כשחקניות ממש לא המרכז, כאילו לא בזכותנו קיימת בכלל ליגה. אם ההחלטות היו מקצועיות ובריאותיות, היה כבר מתווה. מתווה של מתי קבוצות חייבות להתחיל להתאמן ולספק אולם ואימונים לשחקניות, מתווה של הטורניר קדם עונה הזה שהיה בהודעה של המנהלת. כרגע אין כלום, וזה רק מעיד על הרצינות.. אנחנו עומדות כרגע באוויר, אנחנו לא חלק מקבלת ההחלטות."

אבל רוטברג לא מאבדת תקווה ומצהירה שהשחקניות, כארגון מאוחד, יידע לעשות את שלו לקראת העונה הקרובה (מתי שזו תיפתח), "אנחנו כשחקניות מקצועניות נדע לעשות את ההכנה כמו שצריך, ואת ההפרדה בין מה שאנחנו מרגישות והיחס אלינו, לבין ההכנה שלנו לעונה ולמה שפועל נעשה על המגרש אבל שעדיין התחושות קשות ושזה משהו שצריך להישמע."

 

"יש תחושה שאנחנו כשחקניות ממש לא המרכז, כאילו לא בזכותנו קיימת בכלל ליגה. אם ההחלטות היו מקצועיות ובריאותיות, היה כבר מתווה. מתווה של מתי קבוצות חייבות להתחיל להתאמן ולספק אולם ואימונים לשחקניות, מתווה של הטורניר קדם עונה... וזה רק מעיד על הרצינות. יש לנו תחושה שהסגר השני הזה בא טוב לליגה, כתירוץ ללמה לדחות והיא הייתה נדחית בכל מקרה"
(עדן רוטברג, הנהלת ארגון השחקנים והשחקניות)

 

כמו רוטברג, גם מאמנת אליצור רמלה, שירה העליון, מבינה שההחלטה הכרחית אבל במקביל, טוענת שהיעדר תכנון ברור להמשך העונה הוא נקודת כשל שמקשה על היערכות הקבוצות. כזכור, לרמלה גם ממתין קמפיין אירופי שלמועדי הליגה בוודאי תהיה השפעה עליו. "בריאות הכלל והשחקניות היא מעל הכל", פותחת העליון ומוסיפה "אני חושבת שבמקביל לדחיית העונה הכי חשוב לתכנן את קיומה של הליגה גם במציאות החדשה. לצערי הקורונה לא תחלוף בנובמבר ולכן אני רואה חשיבות במציאת פיתרון שיאפשר לקבוצות ולשחקניות שמחכות כבר ממרץ שעבר לחזור למגרשים. בכל מקרה אסור לקצר את אורכה של הליגה שקצרה ממילא."

עומרי צירלין, מאמנה של מכבי חיפה, חושב ששההחלטות על דחיית הליגה וקיום טורניר הכנה מקדים, מבורכות. "טורניר פתיחת ליגה יכול להוסיף עניין ולהביא למשחקי הכנה איכותיים, קבוצות ירצו להגיע מוכנות ויתחילו להתאמן מוקדם מבדרך כלל. הזדמנות לקבוצות נוספות לאיים על איזה שהוא תואר. לגבי פתיחת הליגה, ההחלטה הנכונה התקבלה, יש המון אי ודאות כרגע לגבי הסגר ומשך הזמן שהוא יהיה. מכיוון שהליגה בשנה רגילה מסתיימת במרץ עבור חלק מהקבוצות, לא יגרם נזק אם תהיה דחייה של חודש בפתיחת המשחקים."

 

"אחרי כ-8 חודשים ללא פעילות תחרותית, השחקניות רחוקות ממיצוי אופטימלי של הפוטנציאל שלהן"

המועד שנקבע לפתיחת הליגה (30.11) הוא לא מקרי ולוקח בחשבון גם את חלון משחקי נבחרת ישראל במוקדמות אליפות אירופה 2021. עפ"י תוכנית המשחקים לנבחרת ממתינים עוד 2 חלונות בטורניר המוקדמות בנובמבר ופברואר. בעולם ללא קורונה הנבחרת היתה צפויה לצאת לשני משחקי חוץ במונטנגרו (12.11) ושבדיה (15.11), אך השבוע הודיעה פיב"א שהוחלט לקיים את המשחקים הקרובים במסגרת "בועה", מקום אחד שייארח את משחקי החלון. המקום שייארח את המשחקים ייקבע ב-8 באוקטובר.

כתוצאה מדחיית תחילת העונה יגיעו שחקניות הנבחרת למשחקים המכריעים מבלי לקיים ולו משחקי רשמי אחד מאז מרץ. הפעילות התחרותית האחרונה שלהן היתה בחודשי הקיץ, אז קיימומ משחקי אימון פנימיים במסגרת אימוני הנבחרות בקיץ.

אלי רבי, מאמן נבחרת הנשים, נשאל על החשש מפני המשחקים הקרובים, כשהשחקניות יגיעו אליהן אחרי הפגרה הארוכה: "זה לא עניין של חשש, זה מצב נתון. אחרי כ-8 חודשים ללא פעילות תחרותית, השחקניות רחוקות ממיצוי אופטימלי של הפוטנציאל שלהן. אבל זה המצב והוא ניכפה עלינו כתוצאה מהמציאות המורכבת שאנו חיים בה כיום".

עדן רוטברג, שהיא גם שחקנית הנבחרת, הוסיפה בעניין זה: "אנחנו מאוד רוצות להתחיל להתאמן ולהניע מנועים לקראת נובמבר. לצערנו, איך שהכל מתנהל זה לא יקרה בזמן הקרוב, גם בשל הסיטואציה במדינה עם הקורונה וכו' וגם בשל כל הדברים שציינתי קודם. אני מניחה שבסוף, כמו כל קמפיין, נתחיל להתאמן שבוע וקצת לפני וזהו בגדול.

מה דעתך על אפשרות של הכנה במסגרת מחנה בחו"ל?
"מחנה אימונים בחו"ל זה בגדר חלום כרגע , צריך להיות ריאליים גם למצב ולהבין שזה לא אפשרי כרגע. אנחנו נדע לנצל ולהוציא את הטוב מכל מה שנעשה ושוב, כמו שאמרתי, נמשיך לעבוד קשה בכל התקופה הקרובה שתבוא עלינו ונתפלל לטוב. הכי חשוב שנהיה בריאים."