נשים: ערב של מהפכים

הופקינס וברדפורד הובילו את אשדוד לחזור מפיגור 17 לניצחון גדול על רמלה, רמה"ש מחקה פיגור דו ספרתי בהפסקה וניצחה בהרצליה. ראשל"צ במשחקה הראשון העונה מתחה את רמת גן ואף הובילה במחצית לפני שנכנעה וחולון וחיפה פיגרו רבע אחד לפני שהשתלטו על המשחק והשיגו ניצחונות בכורה.


| safsal

מכבי "בן" בנות אשדוד 73 - אליצור רמלה 64

באשדוד עבדו חזק מאד בפגרת הנבחרת כדי להגיע למשחק הצמרת נגד רמלה מוכנות ולהפתיע את היריבה, ברמלה הגיעו בכושר טוב אחרי 6 משחקים רשמיים ושתי הקבוצות רצו לפתוח טוב את המשחק ולהשתלט עליו. בפועל, אשדוד לא הופיעה בפתיחה. בטח לא הגנתית. 8 מ-8 מדהים מהשדה. רמלה רצה טוב בפתיחה עם 5 נקודות של ירדן דנן ונקודות נוספות של טיפני מיטשל וברחה ליתרון דו ספרתי 11:0 והמשיכה עד 17:4, בתום 6 דקות ללא החטאה מהשדה(!). ירדן דנן פתחה נהדר ואת הרבע הראשון סיימה עם 9 נקודות אישיות. רמלה לא ריחמה על אשדוד שלא מצאה פתרון והאורחת עלתה ליתרון שיא 25:8, אחרי 8 דקות במשחק. אחרי נקודות של זליבנסקי צ'לסי הופקינס לקחה אחריות ועם 6 נקודות רצופות קיזזה מעט מההפרש עד 27:16 בסוף הרבע הראשון.

ברבע השני הופקינס וברדפורד הצליחו להניע את ההפרש לכיוון החד ספרתי, אך מיטשל ובויד שמרו על יתרון דו ספרתי לזכות קבוצתן ואף הצליחו לטפס מחדש לכיוון ה-14 נקודות הפרש. עדן רוטברג עוד שמרה את ההפרש 40:27, לפני שנופר שלום וצליל וטורי העבירו את המשחק להיות סביב 10 נקודות והפרש ואת תוצאת המחצית קבעה וטורי 44:36, אחרי מחצית בשליטה מוחלטת של רמלה, פיגור חד ספרתי עבור אשדוד היתה בשורה טובה.

למחצית השניה לא הופיעה רמלה ואשדוד השלימה קאמבק מופלא. רמלה, שקלעה 27 נקודות ברבע הראשון לבדו - קלעה 20 נקודות בכל המחצית השניה ואשדוד עלתה נחושה יותר ולא עשתה הנחות לאלופה. הופקינס וברדפורד המשיכה את הריצה שקיזזה את ההפרש למינוס 4 בלבד (44:40), רוטברג עצרה זמנית את הריצה ,דרו אדלמן ענתה ומכאן הפך המשחק להיות סביב 4-8 הפרש ואחרי שרמלה עלתה ליתרון 50:42 רמלה נעלמה. עד לסיומו של הרבע השלישי רצה אשדוד 9-2, עם הופקינס, ברדפורד וג'קסון, סוף הרבע השלישי הראה יתרון מינימאלי בלבד לאורחות 52:51.

הריצה המשיכה ברבע האחרון, נקודות של ברדפורד העלתה את אשדוד ליתרון ראשון, 9 דקות וחצי לסיום. עוד שלשה חשובה של נועה זליבנסקי גם נתנה אוויר לאשדוד ובסוף ריצת 14-2 אשדוד ביתרון 56:52. אמנם רוטברג הצליחה לייצר נקודות שסגרו את ההפרש לנקודה אבל זה היה זמני, שלשות של לוקס וזליבנסקי הוציאו את אשדוד לעוד בריחה אחת 8-0 (64:55, 7 דקות לסיום). משם אשדוד כבר לא איבדה את המשחק, הגיבה לכל מהלך ונסיון של רמלה לחזור ובשלשה נוספת של וטורי ההפרש כבר עלה לדו ספרתי (71:59) וניצחונה של אשדוד הובטח. רמלה סופגת הפסד ראשון בליגה אחרי 3 ניצחונות ואשדוד מצידה מראה שיפור מאז משחקה הראשון נגד חיפה כשמשיגה ניצחון גדול ומצהירה כוונות להמשך.

קלעו למכבי אשדוד: צ'לסי הופקינס 21 (11 רב', 7 אס'), קריסטל ברדפורד 19 (19 רב'), טיפאני ג'קסון 11 (6 רב'), נועה זליבנסקי 8, צליל וטורי 7, עדי לוקס 3, דרו אדלמן ונופר שלום 2 כ"א. כן שיחקה: אנט סנואו.

קלעו לאליצור רמלה: טיפאני מיטשל 23 (14 רב'), ירדן דנן 12 (6 רב'), בריטני בויד 11 (6 רב'), עדן רוטברג  וטיאנה קריבצ'ביץ (6 רב') כ"א, אלכס גיטצ'נקו 2. כן שיחקו: שירה בן דוד, ליאור גרזון.

 

בנות הרצליה 60 - א.ס. רמה"ש 63

שהד עבוד במשחק ענק הובילה קאמבק של רמה"ש שכבר הייתה בפיגור דו ספרתי, לניצחון דרמטי בסיום. פתיחת המשחק הייתה חלשה מאוד כששתי הקבוצות פשוט לא קולעות ולא פוגעות בכלום, ו-5 דקות מתחילת המשחק עמדה התוצאה על 2:4 בלבד לזכות הרצליה. ג'מריס דיוויס הסתבכה בבעיית עבירות כבר ברבע הראשון וירדה לספסל, קאדיג'ה קייב ושהד עבוד הכניסו קצת את רמה"ש לעניינים והפכו את התוצאה לזכות האורחות. פיונה פיצ'גרלד ורבקה גרדנר החליפו שלשות ובסוף הרבע הראשון 13:11 לרמה"ש.

הרבע השני גם לא התעלה לרמה יותר מדי גבוהה בדקות הראשונות, כשהרצליה למרות הגנה טובה וחטיפות לא מצליחה לנצל את המתפרצות שלה לנקודות. דווקא מהשלשות הקבוצות כן היו מדוייקות כשצמד של הזרות של הרצליה הביאו את המשחק לשיווין 16. בנקודה הזאת המארחת החלה להשתלט על המשחק, כשהיא מציגה הגנה טובה, משפרת את אחוזי הקליעה והפעם כן מנצלת את החטיפות שלה לנקודות קלות בצד השני. הדר חדד ובראון הוסיפו חדירות יפות לסל, והרצליה השלימה ריצת 2-19 מטורפת בדרך ליתרון 18:30 בהפסקה. רמה"ש עם 5 נקודות בלבד כל הרבע ו-9 איבודים כבר במחצית הראשונה.

רמה"ש עלתה הרבה יותר מרוכזת בהתקפה לרבע השלישי ובעיקר שהד עבוד שהציגה יכולות קליעה טובות שהורידו את ההפרש ל-29:36. הרצליה שוב התקשתה למצוא את הסל כשהיא מאבדת לא מעט (5 ברבע) ורק נקודות מהקו של גרדנר שמרו אותה ביתרון. פיצ'גרלד המשיכה את הורדת ההפרש עבור האדומות, ועם חטיפה של עבוד ו-2/2 מקו של קייב רמה"ש סיימו את הרבע השלישי כשהן במינוס נקודה בלבד – 39:40.

סל בצבע של בראון החזיר את הרצליה לפלוס 4 בתחילת הרבע האחרון, אבל המומנטום לגמרי היה של האורחות באדום שעם עוד שלשה של עבוד החזירו אליהן את היתרון. שלשה של מאי דיין החזירה את המשחק לשיוויון 50, אבל פיצ'גרלד החזירה מיד עם אחת משלה ועבוד עם חטיפה גדולה שהסתיימה בסל נתנה לרמה"ש יתרון 55:50, פחות מ-5 דקות לסיום. עבוד כבר אמרנו? עוד 5 אישיות שלה ואנחנו ב-60:52 רמה"ש פחות מדקה לסיום. הרצליה סירבה לוותר ועם חטיפה ושני סלים מהירים הורידה ל-60:56, ועם עוד חטיפה ענקית של גרדנר ואסיסט לדיין וזה רק 61:60. הרצליה עם עבירה מהירה שלחו את פיצ'גרלד לקו, הזריקה השניה הלכה החוצה אבל הריבאונד הלך להופר שסגרה את הסיפור. 

קלעו לבנות הרצליה: רבקה גרדנר 24 (9 רב'), אלכסיס בראון 13, מאי דיין 11, ג'מריס דיוויס (12 רב', 5 חט') והדר חדד 6 כ"א. כן שיחקו: ליעד אורבך, טיארה לוין, עדן כהן.

קלעו לל.כ.ן רמת השרון: שהד עבוד 24, פיונדה פיצגרלד 18, קאדיג'ה קייב 12 (10 רב'), ג'ורדן הופר 7 (14 רב'), מרים חנון 2. כן שיחקו: שרה האטיס, יעל אהרונוב (6 אס'), נועה שרביט.

 

מכבי עירוני רמת גן 78 - הפועל ראשון לציון 64

משחק מאד מוזר היה משחקה הראשון של הפועל ראשון לציון. בליגה שנמשכת חצי שנה ברוטו, ראשל"צ איתגרה את השיטה. בעיות הכלכליות שלקחו את הקבוצה לפירוק הובילו לכך שזרות הקבוצה הגיעו רק ביום שישי שעבר ובסך הכל התאמנה הקבוצה חמישה ימים לפני משחק הליגה הראשון. חודש וחצי אחרי שאימוני הקבוצות נפתחו באופן רשמי. אך למרות שהקבוצה החתימה 3 זרות הן עלו לשחק רק עם 2 אחרי ששיחרורה של נלסון לא הגיע בזמן מההתאחדות הספרדית. אווירת פתיחת עונה 3 חודשים לסוף הליגה הסדירה.  ברמת גן היו יכולים להנות מהסיטואציה אם לא היו סובלות מבעיות משלהן. הקבוצה שגם כך סובלת מסגל קצר ו-9 שחקניות ביום בהיר נאלצה להסתדר ללא שניז ג'ונסון ודניאל רבר הסובלות מפציעות. וכך, ביום שנכנסה למנהלת יושבת ראש חדשה, התקיים משחק ליגת על כשבכל אחת מהקבוצות רק 2 זרות ולרמת גן ספסל קצר במיוחד.

אם נשים את הבעיות בצד, לראשל"צ ניתנה הזדמנות מצוינת לפתוח את העונה עם ניצחון "בונוס" מול אחת הקבוצות החזקות בליגה. ההרכב הבעייתי וללא תרומה מהספסל, איפשרו לצעירות ראשל"צ לעשות את מה שהן יודעות הכי טוב, לרוץ ולזרוק שלשות. 10 שלשות קלעו שחקניות ראשל"צ ולפחות שלושה רבעים זה עבד להן מצוין. שלשות של דניאל קארש וגאיה סלס הקפיצו את האורחות ליתרון ראשון 6:1 אחרי שתי דקות במשחק טל וכהן החזירו את רמת גן למשחק כשיערה יצחקי הפכה את התוצאה 7:6, אבל קארש הגיבה מיד והמשחק הפך צמוד, כשרמת גן אמנם הוליכה בהפרשים קטנים (16:10 מנקודות של הייטאוור) אבל בראשל"צ חזרו פעם אחר פעם, כשגאיה סלס בשלשה נוספת הורידה את ההפרש לשלוש לפני ששלשה של יערה יצחקי סגרה את הרבע ביתרון 21:15 לרמת גן. 

הרבע השני היה שקול ברובו, חמש דקות ראשונות הקבוצות החליפו ביניהן נקודות, ציפל והולמס מול אלכס כהן ואליסון הייטאוור וההפרש נשמר סביב 6 נקודות . כניסתה של ניקול מיכאליץ שקלעה מיד 5 נקודות רצופות סגרה את ההפרש לנקודה. בולג'אק עוד שמרה על 4 נקודות יתרון, אבל הולמס, קוק ושלשה של עדן ציפל יצרו מהפל עם 7-0 ויתרון 36:33 וגילי אייזנר קבעה את תוצאת המחצית 38:33. למחצית השניה עלתה רמת גן אחרת. עם כל החסרונות בסגל הקצר למארחות היתה סנטרית זרה ואת אלכס כהן בעוד בראשל"צ לא נרשמה שחקנית הפנים ומיס מאצ' כזה חייבים לנצל. הכדורים הלכו לאדוט בולג'אק ויחד עם נקודות של כהן ולב , רמת גן עשתה 12-0 בארבע דקות עד יתרון 45:38. סלס ובולג'אק החליפו מהלכים של 'אנד1' הייטאוואר ויצחקי הרחיקו את קבוצתן עד יתרון 9, אבל אחרי 52:44 האורחות עוד עשו קאמבק אחרון ועם מיכאליץ והולמס רק 52:48 בחצי שעה של משחק. עוד שלשה של גילי אייזנר קבעה 54:51 לפני שהייטאוור ויצחקי בסל ועבירה הרחיקו את רמת גן עד 9 נקודות יתרון ומשם היתרון היה מוחלט. כהן ובולגאק הגדילו את ההפרש לדו ספרתי 72:60 הפרש שנשמר עד לסיום. משחק קשה בהרכב חסר מול חבורה צעירה ונחושה הסתיים בניצחון שלישי העונה של רמת גן ותחושות עם אופטימיות זהירה מהצד האורח לעתיד טוב יותר בהמשך העונה.

קלעו לעירוני רמת גן: אדוט בולגאק 30 (19 רב'), אלכס כהן 18 (7 רב'), יערה יצחקי 12 (7 אס'), אליסון הייטאוור 10, טל לב 8. כן שיחקו: רוני גולדין, מדיסון שה.

קלעו להפועל ראשון לציון: גאיה סלס 14 (3 שלשות), עדן ציפל 13, סידני קוק 10 (9 רב'), סקויה הולמס 9 (10 רב', 7 אס'), ניקול מיכאילץ 8, דניאל קארש (3 אס')  וגילי אייזנר (7 רב') 5 כ"א. כן שיחקו: ג'וי אוסיגוואי, מעיין זילברמן.

 

אליצור חולון 65 - מכבי רעננה 64

חולון סבלה מפתיחת עונה קשה. אחרי שלא הופיעו למשחק נגד רמלה, גם ברבע הראשון נגד רעננה הקבוצה הצהובה-סגולה עוד גימגמה ונראתה מבולבלת כשרעננה בהובלת קריסטין סימון עלתה ליתרון 12:5 אחרי 5 דקות. חולון המשיכה לא להיראות טוב בהתקפה והחטיאה המון, לא קיבלה תרומה התקפית בכלל מקריזמה פן, אבל כן הצליחה לצמצם את ההפרש עם נקודות של ג'סיקה ג'קסון ובסוף הרבע הראשון , איכשהו הצליחה לצאת עם שיוויון 16. הרבע השני כבר היה סיפור אחר - חולון הגיעה לליגה. במשחק הרבה יותר קצבי כשהקבוצות מחליפות סלים הצליחה קנישה בל להשתלט על המשחק ובדקות מצויינות העלתה את חולון  ליתרון 7, שהבטיח יתרון מקומי במחצית לפני שאופיר קסטן קבעה את תוצאה המחצית, כשצימצמה מההפרש ובהפסקה 31:36 חולון.
 
טיאנה מולדרו פתחה טוב ועזרה לרעננה להתקרב עוד לחולון, אבל אז בל שוב התחילה לקלוע בקצב גבוה ועם שתי שלשות רצופות העלתה את הפער לדו ספרתי – 36:48. שוב מולדרו הייתה זאת שהובילה את רעננה במיני קאמבק, ואחרי 3/4 משחק 45:54. המומנטום המשיך עם האורחת ברבע האחרון כשמולדרו יחד עם צמד שלשות של קסטן רז ואחת של מייגן סימונס קבעה מהפך – 59:58. שלשה של רומי לוי מנגד החזירה את היתרון לחולון, וליה פרוויס הגדילה. שלשה של קסטן עוד הורידה את ההפרש לנקודה, בל עם סל חשוב מאוד במאני טיים הגדילה ל-62:65. אחראי החטאה של רעננה בהתקפה הבאה קסטן חטפה כדור ומולדרו הורידה לפיגור נקודה, אבל לרעננה נגמר הזמן ובסיום 64:65 חולון.
 
קלעו לאליצור חולון: קנישה בל 22 (6 רב', 6 אס'), ג'סיקה ג'קסון 16 (6 רב'), רומי לוי 12, קריסמה פן 8 (16 רב'), ליה פרוויס 7. כן שיחקו: קורטני דאגלס, אמילי ספקטור.

קלעו למכבי רעננה: טיאנה מולדרו 19 (13 רב'), אופיר קסטן 17 (8 רב'), קריסטין סימון 11 (8 רב', 6 אס'), מייגן סימונס 8, ירדן גרזון 5, מורן ספיר 4. כן שיחקה: אילה רוט.

 

הפועל פ"ת בני 57 - מכבי חיפה 73

ניצחון ראשון לעולה החדשה מחיפה. מכבי חיפה נראתה במחזורים שקדמו לפגרה טוב. היא הקשתה על אשדוד והיתה קרובה להשיג ניצחון כבר במחזור הראשון, איתגרה את רמת גן וכעת פגשה יריבה ב"סדר הגודל שלה". ערב המשחק היתה התחושה שמדובר בהתמודדות בין שתי קבוצות שירצו להישאר בליגה וניצחון יכול לשפר את מעמדן להתרחק מהקו האדום, בתום המשחק מתברר כי נכון להיום מכבי חיפה נמצאת רחוק (אפילו מאד) מהפועל פ"ת, ובעוד פתח תקווה נראתה כחסרת אונים מול החבורה של עומרי צירלין, מכבי חיפה עדיין רחוקה ממימוש הפוטנציאל שגלום בסגל שלה נראתה כיריבה לפלייאוף העליון קרוב יותר לרביעייה המובילה מאשר ליריבה הנאבקת נגד הירידה.  לפני פתיחת המשחק נערך טקס לזכרו של יו"ר הפועל פ"ת בני סלע.

בערב של משחקים צמודים ודרמות פ"ת הצליחה לאתגר את חיפה רק ביתרון 12:9 אחרי חמש דקות של משחק. פ"ת אמנם היתה קרובה לחיפה ונשארה צמודה ואף הובילה 26:25 במהלך הרבע השני, אבל בחיפה שלטו בקצב, נראו טוב יותר וככל שחלפו הדקות בחיפה הגבירו את הקצב וברחו. למעשה המשחק בין הקבוצה שהיתה "הפתעה" בעונה הקודמת, לבין העולה החדשה היה המשחק הכי חד צדדי במחזור הנוכחי. ביום שאחרי פגרת הנבחרת אולי זה גם הזמן להרהר בזימונים ומינויים כשמהירוקות בחיפה אין כמעט שמות לובשות מדים לאומיים (למעט אבני סימיונוביץ') ואולי המשחק הניצחון הראשון יביא איתו את החשיבה המחודשת הנדרשת.

כאמור, הפתיחה היתה שקולה, אחרי 5:0 של קריסטי בלוק , שתי שלשות של אופיר לביא העלו את פ"ת ליתרון ראשון 8:7, יתרון שגדל בנקודות של ווילקינס וריד עד 12:9. סימיונוביץ וחג'ג' עם הארדן החזירו את חיפה ליתרון, המשחק נצמד, היתרון החליף ידיים סביב נקודה הפרש ואת הרבע חתמה דניאל חג'ג' ונתנה לחיפה את היתרון 17:16, אחרי שסירקיס עוד החזיקה את פ"ת ביתרון. המשחק הצמוד נמשך עד שפלוקר קלעה נקודות ראשונות ליתרון 26:25, משם בלוק, הילסמן ובעיקר שי אלון עם 8 נקודות ברבע השני (2 שלשות) הריצו את חיפה הרחק מהיריבה. 11-0 רצה חיפה ליתרון דו ספרתי 36:26, תמר אנגל ו-ווילסון החזיקו את פ"ת בקושי על הפרש חד ספרתי גבוה אבל הארדן עם אלון שמרו על יתרון דו ספרתי במחצית 42:32.

הרבע השלישי היה המשך ישיר של סיום הרבע השני. בלוק והילסמן עשו 6-0 מהיר והגדילו את יתרון האורחות ל-16 הפרש.אופיר לביא ניסתה במו ידיה להחזיק את פ"ת במשחק , עשתה הכל, כולל 8 נקודות ברבע, אבל ההפרש ירד "רק" ל-12, דניאל חג'ג' הגיבה במתפרצות מצוינות ויכולת אישית גבוהה, אלכס הארדן ניהלה את המשחק החיפאי היטב והגיעה לזריקות נוחות מול הגנה לא מתואמת של פ"ת ובסוף הרבע 60:44, בדרך להכרעה. בחיפה הורידו הילוך ברבע האחרון במקום להכריע את המשחק. אמנם הילסמן שלטה בצבע ולקחה ריב' התקפה ללא הפסקה, אך לא שמה את הכדור בטבעת, חיפה לקחו זריקות רעות ופתח תקווה לאט-לאט קיזזו את ההפרש עד 60:50. לפני שהמשחק בורח ואחרי נקודות של חג'ג' והילסמן היתה הארדן גדולה על המשחק וכמעט לבדה הריצה את חיפה עד 73:52 היתרון הגבוה במשחק דקה וחצי לסיום, לפני שפ"ת קיזזה רק במעט את ההפרש.

קלעו להפועל פתח תקווה: אופיר לביא ומוניק ריד (9 רב', 7 אס') 13 כ"א, שאנון פלוקר 12 (8 רב'), דומיניק ווילסון 9 (8 רב'), תמר אנגל 4, אריאלה רוזנטל 3, שלי סירקיס 2, טרה ברגר 1. כן שיחקה: ניצן עמר.

קלעו למכבי חיפה: אלכס הארדן 20 (7 רב'), קריסטי בלוק 19 (8 רב'), קיילה הילסמן 14 (14 רב'), דניאל חג'ג' 10 (7 אס'), שי אלון 8, אבני סמיונוביץ 2. כן שיחקו: מאי מלכין, ספיר תירוש, נטע רפאל.

טקס לזכרו של בני סלע (צילום: הפועל פ"ת)