נשים: מאני טיים סגול צהוב

סדרות חצי גמר הפלייאוף בליגת העל לנשים יצאו היום לדרך (שידורים ישירים בערוץ הספורט). האלופה המכהנת מאשדוד רוצה אליפות שישית ברציפות מול מכבי רמת חן שרוצה לחזור לגמר נגד היריבה שזכתה נגדן באליפות לפני שנתיים. אליצור רמלה מחזיקת הגביע מחפשת דאבל תפגוש את אליצור חולון שלא הייתה בגמר הליגה מאז סוף שנות ה-90.


| safsal

מכבי "בן" בנות אשדוד - מכבי רמת חן

בית עליון מושלם והפסד בודד ב-2019 הביאו את אשדוד למקום שבו היא רגילה להיות, בצמרת הטבלה. האלופה ב-5 השנים האחרונות אומנם קצת דשדשה בתחילת העונה, אבל כרגיל ידעה לעשות את ההתאמות הנכונות עם התקדמות העונה (מישהו אמר שי דורון?) וחזרה למקום שהיא מכירה היטב. אשדוד כבר ניצחה בשנים האחרונות כמה סדרות פלייאוף מול רמת חן, ותנסה לעשות זאת שוב גם השנה כדי לחזור לגמר 10 ברציפות, משהו שלא ראינו בארץ מאז שנות ה-90.

רמת חן רוצה לחזור לגמר הפלייאוף אחרי ההדחה בחצי הגמר בעונה שעברה. יחד עם ההפסד בגמר הגביע, רמת חן נמצאת בתקופה לא טובה עם כמה הפסדים שהורידו אותן עד למקום הרביעי טבלה. יחד עם זאת, רמת חן כבר הראתה שכשהיא רוצה היא קבוצה מצויינת שלא סופרת אף קבוצה אחרת, ולזכותה גם עומדים 3 ניצחונות העונה על היריבה שלה, כולל אחד בגביע.

4 פעמים נפגשו העונה רמת חן ואשדוד, כאמור רמת חן מחזיקה ב-3 ניצחונות. הקבוצות נפגשו כבר במחזור הראשון של הליגה, במשחק שהיה מההתחלה בשליטה של רמת חן. מאז רמת חן הספיקה להחליף זרות, ואשדוד הוסיפו כמה ישראליות לעבות את הסגל, ובגביע כבר ראינו מהשתיים מפגש צמוד הרבה יותר. המפגש בסיבוב השני גם היה חד צדדי עם משחק מצויין של נעמה שפיר שהובילה את רמת חן לניצחון, ולפני שבוע השתיים נפגשו במחזור הנעילה של הבית העליון שנגמר בניצחון אשדודי עם הטריפל לדאבל המי זוכר כמה של הופקינס.

 

הסיבה האמיתית להצלחה של אשדוד: שי דורון. למישהו עוד יש ספק שדורון היא רמה אחרת גם כשמגיעה לחצי עונה, וגם כשגדלה בעוד שנה? דורון השנה הגיעה לקבוצה חבולה, רחוקה מאוד מהצמרת וחיברה את הקבוצה כל הדרך למקום הראשון בליגה. יש משהו מדהים ומיוחד בעונה הזו של דורון באשדוד. מאז חזרה לארץ והצטרפה לאשדוד לפני 4 עונות , היו עונות בהן קלעה יותר , ואולי כאלה שמסרה בהן יותר, אבל זו העונה שמסיימת עם המדד הגבוה ביותר שלה (13.7). דורון לא חושבת מספרים, היא תרמה ותורמת בכל אספקט על המגרש, לוקחת את הזריקות הנכונות ולא כופה. ולהיות הקלעית הישראלית המובילה בליגה עם ממוצע של 51% מהשדה, כשההגנה יודעת מי את, זו חוכמה גדולה שאין לאחרות.

סיבה נוספת להצלחה, הגעתה של אדוט בולג'אק. איך שחקנית העונה שעברה שהגיעה לרמת חן רלוונטית? משחק הבכורה שלה היה נגד אשדוד, המשחק הסתיים בהפרש דו ספרתי לסגולות. אדאמס ראתה את שחקנית הפנים "הטובה בליגה" חוזרת, והכריזה "צ'אלנג' אקספטד". 3 מחזורים של חימום מנועים ומשם לא ירדה מ-20 נקודות למשחק, כולל משחק של 39 נקודות נגד רמלה. הטירוף הוביל את אדאמס ל-23.1 נק' בממוצע ולמקום הראשון בליגה בנקודות. אז מי השחקנית הטובה בליגה? אדאמס תרצה להוכיח את זה כשתחזור למעמד הגמר על חשבונה של בולג'אק.

המפתח מול רמת חן: צ'לסי הופקינס. אדאמס זה ברור והמוטיבציה שלה להצליח ברורה עוד יותר (מול בולג'אק ומול האקסית איתה היתה קרובה במיוחד לאליפות, תרצה הפעם להמשיך לגמר ולא להסתפק שוב ב-כמעט). אבל הופקינס היא המדד, היא עם הטריפל-דאבל במשחק הניצחון של אשדוד על רמת חן, היא עם 18 נקודות במשחק הצמוד בגביע, היא עם הנסיון ועם ההיכרות העמוקה לשיטת המשחק של גלעד כץ, היא מכירה את אדאמס מרמת חן ואת שי דורון מהעונה שעברה. היא תחבר את הכל, תדע איך לעצור את האקסית ואם אשדוד רוצה גמר, היא צריכה הופקינס.

הסיבה האמיתית להצלחה ברמת חן: נעמה שפיר. כשנעמה שפיר הצטרפה לרמת חן, זה לא שהימרו על שחקנית אלמונית. מי שהובילה את רמלה ואשדוד להישגים ותארים לא צריכה שנציג אותה, ועדיין, למרות, ואחרי הכל, זו העונה אולי הטובה ביותר של שפיר מבחינה אישית. עם 9.3 נקודות בממוצע למשחק , זה שיא אישי מאז חזרה לשחק בישראל, 5 אס' למשחק, גם כן שיא אישי שלה (ומדרג אותה במקום החמישי בליגה) אז ברור מכך שמדד היעילות 13.7 הוא בטוב ביותר שלה ובטופ 3 של הישראליות בליגה. שפיר מובילה את קבוצתה באסיסטים, באחוזים מהקו ומחוץ לקשת, הסיבוב השני שלה אצל הסגולות מתברר כנפלא.

המפתח מול אשדוד: על נעמה שפיר דיברנו, אז נעבור לאלכס הארדן. הזרה היחידה שנשארה מתחילת העונה ומוכיחה את עצמה. לא השם הכי גדול או הרזומה הכי מפואר, אבל היא ונעמה שפיר מובילות את רמת חן בנקודות ובמדד במשחקי הניצחון של רמת חן נגד אשדוד (במחזור ה-1 וה-11). טיירה רופין פראט היתה מצוינת בגביע, גם טובה במשחק האחרון של העונה, אבל גם במשחק האחרון הארדן סיימה עם 17 נק' ו-20 מדד. רק שפיר סיימה עם ממוצע נמוך של 5 נק' בלבד...התוצאה הפסד. למישהו יש ספק שהן המפתחות?

מפתח נוסף היא שירה העליון, שמצליחה להקשות ולסבך את אשדוד בכל פעם שהיא פוגשת אותה. היא האחרונה שהגיעה לחמישה משחקים נגד קבוצת הפאר של אשדוד והיתה קרובה מאד לאליפות. העונה כבר הדיחה אותה מהגביע, האם תדע להפתיע את היריבה ולהמשיך לגמר?

 

 

אליצור חולון - אליצור רמלה

מחזיקת הגביע הטריה מתחילה את המסע לקראת תואר נוסף שיסיים עונה מושלמת מבחינתה. אחרי ששלטה ביד רמה במשך כמעט כל העונה והובילה את הטבלה כל הסיבוב השני, הגיעה נפילה במחזורים האחרונים של הבית העליון שהורידו אותה עד למקום השלישי. אבל למרות התקופה היחסית לא טובה, עכשיו יש תואר על הפרק, וכשיש תואר, ברמלה שמים הכל בצד, ואתם יכולים להיות בטוחים שגם האוהדים כבר בשיא לקראת המשחק.

בצד השני מחכה אליצור חולון, שמחפשת גמר פלייאוף ראשון מאז סוף שנות ה-90. חולון פתחה מצויין את העונה עם סדרת ניצחונות, אבל בהמשך איבדה קצת גובה. בניגוד לרמלה שמגיעה למפגש אחרי 3 הפסדים, חולון מגיעה בכושר מצויין עם הפסד בודד ב-8 המשחקים האחרונים ובית עליון כמעט מושלם של 4 ניצחונות, כולל אחד כזה על רמלה. חולון סיימה את העונה במקום השני עם 16 ניצחונות ו-7 הפסדים, בדיוק כמו רמלה שסיימה שלישית.

3 פעמים נפגשו העונה רמלה וחולון, פעמיים הייתה ידה של חולון על העליונה. בתחילת העונה רמלה ספגה 83 נקודות אצלה בבית בדרך להפסד, אבל מאז ההגנה שלה השתפרה מאוד והיום היא קבוצת ההגנה השניה בטיבה (אחרי רמת חן) כשהיא סופגת פחות מ-70 נקודות למשחק. סיבוב אחד לאחר מכן חולון הגיעה עם חילופי זרות באמתחתה והציג לראשונה את אלכס בנטלי, שלא עזרה לה למנוע את ההפסד. בנטלי מאז לא ממש מצליחה לשמור על יציבות בטור הנקודות, אבל כן נחשבת לאחת המוסרות הכי טובות בארץ עם 6 אסיסטים למשחק (6.6 בבית העליון). ואם כבר בנטלי, אז במפגש האחרון שלה מול רמלה היא שיחקה מצויין עם אחוזים טובים בדרך ל-22 נקודות. רמלה שנחשבת לקבוצת מאני טיים טובה קלעה רק 4 נקודות ברבע האחרון, בהפסד שהחל עבורה את שרשרת ההפסדים שהורידה אותה בסופו של דבר למקום השלישי בטבלה.

 

הסיבה האמיתית להצלחה ברמלה: דניאל רבר. השחקנית שהתרגלה לקבל סביב 15 דקות למשחק בליגת העל , היתה תמיד אנדרייטד, עד שהגיעה לרמלה ולאלי רבי, הראשון שבאמת האמין בפוטנציאל שיש בה (באופן לא מקרי הוא גם זה שהיה אחראי על הגיוס של המחזור הראשון באקדמיה כשאיתרו את רבר). ברמלה רבר עושה עונה נהדרת כשפתחה ב- בחמישייה, משחקת קרוב ל-25 דקות בממוצע ומעמידה את המספרים הטובים בקריירה. מדד יעילות של 11.7 (6.6 נק', 2.3 אס'). 4 פעמים סיימה עם דאבל-דאבל, ואם חולון מחפשת סיבות לדאגה, אז מהמשחקים הטובים ביותר של רבר העונה היו בניצחון על חולון 12 נק', 14 ריב', 4 אס'.
 
המפתח מול חולון: ברמלה כבר ברור שהשחקנית המרכזית היא ג'יימי נארד. עם 27 נק' ו-14 ריב' (34 מדד) היתה אחראית על ניצחון החוץ של רמלה בחולון. בהפסדים היו אלה גריי ומיטשל שהובילו את הקלעיות והנקודות החסרות של נארד היו ההבדל בין ניצחון והפסד.  
 
 
הסיבה האמיתית להצלחה בחולון: נופר שלום ולימור פלג. אליצור חולון עשתה את אחת העונות הטובות שלה בעשור וחצי האחרונים והסיבה נעוצה ביכולת הנהדרת של שתי הישראליות שלה. נופר שלום בגיל 30 מספקת את העונה הטובה בקריירה . עם 7.5 נק' ו-2.3 אס' היא מעמידה את הממוצעים הטובים ביותר שלה בליגת העל ומדד היעילות 8.7 הוא הטוב ביותר שלה והיא בטופ 10 של הישראליות העונה בליגה. מי שעוד נמצאת בטופ 10 במדד היעילות היא לימור פלג, עם ממוצע 9.6 במדד היעילות. פלג עם 4.6 אס' למשחק מדורגת שביעית בין כלל שחקניות הליגה וגם היא מציגה השנה את המספרים הטובים בקריירה (כולל 7.6 נק' למשחק). נראה שהחיבור בין רועי אייזנברג, המאמן, לשחקניות שרצות איתו יחד תקופה ארוכה מגיע לשיאו ואולי לשתיים יהיה השנה תואר בזכות הדומיננטיות שלהן ולא כי הן "חלק בפאזל".

המפתח מול רמלה: אין ספק שהשחקנית הכי חשובה בחולון, ספציפית נגד רמלה (ובכלל) היא שיי קלי. בתרומה שנותנת על המגרש כשהופכת את האחרות לידה לטובות יותר. בכל 3 המפגשים סיימה קלי עם המדד הגבוה בקבוצתה. בניצחונות חולון קלי סיימה רק קלעית שניה (הופר ובנטלי , סיימו מובילות באותם משחקים). במשחק ההפסד נדרשה גם לקלוע הכי הרבה וזה היה סימן פחות טוב לקבוצה.