נשים: שימו לב ל...

לקראת סדרות חצי הגמר המתחילות הערב ולרגל חג הפורים פנינו לד"ר רענן צרפתי, ביולוג בהכשרתו, וביקשנו שיתחפש לכתב כדורסל. אז הוא מצא לנו את הנקודות המעניינות שמסכמות את העונה אצל כל אחת מ-4 הקבוצות עם השחקניות שצפויות להוביל אותן לעבר הצלחת. התוצאה לפניכם


| רענן צרפתי

 

שלום לכולם וחג פורים שמח!

עונת הכדורסל נכנסת לישורת האחרונה ובשנה זאת בלטו שלושה מאפיינים עיקריים:

1. מקצת העונה ככולה: להחלפת זרות סיטונאית במהלך השנה כבר התרגלנו, הן בגברים והן בנשים, אבל להחתמת ישראליות באמצע העונה? השנה 4 ישראליות בכירות לא התחילו את העונה והצטרפו רק באמצע העונה (פירוט בהמשך). לא הכי מקצועי, אבל כנראה שההיבט הכלכלי הכריע. תארו לכם שבליגת העל לגברים גיא פניני, תמיר בלאט, רביב לימונד ואלכס טיוס יצטרפו לקבוצותיהן רק באמצע העונה, כנראה שלא יעבוד.

2. פציעות מרובות: כל בר בי רב יודע שיש לבנות סרגל מאמצים, להיכנס לכושר בהדרגה ובמתינות. יש אומנם פציעות של חוסר מזל \ נפילות \ נקעים, אבל גם יש פציעות של הכנה לקויה, הן גופנית והן מנטאלית. קצת קשה לאחר פגרה של שישה חודשיים ותקופת הכנה קצרה של שבועיים לעבור מיד לאינטנסיביות של שני משחקים בשבוע, לצאת לעוד פגרה ואז לחזור לשני משחקים בשבוע. השנה, לצערנו, מרבית הקבוצות סבלו מפציעות כאלה ואחרות- חומר למחשבה לקברניטי הליגה לגבי הארכת משך הליגה או הפחתת העומס.

3. מחסור בפיבוריטית מובהקת: השנה, בניגוד לשנים קודמות, אין קבוצה שהיא מועמדת ודאית לאליפות. החזרה של רמלה לקדמת הבמה, ההתפזרות של הישראליות הבכירות בין כמה קבוצות וההתחזקות של חולון תרמו לאיזון הליגה. משחקי חצי הגמר יפגישו את מכבי בן בנות אשדוד עם מכבי רמת חן בליך, ואת אליצור חולון עם אליצור נוה דוד רמלה. הסדרות יהיו של הטובה מחמישה משחקים. בואו נכיר את הקבוצות.

 

מכבי בן בנות אשדוד

איפה הייתם ומה עשיתם?  אשדוד החלה את העונה בקול ענות חלושה. קארימה קריסמס, שהייתה אמורה להיות לב הקבוצה נפצעה בטרם העונה החלה, טיה פרסלי נפצעה אף היא בשלב מוקדם וסיימה את העונה וצי המתאזרחות התקשה להיכנס לנעליים הגדלות של הישראליות הבכירות שעזבו. אט אט, דניאל אדמס החלה לחזור לכושרה המפלצתי, הרוקית הקלעית ויקטוריה ויויאן החלה לתרום בעוד היבטים של המשחק וצ'לסי הופקינס הייתה צ'לסי הופקינס. באשדוד לא שקטו על השמרים ועשו מאמצים כבירים להחזיר את שי דורון ולהחתים את אליסה בארון וירדן גוט. הקבוצה הראתה שיפור ניכר לקראת הישורת האחרונה והן מגיעות לסדרות כאשר הן במקום הראשון.

איזה שחקנית מזכירה איזה שחקן? צ'לסי הופקינס  את ג'ייסון קיד. אין הרבה זרות שמשחקות 6 שנים ברציפות בליגה (האחרונה שעשתה זאת הייתה אשלי שילדס). הופקינס, עקב יכולותיה המגוונות לקטוף ריבאונדים (9.5, הישג מרשים לגארדית) ולמסור אסיסטים (8.2, ראשונה בליגה), עושה זאת. רכזת מהדור הישן שבו רכז קודם כל מחפש מסירה ורק אחר כך את הסל, ולכן מזכירה את ג'ייסון קיד האגדי.

כדאי לשים לב בעיקר ל...  דניאל אדמס. אדאמס בעונת MVP, שחקנית מיוחדת במינה עם קליעה מבחוץ ויכולת לעשות פוסט אפ, יכולת מסירה וראיית משחק פנומנאלית. כשהיא באה לשחק רק השופטים יכולים לעצור אותה.

וגם ל... שי דורון. אגדה שהייתה באמת. אין ספור תארים, חלקם פורצי דרך (טראבל עם רמלה, אליפות המכללות עם מרילנד). "רוצו לראות מהר לפני שייגמר".

 

אליצור חולון

איפה הייתם ומה עשיתם?  אליצור חולון עשתה בשלוש השנים האחרונות קפיצת מדרגה משמעותית, מקבוצה שמדשדשת בתחתית לקבוצה שקוראת תיגר על האליפות. הישג זה מרשים במיוחד לאור התקציב הצנוע יחסית לקבוצות הצמרת האחרות. לאורך העונה, עקב האכילס של הקבוצה היה הספסל, או בעצם העדר הספסל. לצערה של חולון המתאזרחת קורטני דאגלס, שסוף סוף קיבלה אזרחות ישראלית נפצעה וסיימה את העונה וגם יובל ניצן סיימה את העונה מוקדם מהצפוי. חולון השנה היא הקבוצה שזורקת הכי הרבה שלשות ועושה זאת באחוזים לא רעים (שניה בליגה נכון לזמן כתיבת שורות אלו). חולון סיימה את העונה במקום השני.

איזה שחקנית מזכירה איזה שחקן? נופר שלום את שיין באטייה. יש שחקניות שהן הדבק, הנשמה והלב של הקבוצה. שחקניות שמשחקות ללא אגו וחושבות על הצלחת הקבוצה לפני השורה הסטטיסטית האישית שלהן.שחקניות שההגנה היא לחם חוקן. שין באטייה היה שחקן  כזה, נופר שלום היא כזאת.

כדאי לשים לב בעיקר ל... ג'ורדן הופר. קלעית מחוננת, בעלת טווח קליעה בלתי מוגבל. ג'ורדן מובילה את הליגה במספר הזריקות לשלוש, ובכלל, חולון היא הקבוצה שזורקת הכי הרבה שלשות בליגה. הופר מדי פעם עשויה להפתיע עם חדירה וירטואוזית, או פוסט אפ. יהיה מעניין לראות את המאץ אפ שלה מול ג'יימי נרד מרמלה וזה עשוי להיות אחד המפתחות המרכזיים בסדרה.

אגב, לקרוא לכדורסלנית ג'ורדן הופר זה כמו לקרוא לאגרופן טייסון פיסט?

 

אליצור נווה דוד רמלה

איפה הייתם ומה עשיתם?  לאחר שבשנה שעברה עשו סנסציה והגיעו לגמר (ללא איפי איבקוה שנפצעה), השנה ברמלה רוצים את כל התארים. תואר אחד, גביע המדינה, כבר יש, אבל לזכותם של אנשי ואוהדי רמלה ייאמר שהם מצהירים בריש גלי שהגביע זה רק ההתחלה. למרות העזיבה של אלישה גריי, רמלה חיש קל מצאו מחליפה ראויה ביותר בדמות טיפאני מיצ'ל, החזירו את אלכס כהן לסגל, וביחד עם השיפור ביכולת של דניאל רבר העמידו סגל ראוי ביותר. רמלה סיימו את העונה במקום השלישי.

איזה שחקנית מזכירה איזה שחקן? " כִּי שֶׁבַע יִפּוֹל צַדִּיק וָקָם" אליסון הייטאוור, כמו דרק רוז, נפצעה, חזרה, נפצעה חזרה, שקלה פרישה, חזרה, שוב נפצעה ולבסוף חזרה בגדול. הייטאוור בלי קשר לאופן שבו תסתיים העונה הנוכחית, תיזכר כאחת הזרות הטובות ששיחקו כאן. בגמר הגביע היא הייתה אותה הייטאוור מוכרת, עם אינטנסיביות בהגנה, עם מנהיגות מופתית, עם שליטה מוחלטת בקצב המשחק ועם ווינריות.

כדאי לשים לב בעיקר ל...  טיפאני מיטצ'ל. גארדית אתלטית עם יכולת הובלת כדור וחדירה נהדרת. רמלה זאת הקבוצה השלישית העונה של מיטצ'ל ונראה שבישראל היא מצאה בית חם.

וגם ל... שירן צעירי. יש שחקניות שבוחנים בנקודות, יש שחקניות שבוחנים בריבאונד ויש שחקניות שבוחנים בהגנה. את שירן בוחנים בתארים, יען כי היא שחקנית של רגעי הכרעה. החיבור של שירן עם אוהדי רמלה הוא מיוחד ושירן, שככל הנראה תפרוש בתום העונה, תרצה לסיים את הקריירה בתואר נוסף.

 

מכבי רמת חן

איפה הייתם ומה עשיתם? לאחר האכזבה בשנה שעברה, ברמת חן החליטו, מהפך! לא עוד מתאזרחות, אלא החתמת בכירות הישראליות, וכך התקבצו להן יחדיו קטיה לויצקי, נעמה שפיר, טל לב ורוני בן נון ברמת חן. במהלך העונה רמת חן הביאו את ה-MVP של שנה שעברה, אדוט בולג'אק, והחזירו את טיירה רופין פראט שהרשימה שנה שעברה. העונה היו לקבוצה משחקים מופתיים לצד משחקי נפל והקבוצה סיימה את העונה במקום הרביעי.

איזה שחקנית מזכירה איזה שחקן? קטיה לויצקי את למארקוס אולדריג'. לויצקי שחקנית גבוהה מאוד עם קליעה מצוינת מטווח בינוני (לא אוהב את הביטוי חצי מרחק...זהו ביטוי שגוי). לויצקי כבר שכחה כמה תארים יש לה ולעניות דעתי היא יכולה להיות השחקנית הראשונה  שזוכה בחמש אליפויות (או יותר) עם חמש קבוצות שונות.

כדאי לשים לב בעיקר ל...  אדוט בולג'אק. לאחר ששנה שעברה הכתה את רמת חן שוק על ירך, ברמת חן לא לקחו סיכונים, הכניסו את היד עמוק לכיס, החזירו את בולג'אק לארץ וגאלו אותה מייסוריה ברוסיה. בולג'אק מובילה את רמת חן בנקודות ובכ"ח.