סדרה בחצי יום: תעמוד בציפיות?

רבע גמר הפלייאוף בלאומית יצא לדרך בשעה טובה ביום שלישי הקרוב. באחת הסדרות המעניינות שמכחות לנו יפגו נתניה וקרית אתא, שתי קבוצות שפתחו חלש אבל הגיעו לשיא כשהעונה התקדמה. במוקד הסדרה - מאצ'אפ מעניין בין שחקן העונה לשחקן ההגנה של העונה, וגם מפגש בין שניים מהחוטפים הטובים בליגה.


| יניב סהראי

 

הסדרה בין המדורגת הרביעית למדורגת חמישית בשנים האחרונות סידרה לנו במרבית המקרים משחק שלישי ומכריע שסיפק לנו לא מעט דרמה. שני המפגשים בין שתי הקבוצות בעונה הסדירה אמנם נגמרו בצורה חד צדדית לטובת הקבוצה הביתית, אך לפלייאוף חוקים משלו וההיסטוריה מלמדת שהסדרה הזאת אמורה לספק את אחת הסדרות הצמודות והמותחות ביותר בשלב רבע הגמר. האם שתי הקבוצות גם יעמדו בציפיות?

 

איפה היינו ומה עשינו?

אם היו אומרים לשרון אברהמי בפתיחת העונה שהקבוצה שלו תסיים עם הכרטיס לפלייאוף ויתרון הביתיות ביד, כנראה שהוא היה צוחק ומתקשה להאמין. הקבוצה מהקריות פתחה את העונה בצורה צולעת ונעה לאורך החצי הראשון של העונה סביב ה – 50%-45% אחוזי הצלחה שבקושי הספיקו למקום בפלייאוף העליון.

התפנית בעונה של קרית אתא הגיעה בחודש מרץ אז השיגה הקבוצה של שרון אברהמי 6 ניצחונות מ-7 משחקים וטיפסה במעלה הטבלה. המומנטום נמשך גם לתוך חודש אפריל כשקבוצה גוברת במשחקי מיקום חשובים על נתניה, עפולה וחבל מודיעין. ולמרות שני הפסדים בשבוע האחרון של העונה הצליחה, עם לא מעט מזל, להבטיח לעצמה את המקום ה – 4 ויתרון הביתיות בפלייאוף.

בדומה ליריבתה ברבע הגמר, גם לנתניה לקח זמן להתניע. הקבוצה של רובן נייברגר פתחה את העונה עם מאזן של 1:4 כולל כמה הפסדים צמודים ומרגיזים לקבוצות צמרת. למרות פתיחת העונה החלשה, הלו"ז של נתניה סידר לה רצף של כמה משחקים מול קבוצות מהחלק התחתון של הטבלה, הקבוצה הצעירה מעיר היהלומים ניצלה זאת כדי לרשום כמה ניצחונות חשובים ולצבור ביטחון.

השיא של נתניה העונה היה מאמצע חודש פברואר עד לאמצע חודש מרץ, אז יצאה הקבוצה הצעירה בליגה לרצף של 6 ניצחונות רצופים(חלקם אף הסתיימו בתבוסה) כשכולם היו מול קבוצות שסיימו בשמינייה הראשון ועד לסיום העונה הצליחו חניכיו של רובן נייברגר לשמור על מקומן בפלייאוף העליון ולשדרג אותו עם המקום ה – 5 בתום העונה.

בעונה הסדירה: כל קבוצה ניצחה בביתה. 97:79 לנתניה במשחק הראשון (20 נקודות לאיתי מושקוביץ', 22 נקודות לג'וליאן בויד), 93:83 לקרית במשחק השני (17 נקודות למארלן וויל וסטו דאגלאס, 21 נקודות לברייס וושינגטון)

 

המצ'אפ – איתי מושקוביץ' מול רועי נציה

בחרנו דווקא במצ'אפ הזה בתור המצ'אפ של הסדרה כי מצד אחד יש שחקן שיכול להכריע את הסדרה בצד ההתקפי, ובצד השני יש שחקן שיכול להכריע את הסדרה בצד ההגנתי. אין ספק כי איתי מושקוביץ' חווה את אחת העונות הטובות שרשם שחקן ישראלי בליגה בשנים האחרונות, אך כידוע לפלייאוף חוקים משלו והשחקן הצעיר והמוכשר יצטרך לגלות אופי ולהראות שאת מה שהוא עשה בעונה הסדירה הוא יכול לעשות גם במאני טיים.

המשימה הזאת לא אמורה להיות כל כך פשוטה כשמי שאמור להיות מופקד עליו ממול הוא אחד מהשומרים הטובים בליגה – רועי נציה. הפורוורד של שרון אברהמי רושם את העונה הטובה בקריירה שלו שאיתה הגיעה גם השדרוג ההגנתי שעשה הפורוורד. נציה אולי לא תמיד תרם בפן ההתקפי, אך מדי ערב היה שם כדי "להציק" ולהוציא מהעניינים את השחקן הדומיננטי מנגד. אברהמי יקווה לקבל תפוקה הגנתית זהה מנציה גם אם זה יבוא על חשבון הצד ההתקפי.הזר שיכול להכריע את הסדרה – עבדולאיי גוייה

אמרנו זאת בפריוויו תחילת העונה ונאמר זאת גם עכשיו – עבדולאיי גוייה הוא מסוג הזרים שקבוצות לא נוטות להנחית בארץ. בדיוק בגלל זה אנחנו חושבים שהוא גם יכול להיות הזר שיכריע את הסדרה הזאת לכאן או לכאן. בהנחה ונתניה תקבל את מה שהיא מקבלת מדי ערב מהצמד וושינגטון-מושקוביץ', לסנטר הסנגלי יכולה להיות משמעות מכרעת שכן נתניה מיעטה להפסיד במשחקים בהם כל השלושה בלטו. גויה מתאפיין בתכונות הגנתיות טובות (מקום 2 בחסימות בליגה) שיוכלו לעזור לנתניה בהתמודדות מול הירש ובויד שיגיעו מנגד, אך אם השחקן שהחל את העונה באשדוד יידע להוסיף לכך תרומה התקפית נאה כמו שעשה בחלק מהמשחקים העונה, נתניה תעשה צעד גדול לעבר השלב הבא.


טריוויות

-ברייס וושינגטון ומארלן וויל הם שניים מהחוטפים הטובים בליגה. הגבוה של נתניה שני רק לגיא פלטין עם ממוצע של 2.4 חטיפות למשחק, בעוד שהגארד של אתא ממקום רביעי עם ממוצע של 2 חטיפות לערב.

- הופעה 8 ברציפות (או 9 אם מחשיבים את העונה שעברה) של קרית אתא בפלייאוף העליון. הרצף הנוכחי הארוך ביותר?

- איתי מושקוביץ' קלע העונה ב-14 משחקים 20 נקודות ומעלה. זה יותר מכל אחד משני הזרים של אתא - בויד (12 משחקים עם 20+) ו-וויל (11 משחקים עם 20+)


למה זו ה"סדרה"?


כמו שאמרנו בכותרת – מהסדרה בין המדורגת רביעית לחמישית אנו מצפים להיות הצמודה והמעניינת ביותר ולאו דווקא בגלל המיקום של שתי הקבוצות בטבלה. העונה של שתי הקבוצות התאפיינה באופן די זהה – התחיל בצורה בינונית על סף החלשה, נמשכה טוב יותר, והגיעה לשיאה בשלב מסויים של העונה אז רשמה הקבוצה רצף ניצחונות שהעניקו לה בסופו של דבר את המקום בפלייאוף. מבחינת שתי הקבוצות הגעה לשלב חצי הגמר תחשב להצלחה ענקית ואנחנו מאמינים כי שתי הקבוצות ייתנו את הכל כדי להגיע לשלב הזה בניגוד לכל הציפיות.

מושקוביץ נגד נציה. המאצ'אפ של הסדרה