סוגרים שבוע: בין גאווה, תקווה ואכזבה

הענף הנחות שוב עשה זאת, והנבחרת שלנו תתמודד בפעם ה- 14 ברציפות ביורובאסקט. הליגה הארצית יצאה לדרך, ובהנהלות עדיין מאמינים שהעונה תוכרע כמתוכנן. וגם: למה אנחנו לא מחזירים לכם את הסיכום הסטטיסטי למחזור שהיה בליגה הלאומית? (צילום: פרטי)


| אלירן כהן

 

הענף הנחות עושה זאת שוב

עודד קטש אמנם הגיע לבאר, לא שתה, והשאיר את הזכייה הכפולה באליפות אירופה לנבחרות עתודה לאריאל בית הלחמי, אבל קברניטי איגוד הכדורסל יכולים לטפוח לעצמם על השכם בסופו של יום. הבחירה בעודד, ההחלטה "לעלות" עם השחקנים שהובילו אותו לגמר אליפות אירופה לנבחרת הבוגרת, והרצון להצעיר את הנבחרת כדי להכין אותה לאט ובעקביות ליום שאחרי - הצליחו.

נכון, זו הייתה ספרד דרב ב' (או דרג ג'), נכון - הניצחון השני היה "רק על פולין". תנו איזה תירוץ שתרצו - הנייר של היום סופג הכל, הנייר של עוד שנתיים או שלוש לא יזכור שום דבר שאינו רלוונטי. וזה לא רלוונטי. נותרו עוד קצת פחות משנתיים עד שהטורניר יצא לדרך (בואו נגיד "לפחות"), אפשר להאמין שהסגל שלנו עוד ישתנה ויתחזק, שדני אבדיה עוד יצטרף ושכל שחקני הסגל הנוכחי שיתבגרו בשנתיים פשוט יהיו שם, ויהיו שם טובים יותר.

ההעפלה של הנבחרת ליורובאסקט אומרת, במילים אחרות, שאולי באמת כדאי שתעזבו אתכם מחוקים נגד מתאזרחים. תמיר בלאט, ים מדר, תומר גינת, יפתח זיו, גולן גוט וכל האחרים הרוויחו את לחמם ביושר. הם נלחמו, עבדו קשה, והגיעו לאן שהגיעו - בלי לחפש הקלות ובלי לסמן אשמים. חלקם עמלו קשה בליגה השנייה כדי להוכיח שהם ראויים להגיע לרמות הגבוהות ביותר שיש לכדורסל שלנו להציע, אחרים נולדו עם הכדור ביד, אבל על הצמיחה של אף אחד מהם לא השפיעה נוכחותו של אף מתאזרח. ויש שגם יוסיפו ויגידו - נהפוך הוא.

 

מגפה ארצית

הליגה הארצית יצאה לדרך בשעה טובה ומוצלחת, ואחרי שני מחזורים לא תמימים אנחנו יכולים לעמוד מאחורי שתי אמירות. הראשונה - שאפו לאיגוד הכדורסל על ההחלטה האמיצה להחזיר את הליגה לחיים. השנייה - קשה לנו לראות איך העונה הזאת הולכת באמת להתנהל. מחזור הפתיחה אמנם התנהל על מי מנוחות אבל משם - די רחוק משם.

לא פחות משלושה משחקים בליגה הארצית בוטלו השבוע בשל נגיף הקורונה. שחקני מעלה אדומים שהו בבידוד לאור חולה מאומת שהתגלה בקבוצה, וכמוהם גם שחקני הפועל מעלות. אליצור רמלה לא יכלה לארח בביתה מאחר והעיר תפסה צבע, וגם שחקני נחל שורק - שלא היו אמורים לארח אף משחק בשבוע האחרון (מספר אי זוגי של קבוצות) שהו בביתם היות ושיחקו שבוע קודם לכן נגד מעלה אדומים.

כן, המשחקים יושלמו והכל טוב, אבל אם עוד לא התחלנו לזוז וכבר שליש משחקני הקבוצות בליגה תקועים בביתם - אנחנו לא בקצב טוב. וכשקצב התחלואה בארץ שוב עולה - עולים איתו גם הסיכויים שעוד ועוד שחקנים יכנסו לבידוד ועוד ועוד משחקים יידחו. ההוא נחשף לחולה מאומת במקום העבודה, השני אימן בקבוצת הנוער שאחד הילדים בה נדרש לבידוד, וכו' וכו'. אין לנו באמת פתרון, רק רצינו לבקש מכם להיות חזקים, ולקוות שבכל זאת העונה תזכה להכרעה ראויה.

 

איה הסטטיסטיקה?

נורא רצינו להחזיר לכם העונה את הטור השבועי (או הדו-שבועי, אל תתפסו אותנו על המילה) לסיכום המספרים מהמחזור שהיה בליגה הלאומית. אלא ששוב נוכחנו לדעת שבישראל 2020 עדיין נשארו דברים שאינם תלויים בנו, בעצבים שלנו, בזמן שיש או אין לנו, או ברצון שלנו לנסות למצוא עבורכם דברים מעניינים מספיק.

בקיץ האחרון (כנראה שעוד הרבה לפני) בחרו באיגוד הכדורסל להיפרד מ"שגב ספורט" ולהעמיד אתר אינטרנט חדש ומשודרג, שלצד כל האינפורמציה החיונית שהייתה מנת חלקו של האתר "הישן" - יוסיף פונקציונאליות ואינפורמציה שלא הייתה בו קודם לכן ורצוי מאוד שתהיה. הכוונה הייתה רצויה; על אופן הביצוע, איך נאמר, לא עפנו.

הכתובת הראשונה הופיעה על הקיר עוד במשחקי הסיבוב הראשון בגביע המדינה שבמהלכם אתר האיגוד פשוט קרס. היא המשיכה עם סטטיסטיקה ואינפורמציה מאוד חלקית ובעייתית במשחקי הליגה הלאומית, והיא נשמרת עד היום. תבחרו לכם איזה בוקסקור למשל, סתם בוקסקור, תנסו לסכום את כמות הכדורים החוזרים שלקחה קבוצה מסוימת ותופתעו לגלות שאולי אתם זקוקים למחשבון. אבל לאחד כזה מיוחד.

תחפשו את המדד המשוקלל של השחקן החביב עליכם במשחק מסוים. תופתעו לגלות שאין לו. וגם אין לו סטטיסטיקה בעמוד האישי שלו, ובכלל - אין לנו סטטיסטיקה בעמוד הראשי של הליגה. אנחנו לא יודעים מי מלך הסלים בליגה הלאומית (ואם המידע הזה בכל זאת קיים, כנראה שהצליחו להסתיר אותו ממש טוב), איזו קבוצה קולעת הכי טוב מחוץ לקשת, ולאיזה מצ'אפים אנחנו אמורים לצפות לקראת המחזור הקרוב.

כל המידע הזה, ועוד הרבה יותר ממנו, כבר היה שם. הוא הופיע. גופי תקשורת נעזרו בו, מאמנים למדו אותו, שחקנים התבססו עליו. ובוקר אחד הוא פשוט נעלם. אפשר היה לחכות עם ההעברה של האתר עד שכל המידע היה מתעדכן או לנסות להריץ פיילוטים לפני שהכל עולה לאוויר, אולם בשורה התחתונה - התוצאה הנוכחית פוגעת במוצר שהאיגוד מנסה לשווק, וגם פוגעת מאוד בצרכנים שלו - כולנו. בימים בהם אי אפשר להגיע למגרשים - נגישות, אמיתות ויציבות של מידע הם הדבר היחיד שעוד נשאר.