"ספר הכדורסל הישראלי" – בואו לתמוך

בניו של אלישע שוחט ז"ל, היסטוריון ספורט שתרם רבות למדור ההיסטוריה שלנו, סיימו לערוך את פרויקט חייו של אביהם בעזרת אנשי "ספסל" וכעת הם זקוקים לעזרתכם/ן כדי להדפיס אותו. פרק לדוגמה - בפנים


| safsal

"ספר הכדורסל הישראלי" הוא פרויקט חייו של אלישע שוחט ז"ל, שהלך לעולמו בטרם עת במהלך העבודה על הספר. אלישע, שהיה היסטוריון ספורט, עיתונאי פרילנס בעבר ב"חדשות", "עולם הספורט" ובמגזיני ספורט שונים לאורך השנים, אסף באדיקות ובשקדנות נתונים על עולם הספורט הישראלי והשקיע אלפי שעות בחקר ההיסטוריה של הענפים השונים.

חלק ניכר ממדור ההיסטוריה של "ספסל" נעשה בעזרתו של אלישע ז"ל, שתמיד שמח לשתף אותנו בחומריו וגם להיעזר באלו שלנו כדי להגיע לכמה שיותר נתונים ושיאים שאין למצוא כיום בשום מקום.

לאחר שבשנת 2006 הוציא לאור את הספר "100 שנות כדורגל", החל אלישע ללקט חומרים היסטוריים, ערך ראיונות עם שחקנים ומאמנים וכתב אלפי עמודי וורד לפרויקט הגדול הבא שלו – "ספר הכדורסל הישראלי", אך לא הספיק להשלים את העבודה. לאחר מותו ב-2014, ימים בודדים לפני יום הולדתו ה-60, לקחו בניו, עוז ועומר את החומרים והמשיכו את העבודה מהמקום בו נעצר אביהם.

במשך ארבע שנים של עבודה מאומצת נערכו הטקסטים לספר עב כרך בן למעלה מ-600 עמודים, המכילים מידע על הכדורסל הישראלי החל מהקמתו בשנות ה-50 ועד לעונת 2017/18 שהסתיימה עתה. בפרויקט לקחו שניים מאנשי "ספסל", האב המייסד ובעלי האתר לשעבר שלומי פרי ואורי סביר ששימש כעורכו הראשי במשך שנים רבות, שהיו אמונים על סידור החימורים ועריכתם. יש לציין כי אלישע אסף חומרים רבים גם בנוגע לכדורסל נשים, נוער, נבחרות ישראל השונות, הופעות הישראליות בכדורסל האירופי ועוד, שבשלב זה לא נכנסו לספר, אך כולנו תקווה שהם יראו אור בעתיד.

בספר קיימים ראיונות רבים וסיפורים ממקור ראשון שיתפסו את העין של כל חובב ספורט, שלא יוכל למצוא אותם בשום מקום אחר – לא בספריות ולא באינטרנט. כמו כן תוכלו למצוא בו צילומים נדירים: חלקם מהעדשה של יוסי רוט, אחד מגדולי צלמי הספורט בישראל ואחרים מפורסמים לראשונה מהארכיונים הפרטיים של שחקני עבר כמו תנחום כהן מינץ ז"ל וטל ברודי וחיים "איקסי" בוכבינדר יבדל"א ואחרים.

הספר הדיגיטלי יועלה בחינם לאינטרנט בשבועות הקרובים לטובת הקהל הרחב, אך כדי להדפיס עותקים, הוחלט על הקמת פרויקט "הד סטארט" לתמיכת ההמונים. היעד הראשוני שהוצב, 20 אלף שקלים, היה לטובת הדפסת מספר העותקים המינימלי המבוקש על ידי בית הדפוס וכעת השאיפה היא להכפיל את הסכום כדי להגיע למספר העותקים של ספרו הקודם, "100 שנות כדורגל", שהפך לנדיר מאוד כיום וגם למשפחה לא נותרו עותקים שלו.

נודה לכם ולכן מקרב לב אם תתמכו בפרויקט ועל הדרך תרכשו ספר שלא היה כדוגמתו. יש לציין כי המיזם כולו הוא ללא מטרות רווח, אלא אך ורק לטובת הדפסת הספר.