עברית במדיסון סקוור גארדן

ים מדר הפתיע לא מעט אנשים השבוע כשהודיע שהוא נרשם לדראפט ה-NBA הקרוב. בעוד כולם מדברים על הבחירה הבטוחה של דני אבדיה, התחזיות עבור מדר פחות אופטימיות אבל לכו תדעו אולי הוא עוד יפתיע. אז מה עומד מאחורי ההרשמה ומה הסיכוי שהוא כן יבחר? עמית זילברבוש מנתח. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| עמית זילברבוש

 

כשדני אבדיה הודיע לפני יומיים שהוא נרשם לדראפט 2020, אף אחד לא היה מופתע. היה צריך רק להיות מסוגל לקרוא עברית כדי להתקל כל שני וחמישי באיזכורים לגבי הפרוספקט המעניין ביותר שיצרה מדינת ישראל (וסרביה) בתחום הכדור הכתום. אבל הידיעה על הרשמותו של חברו לאלופת אירופה עד גיל 20, ים מדר, תפסה אנשים טיפה פחות מוכנים.

 

מצד שני, לא היו חסרים עדכונים בטוויטר ודומיו על סקאוטים שביקרו השנה באמוני ומשחקי הפועל תל אביב לעקוב אחרי הרכז הקפיצי, 1.90 מ', בן ה-20.

ובכל זאת, ניתן לתהות מה בעצם הסיבות שהביאו את מדר, שחקן שכל כך קל לאהוב, אבל בסופו של דבר הציג מספרים צנועים של 8 נק', 3.1 אס' וקצת יותר מ-2 ריב' ב-21 דקות למשחק העונה – להרשם ולהאמין שהוא יכול להבחר בדראפט השנה. אפשר להתחיל מהסוף: בימי קורונה כל הקלפים נטרפו ובהעדר אפשרות אמיתית לקבוצות לבחון שחקנים, הרבה סימני שאלה ניצבים מעל הדראפט הקרוב - מתי יערך, האם בכלל, ובאיזה פורמט יבחנו שחקנים. יתכן שחוסר הוודאות הזו הביאה את מדר וסוכניו להאמין שסיכוייו עולים, או שבמקרה שלא כך הדבר, ובהנתן הנסיבות יהיה אפשר למשוך את המועמדות אחרי מספר גישושים, ולהרשם בשנית לדראפט מאוחר יותר. אם בסוכן עסקינן, יתכן שאלכס טראטסיס יודע משהו שאחרים לא יודעים, שישנה התענינות ספציפית מצד אחד הסקאוטים שביקרו בישראל שיכולה להבשיל לבחירה.

נקודה נוספת שחשוב לציין היא שבניקוד לדראפטים קודמים שעוררו הרבה עניין (גם מחוץ לישראל וקהילת אבדיה) – הדראפט הקרוב הוא צנוע יחסית ואינו מעורר עניין רב, ולכן אין בו "בחירות בטוחות", מה שמעלה את הסיכוי לשחקנים "מפתיעים". האם בשנת ה-NBA ש(בתקווה) תבוא אלינו לטובה נראה שני שחקנים ישראלים מכדררים ליד יאניס, לוקה ולברון? האם יש סיכוי ממשי שמדר יבחר איפשהו במהלך הסיבוב השני ויהיה לגארד הישראלי השלישי שנבחר בדראפט (מי השניים האחרים?) ומשחק בליגה הטובה בעולם. אם הייתי צריך להמר הייתי אומר שדני יאלץ לחכות עוד טיפה עד שיוכל לדבר עברית על המגרש ולהדליק נרות במדיסון סקוור גארדן עם חבר ישראלי, ובסופו של דבר המהלך הזה של מדר וסוכנו נועד בעיקר לגשש ולבחון התעניינות.

כך או כך, אין ספק שמדובר בצעד מעניין מצידו של מדר שיכניס עוד קצת פלפל להתעניינות הישראלית בדראפט שגם ככה מרקיעה שחקים. מה שבטוח, לפחות בתחום האינסטגראם מדר הוא כבר כוכב מוכח.