עולים כיתה - ים סלמן

דיוויד מוסינדי, ים סלמן ואורי חי היו השנה חלק מהשחקנים המובילים בארצית, ועשו בקיץ את קפיצת המדרגה המתבקשת לליגה הלאומית. לקראת פתיחת העונה שלהם בלאומית לקחנו אותם לראיון קצר על ההבדלים בין הליגות, ההתמודדות ברמות יותר גבוהות ומבט קדימה לעתיד.


| לילך וייס

 

בשנים האחרונות הליגה הארצית פורחת. לא מעט שחקנים בכירים יורדים אליה מליגת העל, הרבה כשרונות צעירים מתגלים בה, קבוצות משקיעות גם מבחינה תקציבית וגם מבחינה ניהולית כדי להגיע לרמת מקצוענות גבוהה. הפלייאוף שנכנס בשנים האחרונות הגביר את התחרותיות והעניין שבה, והעובדה שאין בה זרים הפכה אותה למושכת מאוד עבור שחקנים צעירים שרוצים לצבור דקות משחק. ומי שיודע לקחת את הקרדיט שהוא מקבל ומקדם את עצמו והלאה - גם מרוויח. לא מעט שחקנים שעשו את הפריצה שלהם בליגה הארצית התקדמו ממנה הלאה, וגם הקיץ יש לנו כמה חבר'ה כאלו שכבר מתכוננים במרץ לקראת פתיחת העונה שלהם בליגה הלאומית.

 

"הייתי בליגה א' ולאט לאט עשיתי התקדמות, והנה אני עכשיו בלאומית" - ים סלמן, אליצור עירוני נתניה

"אין שהספק שהשנתיים בליגה הארצית שיפרו אותי משמעותית, גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה מקצועית על המגרש. עשיתי עבודה שם ביחד עם ארז לוי ואורן אלמוג המאמנים." אומר ים סלמן אחרי שנתיים מוצלחות בחבל איילות בליגה הארצית. "הליגה הארצית מקום טוב לקבל חשיפה ובמה בתור שחקן צעיר. יש הבדלי רמות, זה לא רמה של לאומית ואפילו לא מתקרב לליגת העל, אבל בתור שחקן צעיר שרוצה להילחם ורוצה להתחיל מקצת מלמטה זה אחלה מקום לקבל את הבמה."

כשסלמן מדבר על להתחיל מלמטה, הוא לא רק מדבר באוויר. אחרי שסיים את גיל הנוער בהפועל חולון, הוא החל את דרכו המקצוענית בליגה א', והוא דוגמא לשחקן שלא מוכן לוותר. "תמיד האמנתי בעצמי שאני אגיע לשם. עבודה קשה. כולם אומרים את זה אבל זה באמת זה. מי שעובד קשה ודבוק במטרה שלו שהוא רוצה להתקדם, ולא מתפתה לכל השטויות ולא מתאכזב באמצע למרות שיש נפילות ויש ירידות, בסופו של דבר זה משתלם. הייתי שחקן של ליגה א' ולאט לאט עשיתי התקדמות שלב שלב והנה אני עכשיו בלאומית וזה עדיין לא הסוף, אני שואף להתקדם הכי גבוה" ואיפה תהיה בעוד 5 שנים? "עוד 5 שנים מקווה להיות שחקן ליגת העל לגיטימי".

ועכשיו שהוא בליגה הלאומית הוא כבר מרגיש את הבדלי הרמות, ולא מפסיק לעבוד קשה. "התאמנו כל קיץ, זה סייז אחר ואתלטיות אחרת ולאט לאט משתלבים. חשבתי על זה עם הסוכן שלי אם אני מספיק מוכן ובשל לעשות את הקפיצה הזאת, והגענו למסקנה שכן ואנחנו רוצים לעשות את ההתקדמות הזאת מבחינה מקצועית. אין ספק שאצטרך להילחם על הדקות שלי, אבל אני בא מוכן והכי חשוב מבחינה מנטלית - צריך לחכות הרבה בסלנות וכל הזדמנות שאני אקבל אני אתן בראש."

אחרי ששיחק במכבי גדרה ובית"ר ירושלים בליגה א', את השנתיים האחרונות העביר בהפועל חבל איילות. השנה הקבוצה הציגה יכולת מרשימה במיוחד כשהגיעה עד לחצי גמר הפלייאוף. סלמן עצמו נבחר לחמישיה השניה של העונה במחוז הדרומי. "היתה לנו אחלה שנה בחבל. הייתי שם שנתיים, זה אחלה מקום, באמת קיבלתי את ההזדמנות שם לפרוץ קדימה וקיבלתי במה בליגה הארצית. בשנה שעברה עשינו פריצה גם מבחינה אישית וגם קבוצתית, שחבל איילות פעם ראשונה היו בפלייאוף ומבחינה אישית הייתי שחקן משמעותי. היה לי כיף לתרום לקבוצה ולעשות שם דברים יפים. מעבר למעטפת שיש שם אקסטרה אימונים, כל האווירה הקיבוצית עוטפים אותך כמו משפחה. זה אחלה מקום להתקדם בתור שחקן צעיר והשנה נעשה את ההתקדמות הלאה."

לאור ההצלחה של פרוייקט שחקן אמיתי בליגה הארצית, השנה הם יפעילו קבוצה גם בלאומית בנתניה. וסלמן חושב שזה המקום הנכון עבורו להמשיך בהתקדמות שלו. "אין ספק שהפרוייקט הזה מדהים בעיני, כל הקטע של פיתוח השחקן במטרות האישיות שלו ביחד עם המטרות הקבוצתיות. שמעתי הרבה דברים טובים מרועי מייזליק שהיה המאמן בשוהם ומעוד שחקנים. זה פעם ראשונה שזה קורה בלאומית ואני חושב שיש פה שחקנים טובים חברה נחמדים אחלה צוות של אימון מאוד מקצועי ומקווה שניתן בראש."

אבל מה שעבד בארצית לא בהכרח יצליח בלאומית, ששם התחרות היא הרבה יותר קשה וכבר ראינו בעבר קבוצות צעירות שהתקשו בליגה. "יש  דיבור שנהיה כמו כפ"ס, אבל אני חושב שאם יהיה חיבור נכון בין השחקנים ונהיה קבוצה אחת וכל אחד יתרום את החלק שלו נוכל לעשות דברים יפים."