על מחויבות ואיכות

זה מה שהכריע את גורל הנבחרת שלנו לסיים אחרונה בבית. על הפערים בין הגישות במשחקי ההכנה, הגישה בטורניר עצמו ומילה טובה גם לאיגוד. גיא יעקובוביץ' מסכם אליפות אירופה. (צילום: עודד קרני, איגוד הכדורסל בישראל)


| miriam

2:9 אל מול 4:1, זה ההבדל במאזנים של נבחרת ישראל בקיץ הנוכחי. המאזן הראשון מייצג משחקי הכנה חסרי חשיבות, השני מייצג את האכזבה והכישלון שנחלה הנבחרת שלנו בשלב הבתים. קשה להאמין שאותה נבחרת אשר ניצחה נבחרות כמו סלובניה ורוסיה (מאזנים 0:5 ו1:4 בשב הבתים) הציגה יכולת כל כך רעה בשלב הבתים בביתה שלה ונשאלת השאלה מדוע ואיך נוצר הפער הזה. התשובה לכך נמצאת בצמד המילים מחויבות ואיכות.

במשחקי ההכנה הרבים (אולי מידי) שקיימה הנבחרת היא נראתה יותר ממפתיעה (לטובה) בהתאם לציפיות שהיו לפני אלו. הנבחרת שיחקה כדורסל שוטף ורבים מפרשנינו הטיבו לתאר אותו כמצליח ומרגש. הנבחרת זינקה על הפרקט, רצה בכל הזדמנות ושיחקה כדורסל יפה לעין ומנצח. השחקנים במדים הלאומיים באו הקיץ לאחר עונה רעה מבחינה אישית עבור רובם ולאחר ירידה ביכולת בהשוואה לעונות הקודמות בקרב רובם, התחושה הייתה כי נטל ההוכחה נמצא על כתפיהם. וכך זה אכן השתקף במשחקים, השחקנים שיחקו בצורה מחויבת ובמיוחד בהשוואה למקביליהם בנבחרות שהתייצבו מולם.

במשחקי הטורניר המעטים שקיימה הנבחרת היא נראתה יותר ממאכזבת בהתאם לציפיות שמשחקי ההכנה הביאו איתם. הנבחרת שיחקה כדורסל תקוע ושבלוני ונתנה לנבחרות שמולה פעם אחר פעם להכתיב לה את הקצב. השחקנים במדים הלאומיים כן נלחמו וניסו, אך פערי האיכות בין הנבחרת שלנו ליריבותיה הורגשו ונראו כלא ניתנים לגישור.

בכדורסל בפרט וספורט בכלל כשיש יתרון מחויבות מול חיסרון איכות זהות המנצחת לא בטוחה,ושיקוף של זה בא לידי ביטוי באותם משחקי ההכנה. אך כשיתרון המחויבות אינו משמעותי אל מול חיסרון האיכות זהות המנצחת תהיה כבר הרבה הרבה יותר בטוחה.

במשחקי ההכנה הנבחרת אמנם שיחקה גם מול נבחרות איכותיות ממנה, אך המחויבות הגדולה של השחקנים אל מול אדישות יריביהם פיצתה על זה. אך במשחקי הטורניר, כאשר "הכסף הונח על השולחן", האדישות של שחקני הנבחרות האחרות התפוגגה ומחויבותם נראתה כשל שחקני הנבחרת הישראלית ואותם פערי איכות שאינם עמדו בספק לאורך כל הדרך אכן התבטאו בתוצאה ובזהות המנצחת.

נ.ב : מילה טובה לועדה המארגנת של הטורניר ולאיגוד הכדורסל על הרמה הגבוהה של הארגון בהיכל ומסביב. אירוע היורובאסקט היה ברמה גבוהה שכמוהו טרם היה בתחום בכדורסל בארצנו, החשיפה שהאירוע הזה נתן לכדורסל בארץ בכלל ולנבחרת בפרט הייתה גדולה מאוד ולמרות התוצאות, אני סבור כי ההשלכות של אירוע זה על הכדורסל והספורט בישראל יהיו חיוביות.