פגיעה בקבוצות ובאוהדים

הליגה הלאומית ממשיכה לגעוש לאור ההחלטה שהתקבלה אמש על סיום הליגה, וההרכזה על הרצליה וחיפה כעולות. יניב סהראי, כתב הלאומית של ספסל, חושב שההחלטה הזאת ממש לא במקום ולא רק שהיא פוגעת בספורטיביות ובקבוצות, היא תפגע קשות גם באוהדים. (צילום: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

 

"מנהלת הליגה הלאומית, בשיתוף עם איגוד הכדורסל, מודיעה על סיום עונת המשחקים 2019/20. ההחלטה התקבלה לאור התפרצות נגיף הקורונה ובלב כבד, ולאחר בחינת כלל השיקולים העומדים על הפרק. כפי שהוחלט בפתיחת עונת המשחקים 2019/20, שתי קבוצות יעלו בתום העונה לליגה הראשונה. לאור המצב שנוצר, הוחלט על עלייתן של שתי הקבוצות הנמצאות במקומות הראשונים לפי הטבלה. עוד נקבע על הקפאת היורדות לליגה הארצית."

 

כך הצהירה אמש מנהלת הליגה הלאומית בהחלטה מצערת ופזיזה מאוד ששוב, לצערנו הרב, משאירה / מעלה קבוצות ליגה דרך שולחן הדיונים, ולא בדרך שבה ראוי וספורטיבי לקבוע – הפרקט. נכון שהסיטואציה במקרה זה היא שונה וחריגה ממקרי העבר להם כבר התרגלנו, אך מעבר לערך הספורטיביות שנפגע קשות עקב ההחלטה, מדוע היה בוער למנהלת הליגה הלאומית לקבל את ההחלטה על סגירת הליגה כשעברו 4 (!) ימים בלבד מאז שוחק המחזור האחרון? האם לא ניתן היה לחכות טיפה (כמו שעשו במרבית הליגות בעולם ובשאר ליגות הבוגרים בישראל בפרט), ולבחון את המצב מחדש במטרה למצוא פתרון ספורטיבי (גם אם זה דורש מקבוצות לשחק בלי זרים, דבר שימממש את חזון הליגה הלאומית – ליגה של השחקן הישראלי) לעניין?

ההחלטה המהירה והזויה הזאת פוגעת בלא מעט קבוצות אשר השקיעו לא מעט כסף ומשאבים על מנת להתחרות על העלייה לליגה הראשונה. אין זה היגיוני לקבוע עולות כשלכל קבוצה בליגה מספר משחקים שונה מול שאר יריבותיה לליגה. מדוע עפולה ויבנה, שלשתיהן קיים סיכוי לא רע לסיים בין 2 הראשונות, צריכות להענש בגלל שההגרלה זימנה להן משחק מול חיפה (לה נשאר מפגש מול שתיהן) והרצליה (לה נשאר מפגש מול עפולה) בשלבים המאוחרים של העונה? משחקים שאם ההגרלה הייתה מזמנת אותם קודם לכן יכול להיות שהיו משנים את מצב הטבלה. מלבד עפולה ויבנה, החלטה זו פוגעת בקבוצות שלהן נותר עוד סיכוי להתחרות על העלייה ועשו לא מעט על מנת להתחזק לקראת הישורת האחרונה, וכעת – הכל יורד לטימיון.

מלבד הפגיעה בקבוצות, ההחלטה פוגעת לא פחות באוהדים, שממילא סובלים מפגרה קיץ ארוכה למדי וכעת יצטרכו לחכות, במידה והכל יסתדר עד אז, לא פחות מכ-7 (!!!) חודשים עד לתחילתה הרשמית של העונה הבאה. יציאה לפגרה מוקדמת כורח הנסיבות והשלמת העונה (עם זרים או בלי) עם חלוף המחלה הייתה מטיבה הן עם האוהדים והן עם קבוצות הליגה שיוכלו לסיים את העונה בצורה ספורטיבית. כולי תקווה כי עוד לא נאמרה המילה האחרונה בנושא וכי מנהלת הליגה הלאומית תחזור בה מהחלטתה.