פרנקל היקר, תתעורר

אתמול התארח יו"ר מנהלת ליגת העל בתכנית 'מגרש פתוח' בערוץ הספורט, ואמר משפט שממש עיצבן את הפועל גליל עליון מהלאומית ואת האוהדים שלה. צוד בדיחי, כתב האתר ואוהד מסור של הצפונים, לא נשאר חייב ומסביר לפרנקל למה גליל עליון יכולה להיות תוספת נהדרת לליגה ומסיים באזהרה שהיא עוד תהיה שם יום אחד.


| צוד בדיחי

 

״אני שמח ומזל שמכבי חיפה עלתה ליגה בעונה הקודמת כי הקבוצה השנייה לא הייתה עולה...״ כך אמר אתמול יו"ר מנהלת ליגת העל, שמואל פרנקל, כשהתארח בתכנית 'מגרש פתוח' בערוץ הספורט. הקבוצה השניה, הלא היא הפועל גליל עליון, העלתה אמש בפייסבוק פוסט זועם על המשפט הנ"ל. גם האוהדים לא אהבו (בלשון המעטה), ומבחינת האוהד צוד בדיחי התגובה הכי טובה היא פשוט להראות לפרנקל את העבר והעתיד של הפועל גליל עליון.

 

יושב לו שמואל פרנקל במשרדו, מעשן סיגר (נגיד, אין לי מושג אם הוא אוהב או לא) וחושב לעצמו: "החיים שלי נהדרים. הנה פתרתי את כל תחלואי ענף הכדורסל בארץ. יש תחרות נפלאה בליגת העל, סדרות של הטוב מ-5 לקביעת זהות האלופה, ואין שום שריון לאף קבוצה ביורוליג. הכל על בסיס הישגים ספורטיביים על המגרש. לא זו בלבד, אלא שזכיתי להביא למצב שבו שחקנים מקבלים דקות לפי השאלה כמה הם טובים, ולא לפי חוקי שוחד מוזרים כאלה ואחרים".

כך יושב לו פרנקל במשרדו הממוזג ומבסוט מהחיים. אבל משהו חסר לו, לאדון פרנקל היקר. משהו מציק לו בזווית התודעה. מה זה היה לעזאזל? איזשהו חלום בלהות שבא והלך... אה, נכון! הפועל גליל עליון! קבוצת עוף החול, שטיפסה מליגה ג' אחרי שחיים אוחיון עזב אותה, והגיעה עד לליגה הלאומית. זה לא הספיק להם, לחוצפנים מכפר בלום, והם רצו לבוא ולזהם את הליגה הטהורה שלי, חושב לעצמו פרנקל.

האמת, הם אפילו היו ממש קרובים. משחק אחד הפסידו בנקודה, משחק אחר בשתי נקודות אחרי הארכה... וואו, חושב לעצמו פרנקל, ומוחה זעה מהמצח, כמעט הייתי צריך לסבול את המוזרים האלה מהצפון בליגה המדהימה שלי, המלאה בקהל, ונקיה מכל בעיה.

כמעט ועלו העונה

 

ובכן, אדון פרנקל היקר, תתעורר. הפועל גליל עליון הייתה ונשארה שם דבר בכדורסל הישראלי, ולא סתם. הנה חידון קצר: מי הקבוצה היחידה שלקחה אליפות בסדרות, למעט כמובן אהובתך הצהובה? יפה מאוד. תשובה נכונה.

הלאה: זרוק שם של שחקן ישראלי גדול, איזה שתרצה, קטש? שפר? קוז'יקרו? גורדון? אליהו? כספי? מה משותף לכולם? נכון מאוד. כולם עברו בגליל. ובניגוד למכבי, ת"א שגם בה רובם עברו (היוש אבישי גורדון ועידו קוז'יקרו), בגליל זה לא היה בגלל הכסף הגדול, או החשיפה לאירופה, אלא בגלל דברים שאתה ככל הנראה לא מסוגל להבין. לב, נשמה, כל מיני כאלה.

אוקיי, עכשיו תגיד לי שאני חכם עם שחקני עבר, אז בוא נמשיך: אמרת מכבי חיפה? סבבה. ווילי וורקמן ותום מעיין פרצו ב:___ נכון מאוד. אלוף אירופה הצעיר, מירון רוינה, שיחק בשנתיים האחרונות במדי:___ ושחקן העונה בליגת העל לנוער על פי בחירת איגוד הכדורסל ושחקן המחוז הצפוני בנוער על פי ספסל הוא חן גיא שמשחק ב:_____ זה כבר נהיה קל נכון?

אתה מבין פרנקל? כסף וספונסרשיפ תמיד אפשר לגייס, אבל אופי ומסורת לא בונים מהיום למחר, אפילו לא תוך עשר שנים. וזה, במחילה מכבודך, הרבה יותר חשוב ליציבות של קבוצה מאשר השאלה כמה עמוק הכיס של הבעלים, שהיום הוא פה ומחר ב...

ובכן, שמואל היקר, תרשה לי לרענן את הזיכרון שלך. אם הליגה ה-הו-כה מוצלחת שלך הייתה טיפה יותר הוגנת ולא מתנהלת כמו מועדון סגור, כבר היו שתי עולות, מה שאומר שגליל (לצערך, מסתבר) הייתה עולה. למעשה, קבוצות הליגה הלאומית שבתו בדיוק על העניין הזה בתחילת העונה. הייתה רק אחת שהפרה את השביתה... אני לא ממש זוכר מי זו הייתה. רק שהיו לה מדים ירוקים והמון כסף בכיסים. אה, נכון! זו הייתה הקבוצה האהובה עליך מהכרמל. איזה יופי כשכל הכוכבים מסתדרים לטובתך, פרנקל, אה?

דרך אגב, תרשה לי ככה לתהות, בקטנה, בצד: בסוף העונה שעברה, לא האחרונה, זו שלפניה - חיפה ירדה ליגה. ג'ף רוזן הוציא מכתב חצי הזוי חצי משעשע על זה שזה לא הוגן שחיפה תרד, כי יש לה הרבה קהל או משהו כזה. נשמע שאתה די מתחבר לטיעון הזה, אז למה בכלל הורדת אותם ליגה? היית מקפיא ירידות או משהו בסגנון, ויאללה, חגיגה. אולי עשית את זה בשביל שאנחנו, המסכנים מהלאומית, נזכה לקצת אבק כוכבים אמריקאי? אם כן אז תודה לך. זה היה מרגש ממש. אין כמוך יא פרנקל.

 

אבל אתה יודע משהו? זה לא באמת משנה. תן לי לבאס אותך: גליל עליון תחזור לליגת העל, פרנקל יקירי. מילה של בדיחי. תרשום לך. זה רק עניין של זמן. אולי בעונה הזו, אולי בעונה שאחריה, ואולי זה ייקח יותר. אבל מי שצעדו את כל הדרך מליגה ג' בקיץ 2008 ועד עכשיו, לא מתכוונים לעצור צעד לפני היעד. אז תרשום לך, שמואל: כפר בלום, ימי ראשון, מתישהו בעתיד הקרוב. אם זה קיץ אז תבוא כבר מהבוקר ותעשה קיאקים נחמד שם.

ועד אז? האמת, הליגה הלאומית נהדרת, תודה ששאלת. ליגה בלי אלופה קבועה מראש, ליגה שלא צריכה פיינל פור כדי להיות מעניינת, וליגה בלי חוקי זרים משונים. (כי בוא, מה זה הבדיחה הזו? או שאתה נותן למי שטוב לשחק, או שאתה נותן מגבלה ברורה על כמות הזרים ושלום. מה זה כל הפלפולים האלה? זה שיעור גמרא או ליגת כדורסל? טוב יאללה סגור סוגריים).

אז איפה היינו? בינתיים בלאומית. עוד מעט בליגת העל בעזרת ה', ועד אז נהנים מאד מהכדורסל.

ואיך אצלך, פרנקל?

 

כספי וקטש. גם הם עברו בצפון