קבוצות הארצית: לא נחזור בלי מתווה

העידכון ממשרד הספורט על החזרת האימונים נשמע כמו בשורה חיובית לליגות הלאומית והארצית שיוכלו לחזור לפעילות, אבל לא כולם הולכים לקפוץ חזרה למים. בקרב קבוצות הליגה הארצית יש התנגדות קשה כלפי חובת הבידוד של השחקנים, וחוסר רצון להחזיר את השחקנים מחל"ת כשלא ברור אם ומתי העונה בכלל תפתח.


| safsal

 

בשורה משמחת קיבלו היום אנשי הכדורסל בארץ, כשמשרד הספורט הודיע שהליגה הלאומית והארצית בדרך חזרה אלינו. אבל למרות שזה הדבר שחיכו לו הרבה מאוד אנשים, בעיקר השחקנים שמושבתים מפעילות, יש עדיין כמה קאצ'ים, בעיקר בקרב הליגה הארצית. אלו כמה נקודות שעלו היום בשיחקה עם קבוצות הליגה.

קודם כל - עניין הבידוד. בליגה הארצית מרבית השחקנים עובדים במקביל בעוד עבודות, כך שבידוד מלא יהיה בעייתי מהם. בחלק מהקבוצות אמרו כי אצלם לא תהיה בעיה כזאת, אבל אפשר להניח שהם בעמדת המיעוט. השחקנים אומנם רוצים לחזור כמה שיותר מהר לאימונים, אבל אם התנאי הוא בידוד - לא בטוח שכולם יעדיפו זאת, בטח אם הליגה לא חוזרת.

העניין הבא הוא האם באמת הליגה תחזור. "מה הטעם להתאמן אם הסיכויי שתיפתח הליגה הוא 50%. וגם אם תיפתח ולא ישוחקו 70% מהמשחקים אז לא יהיו עולות ויורדות אז... על מה בדיוק התחרות פה?!" אומר צחי מאליצור נחל שורק. בקבוצות מדברים בעיקר על חוסר ודאות, כשיש המון שאלות פתוחות ואין מתווה מסודר. מתי הליגה תחזור, באיזה פורמט, מה יקרה אם יהיו שחקנים שידבקו, הזזות משחקים, עולות ויורדות, וכו'. בחלק מהקבוצות אף ציינו שלמרות האישור - בלי מתווה מסודר ותשובות לא יחזרו להתאמן.

וכמובן שיש כאן גם את העניין הכלכלי - כרגע השחקנים נמצאים בחל"ת, ואם יחזרו האימונים הקבוצות יחזרו גם לשלם משכורות. זה הגיוני סה"כ, אבל אם הקבוצות לא רוצות להגיע למצב שיש רק אימונים ולא משחקים, ואולי לא שווה בכלל להחזיק "קבוצה לעליה" אם אין ליגה.

 

"עד אשר יהיה תשובות אל לנו לחזור להתאמן"

26 קבוצות יש לנו השנה בארצית, ולא מפתיע שהדעות חלוקות. אחד מיושבי הראש בארצית שביקש להישאר בעילום שם מסר לאתר: "אנחנו מאוד שמחים על הידיעה שקבוצות הליגה הארצית יכולות לחזור להתאמן. אין ספק שארגון השחקנים ובעיקר עודד שעשוע עשו עבודה פנטסטית במאבקם. אך כאן מגיע האבל הגדול - איגוד הכדורסל לא פוצה פה. ישנן שאלות רבות אשר מחייבות מחשבה רצינית ועמוקה.

האם השחקנים חייבים בבידוד? האם מותר לעבוד בעבודה נוספת? האם יש תאריך לחזרה למשחקים? האם יש מתווה ברור לקיום המשחקים? האם יש תשובות לשאלות - מי חייב בבידוד, מה קורה במקרה של בידוד - משחק חוזר? הפסד טכני? מדינת ישראל ידועה במבנה 'הכל או כלום' - אם עוד חודשיים שוב נכנס לסגר- מה אז?
ועוד אינספור שאלות.

לדעתי עד אשר תהיינה תשובות לכל השאלות אל לנו עם כל הצער שבדבר לחזור להתאמן. האחריות הכלכלית שלנו לא יכולה לאפשר לנו לשוב לשגרת אימונים בלי תשובות מספקות."

 

יחד עם זאת, יש בליגה קבוצות קצת יותר אופטימיות שמבינות את המצב הבעייתי אבל כן יחזרו להתאמן: "אנחנו מברכים על היוזמה, ומאוד נשמח לחזור." אמר רנגי, מאמן הפועל חבל איילות. "אירגון השחקנים בראשות עודד שעשוע עשה עבודה נהדרת. בדרך ארץ, בעיקביות והרבה נכונות. ברור שיש שאלות שעדיין פתוחות, כמו לוח זמני המשחקים (חלקם יצטרכו להדחות). גם שיטת המשחקים, אם מסתכלים על האפשרות לסגר / עצירה נוספת, אולי צריכה להשתנות.

בנוסף- יש עוד הנחיות רפואיות (כמו בידוד קבוצה במקרה של הדבקה בקבוצה יריבה נגדה שיחקה) שנשמח לדון בהם או לקבל אותן כהגדרה. אבל כשהמקרים הללו שאגב, די סביר שיהיו, טוב יעשה אם תנתן על כך הדעת מבעוד מועד. יקל מאוד ובתקווה שיחסוך את אי הנעימות שהיתה בשנה שעברה בה נעצרה הליגה ורק אז דנו בהשלכות."

"אני שמח לשמוע על חזרה של הקבוצות מהליגה הארצית למתווה של האימונים, זה שלב נוסף לחזרה לשגרה." אמר סוכן השחקנים בוריס פריימוביץ', שמחזיק בזכויות הניהול של מכבי שדרות. "חשוב מאוד לשחקנים לחזור לפעילות גופנית. נכון שזה ללא משחקים, אבל גם אימונים זה מתווה מצויין. רוב השחקנים לא עשו פעילות גופנית עם עצימות גבוהה כבר למעלה משבעה חודשים. אני והצוות של הקבוצה מאוד שמחים ומחכים בקוצר רוח לראות את השחקנים וקצת לקרוע להם את הצורה"