"קבוצות יצטרכו תכנון קדם עונה רציני"

המצב שנכפה עלינו לא רק שביטל את כל הספורט בארץ ובעולם, גם יצר מצב בעייתי מאוד עבור הספורטאים שמנסים לשמור על כושר לצד הגבלות. ביקשו מרגב פנאן, מאמן הכושר של מכבי ת"א uנבחרuת הנשים של ישראל, להסביר איך בכל זאת מצליחים לעשות פעילות גופנית, על החשיבות שלה ועל החזרה לשגרה בעתיד. (צילום: אפליקציה רשמית מכבי ת"א)


| לילך וייס

 

כמעט כל הספורט בארץ מושבת בימים אלו. הרשתות החברתיות מוצפות בסרטונים של ספורטאים מגלים יצירתיות ומתאמנים בבידוד, ויש גם כל מיני פתרונות מקומיים של איגודים שונים שדואגים לפעילות קבועה עבור הספורטאים שלהם. כך למשל נבחרת השחיה נכנסה למתחם מבודד בקיסריה, נבחרת ההתעמלות האומנותית ומתעמלים נוספים עובדים בוינגייט תוך שמירה על ההנחיות. הרבה ספורטאים וקבוצות גם נעזרים במאמני כושר השלהם, שמראים שגם מרחוק אפשר לשמור על שגרת אימונים.

"יש לא מעט דרכים לשמור על כושר במהלך הפגרה הכפוייה הזו. כמובן שזה מצריך הרבה יותר יצירתיות,משמעת עצמית וסבלנות." מסביר רגב פנאן, מאמן הכושר של מכבי ת"א ושל נבחרות הנשים, על המצב כרגע. "לשחקנים שיש מאמני כושר שאחראים עליהם יותר קל כי הם מקבלים תכניות מותאמת למצב ולצרכים. בהחלט אפשר, פשוט צריך לעבוד בצורה מאוד מסודרת ובעלת הגיון."

ככל שהתגבר המשבר בעולם, ראינו גם את ההנחיות הולכות ומחמירות. האיסור הנוכחי על התרחקות של יותר מ-100 מטרים מהבית הופך את כל העניין להרבה יותר בעייתי עבור הספורטאים, אבל עדיין אפשרי, כפי שפנאן מסביר. "מתאמנים באופן מסודר ואינטנסיבי. הרבה תנועתיות של הגוף, כח כנגד משקל גוף וכנגד עזרים חיצוניים במידת האפשר כי לא לכולם יש. אופני כושר, מסילות ריצה למי שיש, אימונים על מחזוריים שעובדים בדפקים גבוהים על תרגילי כח ותרגילים שמכוונים על זריזות רגליים על שטחים קטנים. זה לא אידאלי אבל עדיין יכול לתת מענה חלקי."

 

מזה כ-5 שנים פנאן הוא מאמן הכושר הראשי של מכבי ת"א (פלוס שנתיים קודם לכן כעוזר המאמן תחת אבי קובלסקי), והשנה הצטרף לפרוייקט של האיגוד לליוויו מקצועי של הסגל המורחב של נבחרת הנשים ונבחרת העתודה. פנאן כאחראי הכושר בנבחרת הנשים והעתודה תפקידו לפקח על השחקניות במסגרת הנבחרת ובפגרה. "העבודה שלי היא לפקח ולעקוב אחר הבנות במהלך העונה ולדאוג שכל שחקנית תקבל מענה לעבודה הגופנית גם מבחינת תכנית אישית וגם לראות פיזית כל אחת מהשחקניות. כמו כן אחד התפקידים הא ליצור מעטפת תומכת לכל השחקניות כמו תזונה, רפואי, חדר כח וכו'. מבחינתי ומבחינת הצוות המקצועי בנבחרת הנשים העבודה הגופנית היא אחד הדברים החשובים ביותר בהתפתחות ובביצועים הספורטיביים של השחקניות ואנחנו מבינים שאנחנו בונים תהליך טוב וככזה הוא ייקח זמן."

ובמיוחד עכשיו לאור המצב שנוצר, הליוויו שלו עוזר מאוד לשחקניות "אני שולח תכניות אימון אישיות וקבוצתיות כל בוקר לשחקניות. חלקן בהליך של שיקום מפציעה, חלקןו עבודה אתלטית יותר, וכולן מבצעות תכניות כוח משתנות מדי יום. התרגילים כולם הם מורכבים ועובדים על כמה קבוצות שריר יחד. כמו כן ישנם תרגילים שמהווים תרגילי המרה אתלטית לתרגילי הכח, עבודה על מרכז גוף, שיווי משקל, כח חלק גוף עליון + תחתון ותרגילים פונקציונאליים למשחק הכדורסל."

 

"העבודה עם רגב לפני כל עניין הכושר, נותנת תחושת רצינות. רגב הוא אחד המאמנים הכי מקצועניים ורציניים שיצא לי לעבוד איתם." אומרת רומי לוי, שחקנית נבחרת העתודה. "כל בוקר אנחנו מקבלות מרגב תוכנית אימונים יומית, אשר מותאמת לכל יום ביומו ולסיטואציה הנוכחית, שכן לא לכל אחת יש בבית אביזרי חדר כושר. רגב דורש מכל אחת בתורה לצלם את האימון ולשלוח לבנות בקבוצת הווטצאפ שלנו, על מנת שכל אחת תדע מה עליה לעשות.

בנוסף לזה, ההתכתבות בקבוצה תורמת לשמירה על קשר בין כל הבנות והצוות, כולל עידכונים על הפעילות היומית של הבנות והמצב הפיזי.רגב הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה, שדרך עבודתו, אני מרגישה שהכושר הגופני ושמירת הגוף שלנו כשחקניות מאוד חשובה לו."

גם דניאל רבר, מסגל נבחרת הנשים, מרוצה מאוד מהפעילות שמתקיימת. "העבודה עם רגב היא נהדרת וסופר חשובה במהלך העונה ובפרט בימים אלו. אני יכולה להגיד שבמהלך העונה התאמנו אצלו לפחות פעמיים בשבוע ומאז שנכנסו לסגר הוא שולח לנו כל יום תכנית אימון שונה כדי לעזור לנו כמה שיותר לשמר את הכושר ומסת השריר שבנינו איתו במהלך העונה. אני יכולה להעיד על עצמי שאני נמצאת בתקופה מאוד קריטית בשבילי מבחינה גופנית (שיקום של קרע בלברום בירך) והוא עוזר לי גם מרחוק ושולח לי תכניות מותאמות לצרכים שלי. הוא מקשיב והוא שם בשבילנו בתקופה באמת בעייתית ונותן לנו סוג של מסגרת מסויימת גם אם זה רק לשעה וחצי ביום."

"אני שמח מאוד שרגב לקח את נושא הכושר הגופני בנבחרת הבוגרת והעתודה תחת המעטפת שלו. אני בטוח שהוא יטביע את חותמו על הבנות ואת התוצאות נראה בשנים הבאות״ מסכם טל נתן, מאמן נבחרת העתודה והמנהל המקצועי של אגף הנשים באיגוד.

מצלמות את האימון ושולחות בקבוצה - רומי לוי

 

לצד הרצון של עולם הספורט לחזור לשגרה כמה שיותר מהר ולנסות לסיים את העונות הנוכחיות, הועלו כל מיני הצעות על חזרה "בבת אחת" למשחקים וקיום הליגות בקיץ. שאלנו את פנאן איך דבר כזה יכול להשפיע על הספורטאים. "אין לי באמת תשובה כי זה מצב שאף אחד בספורט לא התמודד איתו. מתאר לעצמי שיהיו יותר פציעות של רקמות רכות - שריריות כתגובה פיזית לעומס שחזר בצורה לא הדרגתית לאחר הפסקה ארוכה. לכן חשוב ביותר לשמור את השחקניות fit ככל האפשר."

ומגב לגבי מצב של עומס או עייפות אם הליגות יסתיימו ביוני - יולי ויחלו מחדש כרגיל בעונה הבאה? "כמאמן כושר במכבי שרגיל לנהל עומסים אדירים במהלך עונה, אני לא חושב שזה יושפע כתוצאה מהמצב של הפסקה מוקדמת של עונה זו. קבוצות יצטרכו תכנון קדם עונה מאוד רציני עם המון מחשבה מאחוריו כדי להכין את הקבוצה בצורה הטובה ביותר שלהם."

ולסיכום, שאלנו אותו מה לדעתו יכול להיות הפיתרון הכי טוב בחזרה לשגרה שישרת גם את הספורטאים. "קשה כרגע לצפות כי אף אחד לא באמת יודע מתי המשבר הזה ייגמר. אבל כדי לחזור לשחק ולשמור על השחקנים ושחקניות בריאים ובריאות, הכנה של 15-20 ימים היא מינימלית מבחינה גופנית. בעצם מה שאנחנו חווים עכשיו היא תקופת off-season קיצונית בה שחקניות ושחקנים אפילו לא מורשים ללכת למגרש ולזרוק לסל, לכן אין להקל ראש בתקופת ההכנה לפני משחקים רשמיים כדי להימנע מאי מוכנות פיזית של כל הספורטאים והספורטאיות."