רבע גמר גביע האיגוד: סינדרלות

העולה החדשה מיבנה ומכבי רעננה מהארצית יתמודדו על הכרטיס לגמר. הפועל כאוכב גם היא עושה היסטוריה ותנסה להפתיע את גלבוע מעיינות שממשיכה להיות מושלמת אחרי שגברה על הגליל העליון. סיכום של 3 ניצחונות חוץ בדרך לחצי הגמר בחודש ינואר.


| שי ברק

אס"א ירושלים 59 – אליצור יבנה 62 (במחצית: 31:27 ליבנה)

העולה החדשה מיבנה, היא כמעט ה-סינדרלה של הגביע. אמנם מכבי רעננה מהליגה הארצית נמצאת גם היא בחצי הגמר, אבל הסגל שלה לא תואם את מקומה בארצית , יבנה מנגד, קבוצה צנועה עם הרבה שחקניות שיש להן העונה מה להוכיח והן הוכיחו את זה במשחק. שההחתמה של חנה הללי לפני שבועיים לא תטעה. השחקנית הותיקה רחוקה מהשיא ועלתה מהספסל, היו אלה לי קפיטולניק ואלכס גיטצ'נקו הצעירות שהובילו את הקבוצה ורג'י גליידה, נכס לכל קבוצה שסיפקה את הדומיננטיות בצבע. מכאן לירושלים לא היה סיכוי.

נכון, בירושלים יש שמות כעדן פורת ומורן שטרית, שהנסיון שלהן הוא עצום בכל הרמות, אבל כשמולן קבוצה מאומנת שהגיעה מוכנה ועשתה בית ספר להגנה, עדן פורת (ממוצע 6 נקודות אשתקד בליגת העל) קלעה 7 נקודות בלבד. ביבנה יצאו למשימה לעצור את מובילת הכדור והשחקנית הדומיננטית בירושלים, הדר רפאל, וכשההגנה עמדה במשימה בהצלחה התוצאה היתה יתרון 19:14 בסוף הרבע הראשון, שהיה יכול להיות עוד גבוה יותר אם רפאל לא היתה משתחררת לשלשה בסמוך לסוף הרבע.

רק שמול שלשה אחת של רפאל נחתו על ירושלים 3 שלשות של לי קפיטולניק (סה"כ 9 נקודות ברבע הראשון), עוד 6 נקודות הוסיפה גיטצ'נקו ויבנה היתה ביתרון. בירושלים הצליחו לעצור את השתיים ברבע השני, אבל השאירו את נופר לוי ללא שמירה וזו , שזכתה בדאבל כשלבשה את המדים האדומים לפני מספר שנים, מכירה היטב את האולם, קלעה 6 נקודות, שחר עמית הצעירה קלעה שלשה חשובה ויבנה שמרה על היתרון מול 7 נקודות של יולי גרוסמן ברבע השני, 31:27 ליבנה בהפסקה.

הרבע השלישי אמנם היה שקול אך שיחק לטובת יבנה שהחזיקה ביתרון, רג'י גליידה אחרי מחצית ראשונה סולידית קלעה 5 נקודות בפתיחת הרבע השלישי ולצידה גיטצ'נקו ולזמי שתרמו גם הן מספר דומה של נקודות שמרו על היתרון של יבנה ועם נקודות של לזמי בסוף הרבע השלישי, היתה התוצאה 49:46.

מורן שטרית ועדן פורת עוד ניסו להציל את ירושלים ברבע האחרון, אבל ביבנה, למרות חוסר הנסיון כקבוצה התעלו השחקניות, קפיטולניק, לזמי וגליידה בדקות החשובות, עשו את שצריך בשביל להחזיק ביתרון וקליעות מדויקות מקו העונשין בשניות הסיום, השלימו את הסנסציה הגדולה. בינואר יבנה ורעננה, יתחרו ביניהן על התואר "הסינדרלה" של המפעל ועל הכרטיס לגמר.

קלעו לאס"א ירושלים: יולי גרוסמן 15, מורן שטרית 14, גילי ליאור 12, הדר רפאל 9, עדן פורת 7, נטע רפאל 2.
קלעו לאליצור יבנה: לי קפיטולניק 13, רג'י גליידה ואלכס גיטצ'נקו 12 כ"א, בת אל לזמי 11, נופר לוי 6, חנה הללי 5, שחר עמית 3.

 

הפועל גליל עליון 68 – הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 77 (במחצית: 34:31 לגלבוע)

אחרי שגלבוע מעיינות הדיחה בסיבוב הראשון את הקבוצה הממוקמת שלישית בליגה, הגיעה להתארח גם אצל השניה. בתום שלושה רבעים שקולים בגלבוע הצליחו לברוח במהלך הרבע הרביעי ולעלות לחצי הגמר. למעשה ובתום שבעה מחזורי ליגה ועוד שני משחקי גביע גלבוע מעיינות היא הקבוצה היחידה שלא הפסידה העונה בשום מסגרת, והיא כבר עם שני ניצחונות (בית וחוץ) על סגניתה.

בגלבוע זכו לעוד משחק מצוין משחקניות הרכש, הדר גוטין, שהצטרפה לקבוצה בעונה שעברה וטלי בן ישי, שהצטרפה בעונה הנוכחית והן תרמו לקבוצה 31 נקודות. אבל מי שממשיכה להיות המנהיגה והבורג המרכזי של הקבוצה היא ענבר לברון. לברון שגדלה בגליל (ובהמשך עברה עוד מספר תחנות בליגת העל) לא השאירה לאקסית סיכוי במיוחד ברבע האחרון, אותו פתחה עם שלשה חשובה והמשיכה עם נקודות מכל הטווחים עד שהגליל נשברו.

הגלבוע למעשה הובילו כבר מהפתיחה, כשנועה שמעוני, קלעה מבחוץ וקבעה יתרון 7:2, קרן נחמה ומיתר אסולין שקלעו יחד 9 נקודות בפתיחה, השאירו את קבוצתן במשחק כשהורידו את ההפרש למינוס 3, 15:12, שתי דקות לסוף הרבע. לפני שענבר לברון מחוץ לקשת קבעה 21:16 לגלבוע, מהן 15 נקודות בשלשות. הגלבוע המשיכו לשמור על היתרון גם בפתיחת הרבע השני כשההפרש עלה ל-9 נקודות מידי גוטין, רבקה רוס ניסתה בשלשה להוריד את ההפרש מהדו ספרתי (28:21), אבל בגלבוע שלטו ובלטו גוטין ושבת כהן  והבילו 32:24, פחות משתי דקות להפסקה. אז הגליל סיפקו כמה דקות של הגנה טובה ועצירות ועזרו לרוס להקטין את ההפרש, רק 35:31 בהפסקה.

עם תחילת המחצית השניה הצליחו בגליל לסגור את ההפרש, תחילה עם 4-0 מהיר ושווויון 35, המשיכו לשוויון 38, ונחמה ורוזנסטון אף קבעו מהפך ויתרון ראשון לגליל 42:39. בגלבוע ענו פעם אחר פעם, אך הגליל הצליחו לשמור על יתרון מינימאלי שהחזיק עד סוף הרבע, 52:51 לגליל.

לרבע האחרון עלתה רק קבוצה אחת. משלשה של ענבר לברון עלתה הגלבוע ליתרון 54:52 ואחרי נקודות של מיתר אסולין (56:55) יצאה לדרף הריצה של הגלבוע 8-0 משלשה נוספת של לברון ונקודות של גוטין . השופטים ששרקו מדי רבע לפחות עבירה בלתי ספורטיבית או טכנית, ראו 66:59 לגלבוע, ארבע דקות לסיום, שרקו ב"ס לשני לוי, טלי בן ישי דייקה מהקו וקבעה יתרון דו ספרתי (70:59) ממנו הגליל כבר לא חזרו ובסיום הגלבוע ממשיכה את המסע לדאבל.

קלעו להפועל גליל עליון: רבקה רוס 21, מיתר אסולין 17, קרן נחמה 13, שני לוי 12, חן צלציון 3, אמה רוזנסטון 2.
קלעו להפועל גלבוע מעיינות: הדר גוטין 20, ענבר לברון 19, טלי בן ישי 11, יעל טויטו 9, נועה שמעוני ונועה שבת כהן 6 כ"א, קרן בויס 3, עדי פירסטנברג 2.

 

אליצור נתניה 51 – הפועל כאוכב 66 (במחצית 34:23 לכאוכב)

אליצור נתניה עם הראש במאבקי ההישרדות, קיוותה להפתיע את כאוכב ולהעפיל לחצי הגמר, אך גם ידעה שאת עיקר המאמצים עליה להפנות למשחקי הליגה בשבועות הקרובים כי לעבור את הגלבוע זו משימה כמעט חסרת סיכוי ושני משחקים בשבוע באמצע ינואר הם לא מה שהקבוצה צריכה. מנגד, כאוכב, הגיעו לנתניה וממשיכות את העונה ההיסטורית שלהן. גם אם העונה לא תסתיים בתואר – מתי בפעם האחרונה בחודש דצמבר (או בכלל) היתה כאוכב בין רביעיית הצמרת ובחצי גמר הגיע? הישג נפלא לנערות האגודה המחוזקות בסלע וכהן.

הרבע הראשון היה צמוד והסתיים ביתרון קל לאורחות מכאוכב 16:12. היתה זו פיירוז חאג' שפתחה עם 4 נקודות רצופות ואת הרבע סגרו עלית כהן ונור נג'מי מחוץ לקשת. 6 נקודות של דבי בלייברג וסלי שדה של מלר ועדן גיוסי השאירו את נתניה בתמונה. הריצה האורחת הגיעה ברבע השני. כאוכב שיחקה פנימה, בר סלע קלעה 8 נקודות, אסיל עודה הוסיפה עוד 4 ומהצד השני כל נתניה קלעו 11 נקודות בלבד  (דפנה מלר 5 נק' בלטה) ובהפסקה, יתרון דו ספרתי לכאוכב 34:23.

ההפרש המשיך לצמוח ברבע השלישי, אז גם הוכרע המשחק. עודה, סלאח וחאג' הובילו את הקבוצה ליתרון שהתקרב ל-20 הפרש, בר סלע סגרה את הרבע בשלשה ובנתניה, דקות טובות של עדן גיוסי לא עזרו לשנות את המומנטום האורח, עם 53:33, עשר דקות לסיום, נקבעה העולה לחצי הגמר.

ברבע האחרון שיחקה נתניה על הכבוד, דבי בלייברג לקחה אחריות וקלעה 9 נקודות, דפנה מלר הוסיפה שלשה, אבל מהצד השני סירין מוחמד הצעירה (5 נק' ברבע) ועלית כהן, בשלשה שניה, הגיבו ושמרו על הניצחון.

קלעו לאליצור נתניה: דבי בלייברג 19, דפנה מלר 10, עדן גיוסי 9, הילה מימון 8, ניצן קוך 3, לירון אלבג 2.
קלעו להפועל כאוכב: בר סלע 18, פיירוז חאג' 15, אסיל עודה 10, עלית כהן ונור נג'מי 7 כ"א, סירין מוחמד 5, היא סלאח 4, ליאן עודה 2.

 

במשחק נוסף: מכבי רעננה הס 94 – הפועל כפר סבא 68

 

משחקי חצי הגמר יתקיימו בשיטת בית-חוץ בתאריכים (21 ו-24 בינואר)

הפועל גלבוע מעיינות – הפועל כאוכב (גלבוע תארח המשחק הראשון)

מכבי רעננה הס- אליצור יבנה (רעננה תארח את המשחק הראשון)