?רמת חן בדרך לגביע רביעי

.מתוך טריו הצמרת נותרה אחת לחצי הגמר, רק רמת חן, לאחר הדחתן של אשדוד והרצליה שהפכה למועמדת המובילה לזכייה בגביע המדינה, אבל לא, זו ממש לא סנסציה. נכון חולון ופתח תקווה (משחק ענק של לירז קניג) ניצחו, אבל אלה אשדוד והרצליה שעשו הכל כדי להיות מודחות (לעומת רמה"ש היציבה), יממת רבע גמר הגביע סיכמה את כל מה שרע בהתנהלות האגודות בליגת העל וזרקה שתיים מהן מחצי הגמר. מה שממחיש זאת יפה מכל הוא סיפורה אשלי בברלי גיבורת הערב. טור מסכם


| safsal

החלטות תוך 15 שניות בואו תשמעו סיפור. אשלי בברלי קלי. שחקנית רוקית בת 23 שחתמה בתחילת העונה בהפועל ראשון לציון. "רוקי" עפ"י וויקפדיה ("אבן שושן החדש") הוא כינוי לשחקן בשנתו הראשונה בענף ספורט או בכל מקצוע אחר. אז בברלי הגיעה כרוקית למדה להסתגל אבל לא התאימה לשיטה ושוחררה, קורה. לגיטימי.

מפה פתח תקווה נכנסת לתמונה והכל הפך לביזארי. לבברלי כבר היה כרטיס טיסה בחזרה לארה"ב לנסות למצוא לעצמה קבוצה חדשה, אבל בפ"ת ביקשו ממנה לא לעלות על המטוס. כמו ביצירת המופת "דה וויס" היו לפ"ת 20 שניות ללחוץ על כפתור "הצלה" ולהשאיר אותה אצלן, אז הם לחצו ושחררו את השחקנית הכי טובה שלהן העונה, קריזמה צ'אפמן. הרוקית שביום מעונן קיבלה הודעת שחרור וביום בהיר חוזה חדש, לקחה לעצמה שבוע הסתגלות בקבוצה הכחולה במהלכם קלעה 10 ו-7 נקודות. בפתח תקווה שמסתבר שמקבלים החלטות אחרי 15 שניות, לא הבינו איך שחקנית בת 23 שזו השנה הראשונה שלה מעבר לים קולעת רק 17 נקודות בשני משחקים בשבוע החליטו לחתוך אותה. חיפשו שחקנית אחרת וגם מצאו והחתימו (דניאל מקריי סיכמה בקבוצה ביום שני, כך עפ"י סוכניה). אבל עד שהיא ארזה התקיימו עוד שני משחקים ובשבוע האחרון בברלי קלעה 20 נקודות בליגה ו-27 נקודות בגביע. בין 20 ל-27 היא קיבלה את הודעת השחרור. היא אמרה תודה, ארזה את התיק והעלתה את פ"ת לחצי גמר הגביע.

פתאום בפתח תקווה הבינו שאי אפשר לשחרר את השחקנית שנתנה שבוע משחקים טוב ושוב ביקשו ממנה לא לעלות על המטוס ובמקביל גם מהזרה החדשה שכבר היתה בשדה התעופה שלא להמריא. עד השעות הקטנות של הלילה ניסו לקבל החלטה מושכלת באמצעות הטלת מטבע אבל זה נחת בפינת שולחן ולא עזר למקבלי ההחלטות שם לקבל את ההחלטה. נכון לערב כניסת השבת אשלי בברלי נשארת, זה יכול להתהפך אם קבוצתה תפסיד במשחק האימון הפנימי, כי ככה מקבלים פה החלטות. (ופעם זה היה נראה לנו מוזר שמאמנים מפטרים במחצית). לא משנה איזו החלטה תתקבל כעת בפתח תקווה, זו תהיה ההחלטה השגויה. כי הנזק כבר נעשה.

בליגה של 4 חודשים עוד חושבים לטווח הקצר אם גם לכם יצא לשאול פעם 'מה יותר קצר מליגה מקצוענית שנמשכת 4 חודשים?' התשובה טווח המחשבה של מנהלי הקבוצות שבונים את הקבוצה לליגה. פ"ת שלמעלה זו דוגמה קיצונית, אז נעבור למודחות הטריות. מכבי בנות אשדוד פתחה את העונה עם הצהרה גדולה, אליסון הייטאוור, טיפני ג'קסון ושי דורון השלד הכי טוב שהיה בישראל וחיזוק אירופאי של עוד 2 זרות פאריס ובוטוליה. אבל עד הפגרה כבר שיחררו את הייטאוור, כי צריך לגוון, הביאו בקומה את טמיקה ג'ונסון כדי שתוחלף בהמשך. אחרי שלא סיפקו את הסחורה גם הזרות שהוחתמו לאירופה שוחררו במהירות לחסוך את משכורת חודש ינואר ואז טיפני ג'קסון שברה את היד ובשארה גריבס הוחתמה לחודש. התוצאה, מסגל יקר, נוצץ ועמוק של 5 זרות מוכשרות במיוחד, אשדוד עברה לבצע חילופים אחת לחודש ובמקום להסתכל על העונה כמכלול הגיעו למשחק גביע, אחד, על כל הקופה עם זרה שהגיעה לפני שבוע וזרה נוספת שהגיעה לפני יומיים. אוסף "הזרות" לקבוצה התקשו להתחבר ב-40 דקות מול הקבוצה שנמצאת בכושר הטוב בליגה ואיבדו את הגביע. שבוע לפני השלב הבא באירופה מעניין את מי הפאניקה החדשה תנחית בקבוצה.

הרצליה גם היא עם סגל יקר במיוחד, משלמת את מחיר היוהרה. ברודיק אולי שחקנית אפורה ולא "הגבוהה הכי טובה בעולם" (כך הוגדרה ההחתמה האחרונה), היתה יעילה ממוצע של דאבל-דאבל וניצחונות ברמת חן ורמת השרון. אבל אם יש שם גדול ומימדים גדולים (201 ס"מ) בשוק אז חבל לא להביא ולהרוויח קצת כותרות ולהתחכך ב'אבק הכוכבים'. בואייט מוכשרת ואולי עוד תהיה הגבוהה הטובה בעולם, אבל בליגה של 4 חודשים בקצב של שני משחקים בשבוע צריך לתת 30 יום של חסד. בזמן הזה כבר איבדו תואר.

אם צריך שינוי – הוא בדרך כלל נמצא אצלך בבית כשכולם רצים לחפש מעבר לים ומביאים זרה שלא עושה שום שינוי חוץ מהצורך בעוד זמן לחבר אותה, בפתח תקווה העפילו לחצי הגמר דווקא עם שינוי אחד פשוט (שהיה מספיק גם בלי הבאתה של ברדפורד). לירז קניג לחמישייה. בקבוצה מלאה בצעירות קניג בת ה-31, כבר עונה שמינית בליגת העל החלה כרוטציה. במשחק הגביע קיבלה את האמון ופתחה בחמישייה לא כדי להיות מוחלפת אחרי 6 דקות, אלא כדי לשחק 33 והיא קלעה 19 נקודות במשחק כמעט מושלם. אופיר לביא שמקבלת מתחילת העונה בין 20-30 דקות למשחק פתיחה את היציבות ואפשר היה לסמוך עליה במאני טיים. בהרצליה מהצד השני, הסגל עמוק יותר, מוכשר הרבה יותר ומגוון. התוצאה שאף אחת מהישראליות לא קיבלה הזדמנות אמיתית העונה, הרוטציה מתחלפת מדי משחק אף אחת לא משחקת אפילו 20 דקות בממוצע וכשמגיעים לגביע 3 שחקניות ספסל סיפקו יחד 9 נקודות.

גם לגבי הצורך בחיזוק - אותו הדבר. הזרות הוחלפו אחרי שבועיים והקבוצה התחברה. את החיזוק מצאו בבית, בר גילינסקי, שחקנית שגדלה באגודה והחלה את העונה ב"קבוצת בת" עלתה לליגת העל כשהיא בכושר משחק, עשתה כמה אימונים משותפים עם הסגל במהלך העונה וסיפקה 6 נק' ו-6 ריב' ב-25 דקות משחק של מאני טיים.

רמת השרון הגדילה לעשות, הקבוצה זקוקה נואשות לזרה (לא כי "בברלי רוקית" אלא כי הן משחקות עם שתיים בלבד בעקבות פציעתה של קולדוול), אבל ברמת השרון מאמינים בסגל הישראלי ומעדיפים חיבור קבוצתי על פני "זרה לתקופת מעבר" ובינתיים עם שתי זרות וטקטיקה נכונה טלי נוי ואורנה אוסטפלד ניצחו בראשון לציון והעפילו לחצי הגמר. כשתגיע הזרה המדויקת היא תצטרף ואז גם הקבוצה תחזור לצמרת, בינתיים היא בעיקר בריאה ויציבה וזה משתלם.

המסקנה החוזרת: במקום לעבוד בקפריזות, עם המון חילופים וקרדיט בלתי נגמר לזרות שעוד לא נחתו וכבר מקבלות 35 דקות. הפתרון מתחת לאף – זו לא סיסמה זו זהות העולות לחצי הגמר.

רמת חן תניף גביע בפעם הרביעית רמת חן היא הסיכום של כל אלה. קבוצה שלא ביצעה שינויים בסגל במהלך העונה, רמת חן היא גם המרוויחה הגדולה של ההגרלה במשחק בייתי נגד סוגרת הטבלה אותה פגשה רק לפני שבוע בליגה, וההגרלה שהביאה את אשדוד והרצליה לקבל את כל ההחלטות המוטעות והשגויות כדי להיות מודחות בשלב רבע הגמר. למה לא רמת השרון? 2008-09. הגביע האחרון שזכתה בו רמת חן בחצי גמר עם רמת השרון וחולון, הגמר היה בין השתיים ורמת חן זכתה בו. זה ביחד עם שני הניצחונות של רמת חן על רמה"ש העונה מעמידים אותה כפייבוריטית הברורה לזכות בפעם הרביעית בגביע המדינה.

:משחקי רבע גמר הגביע

מכבי 'בן' בנות אשדוד 59 – אליצור חולון 66 המשחק אכן היה צמוד כמו שמוכיחה התוצאה, אבל להגיע לאולמה של אשדוד ולשלוט במשך כמעט 3 רבעים מצדיק את הכרטיס לחצי הגמר. אשדוד עוד הוליכה 26:24 אחרי 13 דקות משלשה של אריקה ווילר וכאן זה נגמר. זליבנסקי החזירה בשלשה, בר גילינסקי ענתה לקטיה לויצקי ואחריהן הורנבאקל ו-ווקר ברחו עד 41:31 מול אשדוד ההמומה שעד להפסקה רק קיזזה במעט את ההפרש 41:36. בחצי השני המשחק המשיך להיות בשליטה חולונית. גריבס אמנם הורידה את ההפרש ל-3 נקודות, אך ינגיפה, גילינסקי ו-ווקר הגדילו שוב עד 49:40 ברבע שהסתיים 53:46. לאשדוד עוד היה מאמץ אחרון שהפעילו כדי לחזור עד 57:56 מנקודות של ווילר, ארבע דקות לסיום, אבל אז ווילר איבדה והחטיאה, הורנבאקל הגדילה את ההפרש ל-3 ו-ווקר מהקו ידעה לשמור על ההפרש ועל הניצחון עד לסיום. בדרך להפתעה הגדולה שמחזירה את חולון לחצי גמר הגביע שנה שניה ברציפות, אך על חשבון מחזיקת הגביע בעצמה.

:קלעו למכבי בנות אשדוד 'אריקה וויילר 18 ק', 5 רב', 5 אס', 4 חט 'קטיה לויצקי 13 נק', 6 רב', 2 אס', 1 חט 'בשארה גרייבס 10 נק', 6 רב', 1 אס', 1 חט 'טיאה פרסלי 5 נק', 4 רב', 1 אס', 1 חט 'שי דורון 5 נק', 7 רב', 5 אס', 4 חט 'נעמה שפיר 4 נק', 1 רב 'פארייה אבדי 4 נק', 2 רב

:קלעו לאליצור חולון 'מרקל ווקר 22 נק', 12 רב', 4 אס', 2 חט 'אלכסיס הורנבקל 14 נק', 12 רב', 5 אס', 2 חט 'אטוניה ינגיפה 12 נק', 9 רב', 2 חט 'נועה זליבנסקי 8 נק', 1 רב 'בר גילינסקי 6 נק', 6 רב', 1 אס 'נעמי קולודני 4 נק', 5 רב', 3 אס

הפועל פתח תקווה 87 – בנות הרצליה 74 אחרי שליעד סואץ והמפטון קבעו יתרון 7:6 אחרי 3 דקות של משחק הגיעה ההצגה האדירה של לירז קניג ואשלי בברלי שיחד הובילו את פ"ת ליתרון 23:12 בסוף הרבע הראשון. פתח תקווה המשיכה לדרוס ועלתה ליתרון שיא של 19 נקודות (33:14) משלשה של בברלי. הרצליה התעוררה ובשלוש הדקות הבאות חזרה עד 35:28, אבל אז שלשה גדולה של אופיר לביא החזירה את ההפרש ל-10 ובברלי הקפיצה לדו ספרתי של 13 הפרש, היל בסל ועבירה התקרבה שוב 43:36 לפני שהמחצית הסתיימה 46:36 וברבע השלישי המשיכה בברלי לשמור את פ"ת סביב יתרון דו ספרתי בין 12-9 הפרש עד שהסתיים הרבע 65:53. הרצליה לא הצליחה לעצור את ההתקפה המקומית שהמשיכה להפציץ מבחוץ וכשהלכה לקו קלעה באחוזים גבוהים וגם כשהתקרבו עד 73:66, 2 דקות וחצי לסיום קניג בשלשה החמישית שלה סגרה את סיפור המשחק. עד לסיום הקבוצות החליפו סלים אבל בהפרש דו ספרתי הרצליה כבר לא ידעה לחזור.

:קלעו להפועל פ"ת 'אשלי בברלי 27 נק', 11 רב', 3 אס', 2 חט 'לירז קניג 19 נק' (5/6 ל-3), 3 רב', 2 חט 'קריסטל ברדפורד 17 נק', 15 רב', 5 אס', 3 חט 'אופיר לביא 14 נק', 3 רב', 2 אס', 3 חט 'רובנה קמפבל 10 נק', 12 רב', 6 אס', 3 חט

:קלעו לבנות הרצליה 'טיילר היל 27 נק', 9 רב', 5 אס', 2 חט 'קישה המפטון 19 נק', 8 רב', 4 אס', 4 חט 'אימני בואייט 9 נק', 8 רב', 2 אס 'ליעד סואץ קרני 8 נק', 3 רב', 3 אס', 1 חט 'קטיה אברמזון 3 נק', 3 רב', 2 חט 'יעל גלילי 3 נק', 1 רב 'אופיר בנט 3 נק', 1 רב', 1 אס', 2 חט 'נופר שלום 2 נק', 1 רב', 1 אס

מכבי רמת חן/בליך 78 – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל 45  המשחק הכי חד צדדי של הסיבוב עוד החל צמוד כששלשה של עדן רוטברג הורידה את ההפרש עד 10:7, רק אז שלשות של צעירי ובארון עם יכולת טובה של הופקינס הריצו 10-0 (20:7) ובשלשה הופקינס סגרה את הרבע 26:11. הרבע השני נפתח שקול וההפרש נע סביב 15 הפרש עד שהולמס ואדאמס סגרו 8-0 בדרך ליתרון 21 הפרש ובהפסקה 43:20. המחצית השניה היתה כבר לפרוטוקול, הקבוצות שיתפו את הספסל נתנו דקות לכולן ובסיום רמת חן בחצי הגמר.

:קלעו לרמת חן 'בריה הולמס 23 נק' (8/10 ל-2), 5 רב', 4 אס', 2 חט 'צ'לסי הופקינס 22 נק', 10 רב', 6 אס', 2 חט 'שירן צעירי 11 נק', 2 רב', 1 אס', 2 חט 'אליסה בארון 11 נק', 8 רב', 2 אס', 2 חט', 1 חס 'דניאל אדאמס 7 נק', 1 רב', 3 אס', 1 חט 'דניאל דיאמנט 4 נק', 4 רב', 1 אס', 2 חט', 1 חס 'דניאל רבר לא קלעה אבל - 5 רב', 1 אס', 1 חט', 1 חס

:קלעו לזיכרון מעגן 'בריטני מילר 14 נק', 4 רב', 1 חס 'עדן רוטברג 6 נק', 2 רב', 2 אס 'קים דמינגז 5 נק', 4 רב', 1 אס', 1 חט 'אלכס הרדן 5 נק', 10 רב', 2 אס', 1 חט', 1 חס 'שירלי שבתאי 4 נק', 5 רב', 3 אס', 5 חט 'מעין לוי 4 נק', 1 רב', 1 אס', 1 חט 'מאי אשל 3 נק', 2 אס 'יולי גרוסמן 2 נק', 1 רב 'אלה יערי 2 נק', 1 רב', 1 אס', 1 חט