"מלחמה, רצון ולב יכולים לחפות"

לאחר שגבר על הפועל חולון ברבע הגמר ורגע לפני פיינל פור נגד האקסית מירושלים, גיא גודס בראיון לאתר. על השינוי מהרגע שהגיע לקבוצה, הרענון בסגל בדמותו של דריל מונרו, הפריחה של נמרוד טישמן בפלייאוף והמאבק מול ירושלים בחצי הגמר. "אם זה יהיה כישרון מול כישרון אין לנו סיכוי". (צילום: מנהלת ליגת העל)


| איתמר יצחקי

 

גיא גודס הוא כנראה המושיע של ראשון לציון. פעמיים הוא הגיע באמצע העונה לקבוצה מעיר היין, ופעמיים הוא הצעיד אותה לפיינל פור. בדרך הוא החליף את צביקה שרף בקבוצה, עשה שינוי בסגל, הצעיד את הקבוצה שלו לגמר הגביע (אחרי שהעיף את שתי התל אביביות בדרך) ועכשיו הוא בדרך לשיא נוסף בקריירה שלו.

 

תסביר את השוני בין מצב הקבוצה ביום שהגעת לבין המצב שבו אתם נמצאים היום. מה הביא את השינוי הזה?

"הגעתי לקבוצה בסוף נובמבר, הקבוצה הייתה עם אותן נקודות כמו במקום האחרון בליגה. הקבוצה הייתה מפורקת ומפולגת, שני זרים הלכו הביתה. הייתי צריך להתחיל להביא את הפילוסופיה שלי לקבוצה ולעשות סדר במשחק, גם בהתקפה, גם בהגנה ובמקביל למצוא זרים. זה היה אתגר לא פשוט אבל אני שמח שהצלחנו לעשות את זה מהר. מצאנו שני זרים – אלכס המילטון ודיימון סימפסון.

לאט-לאט התחלנו לחבר את הקבוצה מחדש ואחרי הפסד אחד עשינו סדרה של ניצחונות. הניצחונות עזרו לנו להכיר אחד את השני טוב יותר, לעבוד כמו שצריך, ללמוד, תיקון טעויות, הרבה וידאו, להסביר מה בדיוק אני רוצה מהקבוצה ומכל שחקן ושחקן. זה היה תהליך שעם השיפור, הדרך והעקביות שלנו הצלחנו להשתפר ולטפס בטבלה. אחרי שהגענו לגמר הגביע הייתה ירידה ואז הגיע דריל מונרו שעזר לנו מאוד והביא לעלייה גם ברמת הביצוע של הדברים וגם ברמת ההבנה של המשחק. "

 

מצד אחד, אתם בפיינל פור, הייתם בגמר הגביע ומבחינת ההישגים עצמם העונה טובה, אבל יש משהו בעונה של ראשון או באווירה סביב הקבוצה שלא תואמת את מה שעשיתם. איך אתה מסביר את זה?

"אני חושב שזה לא עניין של לא תואם. הקבוצה התחילה מאוד טוב, זכייה בגביע ווינר עם המון אמביציות לגבי ההמשך. אחרי גביע ווינר הייתה ירידה מאוד גדולה ואז החליטו לעשות את השינויים. כמו שציינתי מקודם, עשינו התקדמות מאוד גדולה יחד עם השינויים שהיינו צריכים לעשות. אני שמח שהצלחנו לפגוע בזרים שהבאנו, שהוסיפו לנו המון ניסיון וכמובן יכולת. אם הייתי אומר בחודש נובמבר שנגיע להישגים האלו אז היו משפשפים עיניים. אני חושב שזו עונה סופר מוצלחת גם למועדון וגם עבורי אישית. להגיע לגמר גביע ולעבור בדרך את מכבי והפועל ת"א ברבע ובחצי גמר למרות כל הזעזועים שעברנו, ואז לסיים מקום שישי ולעבור קבוצה כמו הפועל חולון בלי יתרון ביתיות. אני מגדיר את זה כהצלחה אדירה למכבי ראשון ונקווה שגם יהיה סוף מתוק."

 

הגעת חזרה לראשון אחרי שהיית עוזר במכבי ת"א. איך הייתה התחושה לחזור לקדמת הבמה?

"ההרגשה הייתה מצוינת, אני חושב שמיציתי את עצמי בתור עוזר מאמן. השאיפה האישית שלי הייתה לחזור לקדמת הבמה, לאמן, לשלוט בדברים כמו שעשיתי כשאימנתי, לעשות את הדברים בדרך שלי. צברתי הרבה ניסיון עד לאן שהגעתי היום ואני בהחלט יכול להגיד שאני מרגיש טוב עם זה. אני מאוד רעב להצליח, מוכן להצליח ושמח במקום שאני נמצא בו."

 

אחת ההפתעות הנעימות בתקופתך ובמיוחד בפלייאוף נגד חולון היה נמרוד טישמן. איך אתה מסביר את השינוי שהוא עבר? הוא שינה הרגלים מסוימים?

"נמרוד באמת הפתעה נעימה בעיקר בחודש וחצי האחרון. עלה מדרגה מבחינת רמת ביצוע, שליטה בקצב של הקבוצה ובתור רכז זה מאפיין מאוד חשוב. אני חושב שמה שמאפיין את התקופה הזו זה הסנכרון שלו עם שאר השחקנים בקבוצה שבאמת עלה מדרגה. אני חושב שהוא עשה התקדמות גדולה ובהתאם לציפיות שלי ממנו. הוא מפגין הרבה חוכמה, מביא את הכדור למקומות הנכונים מבחינתנו ואני מאוד שמח שזה קורה. הוא לא שינה איזה משהו מיוחד, הוא פשוט עשה את הדברים יותר נכון, קיבל ביטחון מזה ואני רק יכול לקוות שזה יימשך גם בפיינל פור."

 

איך באמת יצאתם מהסדרה נגד חולון? הם נתנו לכם נוק-אאוט במשחק השלישי, מה שיניתם לקראת המשחק הרביעי?

"בגדול יצאנו טוב מהסדרה. הגענו לשיא במאני טיים. קלענו ממוצע של 91 נקודות, 36% ל-3, עלינו באחוזים בעונשין ועלינו בכל הפרמטרים ההתקפיים. אין ספק שזו הייתה סדרה לא קלה. לגבי המשחק השלישי – זה חלק מסדרה. לפעמים אתה יודע מהר מאוד שאתה הולך להפסיד ואני חושב שאחד הדברים החכמים שעשינו זה שברגע שהבנו שאין לנו סיכוי לנצח במשחק השלישי נתנו מנוחה לשחקנים המרכזיים וכל הוותיקים שיחקו סביב ה- 24 דקות. מצד שני כל השחקנים המרכזיים בחולון שיחקו במשחק הזה 35 דקות ויכול להיות שזה משהו שפגע בהם במשחק הרביעי. קצת מוזר להגיד את זה אבל הדבר הכי טוב שהוצאנו במשחק השלישי זה המנוחה של השחקנים לקראת המשחק הרביעי."

 

בוא נדבר על המשחק נגד ירושלים. פגשתם אותם כבר כמה פעמים השנה, הפסדתם להם בגמר הגביע. מה תצטרכו לעשות בצורה שונה כדי לעלות לגמר?

"ירושלים זה משחק שונה לגמרי, זה משחק אחד. זו סיטואציה שונה מגמר הגביע כי אז זה היה משחק ביתי שלהם לכל דבר ועניין, בבית שלהם, באווירה ביתית. כאן זה מקום נייטרלי ולמרות אולי יתרון בקהל זה מקום נייטרלי וזה שונה. ניצחנו את ירושלים השנה פעמיים. ירושלים זו ליגה אחרת לגמרי, קבוצה מאוד מוכשרת, 12 שחקנים שרצים ביחד, מאוד כישרוניים שכל אחד מהם יכול לנצח את המשחק לבד.

אם המשחק ייגרר לכישרון מול כישרון אז לא יהיה לנו סיכוי. צריך להביא אקסטרה מעבר לכישרון נטו, אם זה בריכוז, אם זה בהקפדה על הדברים הפשוטים והבסיסיים, למנוע את משחק המעבר, למנוע השליטה שלהם בריבאונד ההתקפה, לשבש להם את משחק הפיק-אנד-רול. יש המון פרמטרים שנצטרך לעשות טוב ולשבש אותם ולהילחם על כל כדור. מלחמה, רצון ולב יכולים לחפות על הכישרון הגדול שיש להם עלינו."

 

היית בצד של מכבי, היום אתה נמצא בסיטואציה קצת שונה. כשיש לך את הזווית של שני הצדדים בוויכוח - סדרות או פיינל פור?

"נכון שהפיינל פור הוא נגד מכבי והסדרות הן נגד קבוצות כמו ראשון. אם אני מבודד את עצמי מהשיוך לקבוצה מסוימת ובתור אוהד כדורסל אני מאוד מאמין בסדרות, אני חושב שזה עושה טוב לכדורסל וזה נותן עניין. אין ספק שזה נותן יתרון לקבוצות הבכירות שיש להן סגלים בכירים וגדולים וכישרוניים. אני תמיד בעד סדרות ולהיות דומה לכולם, אפילו שהיורוליג מוכרע בסופו של דבר גם בפיינל פור. לא שאני מצדיק את זה, אבל אני חושב שפלייאוף לטעמי הוא טוב ונכון לכולם, בין אם אני במכבי ובין אם אני בראשון. "

 

אתה יכול להכריז שהמטרה של מכבי ראשון לציון היא אליפות?

"המטרה של מכבי ראשון בפיינל פור זהה לכל שאר הקבוצות שהגיעו למעמד. המטרה היא קודם כל להגיע לגמר וכולן רוצות לזכות בתואר בסופו של דבר. זו השיטה של משחק אחד, משחק גביע, והיא נותנת סוג של יתרון לאנדרדוג שהכול יכול לקרות. כל מי שהגיע לפיינל פור המטרה מאוד ברורה וזה לנסות לזכות באליפות. בשביל להגיע למעמד של זכייה צריך קודם כל לצלוח את חצי הגמר. אני מאמין בקבוצה שלי, אנחנו מאוד ממושמעים, מחוברים ועם המון אמביציה ורצון. נעשה את המקסימום כדי לעבור קבוצה גדולה כמו ירושלים ולהגיע לגמר."

 

נמרוד טישמן. עשה את הדברים יותר נכון (צילום: מנהלת הליגה)