שחקנים מסכמים - חלק ג'

אוהד כהן סגר מעגל עם ב"ש, ליאור שגב נקם בנהריה, נועם מטלון חגג לפני הזמן ולהופמן יש זכרונות על האחים נניקשווילי עם מגבת לפני מקלחת. ביקשנו משחקנים מוכרים מהליגה הלאומית לסכם לנו קצת את העשור האחרון, ויש להם אחלה זכרונות ממנו. כתבה שלישית ואחרונה בסדרה.


| safsal

 

1,200 שחקנים עברו בעשור האחרון בליגה הלאומית. עבור לא מעט ישראלים הליגה הזאת הייתה הבית, והם העבירו בה הרבה שנים יפות (חלקם אפילו היו פה עוד בעשור הקודם). אספנו שחקנים בכירים ושמות שכולם מכירים לסכם את העשור החולף בליגה, חלקם אפילו הסכימו לחשוף אותנו בכמה סודות ישנים מחדר ההלבשה ובסוד שלהם לניצחון.

 

מה המשחק שלא תשכח מהליגה הלאומית?

אוהד כהן: 2 משחקים שישארו איתי תמיד, הראשון-משחק מספר 5 גמר הפלייאוף של הליגה הלאומית עונת 06/07, הפסדנו 4-5 הפרש לחלון שעלו לליגתת העל. המשחק הזה ליווה אותי שנים קדימה עד המשחק ה-3 בגמר הפלייאוף של עונת 17/18, נגד קרית גת בחוץ, שבו ניצחנו במשחק ובסדרה, וסגרתי מעגל אישי עם עליית ליגה עם הפועל באר שבע.

גיא דותן: 4 הארכות בסדרת גמר נס ציונה נגד הוד השרון.

ליאור שגב: שיחקתי בנתניה בלאומית ב 2014/15, הוגרלנו בגביע נגד נהריה מליגת העל אחרי שחודשיים לפני כן שוחררתי מנהריה בזמן שהייתי תחת חוזה וכל זאת תחת התעמרות, בריונות וזלזול לאורך כל תקופת ההכנה בטרום עונה. הגעתי למשחק חד וטעון ובעטתי להם בתחת כל הדרך לעין שרה עם 19 נק׳ ו-10 אסיסטים, בסוף המשחק ישבתי בחדר הלבשה ובכיתי בלי הפסקה דקות ארוכות ואני חושב שבאותו רגע הצלחתי לקבל את הקלוז׳ר שלי עם סוף מתוק.

עודד שעשוע: משחק בטבעון, היינו 9- 40 שניות לסוף וניצחנו.

נועם מטלון: שנה שעברה במוצקין ברבע גמר הפלייאוף מול אתא. משחק 3 מכריע אחרי שהם ניצחו עם הבאזר את המשחק השני והובילו כבר 6 הפרש 2 דקות לסוף עם שלשה ופאול בשמאל של ליוינגסטון. ניצחנו בנקודה אחרי שהם החטיאו לייאפ בשנייה האחרונה.

אלעד הופמן: משחק מספר 4 בסדרת הגמר קרית גת נגד קרית אתא, הובלנו 10 הפרש חמש דקות לסוף ו2-1 בסדרה. עשינו את הכל כדי להפסיד ו״הצלחנו״. למזלנו ניצחנו במשחק הבא כדי לזכות באליפות.

מיכאל בדלוב: למרות שזה שאלות לאומית, את משחק העליה ללאומית שרחובות ניצחו אותנו ברמלה אחרי 2 הארכות. לא חושב שהיה גמר כל כך דרמטי.

סגר מעגל. אוהד כהן (לימור מלינוף)

 

יש זריקה אחת שלא תשכח מהליגה הלאומית?

עודד שעשוע: במשחק בהוד השרון קלעתי 9/10 מהשלוש אז הזריקה האחרונה של אותו משחק.

נועם מטלון: לפני עשור במ.כ. הבקעה היינו מקום 1 מול מקום 8 רמלה, בפיגור 1-0 בסדרה ומינוס 9 3 דקות לסוף. אם מפסידים הולכים הביתה מהמקום ה-1. הגענו לשוויון כשנשארו 11.9 שניות לסוף וכדור שלנו. 11 המספר שלי, 9 של אחי ניר. קלעתי שלשה בשנייה האחרונה אחרי פיקנרול עם יוטר ומשם המשכנו כל הדרך עד לניצחון בגמר.

אוהד כהן: אני חושב שלעולם אני לא אשכח את ניסיון ההטבעה של סטורם וורן במשחק השלישי נגד קרית גת, כאשר רץ לבד למתפרצת וניסה לזרוק לעצמו את הכדור ללוח לסיים בהטבעה, זה היה משעשע.

גיא דותן: סל נגד עפולה, משחק רביעי סדרת גמר במצב של שיוויון 20 שניות לסוף.

ליאור שגב: יש זריקה אחת שבטוח לא אשכח בארצית... (סל ניצחון משוגע של קרית מוצקין שהעלה אותה ללאומית). אבל בלאומית לא אשכח את הדאנק הראשון שלי (כשעוד הייתי מסוגל לקפוץ) שעליתי לבוגרים במדי נהריה, ולא אשכח את הסל ניצחון האחרון שלי במדי מוצקין בלאומית נגד רחובות.

אלעד הופמן: משחק מספר 3 בבאר שבע, 5 שניות לסוף עומד על הקו כדי להבטיח ניצחון ואליפות לנס ציונה, קולע את שתיהן ויודע שלקחנו אליפות.

מיכאל בדלוב: כשכבר איבדתי את המקום שלי באחת העונות ברמלה, אחד הזרים יצא ב-5 עבירות, עליתי ל3 שניות קלעתי שלשת שיוויון על הבאזר ומשם המשכתי לעונה ממש טובה וסיימתי השחקן השישי של העונה.

 

מי הזר הכי טוב ששיחקת מולו \ איתו?

אלעד הופמן: מייק ג’יימס. פשוט לא ברור מה הוא עשה פה.

מיכאל בדלוב: נייט מילר. מהעשור הקודם רוד נילי, הכי טוב שהיה בלאומית.

אוהד כהן: מייק גיימס.

גיא דותן: גייסון סיגרס.

ליאור שגב: רמון קלמנטה בטבעון, ג׳וש גומז בבנימינה.

עודד שעשוע: הזר הכי טוב ששיחקתי מולו קנדל אנתוני. הזר הכי טוב ששיחקתי איתו זה אלונזו קולמן.

נועם מטלון: זר הכי טוב ששיחקתי איתו פול דילייני בתחילת הדרך. בחצי גמר פלייאוף בעונה השנייה שלי במ.כ. הבקעה קלע 48 במשחק מכריע, הצגה הכי גדולה שראיתי בליגה. זר ששיחקתי נגדו ג'ייסון סיגרס. 

 

מה האולם הכי חור שהגעת אליו?

נועם מטלון: הוד השרון. 

אלעד הופמן: ירכא שיחקו בלאומית ולא שיחקו בבית, שיחקו במקום אחר אני אפילו לא זוכר איפה זה היה אבל זה היה חור.

אוהד כהן: אין ספק שהעולם בנען היה נראה הכי רע מכל האולמות שיצא לי לשחק בהם.

גיא דותן: מגדל העמק.

ליאור שגב: אולם הכדורסל של ירכא באבו סנאן, אולם הבית של הקבוצה. תבעטו עם הכדור מהחצי הוא ייכנס, למוטי נניקשווילי יש 96% ממוצע עונתי לשלוש באולם הזה.

עודד שעשוע: טבעון.

מיכאל בדלוב: בארי.

 

אמונה תפלה לפני משחקים?

אוהד כהן: יש הרבה אמנות טפלות, פעם היו משפיעים עליי הרבה יותר, היום פחות מפריע לי... אבל תמיד מסיים להתלבש בלשרוך את השרוכים של נעל ימין (:

ליאור שגב: צריך מדור שלם לרשום את האמונות התפלות שלי, הבולטת היא - לא מסתפרים ביום של משחק, זה מוכח מדעית.

מיכאל בדלוב: נותן כיפים רק יד ימין ליד ימין.

לא מסתפר ביום של משחק. ליאור שגב

 

 

מה ההישג האישי הכי גדול בקריירה?

ליאור שגב: להשאר ליגה עם בנימינה ב-06/07, זאת גם הייתה העונה הכי כיפית בקריירה שלי.

נועם מטלון: מקום 2 בקלעים של הליגה מאז שיש סטטיסטיקה אחרי אלעד הופמן, ו-1 בשלשות. 

אלעד הופמן: כנראה שחקן העונה, אבל העונה נגמרה בחצי גמר פליאוף, אז לא כזה חשוב.

אוהד כהן: ההישג האישי הכי גדול שלי - כנראה עליית הליגה הכפולה עם ב"ש. לייצר מסורת כדורסל בעיר כזאת, שלא ידעה מה זה לפני כן, זה הישג אישי שהיה מטרה בתחילת דרכי.

גיא דותן: mvp ליגה לאומית עם קרית אתא.

מיכאל בדלוב: אישי נבחרתי גם תגלית העונה וגם לשחקן השישי של העונה. אבל העליה עם הפועל רמת גן ללאומית עם הקהל המדהים, הרבה יותר גדול מכל תואר אישי כזה או אחר.

 

מה הקבוצה עם הקהל הכי טוב שנתקלת בו בלאומית?

אוהד כהן: הפועל תל אביב.

גיא דותן: רמת גן גבעתיים.

ליאור שגב: חולון - בעונת האליפות שלהם בלאומית ובאופן כללי הם הקהל האהוב עליי בכדורסל הישראלי.

אלעד הופמן: יקנעם מגידו בזמן שדוגי ופרחי היו בקבוצה, השנה הראשונה שלהם מליגה ארצית באו למשחקי חוץ והכי חשוב אווירה מחשמלת באולם שלהם.

מיכאל בדלוב: הפועל תל אביב בפער. לא חוויתי את הקהל של הפועל רמת גן בלאומית אז מניח שיש שם פייט.

עודד שעשוע: כל קהל זה קהל טוב.

נועם מטלון: הפועל רמת גן גבעתיים.

 

איזה עונה לדעתך היתה הכי איכותית \ צמודה בלאומית?

גיא דותן: 15/16 כשגלבוע עלו.

ליאור שגב: עונת האליפות של קרית גת ב 14/15. הרגשתי שכל קבוצה בפלייאוף יכולה לעלות ליגה, בסופו של דבר סדרות הפלייאוף הוכרעו על מ׳ץ אפים ופוזיישינים בודדים.

עודד שעשוע: אין לי מושג🤔.

אוהד כהן: חייב לציין שכל שנתיים שלוש יש פתאום עונה עם קבוצות מאוד חזקות, וסגלים מעולים שנבנים בצורה מאוזנת, מה שמייצר ליגה צמודה מהרגיל (מה שקורה בשנים האחרונות מטורף לגמרי). לא חושב שיש לי עונה ספציפית פשוט אומר שהליגה צמודה תמיד, לפעמים פחות, בדרך כלל יותר.

נועם מטלון: מניח שבתחילת העשור הקודם עם הבקעה שעלינו ליגה מול הפועל תל אביב שהגיעה לחצי גמר גביע המדינה.

אלעד הופמן: 07/08 עונה עם שלוש עולות שקבוצות פשוט שפכו כסף וכל הליגה היתה מושקעת ואיכותית, שנה אחרי זה החוק הרוסי בליגת העל משך את רוב השחקנים האיכותיים למעלה.

מיכאל בדלוב: העונה שהפועל תל אביב הגיע לחצי גמר הגביע, ובסוף עוד לא עלתה ליגה. עונה מדהימה וסופר איכותית וגם נגמרה בצורה דרמטית.

 

לסיום, תן איזה סיפור מעניין מהליגה:

נועם מטלון: לפני שנתיים במוצקין התחלנו את העונה רע וסיימנו סיבוב 1 מקום אחרון. רועי פרל הגיע באמצע ועשינו ריצה כמעט עד הפלייאוף אבל בסוף לא הגענו. היינו פלייאוף תחתון במצב יחסית טוב אבל הפסדנו פעמיים בהארכה. הגענו למשחק מול הפועל חיפה שהבנו שאם ננצח נשארנו בליגה. ניצחנו. חגגנו יום שלישי, בתור הקפטן אפילו נתתי נאום של סוף עונה. אופוריה. יום רביעי אומרים לנו שלא נשארנו בליגה, טעו בחישובים. חייבים לנצח בבית בשישי את מגדל העמק שסיימה אחרונה וכבר לא היה לה על מה לשחק. קיבלנו בראש, הם לא החטיאו כדור ופרבר סיים עם 27 נקודות. נשארתי לבד עם רום קורנליוס ובום אוסבי בחדר הלבשה שעתיים אחרי המשחק ראינו בטלפון פליי ביי פליי את המשחק של יבנה מול הפועל חיפה. חייבים ניצחון של יבנה, אחרת נגיע למשחק על ההשארות במחזור האחרון מול הוד השרון. למזלנו יבנה ניצחו בקושי אחרי משחק צמוד עם חטיפה ושלשה של אופק מלכה המקורי בדקה האחרונה. חגיגה.

אלעד הופמן: ב-2007/8 אליצור יבנה נגד אתא באולם שבזי הישן של יבנה, שחקני אתא מחליקים כל הזמן על המגרש ובסיום הרבע השלישי מחליטים לא לעלות לרבע הרביעי. המשחק הופסק ל-20 דקות שבהן הוחלט לחדש את המשחק, אני זוכר את האחים ננקישווילי עם מגבת של לפני מקלחת ואז מתלבשים בחזרה לסיים את המשחק.

גיא דותן: נייט מילר היה נוהג לעטוף 2 כדורים בשקיות סופר ולהתאמן ככה.

עודד שעשוע: בעונה ברמת השרון אחד הזרים נסע לאילת לפגוש בחורה ולא ידע מה המרחק.

ליאור שגב: לא בעיה למצוא סיפורים הזויים בכדורסל הישראלי, אנסה לבחור אחד. בשנת 2002 שיחקתי בהפועל צפת בלאומית, לא קיבלנו שכר כל העונה, גם בדירה שגרנו בה בצפת באיזשהו שלב ניתקו את החשמל והמים כי הקבוצה לא שילמה חשבונות. יום אחד ״העזתי״ ומחיתי שאין לנו מים חמים בשיא החורף (והשלג), הקבוצה חשבה על רעיון גאוני ומקורי, כעבור יום צפיתי במו עיניי באיש מקצוע שמגיע, מפרק צנרת מהשכנים, מחבר אותה אלינו ואומר לי ״הנה סידרנו לכם מים חמים...״

מיכאל בדלוב: עונת 11/12 באליצור רמלה רצו לחסוך בכסף. ציון אסייג תפס אותי ואת אילן ברקוביץ אמר לנו אתם מביאים כל אחד רכב ביום שלישי אני אביא לכם 100 שקל, אילן לא אהב את זה אבל זרם.באים לעיגול אמצע לפני האימון, ציון בא בביטחון שואל, חברים יש משחק בקרית אתא, הרבה רוצים להגיע עם הרכב אז בוא נבדוק כדי לדעת אם להוציא אוטובוס. אף אחד לא זרם, חוץ ממני ומאילן, ציון חשב רגע ואז הוא אומר, חבר'ה חבל להוציא אוטובוס בשביל כל כך קצת אנשים תגיעו עצמאית אני אשלח לכם את הכתובת.


חגגו בטעות לפני הזמן, קרית מוצקין