שחקני הנמוכות: "דורשים תשובות"

עונת 2020/21 כבר נמצאת ממש מעבר לפינה, אבל בקרב קבוצות ושחקני הליגות הנמוכות שוררת אי ודאות גדולה בדבר קיומה והאופן בו תתנהל. בימים האחרונים יצאו שחקני הליגה במאבק לקבלת מענה על שאלה פשוטה: "אנחנו בסך הכל רוצים תשובה". תגובת האיגוד תובא לכשתתקבל.


| אלירן כהן

 

חיסון לוירוס הקורונה עדיין אין, אולם בעוד שבשבוע האחרון נערכו באיגוד הכדורסל הגרלות ללוחות המשחקים למספר מסגרות ומפעלים, הליגות הנמוכות בישראל נשארו מעט מאחור. כשאיש עוד לא יודע מה יהיה ואיך יהיה, אם תפתח העונה ואיך היא תראה, במהלך הימים האחרונים התעוררה יוזמה מקרב שחקנים ומאמנים בליגה הארצית שמחפשים, בעיקר, תשובות, לגבי האופן בו תתנהל עונת המשחקים הקרובה.

קצת רקע כללי: באיגוד הכדורסל ביצעו את הרשמת המועדונים והקבוצות לעונת 20/21 כרגיל (ההרשמה נסגרה ב-30/7), כשהקבוצות אף קיבלו הנחה של 20% באגרת הרישום. כמו כן נערכה הגרלת גביע האיגוד לגברים ולנשים (בהשתתפות קבוצות מהליגות החצי מקצועניות), ובחוזר רשמי של האיגוד צויינו תאריכי פתיחת כל הליגות השונות (אמצע אוקטובר).

"לאורך כל הקיץ אנשים לא באמת ידעו מה קורה. כן תהיה ליגה, לא תהיה ליגה. כולם סמכו על האיגוד שיצא בהודעה לגבי מתווה מסודר, אבל אף אחד לא קיבל תשובה", סיפר לנו מיכאל בדלוב, ממובילי המאבק. בדלוב, שמשמש כמנהל מקצועי באליצור נחל שורק, כשחקן פעיל במכבי אשדוד מליגה א' וכעו"ד שמייצג ספורטאים, החליט לקחת את העניינים לידיים. בסיוע ארגון השחקנים בהובלתו של המנכ"ל המיועד עודד שעשוע, רתם אחריו בדלוב שורה ארוכה של שחקנים שמבקשים להבין מה יעלה בגורלן של הליגות הנמוכות בעונת המשחקים הקרובה.

השאלות הן רבות. בעוד שבסיום עונת 19/20 התאפשרה סיומה של ליגת העל ב"מתכונת קורונה" עם חובת בידוד קשוחה לכל שחקני הליגה - ברור לכולם שלא יהיה ניתן לבצע מהלך דומה גם בליגות הנמוכות (אותה השאלה נשאלת, אגב, גם לגבי הליגה הלאומית וליגות הנוער). לא מעט שחקנים בליגה הארצית מתפרנסים מכדורסל, עבור אחוז לא מבוטל מהם מדובר אף במשכורת יחידה. לכולם ברור שהחוזים שנחתמו בין המועדונים לבין השחקנים כוללים "סעיפי קורונה", והחשש הוא, כפי שבדלוב מציין, שקבוצות לא יקבלו הקצבות או יקבלו הקצבות יחסיות שלא יאפשרו להם להתנהל לאורך העונה בצורה ספורטיבית ותקינה.

בכלל, לאורך השבועות האחרונים הצטברו במערכת "ספסל" לא מעט תהיות לגבי האופן בו דברים יקרו בפועל. "כמובן שחובת בידוד ספורטאים בליגה הזאת כפי שנעשה בליגת העל בעונת הקורונה היא לא רלוונטית כלל בליגה הארצית", אמר לנו אחד המאמנים בליגה, "אבל בפועל, אף אחד לא יודע איך הפרוצדורה תתקיים בפועל. איך יוודאו שאין שחקן שנדבק בקורונה ועוד לא פיתח תסמינים?" מאמן אחר העלה את השאלה "מה תעשה קבוצה שאחד משחקניה נדבק בקורונה והיא רגע לפני משחק עונה? מה יעשו השחקנים שיידרשו לחובת בידוד בשל כך? האם באמת אפשר לנהל עונת משחקים בצורה הזו?".

"אנחנו בסך הכל רוצים תשובות", סיכם בדלוב. "גם אם יגידו לנו שלא תהיה ליגה - שיגידו שלא תהיה ליגה, אבל לפחות שנדע כיצד להיערך. התחושה היא שאם לא נדאג לעצמנו אף אחד לא יתייחס אלינו. הנהלות כאן בנו קבוצות, חתמו על חוזים, משלמות לא מעט כספים ומתחייבות ללא מעט ספקים - ויכול להיות שבסופו של דבר לא יהיה פה כלום". ביממה האחרונה פנו נציגי המאבק למספר חברי כנסת במטרה לקדם את העניין ולהבהיר את העניינים, שכפי הנראה תלויים כרגע בשני גורמים מרכזיים: משרד הבריאות ואיגוד הכדורסל.

הכתבה והטיעונים הובאו בפני איגוד הכדורסל. תשובתו תובא לכשתתקבל.