שיא המשבר: מכבי ת"א בצומת דרכים

אחרי ההפסד למונאקו, שהשווה שיא מועדון עם 8 הפסדים רצופים באירופה, במכבי מבינים שפרידה מיאניס היא כבר עניין כמעט גמור. ווילבקין: "אנחנו צריכים ניצחון אחד כדי להוריד את הקוף מהגב" . (צילום: euroleague.net)


| רוני כהן

 

דווקא במשחקה ה-1,000 במפעלים אירופיים, המשבר של מכבי תל אביב הידרדר לתהומות חדשים לאחר ההפסד למונאקו (82:76). הצהובים רשמו את הפסדם השמיני ברציפות ביורוליג, והשוו את שיא ההפסדים הרצופים במסגרת אירופית, דווקא במשחק שהיווה ציון דרך היסטורי עבורם. זה היה עוד משחק בו מכבי נראתה כבויה, חסרת אנרגיות וללא תכנית משחק ותרגילים. גם בהגנה לא נרשמו נקודות אור כשהצרפתים חדרו לצבע ללא הפסקה, ורק בשל סגל סביר וכושר קליעה ירוד סיימו את ההתמודדות "רק" עם 82 נקודות.

לאור המצב וגודל המשבר במועדון כבר אובדים עצות. למרות רצונם הראשוני להשאיר את ספרופולוס בתפקידו עד סיום העונה, המשבר המתמשך מחייב אותם לבצע שינויים דרסטיים בקבוצה. אם לא בשביל הגדלת כמות הניצחונות ושיפור המאזן העגום, לפחות כדי להראות שהעונה עוד לא אבודה מבחינתם וכדי להרגיע את האוהדים. בשלב זה יאניס עוד עשוי לעמוד על הקווים בקלאסיקו בשבת מול הפועל ירושלים, בעיקר בגלל החלופות הדלות וההתלבטות של ההנהלה לגבי המאמן מהתאים לעמוד על הקווים.

בחזרה למשחק. התחושות במכבי לאחר ההפסד למונאקו היו קשות במיוחד. הניסיונות לצאת מהתקופה הרעה, כשממול ניצבה יריבה נוחה שחווה משבר משלה הכניסו את הצהובים לאופטמיות, אך בפועל הקבוצה הציגה מפגן חלש נוסף שנגמר בעוד הפסד כואב. סקוטי ווילבקין, שקלע 31 נקודות אך לא הצליח להשתלט על העניינים לבדו, ניסה עדיין לשמור על חיוביות מסויימת. "אני חושב שנלחמנו היטב, ניסינו להישאר חיוביים כל המשחק ולעזור אחד לשני ומהבחינה הזו היינו בסדר. אנחנו צריכים להקפיד יותר על הפרטים הקטנים. צימקנו לפיגור נקודה בקאמבק, יצאנו למתפרצת ולא הייתה שריקה, והם יצאו למתפרצת בצד השני. זה שינה את כל המומנטום, לא הצלחנו להתאושש מזה. כל משחק שהוכרע ברבע האחרון, הוכרע על הדברים הקטנים. אנחנו צריכים רק ניצחון אחד ולהוריד את הקוף הזה מהגב. אנחנו משתפרים בכל משחק וגם אם התוצאות לא מראות את זה, אנחנו בכיוון הנכון".

"היה משחק קשה מאוד", סיכם אנטה ז’יז’יץ’, "ברבע הראשון עשינו עבודה נהדרת והיינו צריכים לשמור על אותן אנרגיות ואותה קשיחות, אבל ברבע השני והשלישי הם השתלטו על המשחק. בהמשך רדפנו אחריהם. הראינו קצת אנרגיות וקשיחות ברבע האחרון, אבל זה לא היה מספיק. כשאתה ברצף רע, אז סלים שאמורים להיכנס לא נכנסים ועושים מהלכים רעים. כשנעצור את הרצף הזה, הכל יהיה הרבה יותר קל".