"שמח שחזרתי, מצפה להנות השנה"

השיפור ביכולת שלו ("רוצה שינצלו אותי כשהקבוצה זקוקה לי כדי שננצח"), המטרות ("צריך למקסם את היכולות שלנו") והלחץ מהאוהדים ("צריכים לאהוד אותנו ללא תנאים"). סנטר מכבי ת"א טאריק בלאק מוכן לעונה הקרובה ומצהיר: "אני רוצה להתפתח באופן אישי, אבל אהיה מה שהקבוצה הכי צריכה ממני" (צילום: euroleague.net)


| רוני כהן

 

מכבי תל אביב סובלת שנים מהתופעה הזאת - שחקן בכיר בקבוצה פורץ במדיה ועובר בסיום חוזהו לאחת הקבוצות העשירות ביורוליג. השנה נראה שהמעגל נשבר (לפחות באופן חלקי) כשהצהובים הצליחו להשאיר את טאריק בלאק בקבוצה, אחרי שהפגין יכולת נהדרת במהלך העונה תוך ביסוס מעמדו כאחד השחקנים המשמעותיים בסגל. הסנטר אמנם נתקל בהתחלה בקשיי קליטה לסגנון המשחק האירופי, אך הציג עקומת למידה מתמשכת ככל שהעונה הגיעה לשלביה המכריעים. "לקח לי דקה להתרגל לאירופה ולאירופה לקח דקה להתרגל אליי", מודה בלאק בראיון בלעדי, "סגנון המשחק האירופאי, השופטים, היו הרבה דברים שונים. לקח לי דקה להסתגל, כמו שייקח לשחקנים החדשים שלנו".

בלאק שדרג כאמור את יכולותיו והפך בחצי השני של העונה לשחקן פנים יעיל במיוחד בשני צדי המגרש ולכזה שזוכה לאהבת האוהדים. אלא שהיכולת המשופרת לא הספיקה כדי להכניס את קבוצתו לפלייאוף היורוליג, בעוד קמפיין אירופי שנגמר בכישלון.

"שנה שעברה נלחמנו חזק מאוד עד הסוף תחת הנסיבות שהחלפנו מאמן ושאחד השחקנים המרכזיים שלנו (ג'רמי פארגו) נפצע בהכנה ולא שיחק כל העונה. אני חושב שהיו לנו הרבה משתנים בשנה שעברה, אבל נלחמנו. להתחיל את העונה במאזן 8-1 ולהגיע למצב שאנחנו במרחק ניצחון מהפלייאוף, אני לא מחשיב את זה לאכזבה", אומר הסנטר ומנתח את מצבה של הקבוצה כיום בפתיחת העונה החדשה, "אני כן חושב שהשנה נהיה יותר עקביים כשהמאמן והשחקנים כבר מצאו את המקום שלהם ולא עברנו פציעה משמעותית, כך שאנחנו לא חסרים אף שחקן. אנחנו בהחלט מכוונים להיות במיטבנו השנה, לתת את המקסימום. אני רוצה שנמקסם את היכולת ואת הכישרון שלנו, את המועדון שאנחנו, וניתן לשאר הדברים להסתדר מעצמם. אם נהיה טובים כפי שאנו יכולים - השאר יסתדר".

 

בקיץ האחרון מכבי תל אביב הצליחה כאמור להחתים את בלאק על הארכת חוזה לשנתיים נוספות, אלא שהחוזה כלל אופציית יציאה ל-NBA, סיטואציה שבמועדון חששו שתמומש. בסופו של דבר האמריקאי לא השיג חוזה בליגה הטובה בעולם ושב לישראל, והוא ממש לא מתוסכל מזה. "האמת שמכבי תל אביב זו האופציה הטובה ביותר למשפחתי", הוא מספר, "באנו לפה בשנה שעברה וזו היתה שנה מדהימה. המשפחה שלי התאהבה בתל אביב, ממש אהבה אותה, אבל היה קשה להיות רחוק מהמשפחות שלנו לתקופה כל כך ארוכה, להיות מחוץ לבית כל כך הרבה זמן. בקיץ היינו צריכים לקבל החלטות משפחתיות – מה הכי טוב למשפחה. עם כל הערכה שלי למכבי תל אביב, המשפחה שלי נמצאת בעדיפות ראשונה אצלי, יותר מהכדורסל. אשחק כדורסל בכל מקום כל עוד נוח למשפחה שלי. היינו צריכים לקחת את הזמן ולהחליט כמשפחה כדי לבחור את האופציה הטובה ביותר עבורנו".  

 

העובדה שהיתה לך אופציית יציאה ל-NBA עד שלב מאוחר יחסית בקיץ גורמת לך לוותר קצת על "המירוץ" הזה בשנים הבאות?

"זה תלוי. כמו שאמרתי, חיפשנו את האופציה הכי טובה למשפחה שלי. וזה העניין – זה לא שאני מעדיף את ה-NBA או אופציה אחרת יותר מאת תל אביב, השיקול הוא מה הכי טוב למשפחה שלי. אם מסתכלים קצת קדימה, יש לי חוזה גם לשנה הבאה ונראה מה יהיה בקיץ. בכל מה שקשור לכדורסל - אני רוצה להיות במקום שמעריכים אותי, שאוכל לשחק ברמה גבוהה ושאהנה כי זה משחק בסופו של דבר. יש עוד משתנים שנכנסים לזה. אם אני לא נהנה, המשפחה שלי לא נהנית. לכן אנחנו צריכים לעשות את הטוב ביותר עבור המשפחה שלנו ועשינו זאת. חזרנו השנה, ואנחנו שמחים שחזרנו לפה. מכבי תל אביב מתייחסת אלי ממש טוב ואני מעריך את זה. אני מעריך את ישראל כבית, את האוהדים, "הגייט" (ארגון האוהדים של הקבוצה), הכל. אני מצפה להנות השנה".

 

אתה מדבר על הנאה. אתה מרוצה מהסגל שנבנה כאן השנה?

"אני מאוד אוהב את הסגל הזה. אני חושב שיש לנו הרבה שחקנים שמשלימים יפה אחד את השני, לא רק כשחקנים אלא גם כאנשים. אני חושב שאנחנו מסתדרים טוב מאוד ושראו את זה על המגרש עד כה במשחקי ההכנה. אני מצפה כבר להנות עם החבר'ה האלה העונה ונראה מה יהיה".

 

הקיץ האחרון הסתמן כמשמעותי במיוחד כשהרבה שחקנים הגיעו מה-NBA לאירופה. איך אתה רואה את הדברים בתור מישהו שעשה את המעבר הזה בשנה שעברה? האם זה קשור לשינוי הפורמט של היורוליג בשנים האחרונות? לשוק השחקנים החופשיים ב-NBA?

"אני חושב שזה שילוב של כל הסיבות האלה, אין מרכיב אחד משמעותי. זה הפך את היורוליג להיות הרבה יותר נגישה ויוקרתית עבור שחקנים שיבחרו לשחק לאירופה. אני מקווה שהיורוליג ופיב"א ינצלו את זה וישנו את סדר העדיפויות שלהם כך שיטפלו בשחקנים, שיהיו חוקים ברורים ושהשחקנים יישארו בריאים. זו הזדמנות נהדרת לכדורסל האירופי. אל תבין אותי לא נכון, יש הרבה כישרון באירופה - ה-MVP והרוקי של השנה ב-NBA הם שחקנים אירופיים. הכדורסל האירופי תמיד היה נהדר, אבל כשיש לך שחקנים שמגיעים לאירופה לאחר ששיחקו ברמות הגבוהות ביותר, שזה ה-NBA , זה משהו שצריך לנצל".

 

כעת בלאק ומכבי תל אביב פותחים עונה נוספת, וגם השחקן מבין שהאוהדים כבר פחות סבלניים ומצפים מהקבוצה להעפיל לפחות לפלייאוף ביורוליג ולזכות בתארים בארץ. "אני מבין את זה. אני אוהד בעצמי קבוצת ספורט, אבל אם אתה אוהד של קבוצה מסויימת אתה צריך לאהוד אותה ללא תנאים כי זו ההגדרה הטבעית והאמיתית לאהדה. אני לא מסתכל על זה (פלייאוף היורוליג) בצורה כזאת. אני מסתכל עלינו ורוצה שנהיה הקבוצה הטובה ביותר שאנחנו יכולים להיות. האם נזכה בתארים? האם נעפיל לפלייאוף? מי יודע? אם יהיו לנו 4-5 שחקנים פצועים לתקופה ארוכה ובגלל זה לא נעפיל לפלייאוף, האם זו סיבה להפסיק לאהוד אותנו? נשאיר את המחשבות האלה לאוהדים, אבל נעבוד הכי קשה כדי להיות הכי טובים שאנו יכולים. האוהדים שרוצים להנות איתנו מזה – אנחנו נודה להם, אבל נודה גם לאלה שלא יהיו איתנו".

 

עד עכשיו ראינו יכולת משופרת שלך במשחקי ההכנה ופתיחת העונה. זה משהו שהולך להיות עקבי לאורך העונה?

"אני רוצה שינצלו אותי כראוי כשהקבוצה זקוקה לי כדי שננצח. כמו שאמרתי בשנה שעברה, זה לא קשור לנקודות או למשהו כזה. אם אני צריך לחסום 5 זריקות במשחק, זה מה שאני צריך לעשות. אם אני צריך לקלוע 20 נקודות או לקחת 10 ריבאונדים, זה מה שאני צריך לעשות, וכך הלאה. אני בהחלט רוצה להתפתח באופן אישי, אבל אהיה מה שהקבוצה הכי צריכה ממני".